ადვოკატი ჟურნალისტ ლალი მოროშკინას 15-დღიან პატიმრობას გაასაჩივრებს
ჟურნალისტ ლალი მოროშკინას ადვოკატი ირაკლი კაპანაძე გაასაჩივრებს თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებას მისი დაცვის ქვეშ მყოფი პირისთვის 15-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობის შეფარდების თაობაზე.
„ლალის ამ დრომდე სამართალდამცველ სტრუქტურებთან შეხება არ ჰქონია. გარდა ამისა, ის საზოგადოების აქტიური წევრია. ყოველივე აღნიშნულიდან გამომდინარე, მივიჩნევთ, რომ ის ადმინისტრაციული სახდელი, რომელიც მოსამართლემ ლალის წინააღმდეგ გამოიყენა, არაადეკვატურია, რადგან საუბარია მხოლოდ ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფაზე, რასაც ჩვენ ვაღიარებთ და არანაირი ჩანგალი, რომელზეც თაკო ფხაკაძე აცხადებს, საქმეში არ ფიგურირებს. ლალის რეაქცია კი ძლიერი აღელვებით იყო გამოწვეული. სწორედ ამას ვწერთ ჩვენს საჩივარშიც“,- განუცხადა „პირველს“ ადვოკატმა.
მისივე თქმით, სარჩელზე მუშაობა უკვე დასრულებულია, მოროშკინა  მას ხელს მოაწერს.
რაც შეეხება მოროშკინას შიმშილობას, როგორც ადვოკატი აცხადებს, აღნიშნულის მოტივაციასთან დაკავშირებით სხვადასხვა არასწორი ინფორმაციები გავრცელდა: „მოროშკინას შიმშილობა მოსამართლის გადაწყვეტილებას არ ეხება. ის ამ ფორმით მხოლოდ თაკო ფხაკაძისა და ნანუკა ჟორჟოლიანის ქცევას აპროტესტებს, მიაჩნია, რომ ყოველივე, რაც მოხდა, წინასწარ იყო დაგეგმილი, რათა მისთვის შეურაცხყოფა მიეყენებინათ და მას არაკოლეგიალურად მოჰქცეოდნენ“.
შეგახსენებთ, რომ სამართალდამცველებმა ლალი მოროშკინა 10 დეკემბერს დილით საკუთარ სახლში აიყვანეს. პროკურატურამ მას ბრალი წვრილმან ხულიგნობაში დასდო, მოსამართლე კობა გოცირიძემ კი 15-დღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა.
მოროშკინას წინააღმდეგ საქმე დაზარალებულად ცნობილი თაკო ფხაკაძის განცხადების საფუძველზე აღიძრა. ამავე დროს, ლალი მოროშკინამ ტელეკომპანია „კავკასიის“ ეთერში განაცხადა, რომ „ნანუკას შოუს“ ჩაწერაზე მან „პრაიმ-თაიმის“ დამფუძნებელი თაკო  ფხაკაძე სცემა.
მისი თქმით, ტელეკომპანია "იმედის" გადაცემა "ნანუკას შოუდან" მიწვევა სამი დღის წინ მიიღო: „არ მგონია, რომ კოდუების დაფინანსებულ გადაცემაში იყოს ჩემი ადგილი, თუმცა მიწვევა მივიღე, როგორც ჟურნალისტს, დამაინტერესა. როცა ჩაწერაზე მივედი, „პრაიმ ტაიმის“ ხალიჩა დავინახე და მივხვდი, რომ „ნანუკა ჟორჟოლიანის შოუს“ დახმარებით ფხაკაძე პროვოკაციას  მიწყობდა“.
მისივე თქმით, საახალწლო გადაცემის ჩაწერაზე მიწვეული სტუმრები  სხვადასხვა ნომინაციის მიხედვით ჯილდოვდებოდნენ, „გადაცემა სავსე იყო პოზიტივით“, თავად მოროშკინა კი  დაასახელეს ნომინაციაში „ყველაზე უგემოვნებოები“.
„ჯილდოს ასაღებად როცა მივდიოდი, თაკო ფხაკაძემ დამცინავად ჩაიცინა. თუმცა, ავიღე ეს ჯილდო. ყველას ლამაზ თოჯინებს ურიგებდნენ, მე კი - შავი, სათვალინია თოჯინა მომცეს. ესეც ავიტანე და ნანუკას ვთხოვე, რომ სიტყვის უფლება მოეცა. ვთქვი, რომ ალბათ თაკო ფხაკაძე ვერ შედგა, როგორც ჟურნალისტი, როგორც ქალი, როგორც პიროვნება და შურს ყველა ქალის, რომელიც თავისით იკვალავს გზას და არა გიგი უგულავას დახმარებით. მომიტივეთ, სხვა გზა არ მქონდა, როცა დავბრუნდი ჩემს ადგილზე და ყურში ჩამესმა თაკოს ქირქილი. მაპატიოს საზოგადოებამ, ეხლავე მივმართავ საზოგადოებას და სამართალდამცველ ორგანოებს - მე ვცემე თაკო ფხაკაძე", - განაცხადა მოროშკინამ და დასძინა, რომ დავა სავარაუდოდ, სასამართლოში გაგრძელდება.
ამ განცხადების შემდეგ სამართალდამცველებმა ლალი მოროშკინა დააკავეს. ამჟამად ბრალდებული „მოდულის“ წინასწარი დაკავების იზოლატორშია მოთავსებული.

Lawyer Will Appeal against 15-Day Imprisonment of Journalist Lali Moroshkina
Irakli Kapanadze, lawyer of the journalist Lali Moroshkina will appeal against the decision of the Tbilisi City Court to impose 15-day administrative imprisonment on his client.
“Lali has never had any connection with law enforcement bodies before. Besides, she is active public figure. Bearing the abovementioned circumstances in mind, we believe the administrative charge imposed on Lali Moroshkina was inadequate because also confess the alleged physical and verbal insult but there is no fork mentioned in the case materials, though Tako Pkhakadze insists she was injured by fork. Lali’s reaction was caused by strong astonishment. And we designed our suit based on those circumstances,” the lawyer told the Pirveli.
He said they have already finished working on the suit and Moroshkina will sign it.
As for Moroshkina’s hunger-strike, the lawyer said incorrect information is spread about it. “Moroshkina did not start hunger-strike because of the judge’s decision. She protests the behavior of Tako Pkhakadze and Nanuka Zhorzholiani and thinks everything was previously planned and they wanted to insult her.”
On December 10, Lali Moroshkina was arrested in her house early in the morning. The Prosecutor’s Office blamed her in minor hooliganism; Judge Koba Gotsiridze imposed 15-day administrative imprisonment on her.
The case was launched based on the suit of victim Tako Pkhakadze. Simultaneously, Lali Moroshkina made a statement on TV-Company “Kavkasia” that she had beaten the founder of the newspaper PrimeTime Tako Pkhakadze when Nanuka’s Show was being recorded.
She said she had received invitation to the Nanuka’s Show three days before. “I do not think I am right person for the Koduas’ funded TV-program but I accepted the invitation and as a journalist went there. When I arrived at the footage and saw PrimeTime’s carpet in the studio, I realized that Pkhakadze had planned a provocation against me with the support of Nanuka Zhorzholiani’s Show.”
Moroshkina said the guests received prizes for different New Year nominations. “The TV-program was full of positive emotions,” but Moroshkina was nominated as the Woman with the Worst Taste.
“When I went towards the stage to get the prize, Tako Pkhakadze ironically smiled. Anyway, I took the prize. Then I asked Nanuka to allow me to make a speech. I said supposedly Tako Pkhakadze could not become a good journalist, a good woman, a good person and she envies everybody who forced her way in life without Gigi Ugulava’s [Tbilisi City Mayor] support. I am sorry but I had no other option; when I returned to my place I heard Tako’s irony. I apology to the society but now I want to tell you and the law enforcement bodies – I beat Tako Pkhakadze,” said Moroshkina and added that their controversy will supposedly continue at the court.
The law enforcement officers arrested Lali Moroshkina after that statement. Currently, she is in pre-trial detention setting of the MIA.