ორი სოციოლოგიური გამოკითხვა ერთ თემაზე - განსხვავებული შედეგებით
საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტისა (IRI) და სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტის მიერ ჩატარებული სოციოლოგიური კვლევების განსხვავებულმა შედეგებმა საზოგადოებაში არაერთგვაროვანი რეაქციები გამოიწვია. ორივე ორგანიზაციამ შედეგები გასულ კვირაში თითქმის ერთდროულად გამოაქვეყნა.
კითხვაზე - შემდეგ კვირას რომ საპარლამენტო არჩევნები იყო, რომელ პოლიტიკურ პარტიას მისცემდით ხმას,  IRI–ს კვლევის მიხედვით, პასუხები შემდეგნაირად განაწილდა: 42% - „ნაციონალური მოძრაობა“, 18% - „ბიძინა ივანიშვილის პარტია“ ,  8% - „ქრისტიან–დემოკარტები“ , 3 % -  „ლეიბორისტული პარტია“ .
იგივე კითხვაზე სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტმა სრულიად გასხვავებული შედეგები გამოაქვეყნა: 36% - „ნაციონალური მოძრაობა“, 32% - „ბიძინა ივანიშვილის პარტია“ ,  4,3% - „ქრისტიან–დემოკრატები“, 1,6% - „ლეიბორისტული პარტია“ და 1,5% - „თავისუფალი დემოკრატები“.
ყველაზე დიდი ხმაური მოჰყვა IRI–ს კვლევის მონაცემს, რომელიც ეხებოდა პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის ნდობის რეიტინგს. IRI-ს კითხვაზე, როგორია დამოკიდებულება საქართველოს პრეზიდენტის მიმართ 74% პოზიტიურადაა განწყობილი, 20% ნეგატიურად, ხოლო 6%–მა თავი შეიკავა კითხვაზე პასუხის გაცემისგან.
გამოქვეყნებულმა შედეგებმა საზოგადოებაში დიდი დისკუსია გამოიწვია. Humanrights.ge გთავაზობთ რამდენიმე შეფასებას, სადაც ექსპერტები ცდილობენ ახსნან, თუ რატომ არის ასე განსხვავებული ორი კვლევის შედეგები.
პოლიტოლოგი სოსო ცისკარიშვილი აცხადებს, რომ სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტის კვლევა სასიამოვნო გამონაკლისია უკანასკნელ წლებში ჩატარებული კვლევებისგან თავისი გამჭვირვალობით. მისი თქმით, მნიშვნელოვანია, რომ კვლევის შედეგების პრეზენტაციაზე ინსტიტუტის ხელმძღვანელმა იაგო კაჭკაჭიშვილმა საჯარო გახადა კვლევის მეთოდოლოგია და წარმოადგინა თავისი ახსნა-განმარტებები კვლევის შედეგად მიღებულ ციფრებთან დაკავშირებით.
„ყველა სხვა შემთხვევაში, სადაც დამკვეთი ამოფარებულია ფირმას და გაუგებარია, ვინ მუშაობს ამ საკითხებზე, უნდა მივიღოთ მკაფიო განმარტებები მათი ავტორებისგან, ვიდრე უსიამოვნო ჭორები გავრცელდება ამ შედეგების თაობაზე“, – ამბობს სოსო ცისკარიშვილი და დასძენს: „კვლევის ავტორი როცა არ გამოდის და არ ასაბუთებს თავის მონაცემებს, პასუხს არ სცემს კოლეგების შეკითხვებს, ასეთი „კვლევების“ შედეგებზე ანალიზისათვის დროის დაკარგვა არ ღირს“.
მისივე თქმით, საინტერესოა, რამდენად იყო დაცული რესპოდენტთა ანონიმურობა, როცა IRI საქართველოს პრეზიდენტისადმი მათ დამოკიდებულებას იკვლევდა. სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტმა კი დეტალურად ახსნა, რამდენი ძალისხმევა იყო დახარჯული კონფიდენციალურ მხარეზე.
ექსპერტ გია ხუხაშვილის აზრით, IRI-ის კვლევის შედეგები, რომელიც მედიას უცნობმა პირებმა მიაწოდეს, ოფიციალურად არ დადასტურებულა, ანუ არავის აუღია პასუხისმგებლობა გამოქვეყნებული შედეგების სისწორეზე. აქედან გამომდინარე, ხუხაშვილი თავს იკავებს IRI–თვის  შეკითხვების დასმისგან: „ის, რაც საზოგადოებამ მოისმინა, იყო ტელეკომპანია „იმედის“ ინტერპრეტაციები. ოფიციალურად დადასტურება, რომ კვლევისას მართლაც ასეთი შედეგი მიიღო, IRI–გან ჩვენ ჯერ არ მოგვისმენია.
გია ხუხაშვილი, ექსპერტი: „რაც შეეხება, ზოგადად, კვლევის შინაარსს, შედეგებზე გავლენა შეიძლება მოახდინოს, როგორც ობიექტურმა ასევე სუბიექტურმა ფაქტორებმა. მაგალითად, ობიექტურ მიზეზად შეიძლება დასახელდეს ის, რომ როცა IRI–ს კვლევები ტარდებოდა, ოთხი დღე იყო გასული ბიძინა ივანიშვილის პოლიტიკურ არენაზე გამოსვლიდან. ინსტიტუტის კვლევები კი ჩატარდა ცოტა უფრო გვიან, როცა პოლიტიკაში მოვლენები სწრაფად ვითარდებოდა. შეიძლება გარკვეული ცდომილება ამის გამოც იყოს.
მე მაქვს კითხვები არა IRI–სთან, არამედ მასთან, ვინც ავრცელებს მკვლევარის მიერ დაუდასტურებელ ინფორმაციას. ჯერჯერობით ბიძინა ივანიშვილის პარტია არც არსებობს. შესაბამისად, მნიშვნელობა აქვს ჩვენ მის პარტიაზე ვილაპარაკებთ თუ პირადად მასზე. აქედან გამომდინარე, ეს კვლევა თავისთავად არის წინააღმდეგობრივი, რადგან ერთ კითხვაზე - ხვალ რომ საპრეზინდეტო არ ჩევნები ჩატარდეს ვის მისცემდით ხმას, ნაციონალურ მოძრაობის კანდიდატს 32% აქვს, ხოლო ივანიშვილს 27%. მეორე კითხვაზე, რომელიც საპარლამენტო არჩევნებს ეხება, 42% აქვს ნაციონალურ მოძრაობას და  18 % - ბიძინა ივანიშვილის პარტიას.  აქედან გამომდინარე, მიჩნდება ძალიან ლოგიკური კითხვა: როგორ შეიძლება რესპოდენტების პასუხებიდან გამომდინარე, 27% მხარს უჭერდეს ბიძინა ივანიშვილის პრეზიდენტობას, ხოლო მის პარტიას - მხოლოდ 18%. აქედან გამომდინარე, თვითონ ეს ციფრები, რაც გამოქვეყნდა, ძალიან არალოგიკურია“.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი, უჩა ნანუაშვილი ეჭვქვეშ აყენებს საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის სანდოობას მისი პოლიტიზებულობის გამო.
უჩა ნანუაშვილი, ადამიანის უფლებათა ცენტრის აღმასრულებელი დირექტორი: „საერთოდ, ეს ორგანიზაცია - IRI, არის ძალიან საეჭვო ორგანიზაცია. ასეთი რამ ახლა პირველად არ ხდება. აქამდეც გვინახავს რეალობისგან სრულიად შორს მყოფი მათი გამოკვლევები, რის საფუძველზეც მე მიჩნდება ეჭვი, რომ IRI ასრულებს ხელისუფლების დაკვეთას. მით უფრო, რომ მსგავსი საეჭვო მონაცემების ასეთი „სკანდალური“ გამოქვეყნება პირველი შემთხვევა არ არის და უკვე წლებია, გრძელდება.
ჩემი ინფორმაციით, IRI დაკავშირებულია აშშ-ის რესპუბლიკური პარტიის ცნობილ ფიგურასთან, ჯონ მაკეინთან, რომელიც გამოირჩევა საქართველოს ხელისუფლებასთან განსაკუთრებულად „თბილი“ ურთიერთობით. ამიტომ მე ეჭქვეშ ვაყენებ ამ ორგანიზაციის მიერ ჩატარებული კვლევების სანდოობას. სამწუხაროდ, ეს არის პოლიტიკური დაკვეთა, რომელსაც ეს ორგანიზაცია ასრულებს. საზოგადოებისთვის სრულიად გაურკვეველია, ვინ წარმოადგენს ამ ორგანიზაციას საქართველოში და კონკრეტულად, ვინ იღებს პასუხისმგებლობას მის კვლევებზე. ისიც გაუგებარია, რა მეთოდოლოოგიით ატარებენ კვლევებს“.
პოლიტოლოგ რამაზ საყვარელიძის თქმით, ძნელი სათქმელია, რა განსხვავება იყო ამ ორ კვლევას შორის და საერთოდ იყო თუ არა, რადგან IRI–ის კვლევების შედეგები მედიაში კონტექსტიდან ამოგლეჯილად იყო წარმოდგენილი: „დიდი მნიშვნელობა აქვს, ვიცოდეთ, როგორ იყო კითხვა დასმული, რა კონტექსტში დაისვა და როგორ იყო წარდგენა. ბევრ რამეს აქვს მნიშვნელობა იმისთვის, რომ რესპოდენტის პასუხი გულახდილი იყოს. სერიოზული გამოკითხვებისთვის საჭიროა წინასწარი მომზადება. სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტმა სპეციალური პროცედურებიც ჩაატარა იმისათვის, რომ საზოგადოებას მის კითხვაზე უფრო გულახდილად ეპასუხა. ასეთი დეტალები IRI–ის კვლევაში არ ჩანს. საინტერესოა, ვინ დგას IRI–ის უკან... გამოკითხვისას ხელისუფლების შიშის ფაქტორი თუ არ მოიხსნა, სოციოლოგიას აზრი ეკარგება“.

Two Social Polls on One Topic with Different Findings
Different findings of the social polls carried out by the International Republic Institute (IRI) and the Institute of Social Studies and Analysis (ISSA) caused different reaction of the Georgian society. Both organizations published the poll findings almost simultaneously in one week.
According to the IRI polls, the question – which political party will you vote for if the parliamentary elections are scheduled next week? – was answered with 42% in support of the National Movement; 18 % for Bidzina Ivanishvili’s Party, 8% for the Christian Democrats and 3 % for the Labor Party.
According to the ISSA polls, the same question had the following results: 36% for the National Movement, 32% for Bidzina Ivanishvili’s Party, 4, 3% for the Christian Democrats, 1,6% for the Labor Party and 1, 5 % for the Free Democrats.
The results of the IRI’s poll on the general trust to the President Mikheil Saakashvili caused the most noise. IRI’s question –what do you think about the Georgian President? received the following answers: 74% of respondents are positive about the Georgian President; 20% are negative and 6% refused to answer the question.
The published findings caused serious discussion in the society. Humanrights.ge is pleased to publish evaluations of several experts who tried to explain why the findings of two polls are different.
Political scientist Soso Tsiskarishvili said the survey of the ISSA is a pleasant exception of the surveys of the last few years because of its transparency. He said it is significant that the head of the ISSA Iago Kachkachishvili presented the methodology of their survey and clarified the poll findings during the presentation.
“In all other cases the client is hidden behind the company and nobody knows who works on the issues though we must receive clear clarifications from the pollsters before unpleasant rumors are spread about their findings,” said Soso Tsiskarishvili and added: “When the author of the survey does not present his findings and make clarifications about them, does not answer the questions of his/her colleagues, it is useless to lose time on the analyze of similar poll findings.”
Tsiskarishvili thinks it is important how the anonymity of the respondents was protected when the IRI asked them opinions about the Georgian President. As for the ISSA, they clarified how much they worked on the confidentiality of the respondents.
Expert Gia Khukhashvili thinks the IRI poll findings, which were sent to the media sources by unidentified people, were not officially proved; thus, nobody took responsibility on the correctness of the poll findings. So, Khukhashvili refrains from asking questions to the IRI. “The society heard only interpretations of the poll findings from the TV-Company Imedi. We have not heard official statements from the IRI.”
Gia Khukhashvili, expert: “As for the general content of the polls, both objective and subjective factors can impact the results. For example, the fact that the IRI polls were conducted four days after Bidzina Ivanishvili appeared in Georgian politics can be assumed as objective factor. The ISSA carried out the polls a bit later when many events occurred in the politics. It could have caused some differences.
I have some questions to the organization who publishes unconfirmed information instead the IRI itself. Bidzina Ivanishvili’s political party does not exist yet. Consequently, it is significant whether we speak about his personality or his party. So, the question itself was controversial because candidate of the National Movement received 32 % and Ivanishvili – 27 % when respondents answered the question – which candidate will you vote for if presidential elections were held tomorrow?  As for the second question concerning the parliamentary elections, the National Movement gained 42% and Ivanishvili’s planned party -18%. Thus, I have a logic question: how can 27% of respondents vote for Ivanishvili’s presidency but only 18% supported his planned party. Relatively, the figures are very illogical.”
Executive director of the Human Rights Center Ucha Nanuashvili doubts about the IRI findings because its activities are politically motivated.
Ucha Nanuashvili, the Human Rights Center: “Generally, the IRI is a very suspicious organization. It is not a first occasion when their findings are far from Georgian reality; so, I doubt the IRI implements the government’s instructions. Their vague poll findings have been published in a scandalous manner for many years already.
According to my information, the IRI is connected with a famous member of the US Republic Party John McCain who is known for his particularly “warm” relations with the government of Georgia. So, I doubt about trustworthy of their polls. Unfortunately, it was a political order and the organization implemented it. The society does not know who represents the organization in Georgia and who is responsible for their poll findings. We do not even know the methodology of their surveys.”
Political scientist Ramaz Sakvarelidze said it is difficult to find difference between two polls because the IRI’s poll findings were reported by the Georgian media beyond general context. “It is significant to know how the questions were formulated; what their context was and how they were presented to the respondent. Many factors are important in order to make the respondent sincere in his answer. Serious polls require preliminary preparation works. ISSA carried out special procedures in order to encourage respondents to sincerely respond to their questions. Similar details are not highlighted in the IRI poll reports. I wonder who stands behind the IRI… unless the fear of the government is defeated, the poll loses importance.”