კოალიცია „არჩევნის თავისუფლებისათვის“ საგანგებო პრესკონფერენცია
15 დეკემბერს ადამიანის უფლებათა ცენტრის ოფისში კოალიციამ „არჩევნის თავისუფლებისათვის“  საგანგებო პრესკონფერენცია გამართა.
კოალიციამ წარმოადგინა მიმდინარე საზოგადოებრივ-პოლიტიკური პროცესების საკუთარი ანალიზი, რომელშიც ასახულია მედიის პრობლემები და აღნუსხულია წინასაარჩევნო პოლიტიკურ პროცესებთან დაკავშირებული ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები.
ანგარიშში დიდი ადგილი ეთმობა ქართული პოლიტიკის ახალი სუბიექტის - ბიზნესმენ ბიძინა ივანიშვილის, ასევე - მისი თანამოაზრეებისა და ახლობლების დევნისა და შევიწროების ფაქტებს. დოკუმენტში ასევე, ასახულია სამსახურებიდან პოლიტიკური მოტივით ადამიანების განთავისუფლების მავნე პრაქტიკა. მედიის პრობლემების ანალიზის ნაწილში  განხილულია თბილისში პრესის ჯიხურების მასობრივად აღების, ასევე - ჟურნალისტების შევიწროებისა და ხელშეშლის ფაქტები.
„საქართველოში მორიგ საპარლამენტო არჩევნებამდე ერთი წელიც აღარ რჩება. 2011 წლის 17 ნოემბერს დაფუძნდა კოალიცია „არჩევნის თავისუფლებისთვის“, რომელშიც 8 არასამთავრობო ორგანიზაცია და ორი ექსპერტია გაერთიანებული. კოალიციაში გაწევრიანებული ორგანიზაციების აზრით, საარჩევნო გარემოს მონიტორინგი უნდა დაიწყოს ახლა და არა არჩევნების ოფიციალურად დანიშვნის შემდეგ“, - ნათქვამია კოალიციის დამფუძნებელთა ერთობლივ განცხადებაში.
ჟურნალისტებს ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები ადამიანის უფლებათა ცენრის აღმასრულებელმა დირექტორმა უჩა ნანუაშვილმა გააცნო. საჯარო სამსახურებიდან მოქალაქეთა პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლებისა და მედიის დევნა-შევიწროების ფაქტებზე კი საქართველოს მედიაკლუბის ხელმძღვანელმა მაგდა პოპიაშვილმა და საქართველოს მედიამონიტორინგის ცენტრის წარმომადგენელმა ია მამალაძემ ისაუბრეს.
პრესკონფერენციას დაესწრნენ საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და აშშ-ის საელჩოს წარმომადგენლები. დოკუმენტი რომელიც პრესკონფერენციაზე გავრცელდა ქართულ და ინგლისურ ენებზე, უახლოეს დღეებში მიეწოდება საქართველოში აკრედიტებულ დიპლომატიურ კორპუსს, საერთაშორისო ორგანიზაციებს, საქართველოს სახალხო დამცველს და სხვა დაინტერესებულ სუბიექტებს.
მედიის პრობლემების ანალიზი და წინასაარჩევნო პოლიტიკურ პროცესებთან დაკავშირებული ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები ასევე შეგიძლიათ ნახოთ humanrights.ge-ზე.

Special Press-Conference of the Coalition for Freedom of Choice
On December 15, the Coalition for Freedom of Choice held a special press-conference in the office of the Human Rights Center.
The Coalition presented the analysis of ongoing civic-political procedures which demonstrates problems of media and facts of human rights violations connected with pre-election political processes.
The Report pays particular attention to the persecution against a new actor in Georgian politics – Businessman Bidzina Ivanishvili, his supporters and relatives. The document also revealed unpleasant practice of firing people from jobs on political grounds. Mass removal of press distribution booths in Tbilisi is one of the main media problems as well as intimidation of journalists and interference in their activities.
“Less than one year is left before the next parliamentary elections in Georgia. Short time ago Coalition for Freedom of Choice was established by eight non-governmental organizations and two experts. The Coalition member organizations believe the monitoring of the election environment shall start now and not after the Election Day is fixed,” the joint statement of the Coalition founders.
Executive director of the Human Rights Center Ucha Nanuashvili spoke about human rights violations during the press-conference. Head of Georgian Media Club Magda Popiashvili and representative of Georgian Media-Monitoring Center Ia Mamaladze spoke about politically motivated dismissals of people from various public agencies and about persecution and oppression on media representatives.
Representatives of the international organizations and US Embassy in Georgia attended the press-conference. The document, which was distributed in Georgian and English languages during the press-conference, will be forwarded to diplomatic corps accredited in Georgia, mission of international organizations, Public Defender of Georgia and other interested institutions.
You can seethe Analyze of media problems and human rights violations facts connected with the political processes during the pre-election period on the online newspaper of the Human Rights Center www.humanrights.ge