ვეძათხევი და ოქრუანი 2 თვეა გარესამყაროსგან მოწყვეტილია
დუშეთის რაიონის სოფლები ვეძათხევი და ოქრუანი 2 თვეა გარესამყაროს არის მოწყვეტილი. სოფლებთან დამაკავშირებელი ერთადერთი გზა მეწყერმა ისევ წაიღო.
ვეძათხევი და ოქრუანი დუშეთიდან 12 კილომეტრში მდებარეობს. ორივე სოფელში 20-მდე ოჯახი ცხოვრობს. საცხოვრებელი სახლები, სახნავ-სათესი და სათიბი მთლიანად მეწყერსაშიშ ზონაშია მოქცეული. რამდენიმე საცხოვრებელი სახლი მეწყერმა მთლიანად დაანგრია, ზოგი კი ახლა ინგრევა და საცხოვრებლად საშიშია.
როგორც მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს ვეძათხევის მკვიდრმა ელისო გოგოჭურმა განუცხადა, უსახლკაროდ დარჩენილებმა ხის ქოხები გააკეთეს და თავს იქ აფარებენ.
ვეძათხევში მცხოვრები დავით ინაშვილის თქმით, სოფელში ცხოვრება არ შეიძლება, რადგან მდგომარეობა იმდენად მძიმეა, რომ მეწყერმა შესაძლოა მიწა მთლიანად მოგლიჯოს და ქოხებიც და ხალხიც დამარხოს.
მათივე თქმით, ადგილობრივი ხელისუფლების ხელმძღვანელებმა მოსახლეობას მცხეთა - მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრის ჟურნალისტებისთვის კომენტარების მიცემის გამო სასტიკად უსაყვედურეს. სწორედ ამ პერიოდში, უკიდურეს გაჭირვებაში მცხოვრებ ვეძათხეველებს, სოციალური მომსახურების სააგენტომ სოციალური დახმარებები შეუწყვიტა.

Vedzatkhevi and Okruani Isolated for Two Months
Vedzatkhevi and Okruani villages in Dusheti district have been isolated from the environment for two months. The landslide has destroyed the road linking the villages with the town.
Vedzatkhevi and Okruani villages are located 12 kilometers away from Dusheti. About 20 families live in both villages. Their houses, plots and mow-fields are located in the landslide zone. Several houses were already destroyed; some of them are damaged and dangerous for life.
Eliso Gogochuri from Vedzatkhevi told the Information Center of Mtskheta-Mtianeti that homeless people made wooden huts and they sheltered them.
Davit Inashvili from Vedzatkhevi said it is impossible to live in the village because life is difficult there; one day the landslide can bury huts and people under the ground.
The villagers said the local officials strictly rebuked them for having made comments with the ICMM’s journalists. In addition to that, the Social Agency ceased social allowances for the Vedzatkhevi residents in such a difficult situation.