ბიძინა ივანიშვილი საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭებას ითხოვს
ბიზნესმენი ბიძინა ივანიშვილი ოფიციალურ სტუქტურებს მიმართავს თხოვნით, რომ მიენიჭოს საქართველოს მოქალაქეობა, - ამის შესახებ საფრანგეთის საელჩოდან გამოსულმა ბიზნესმენმა განაცხადა.
29 დეკემბერს ბიძინა ივანიშვილი საფრანგეთის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელს მიშელ ბარანს შეხვდა და საფრანგეთის მოქალაქეობიდან გასვლის თხოვნით მიმართა.
საელჩოდან გამოსულმა ივანიშვილმა საკუთარი გადაწყვეტილება იმით ახსნა, რომ უნდა საქართველოს მოქალაქეობის მიღება და პოლიტიკურ პროცესებში მონაწილეობა.
„მე ჩავაბარე რუსეთის მოქალაქეობა. ახლა ვიწყებ მეორე პროცედურას. დღეს ოფიციალურად დავწერე განაცხადი და უარს ვამბობ საფრანგეთის მოქალაქეობაზე. ევროპის კონვენცია ითვალისწინებს იმას, რომ პირი, რომელიც ამბობს უარს ევროპის რომელიმე ქვეყნის მოქალაქეობაზე, არ უნდა დარჩეს მოქალაქეობის გარეშე. განცხადების შემდეგ მივმართავ საქართველოს ოფიციალურ სტრუქტურებს, მომანიჭონ საქართველოს მოქალაქეობა, რადგან მე არ გამაჩნია სხვა ქვეყნის მოქალაქეობა. დავიბადე საქართველოში, ვცხოვრობ აქ, და არავითარი საფუძველი არ აქვთ, რომ უარი მითხრან. საფრანგეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო დაელოდება, როდის მომანიჭებენ საქართველოს მოქალაქეობას და შემდეგ ჩამომართმევს საფრანგეთის მოქალაქეობას“, - განაცხადა ივანიშვილმა.
ადვოკატ ზაქარია ქუცნაშვილის ინფორმაციით, ბიზნესმენს მხოლოდ სამ შემთხვევაში შეუძლიათ, რომ უარი უთხრან მოქალაქეობის მინიჭებაზე - თუ ის აღიარებული იქნა ტერორისტად, ძებნილად ან საზოგადოებისთვის საფრთხის მომტან პირად.
რამდენიმე დღის წინ ბიზნესმენის პრესსამდვივნომ გაავრცელა განცხადება, რომ ბიძინა ივანიშვილს რუსეთის მოქალაქეობა შეუწყდა. რაც შეეხება საქართველოს მოქალაქეობას, თბილისის საქალაქო სასამართლომ მხოლოდ ნაწილობრივ დააკმაყოფილა ბიძინა ივანიშვილისა და ეკატერინა ხვედელიძის სარჩელი და მოქალაქეობა მხოლოდ ბიზნესმენის მეუღლეს აღუდგა.

Bidzina Ivanishvili Applies for Georgian Citizenship
Businessman Bidzina Ivanishvili applied to official institutions for Georgian citizenship, - the businessman stated about it when leaving the French Embassy.
On December 29, Bidzina Ivanishvili met acting French Ambassador Michel Barran and applied to surrender his French Citizenship.
Ivanishvili clarified his decision by his desire to acquire Georgian citizenship and participate in the political life of Georgia.
“I have surrendered Russian citizenship. Now I have launched a new procedure. Today I filed application to surrender French Citizenship. The European Convention states that a person, surrendering citizenship of any EU state, shall not remain without citizenship. So, I apply to official institutions of Georgia to grant Georgian Citizenship to me because I do not hold citizenship of any other country. I was born in Georgia, I live here and they have no grounds to decline my application. The Foreign Ministry of France will wait for the Georgian authority to grant citizenship to me and they will annul my French Citizenship only afterwards,” said Ivanishvili.
Lawyer Zakaria Kutsnashvili said there are only three grounds to decline the businessman’s application – if he is recognized to be a terrorist, wanted or threats public safety.
Several days ago, the businessman’s press center reported that Ivanishvili’s Russian Citizenship was stopped. As for Georgian Citizenship, the Tbilisi City Court partly satisfied Bidzina Ivanishvili and Ekaterina Khvedelidze’s lawsuit and restored citizenship only for the businessman’s wife.
President of Georgia stripped Georgian citizenships of Bidzina Ivanishvili and his wife on October 11, 2011.