კონტროლის პალატამ პირველად „ქართული ოცნების“ კარზე დააკაკუნა
პირველი საზოგადოებრივი ორგანიზაცია, რომელსაც კონტროლის პალატის მონიტორინგის სამსახურმა ამ დროისთვის ფინანსური ანგარიშის წარდგენის შესახებ შეტყობინება გაუგზავნა, „ქართული ოცნებაა“. ამასთან, როგორც „ინტერპრესნიუსს“ სამსახურის ხელმძღვანელმა, ნათია მოგელაძემ განუცხადა, ასეთი ორგანიზაციების გამოვლენაზე ინტენსიურად მუშაობენ.
„საუბარი არ არის საქველმოქმედო ფონდებზე. საუბარია იმ სუბიექტებზე, რომელთა პირდაპირი ან არაპირდაპირი კავშირი დადასტურდება პოლიტიკური პარტიების მიზნებთან ან - კონკრეტული პირის მიერ გაცხადებულ პოლიტიკურ და საარჩევნო ამოცანებთან. ჩვენ ინტენსიურად ვმუშაობთ ასეთი ორგანიზაციების გამოვლენაზე, თუმცა პირველი საზოგადოებრივი ორგანიზაცია, რომელსაც შეტყობინება გაეგზავნა, ეს არის „ქართული ოცნება“. მოტივაცია გახდა მათივე განცხადება, რომლის თანახმადაც, ისინი დაინტერესებული არიან პროცესებით, რომელსაც საბოლოო ჯამში შეიძლება გავლენა ჰქონდეს არჩევნებზე“, - აღნიშნა ნათია მოგელაძემ და დასძინა, რომ კონკრეტულ პირს შეიძლება ჰქონდეს რამდენიმე საქველმოქმედო ფონდი, მაგრამ ამ ფონდებს კავშირი არ ჰქონდეთ პოლიტიკურ პროცესებთან.
„შესაბამისად, ჩვენ არანაირი მოტივაცია არ გვაქვს, კონკრეტული ადამიანის ყველა საქმიანობა გადავამოწმოთ. ყველა ორგანიზაცია ხელაღებით არ შემოწმდება. კონტროლის პალატა მოქმედებს მხოლოდ კანონით დადგენილი უფლებამოსილების ფარგლებში“, - აღნიშნა მოგელაძემ.
მისივე თქმით, შემოწმების მთავარი მოტივაცია ის არის, რომ კონტროლის პალატამ სრულად განახორციელოს გამჭვირვალობის პრინციპი, საზოგადოებისთვის ნათელი გახადოს, რას საქმიანობენ პოლიტიკური პარტიები ან მათთან დაკავშირებული ფიზიკური თუ იურიდიული პირები.
როგორც მონიტორინგის სამსახურის ხელმძღვანელი აღნიშნავს, კონტროლის პალატა არასამთავრობო ორგანიზაცია „სუფთა პოლიტიკის“ მიერ გაკეთებული განცხადების (ამ ორგანიზაციამ ეჭვი გამოთქვა, რომ „ალიას“ ბიძინა ივანიშვილი აფინანსებს) სანდოობასა და რელევანტურობასაც გადაამოწმებს და მისი დადასტურების შემთხვევაში, შესაბამის ზომებს მიიღებს.

Chamber of Control First Knocked on the Georgian Dream’s Door
The Chamber of Control of Georgia sent its first notification about financial declaration to the public organization “Georgian Dream.” In addition to that, head of service at the Chamber of Control Natia Mogeladze told the Interpresnews they intensively work to discover similar organizations.
“We are not speaking about charity foundations. We are focused on the entities which are directly or indirectly connected with the goals of political parties or with political and election goals of a concrete person. We intensively work to discover similar organizations though the Georgian Dream was the first public organization which received our notification. Their statement about their interest in election became motive of our decision,” said Natia Mogeladze and added that concrete person might have several charity foundations but they might not be linked with political activities at all.
“So, we are not motivated to study the activities of any particular person. We will not examine every organization. The Chamber of Control acts in accordance to the law,” Mogeladze said.
According to her, the main motive of the Chamber of Control is to ensure transparency principle, to inform the society about the activities of political parties as well as physical and legal persons related with them.
Head of monitoring office said the Chamber of Control will check reliability and relevance of the statement of the non-governmental organization “Pure Politics” [the latter alleged Bidzina Ivanishvili funded newspaper “Alia”] and if the information is proved the Chamber will take relevant measures.