„მიყვარს სმა და მიყვარს ჭამა...“
შობის დღესასწაული წყალტუბოელებს ახალი კლინიკის გახსნით მიულოცა. მანამდე მარნეული იყო, შემდეგ, გურია, მცხეთა... ყველგან „ევროპული სტანდარტის“ თანამედროვე, კლინიკა გახსნა.
მართალია, ევროპისგან განსხვავებით, ქართულ კლინიკებში, ხშირად, სამედიცინო, თანამედროვე აპარატურა ჩამოტარებითაა და ლენტის გაჭრიდან რამდენიმე საათში ისე აქრობენ, თითქოს, არც არაფერი ყოფილა, მაგრამ ეს არაფერი! წინ უამრავი ტურნეა - არჩევენებამდე 100 ახალი საავადმყოფოს გახსნა უნდა მოესწროს და ესაა მთავარი.
და კიდევ, მთავარია ის, როგორ ხვდებიან მიხეილ სააკაშვილს ყველა რეგიონში ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ მობილიზებული „ტაშისმკვრელები“. კარგია თუ ცუდი, ფაქტია, სააკაშვილის ყოველი ტურნე რეგიონებისთვის ერთი დღეა - სასწაულისა.
სასწაულია, აბა, რა, როცა შენი სტუმრობის წინ ტყეში ნადირს მუსრს ავლებენ და ცაში - ფრინველს. შენ კი, ამ ყველფერს იმდენად მცირე დროში შეგიძლია მუსრი გაავლო და თან, სტომაქში რამდენიმე ბოთლი ლიმონათიც სულმოუთქმელად ჩაიცალო, რომ შენმა დაცვამ არა თუ დანაყრება, სუფრასთან მოკალათებაც ვერ მოასწროს. მერე კი, ისე წამოხტე სუფრიდან, რომ პირდაფჩენილმა, ადგილობრივმა მოკვდავებმა იმის გააზრებაც ვერ მოასწრონ რა უბედურება დატრიალდა მათ თავს.
მოკლედ, მიხეილ სააკაშვილის წინასაარჩევნო, ყველა ტურნე გაჭრილი ვაშლივით გავს ერთმანეთს და თვითმხიველებიც ერთი და იგივე ამბებს ყვებიან.
დღევანდელი ჩვენი რესპოდენტიც, წყალტუბოდან ერთი ასეთი ტურნეს თვითმხილველია. ვერ შეგპირდებით, რომ მის ვინაობას გაგიმხელთ, იმიტომ, რომ ეს, ჩვენი მხრიდან, დანაშაულის ტოლფასი იქნება და იმედია, „მედიაეთიკოსები“ შეგვინდობენ ცოდვას.
ნურც იმას იკითხავთ, როგორ შევძლებთ დამაჯერებლობა შევძინოთ ანონიმურად მოყოლილ ამბავს, რადგან იმაზე უფრო დიდი მტკიცებულება, ვიდრე ამ რამდენიმე წლის წინ მიხეილ სააკაშვილის გურიაში სტუმრობა იყო (ალბათ, გახსოვთ თეატრალური რეკვიზიტებით გაწყობილი გურული ოდა), არ მოგვეძევება.
ასე რომ, დაპირებისამებრ გთავაზობთ ერთი წყელტუბოელი ადამიანის მონაყოლს და უნდა დაიჯეროთ თუ არა - თავად გადაწყვიტეთ, განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც სტატიის ბოლოს, სტუდია GNS-ის მიერ მომზადებულ სიუჟეტს თვალს კიდევ ერთხელ გადაავლებთ, აი იმას, გურულებზე, რომელზეც ზემოთ მოგახსენებდით.
მაშ ასე, ახლა კი ამბავი:
- მიხეილ სააკაშვილი წყალტუბოს შობა-დღეს სტუმრობდა. ახალი საავადმყოფო გახსნა. უფრო სწორად, ძველი გარემონტდა თანამედროვე დონეზე.
- საავადმყოფო კარგად არის გაკეთებული?
- კი, ნორმალურად არის გაკეთებული, მაგრამ სამედიცინო დანადგარები, როგორც იცით, ერთი რაიონისთვის აქვთ ნაყიდი და როგორც ყველა რაიონში ხდება, საავადმყოფოს გახსნისთვის მოიტანეს, დაალაგეს, გვაჩვენეს, რომ მუშაობს და მერე მოხსნეს და სხვა რაიონის საავადმყოფოსთვის შეინახეს. მარტო საწოლებს ტოვებენ,  სხვა, რაც სერიოზული და ძვიფასია თან მიაქვთ.
- წყალტუბოდანაც უკვე წაიღეს?
- კი, მოაქვთ და მიაქვთ... გადაუღებენ და წაიღებენ, ყველგან ასე ხდება... ხაშურშიც იგივე გააკეთეს, საავადმყოფო რომ გაიხსნა რამდენიმე წუთის მერე აღარაფერი დატოვეს, ყველაფერი გაიტანეს.
- ავადმყოფებიც ხომ არ მოყავთ და მიყავთ?
- ავადმყოფები ალბათ, საწოლებზე დარჩნენ... თუ იმათაც არ დაარბენინებენ აქეთ-იქეთ. მოკლედ, ასე გახსნეს საავადმყოფო, ხოლო მერე დევნილებისათვის აშენებული რამდენიმე  კორპუსიც დაათვალიერეს. წყალტუბოში ეს ადგილი ჭაობის სახელწოდებით არის ცნობილი, რადგან ადრე, იქ სილოსი მოყავდათ. წყლიანი ადგილია. ახლა კი კორპუსები ჩადგეს და ხალხმა უნდა იცხოვროს სინესტეში და უბედურებაში. წყალტუბო წვიმიანი ადგილია, ერთი წვიმა და ყველაფერი დაიტბორება. დაახლოებით ისე გააკეთეს, რაც ე.წ. გეტოებში - წეროვანში.
- ის ხალხი ვინ იყო, ვინც სააკაშვილს შეეგება?
- ნაწილი წყალტუბოელები იყვნენ, ნაწილი სხვა რაიონებიდან ჩამოიყვანეს. ხალხი ძირითადად, მობილიზებული ყავდათ სკოლებიდან - მოსწავლეები და მასწავლებლები. არმისვლის შემთხვევაში, ყველა მასწავლებელი გააფრთხილეს, რომ სამსახურს დაემშვიდობებოდნენ. ისინიც იძულებულები იყვნენ, რომ მისულიყვნენ. ცალკე ყავდათ რამდენიმე ადამიანი, რომლებიც მიშას უნდა დახვედროდა, სიტყვაც წინასწარ იყო შეთანხმებული და ისიც განსაზღვრული იყო კისერზე ვინ ჩამოეკიდებოდა და რას ეტყოდა. ერთ-ერთი ვინც მიშას შეეგება შუა ხნის მამაკაცია, ყოფილი ცეკვის მასწავლებელი, რომელსაც „შრომა“ რამდენიმე წუთში დაუფასეს და სახლში თანამედროვე ტექნიკა აუტანეს, პლაზმური ტელევიზორი და რაღაც-რაღაცები.
მაგრამ ყველაზე მეტად წყალტუბოელებს, ალბათ, პრეზენტაციის დასკვნითი ნაწილი დაამახსოვრდებათ. მოკლედ, სახელისუფლებო ტელევიზიებმა მიშას ვიზიტი რომ გადაიღეს, რა თქმა უნდა, სახელმწიფო ბიუჯეტის ხარჯზე დიდი ღრეობა გაიმართა,  რესტორანში 80 კაცზე გაიშალა სუფრა. სუფრა იყო ძალიან მაღალი დონის, რა თქმა უნდა, იმერლები თავს არ შეირცხვენდნენ და საირმის ტყეებში ნანადირევი შვლის მწვადებიდან დაწყებული, დათვის ხორცის მწვადებით დამთავრებული ყველაფერი იყო. ბატონი პრეზიდენტიც იქ ბრძანდებოდა და რამდენიმე წუთის განმავლობაში, ორი ხელით და ათი თითით მოასწრო დანაყრება. მიშამ ამ რამდენიმე წუთში მოასწრო მინიმუმ ოთხი, მაქსიმუმ ხუთი ბოთლი ლიმონათის პირდაპირ ბოთლიდან მუცელში ჩაპირქვავება, ყოველგვარი ჭიქის გარეშე.
თუმცა, „ქეიფი“ სულ რამდენიმე წუთი გაგრძელდა. ხალხი გაკვირვებული უყურებდა პრეზიდენტს. ყველაზე საინტერესო ის იყო, რომ საკუთარი დაცვა, რომელიც თან ახლდა პრეზიდენტს, ის ის იყო, სუფრას უნდა მისხდომოდა, რომ მიშა უცებ წამოხტა და გაიქცა. დაცვაც იძულებული გახდა გაქცეულიყო და ხალხს ყველაზე მეტად ისინი შეეცოდა. ჯერ იყო და მთელი დღე უკან დაზდევდნენ და მერე, დაღლილ, მშიერ ხალხს ჭამაც არ აცალა. იქ დარჩენილ ნაციონალებს, გამგეობის წევრებს, ქალაქის საპატიო მოქალაქეებს შორის ეს ამბავი შაყირის საგანი გახდა. ასე დამთავრდა  წყალტუბოში მიშას სტუმრობა და როგორც იტყვიან ბოლოს, კრება დარჩა მხიარული.
- თავად წყალტუბოელებს როგორი განწყობა აქვთ?
- ძალიან დიდი იმედით ელოდებიან, რომ ამ ქვეყანაში რაღაცა შეიცვლება. ის განწყობა, რაც ეკრანებზეა, ეს არის ყველაფერი ხელოვნური. რა თქმა უნდა, აქა-იქ მიშას მხარდამჭერები ყავს, მაგრამ ისინი არიან აბსოლუტურ უმცირესობაში. მეტსაც გეტყვით, წყალტუბოში დღეს სირცხვილია, რომ ვინმემ ხმამაღლა გამოხატოს მიშას მიმართ მხარდაჭერა. უბრალოდ, ხალხი მუშაობს და მასზე აუგი ხმამაღლა რომ თქვან, სამსახურებს დაატოვებინებენ. წყალტუბო ძალიან ღარიბი რაიონია, სულ ტყუილია, რომ ამბობენ სასტუმრო გაიხსნა, ტურისტები ჩამოდიან და აყვავდა ქალაქიო. მსგავსი იქ არაფერი  ხდება. წყალტუბოში ერთი სამხედრო სანატორიუმი იყო, რომელიც ნგრევის პერიოდშიც როგორღაც შეინარჩუნეს და მაშინაც კი ფუნქციონირებდა. დღეს ეს სანატორიუმი მხოლოდ შეაკეთეს, ავეჯი გამოცვალეს.  გარდა ამისა, აპირებენ ცნობილი მეშახტეთა სანატორიუმი გაარემონტონ, რადგან როცა პარლამენტი ქუთაისში გადავა, დეპუტატებისთვის გამოყონ საცხოვრებლად.

“Love Drinking and Eating…”
He improved the Christmas holiday for Tskaltubo residents with the new medical center. Before that, he opened new medical centers in Marneuli, and then in the Guria region, in Mtskheta … everywhere he opened modern medical centers which meet “European standards.”
Unlike Europe, modern medical equipment is placed in the newly opened medical centers only during the opening ceremony and several hours later they disappear, but it is not a problem at all! This is only the  start; a lot of challenges are before us– 100 new hospitals shall be opened before the elections and it is the main point.
And one more significant point is how local people, mobilized by the local authority, greet Mikhail Saakashvili in every district. It is fact that each of Saakashvili’s trips is a holiday for each region.
It is miracle when, before your visit in every district animals are killed in the forest and birds in the sky. And when you can eat up everything in a short time and drink several bottles of lemonade without taking a breath. In parallel to it, your body guards cannot even approach the table much less eat there. Then you jump up from the table so that the local people do not realize what disaster had happened to them.
In short, all pre-election promises of Mikhail Saakashvili resemble each other and witnesses also tell similar stories.
Our respondent from Tskhaltubo also witnessed the president’s tour in his native town. We cannot publish his name because it would be a crime and hopefully media-ethics will forgive us.
Please, do not ask me how we can prove the anonymously told story, because we could not find more valid evidence about Mikhail Saakashvili’s visit in Guria (you might remember a small house in Guria where some theatrical props were exhibited).
So, here goes a story of a person from Tskaltubo and it is up to you to decide to believe it or not; particularly after you see the TV-story prepared by the Studio GNS.
Now, the story starts:
-Mikhail Saakashvili visited Tskaltubo on the Christmas Day. He opened a new hospital; more exactly, the old one was renovated.
-How well is the hospital renovated?
-It is normally done but as you know medical equipment is purchased only for one region and, as it happens in every district, they were brought here only for the opening ceremony. They showed us how they operate and then uninstalled them; now they stored the equipment for another district hospital. They leave only beds which are also very precious gifts for us.
-Have they already taken the equipment from Tskaltubo too?
-Yes, they have. They brought it and took it away in one day… they video-record the opening ceremony and then take the equipment back. It happens everywhere… they did the same in Khashuri – nothing was left in the hospital several minutes after the opening ceremony.
-What about patients? Are they also placed in hospitals for a short time?
-I think patients remained in their beds… I hope they are not also transported to and fro. In short, they opened a hospital in similar way and then visited several residential buildings constructed for IDPs. In Tskaltubo we call this place a swamp because in the past, people grew silage there. It is damp place. Now, they constructed buildings there and people have to live in the damp and in disaster. Tskaltubo is a damp town – one rain can flood everything. They did the same thing as they did in the so-called ghettos in Tserovani.
-Who were the people who met Saakashvili?
-Some of them were local people; the rest were brought from other districts. Mostly, they mobilized people from public schools – teachers and pupils. Every teacher was previously warned about dismissal unless they met the president. So, they had to go there. There were several people selected who had to make speeches for Mikhail Saakashvili; they had even selected people who had to hug the president. A middle-age man, who greeted the president, is a former dance teacher. His “service” was soon appreciated and modern technique was taken to his house soon – plasmatic TV-set and other things.
But, I think Tskaltubo residents will always remember the final part of the presentation. After the national TV-Companies filmed Misha’s visit, a huge party was organized at the budget expense. 80 people were sitting at table in the restaurant. Of course, Imereti people did their best to demonstrate their hospitality and the Supra was full of delicious food – roe and bear shashliks [roast meat]. Mr. President was also there and he was eating fast with his two hands and ten fingers. In a very short space of time, he drank at least 4 bottles of lemonade but never used a glass.
The Supra lasted only a little while. People were looking at the President in surprise. The most interesting point is that when his own body guards were getting ready to join the Supra, Saakashvili jumped up and ran out. So, the guards had to follow him and people were very sorry for them. They follow him all day long and they cannot even have dinner. The members of the ruling National Movement, officials of the local administration, and honorable citizens of the town started joking about the fact. Misha’s visit in Tskaltubo finished with it and people remained happy with the event.
-How do Tskaltubo residents feel about it?
-They do hope something will change in this country. The feelings people display in TV are artificial. Of course, Misha has supporters but they make up the absolute minority. Furthermore, it is shameful in Tskaltubo to publicly support Misha. Simply, people work in budget-funded institutions and if they start complaining about the president, they will have to quit their jobs. Tskaltubo is a very poor district. It is not true that a hotel was opened there, that tourists come here and the town is flourishing. Nothing is happening here. There was one military resort-house in Tskaltubo which was somehow maintained even in the worst period of our country and it continues functioning. Today, they renovated it, changed the furniture. Besides that, they are going to repair a famous hotel for miners because when the parliament moves to Kutaisi, the MPs will live there.