გაიღიმეთ, დრაკონი გამოფრინდება!
ძველით ახალი წელი წერტილს უსვამს გადაბმულ საახალწლო/საშობაო ქეიფებს. ჭამა-სმის მოყვარული პურადი ერი ზოზინ-ზოზინით უბრუნდება სამსახურებს. პოლიტიკოსები ზამთრის ბუნაგში შემძვრალი დათვებივით იღვიძებენ და გარეთ გამოდიან. რედაქტორებს საქმე გვეძალება.
აღმოსავლურმა კალენდრებმა დრაკონის წლის დადგომა გვამცნეს. დრაკონი აღმოსავლური მოვლენაა, თანაც - ისეთი, ვერ გაიგებ, კეთილია თუ ბოროტი. ქართული მითოლოგია ურჩხულს უფრო იცნობს. ურჩხული ცალსახად ბოროტია. შეიძლება ამიტომაცაა, რომ დრაკონიც ურჩხულად გვესახება ხოლმე და როცა რაღაცა არ მოგვწონს, დრაკონულიაო, ვიტყვით.
პარლამენტის „ნაციონალურმა“ უმრავლესობამ დრაკონის წლის დადგომა დრაკონული კანონების დამტკიცებით მოგვილოცა. თანაც, ყველა კანონი 2011 წლის ბოლოსწინა დღეებში, 28-30 დეკემბერს დაამტკიცეს. ოპოზიციას გაუჭირდა წინასაახალწლო სამზადისიდან საგანგებო ბრიფინგების რეჟიმში გადართვა და მხოლოდ საინფორმაციო სააგენტოებისთვის განკუთვნილი მოკლე საპროტესტო რელიზებით შემოიფარგლა.
ისევ აღმოსავლურ კალენდარს თუ მივყვებით, 2011 წელს „ნაციონალური მოძრაობის“ საპარლამენტო უმრავლესობამ ჭეშმარიტად მშიშარა კურდღლის შთაბეჭდილება დატოვა, როცა სპეციალურად ქართული პოლიტიკის ახალი სუბიექტისთვის, ბიძინა ივანიშვილისთვის მიიღო კანონები. ფაქტობრივად, მომზადდა მყარი საკანონმდებლო ბაზა იმისათვის, რომ მილიარდერ ბიძინა ივანიშვილს ხელი შეეშალოს არა მარტო პოლიტიკაში, არამედ საბანკო საქმიანობაშიცდა პირად ცხოვრებაშიც. კურდღელმა დეპუტატებმა ყველაფერი გააკეთეს, რომ 2012 წელს ივანიშვილი საპარლამენტო არჩევნებში დამარცხდეს. ეს დიდი „ნაციონალური“ შიშის ნიშანია.
ივანიშვილს რომ თავი დავანებოთ, მიშას პარლამენტმა გასულ 2011 წელს ისედაც მრავალი ახალი რეგულაცია დაამტკიცა, რითაც ადამიანის უფლებები იზღუდება. ამის თაობაზე უფლებადამცველმა ორგანიზაციებმა წლის განმავლობაში არაერთი განცხადება გაავრცელეს. შეგიძლიათ, humanrights.ge-ზე გაეცნოთ სასწრაფო მიმართვების წლის არქივს, სადაც კრიტიკული შეფასებების დიდი ნაწილია შენახული.
დრაკონი ქიმერული ცხოველია, ანუ სინამდვილეში, არ არსებობს. თუმცა, პოტენციურად, ყველა ადამიანში შეიძლება გაიღვიძოს დრაკონმა, პირიდან ცეცხლი (ან დორბლი) გამოაფრქვიოს, ქვეყანა გადაწვას, დააქციოს და დააბეჩავოს.
ჩინური სიბრძნე ყოფილა ასეთი: დრაკონთან მებრძოლი ბოლოს შეიძლება თვითონ იქცეს დრაკონად. ეს მეტაფორა ქართულ პოლიტიკურ რეალობაშიც გამოგვადგება: შევარდნაძესთან მებრძოლი სააკაშვილი თვითონ იქცა შევარდნაძედ.
შევარდნაძის ოპოზიციაში მყოფი სააკაშვილის გამოსვლებს თუ გადახედავთ, რა ბრალდებებს უყენებდა იგი მაშინდელ პრეზიდენტს, ბევრი რამ გეცნობათ. სახელმწიფო სახსრების ისეთი ავადმყოფური და გაუმჭვირვალე განიავება, როგორიც დღეს არის, შევარდნაძეს არც დაესიზმრებოდა. შევარდნაძეს ჰყავდა გაზულუქებული გუბერნატორი ლევან მამალაძე? სააკაშვილს ჰყავს გაქსუებული ცეზარ ჩოჩელი და არსაიდან გამდიდრებული დავით კეზერაშვილი! შევარდნაძეს ჰქონდა ერთი „ჯიბის ტელევიზია“, სააკაშვილს აქვს დამონებული ტელევიზიების მთელი ამქარი.
შევარდნაძესაც უყვარდა გახსნები. ოღონდ, ძირითადად, ახალ წელს ან თბილისობაზე გახნიდა ხოლმე რაღაცას. მახსოვს, მაშინ „რეზონანსში“ ვმუშაობდი და  ერთ-ერთ მოწინავე სტატიას „ედუარდ გამხსნელი“ დავარქვით. სააკაშვილი, ალბათ, „მიშა ყოვლისგამხსნელია“. ამ თემაზე ხალხი უკვე დიდი ხანია, ღადაობს. ეს ძალიან კარგი ნიშანია, რადგან ვიცით - ბოროტ მეფეს ყველაზე მეტად ხალხის სიცილის ეშინია. ვისაც არ გინახავთ, აუცილებლად ნახეთ ტუალეტის გახსნის საზეიმო ცერემონიალი ლაგოდეხში.
ბოლო ხანს ეს მიშა სულ გადაირია. ყოველდღე რაღაცას ხსნის. ამ მარაზმის ამსახველი „მოამბეს“ ოცწუთიანი სიუჟეტები თანდათან ნახევარსაათიანი გახდა. ასე თუ გაგრძელდა, მსგავსი პიარ-სიუჟეტების ხანგრძლივობა ჩრდილოეთ კორეისა და ვენესუელის ტელევიზიების ანალოგიური სიუჟეტების დროის რეკორდებს მოხსნის.
მიშა, სავარაუდოდ, ივანიშვილს ეჯიბრება. არჩევნებამდე ცოტა დრო დარჩა და ხალხის გული უნდა მოიგოს. ცოტა ხნის წინ ტყიბულში გახსნა ახალი საავადმყოფო, ორჯერ და სამჯერ გაძვირებული ფასებით. დავინტერესდი, ამის შემდეგ რა მოხდა და ტყიბულელ ნაცნობებს ვკითხე. მითხრეს, რომ ახალი საავადმყოფო მხოლოდ ოცადგილიანია და მეშახტეთა ქალაქს არ ყოფნის, ძველი მრავალადგილიანი საავამყოფოს შენობა კი „ბარამბოს“ გადასცეს (ვამბობთ „ბარამბოს“, ვგულისხმობთ ცეზარ ჩოჩელს). ტყიბულელებმა ისიც მითხრეს, სამი თვის წინ გახსნილი სამკერვალო ფაბრიკა ისე დაიხურა, დაქირავებულ მუშებს ხელფასებიც არ მისცესო.
90-იანების დასაწყისში - სიბნელის, სიცივისა და კრიმინალების თარეშის ეპოქაში „მხედრიონის“ მამამ, ჯაბა იოსელიანმა იხუმრა - ამ ზამთარს თუ გადავურჩით, მერე ყველამ ერთი სურათი გადავიღოთო. შავი გაგებისა იყო და შავი იუმორი უყვარდა. ახლა არც სიბნელეა და არც სიცივე. თბილისი ზომაზე მეტადაც არის გაჩახჩახებული, მაგრამ... გაყვლიფა ხალხი ელექტროენერგიაზე მიბმულმა დასუფთავების გადასახადმა და გაძვირებულმა ფასებმა. ამ დროს, სააკაშვილი ახალი საპრეზიდენტო პროექტის - „ღიმილიანი საქართველოს“ განხორციელების ინიციატივით გამოდის.
არ ვიცი, რა დრაკონი ეტაკა!
ალბათ, ესეც იმ ერთ ფოტოზე ფიქრობს, როცა ყველას კედელთან მიგვაყენებს და გამოცდილი ფოტოგრაფივით გვეტყვის: „გაიღიმეთ, დრაკონი გამოფრინდება!“

“Cheers – The Dragoon Will Fly Away!”
Old New Year [In Georgia according to the old calendar New Year is repeatedly celebrated on January 14th] put an end to endless New Year and Christmas parties. The feast-loving and hospitable Georgian people are getting back to their jobs. Politicians are waking up like a bears from hibernation and going outside. So, editors have much to do.
Eastern calendars celebrated by us with the New Dragoon Year. Dragoon is an eastern phenomenon and it is difficult to find out whether it is good or evil. In Georgian mythology we have a monster which is evil by all means. So, we Georgian people believe a dragoon is also a monster and when we dislike something we call it draconian (harsh).
The “National” majority of the Georgian Parliament welcomed us into the New Dragoon Year with draconian (harsh) laws. All those laws were passed on December 28-30, 2011, just before the New Year. It was difficult for opposition parties to start special briefings before the New Year and they spread only protest press-releases via news agencies.
If we follow the eastern calendar, in 2011 the parliamentary majority of the National Movement really acted like a frightened rabbit and passed new laws to combat a new figure in the Georgian politics, Bidzina Ivanishvili. In fact, they designed a valid legislative base to prevent billionaire Bidzina Ivanishvili from joining Georgian politics; furthermore, they interfered in his banking activitiesand personal life. Rabbit MPs did their best to create pre-conditions for Ivanishvili to lose the parliamentary elections in 2012. This demonstrated huge fear of the National Movement.
Besides Ivanishvili, in 2011 Misha’s (Saakashvili) parliament passed many new regulations which restrict human rights. Human rights organizations spread many statements regarding those amendments. You can read them on the archive of urgent appeals on www.humanrights.ge where you will find many critical evaluations of the new laws.
Dragoon is a chimerical animal – so it does not exist in real life. However, potentially, a dragoon might live in every person, who can spit fire (or slobber), burn, ruin, and subdue the country.
A Chinese proverb says: a fighter against a dragoon might finally turn into dragoon. This metaphor works in Georgian political reality too: Saakashvili, who was fighting against Shevardnadze, finally turned into Shevardnadze himself.
If we review statements of oppositionist Saakashvili during Shevardnadze’s presidency, you will hear many equal accusations. Shevardnadze could never dream such a maniacal and non-transparent state budget like we observe nowadays. Did Shevardnadze have an odious state attorney, Levan Mamaladze? Saakashvili has two odious employees already: Tsezar Chocheli and Davit Kezerashvili, who earned a fortune doing nothing! Shevardnadze had one “pocket TV-Company” while Saakashvili has a set of slave TV-Companies.
Shevardnadze also liked opening ceremonies but only on New Year or Tbilisoba holidays. I remember, I worked for the newspaper, “Resonance” by that time and headline of one of our leading articles was, “Shevardnadze – Great Opener”. Saakashvili might be called “Misha, the  Almighty Opener.” Georgian people have joked about this topic for a long time. It is good because we all know that a cruel king fears the public, ironically, most of all. Those who have not seen yet can see the Opening Ceremony of Toilet in Lagodekhi.
Recently, Misha has completely lost control. He is opening something every day. Because of this nonsense, 20-minute stories in the Public Broadcasting news program “Moambe” last half an hour. If it continues like this, the length of similar PR-stories will break records held by North Korean and Venezuelan TV-Channels.
Supposedly, Misha is competing with Ivanishvili. Little time is left before the elections and he has to win the hearts of the population. A short time ago, he opened a new hospital in Tkibuli where medical service costs two and three times more. I was curious as to what happened after the opening ceremony and asked the local people. They said there are only twenty beds in the new hospital and it is not enough for the minors’ town. The building of the old larger hospital was assigned to the Company “Barambo” (producing sweats which belongs to Tsezar Chocheli). Tkibuli residents told me, the sewing factory, which was opened three months ago, was closed without paying salaries to the workers.
In the beginning of the 1990s, in the epoch of darkness, cold and criminal raids, the father of Mkhedrioni, [paramilitary formation] Jaba Ioseliani, joked “If we survive this winter, we all should take a photo together.” He loved similar black jokes.
Nowadays, we live neither in darkness nor in cold. Tbilisi is illuminated more than ever. But… cleaning taxes attached to electricity bills and increased prices on food products robbed people. Simultaneously, Saakashvili initiated a new presidential project – “Smiley Georgia”.
I do not know what the dragoon is with him!
Maybe, he is also thinking about a photo, when we all will stand at the wall and he will tell us like an experienced photographer: “Cheers, The Dragoon Will Fly Away!”