კანონიერია თუ არა ივანიშვილის ქველმოქმედების შესახებ ინფორმაციის გამოქვეყნება
„როგორც გაირკვა, ბანკი „ქართუს“ ინსპექტირებისას ეროვნული ბანკისთვის გახდა ცნობილი იმ ადამიანების სიების არსებობა, ვისაც ივანიშვილი ეხმარებოდა ფინანსურად. შემდეგ როგორ მოხვდა ისინი მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებში, ჩემთვის ძალზე ძნელი წარმოსადგენია. არა მთლად ძნელი წარმოსადგენი არ არის. ასეთი ლუსტრაციის უკან აშკარად იკვეთება პოლიტიკური შეკვეთა, რამაც, სხვათა შორის, მიზანს ვერ მიაღწია“ - აცხადებს ექსპერტი, იურისტი გია მეფარიშვილი გაზეთ „რეზონანსისთვის“ მიცემულ ინტერვიუში.
გია მეფარიშვილი: „თუმცა, საზოგადოება არ აღშფოთებულა და ივანიშვილისა და არც მის დახმარებაგაწეულთა მიმართ ზიზღი და მიუღებლობა არ დაფიქსირებულა. ეს მოსალოდნელი იყო და ვინც ასეთი შეკვეთა გასცა - არ ვიცი ვინ იყვნენ ისინი კონკრეტულად და ეს დასადგენია - აშკარად შეცდა. რაც მთავარია, უნდა მოგახსენოთ - ყოველივე ეს ეწინააღმდეგება კანონს, სახეზეა დანაშაული, რომლიც უნდა იქნას გამოძიებული და მიეცეს სამართლებრივი შეფასება.
მსოფლიოს იურისპრუდენციაშიც და ქართულ კანონმდებლობაშიც არსებობს ცნება -  პირადი ცხოვრების საიდუმლო. საბანკო საიდუმლოება კი ამის ერთ-ერთი შემადგენელი სეგმენტია. ნებისმიერ ადამიანს სრული უფლება აქვს, დაფარული იყოს ნებისმიერი მისი სახელფასო თუ სხვა სახის ანგარიშსწორება, თუ იგი ხორციელდება საბანკო დაწესებულების მეშვეობით. ეს უფლება გარანტირებული აქვს ყველა ფიზიკურ პირს საქართველოს კონსტიტუციით (მე-20 მუხლის 1-ლი პუნქტი). პირადი ცხოვრების საიდუმლოს ხელყოფა დასჯადად არის გამოცხადებული საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით. პირადი ცხოვრების ხელშეუხებლობას ეძღვნება მრავალი საერთაშორისო აქტი, მათ შორის - ევროპის ადამიანის უფლებათა დაცვის კონვენცია. ის, რაც საქართველოში გაკეთდა, არის აშკარად კანონსაწინააღმდეგო ქმედება და ასეთი ბარბაროსული იგნორირება ადამიანის ფუნდამენტური უფლებებისა ჩემთვის ცნობილი არ არის.
კლასიკური დემოკრატიის ქვეყნებში ასეთი რამ რომ მომხდარიყო, ეს იქნებოდა ძალზე სერიოზული პოლიტიკური და სოციალური მიწისძვრის საფუძველი! ჩვენთან კი, სამწუხაროდ, ყოველივე ეს შეუმჩნეველი დარჩა და ქართულმა საზოგადოებამ ასეთ ბარბაროსობას ყურადღება არ მიაქცია. მე მეშინია, რომ ასეთი ლუსტრირების ფაქტს თუ სამართლებრივი შეფასება არ მიეცა, მსგავსი შემთხვევა კიდევ განმეორდება და განმეორდება უფრო დაუნდობლად, თავხედურად... ძალზე მაინტერესებს, რატომ არ მიაქციეს ყურადღება ხელისუფლების მხრიდან განხორცილებულ ასეთ პიარ-აქციას ადამიანის უფლებათა დამცველმა საზოგადოებრივმა ორგანიზაციებმა და საზღვარგარეთის ქვეყნების დიპლომატიურმა წარმომადგენლობებმა? საინტერესოა, დასავლეთის ქვეყნების მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებში მსგავსი რომ გამჟღავნებულიყო, რა მოუვიდოდა შესაბამის პირებს, ვისაც აკისრიათ ვალდებულება, არ გაამჟღავნოს ადამიანის პირადი საიდუმლო, გარდა კანონით გათვალისწინებული შემთხვევისა და და ისიც მხოლოდ სასამართლო გადაწყვეტილების საფუძველზე.
ბანკი „ქართუ“ ვალდებული იყო, საბანკო მონიტორინგის ფარგლებში, ეროვნული ბანკისთვის მიეწოდებინა საბანკო გადარიცხვების შესახებ ნებისმიერი ინფორმაცია. ასეთ დროს მოქალაქეების პირადი ცხოვრების საიდუმლოს დაცვის ვალდებულება გადადის ეროვნული ბანკის მესვეურებზე და მათთვის იგი არა მარტო ადამიანის პირადი ცხოვრების საიდუმლოდ რჩება, არამედ სამოხელეო ვალდებულებადაც იქცევა. ეს სამართლებრივი აქსიომაა და სიმართლეს თვალი უნდა გავუსწოროთ. ჩემი აზრით, საქართველოს პროკურატურამ კეთილი უნდა ინებოს და შესაბამისი შემოწმება აუცილებლად უნდა ჩაატაროს. ჩემი ღრმა რწმენით, ცალკეულ თანამდებობის პირთა ქმედებაში აშკარად იკვეთება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 157-ე (პირადი ან ოჯახური საიდუმლოს ხელყოფა) და 332-ე მუხლის (სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება) შემადგენლობა და ასეთი დანაშაული უნდა იქნას სამართლებრივად შეფასებული“.
„რეზონანსის“ შეკითხვას - თქვენ თუ გაქვთ იმედი, რომ ეს ასე მოხდება? გია მეფარიშვილი პასუხობს: „თუ ასეთი რამ ხელისუფლების მხრიდან არ გაკეთდა, ეს კიდევ ერთხელ დაადასტურებს, რომ შეკვეთის უკან აშკარად იკვეთება პოლიტიკური ანგარიშსწორების სურვილი სწორედ სახელმწიფოს მხრიდან. ეს კი დაუშვებელია, ძალზე საშიში და დამაფიქრებელი. მოდით, დაველოდოთ პროცესების განვითარებას, მით უმეტეს, რომ არსებობს საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 101-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებული ვალდებულება, რომლის მიხედვითაც მასმედიაში გამოქვეყნებული ინფორმაცია დანაშაულის შესახებ გამოძიების დაწყების უცილობელი საფუძველია“.

Was It Lawful to Publish Information about Ivanishvili’s Charity Activities?
“Reportedly, when inspecting the Cartu Bank, the National Bank of Georgia obtained the list of people who received financial aid from Ivanishvili. I cannot understand how Georgian media outlets got hold of the information. No, it is not so difficult to imagine what happened. An obvious political directive is easily viewed behind similar lustration which, by the way, did not succeed at all,” said law expert Gia Meparishvili in his interview with the newspaper Resonance.
Gia Meparishvili: “Despite all their efforts, the society did not get astonished with the fact and they disliked neither Ivanishvili nor the people who received his aid. It was quite predictable and those, who made similar instruction – I have no idea who they were – made a big mistake. The point is that all these procedures breached the law; it was crime which shall be investigated and punished under the law.
There is a notion in the international and Georgian law – inviolability of personal life. Privacy of bank account is one segment of this right. Anyone has right to keep his/her salary or other fiscal procedures if it is conducted at the bank. Every physical person has this right guaranteed under the Constitution of Georgia (Article 20, Paragraph 1). The Criminal Code of Georgia envisages punishment for the violation of personal life. Many international acts guarantee inviolability of personal life; among them is the European Convention on Human Rights. This particular case from the recent history of Georgia vividly contradicts the law and I have never heard any other cases when fundamental human rights were so much ignored.
If it had happened in the classical democratic country, it would have given a push to serious political and social changes! Unfortunately, in our country nobody paid attention to it and the Georgian society blinded eye to similar barbarian act. I am afraid unless this fact is properly studied, it will happen in future too and next time similar violation will be more blatant and impudent… I wonder why human rights organizations and diplomatic corps accredited in Georgia did not pay attention to this fact. I wonder what would have happened if any news agency had released similar information in any countries abroad? What would have happened with the people, who are responsible to keep personal information inviolable except several cases envisaged by the law and which can be released only based on the court decision?
In the framework of the bank monitoring the Cartu Bank was required to provide the National Bank with any requested information. During similar procedures, the National Bank takes responsibility to protect inviolability of personal life of bank customers and it is not only inviolability of person life for bank personnel but their service obligation too. It is a legal axiom. I think the Chief Prosecutor’s Office of Georgia should start relevant investigation of the fact. I believe activities of several governmental officials really contain signs of crimes punished under Articles 157 [inviolability of personal and family life] and 332 [abuse of professional power] of the Criminal Code of Georgia and their activities shall be legally evaluated.”
“Resonance” asked: - do you hope that it will happen? And Gia Meparishvili answered: “If the government fails to take similar measures, it will prove that information was released because of the government’s desire to politically revenge the businessman. This fact is incredible, dangerous and causes concern. Let us wait for the future process; moreover Criminal Procedural Code of Georgia has a provision in its Article 101 Paragraph I which obliges corresponding agencies to launch investigation on the release of similar information in mass-media.