ლინკოლნ მიტჩელი: „საქართველო არც დემოკრატიული ქვეყანაა და არც ავტორიტარული რეჟიმი, ის სადღაც შუაშია“
მაიკლ ჩეჩირე, Evolutsia.Net
Caucasus Context-ი იქნება Evolutsia.Net-ის ყოველკვირეული ინტერვიუების ციკლი. ჩვენ გავაშუქებთ საყურადღებო რეგიონალურ საკითხებს. დღეს Caucasus Context კოლუმბიის უნივერსიტეტის თანამშრომელს, ლინკოლნ მიტჩელს საქართველოში დემოკრატიის პროგრესზე ესაუბრება.
ამერიკულმა უფლებადაცვითმა ორგანიზაციამ Freedom House-მა ცოტა ხნის წინ გამოაქვეყნა ახალი დოკუმენტი, რომელშიც შეფასებულია თავისუფლების ხარისხი მთელ მსოფლიოში 2012 წლისათვის. საქართველოს რეიტინგი 2011 წლის შემდეგ არ შეცვლილა – პოლიტიკური თავისუფლებანი შეფასებულია რიცხვით 4, ხოლო სამოქალაქო უფლებანი – 3-ით. შეფასებათა შკალა 1-დან 7-მდეა და 1-ით აღინიშნება ყველაზე მაღალი ხარისხის თავისუფლება.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო რეგიონალური ლიდერია და ყველაზე ქმედითი კავკასიური ქვეყანაა, თბილისის მაჩვენებლები ბოლო ათი წლის განმავლობაში ძირითადად სტაგნაციის მდგომარეობაში რჩება. ერთხელ Freedom House-მა მას ელექტორალური დემოკრატიის წოდება მიანიჭა, მაგრამ 2009 წელს, 2008 წლის ვადამდელი საპრეზიდენტო არჩევნებისა და რუსეთთან 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ, მან ეს სტატუსი დაკარგა.
კოლუმბიის უნივერსიტეტის თანამშრომელს, ლინკოლნ მიტჩელს, პოსტსაბჭოთა გარდამავლობის ექსპერტსა და საქართველოში ნაციონალური დემოკრატიული ინსტიტუტის ყოფილ ხელმძღვანელს, Evolutsia.Net ესაუბრა, თუ რაზე მიანიშნებს ეს მაჩვენებლები საქართველოს დემოკრატიასთან დაკავშირებით დღეს და ზოგადად.
Evolutsia.Net: Freedom House-ის ბოლოდროინდელი შეფასებები საქართველოს „ნაწილობრივ თავისუფალი“ ქვეყნის სტატუსს ანიჭებს. მას აღარ აქვს „ელექტორალური დემოკრატიის“ სტატუსი. მაშინ, როდესაც საქართველომ აშკარად მიაღწია წარმატებას დანაშაულისა და კორუფციის შემცირებაში, რატომაა რომ საქართველოს მაჩვენებლები ძირითადად სტაგნაციაში იმყოფება?
ლინკოლნ მიტჩელი: Freedom House ცდილობს, უფრო თავისუფლებისა და დემოკრატიის ხარისხი გაზომოს და არა მართვის. „ვარდების რევოლუციის“ შემდგომი საქართველოს ერთ-ერთი განმსაზღვრელი მახასიათებელი ისაა, რომ იმ დროს, როცა მათ გააუმჯობესეს მართვა, შეამცირეს წვრილმანი კორუფცია, ბიროკრატია და სხვა ამგვარი მოვლენები, მათ ძალიან ცოტა რამ გააკეთეს ხელშესახები დემოკრატიული რეფორმების ჩასატარებლად.
საქართველოს მთავრობის მიერ გაკეთებული კარგი საქმეები შეუმჩნეველი არ უნდა დარჩეს, მაგრამ შეცდომაა იმის დაშვება, რომ ამ კარგმა საქმეებმა საქართველო უფრო თავისუფალ და დემოკრატიულ ქვეყნად აქცია. მედიის თავისუფლების მუდმივი პრობლემა, სახელმწიფო ძალაუფლებისა და ადმინისტრაციული რესურსების ბოროტად გამოყენება, აღმასრულებელი ხელისუფლების დომინირება, ოპოზიციის დევნა და სხვა ამგვარ პრობლემებთან დაკავშირებული ვითარება ამ ბოლო წლებში არ შეცვლილა. მე ვეთანხმები Freedom House-ის შეფასებას, საქართველო არც დემოკრატიული ქვეყანაა და არც ავტორიტარული რეჟიმი, ის სადღაც შუაშია. ამიტომაც დაიმსახურა მან „ნაწილობრივ თავისუფალი ქვეყნის“ რეიტინგი.
Evolutsia.Net: ამ წლის ბოლოს ქვეყანაში საპარლამენტო არჩევნებია, ხოლო მომავალ წელს – საპრეზიდენტო. რამდენად რეალისტურია იმის მოლოდინი, რომ ეს მაჩვენებლები ცოტა ხანში გამოსწორდება?
ლინკოლნ მიტჩელი: მე ოპტიმისტურად არ ვუყურებ ამ მაჩვენებლების გამოსწორების შესაძლებლობას მოკლევადიან პერსპექტივაში. საქართველოს მთავრობა ისეთი არჩევნების მიმდევარია, როდესაც ისიც კამარა, თუ ეუთოს, „დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის“ და სხვა საერთაშორისო დამკვირვებლების ძუნწ დასტურს მიიღებენ, თუმცა არჩევნები ისევ საკმარისად უსამართლო რჩება, რათა მმართველი პარტიის გამარჯვება უზრუნველყოს. ვფიქრობ, რომ 2012 წლის არჩევნებზეც იგივე მოხდება. ივანიშვილის გამოჩენას პოლიტიკურ სცენაზე გააჩნია პოტენციალი იმისა, რომ ვითარება შეცვალოს, რადგან ის უძლიერესი ოპოზიციური ფიგურაა მათ შორის, ვისთან დაპირისპირებაც „ვარდების რევოლუციის“ შემდეგ მთავრობას მოუხდა და ის არის ერთადერთი ფიგურა, ვისაც მთავრობასთან კონკურენციის რესურსი გააჩნია.
ვფიქრობ, რომ არასაარჩევნო წელი უფრო წინ წასწევდა საქართველოს Freedom House-ის რეიტინგში, რადგან მთავრობას შესაძლოა უფრო მოენდომებინა ლიბერალიზაცია, როდესაც ამდენი რამ არ იდებოდა სასწორზე.
Evolutsia.Net: როგორია ის ნაბიჯები, რომლებიც საქართველოს მთავრობამ უნდა გადადგას, რათა დემოკრატიის მშენებლობა სწორ გზაზე დააბრუნოს?
ლინკოლნ მიტჩელი: საქართველოს მთავრობა დემოკრატიას სერიოზულად უნდა მოეკიდოს და გააცნობიეროს – იმისთვის, რომ საქართველომ საგარეოპოლიტიკურ მიზნებს მიაღწიოს, მეტი დემოკრატია აბსოლუტურად აუცილებელია, თუმცა საკმარისი არ არის. თუ ეს არჩევნები და ასევე წინსაარჩევნო პერიოდი, რომელიც უკვე დაიწყო, უფრო დემოკრატიულ კონტექსტში წარიმართება, ეს იქნებოდა სწორი მიმართულებით გადადგმული დიდი ნაბიჯი,მაგრამ ჯერჯერობით ჩვენ ამის ნიშნებს ვერ ვამჩნევთ.

Written by: Michael Hikari Cecire
U.S.-based democracy watchdog Freedom House has recently released its 2012 edition of Freedom in the World, an international assessment of global freedom. Georgia’s ratings remains unchanged from 2011 with scores of 4 for political rights and 3 for civil rights. The scores are based on a scale of 1-7, with 1 being most free.
Despite Georgia’s regional lead, being the best-performing South Caucasus state, Tbilisi’s scores have largely remained stagnant over the past decade. Having once enjoyed the FH-assigned status as an electoral democracy, Georgia lost this label in 2009 following the 2008 snap presidential elections and the August 2008 war against Russia.
Evolutsia.Net asked Columbia University’s Lincoln Mitchell,  an expert on post-Soviet transitions and the former chief of party for the National Democratic Institute in Georgia, about what these scores mean about Georgian democracy today and down the line.
Evolutsia.Net: Georgia’s latest scores on the Freedom House assessment give it a status of “partly free” without the status as an “electoral democracy.” With visible successes in reducing crime and corruption, why is Georgia’s score largely stagnant?
Lincoln Mitchell: Freedom House seeks to measure freedom and democracy rather than governance. One of the defining characteristics of post-Rose Revolution Georgia is that while they have improved governance, reduced petty corruption, cut bureaucracy and the like, they have done little on meaningful democratic reform. The good work the Georgian government has done in the areas I mentioned should not be overlooked, but it is wrong to assume that those somehow make the country a freer and more democratic place. The consistent problems with media freedoms, abuse of state power and administrative resources, dominance by the executive branch, harassment of the opposition and the like have not changed in recent years. I would agree with Freedom House’s assessment that Georgia is neither a democracy or an authoritarian regime, but it is somewhere in the middle. That is why it earned the “Partly Free” rating.
Evolutsia.Net: With Parliamentary elections later this year and Presidential elections next year, how realistic are the chances that these numbers will improve over the short term?
L.M.: I am not optimistic that these numbers will improve over the short term. The Georgian government has become adept at running elections that are good enough to get a begrudging nod from OSCE/ODIHR and other international observers, but that are still unfair enough to ensure the ruling party wins. I suspect 2012 will be more of the same. Ivanishvili’s presence on the political scene brings the potential to change this as he is the strongest opposition figure against which the government has run and is the only opposition figure with the resources to compete with the government since the Rose Revolution.
On balance, I think a non-election year would be a year in which Georgia would be more likely to move up in the Freedom House ratings because the government might be more inclined to liberalize with less at stake.
Evolutsia.Net: What are some steps the Georgian government can take to put democracy-building back on the right path?
L.M.: The Georgian government could take democracy seriously and understand that greater democracy is absolutely necessary, but not sufficient, for Georgia to reach its foreign policy goals. Having these elections, including the pre-election period which has already begun, occur in a more democratic context would be a big step in the right path, but so far we are not seeing signs of that happening.