რატომ გაუშვეს კაკაბეთის სკოლიდან თამარ სუხიაშვილი
საგარეჯოს რაიონის სოფელ კაკაბეთის საჯარო სკოლიდან გათავისუფლებული ისტორიის მასწავლებელი თამარ სუხიაშვილი აცხადებს, რომ სამსახურიდან პოლიტიკური ნიშნით დაითხოვეს.
„რამდენიმე დღის წინ, სკოლაში მისულს კაკაბეთის საჯარო სკოლის დირექტორმა პაატა ჩხეიძემ მთხოვა, დამეწერა განცხადება სამსახურიდან წასვლის შესახებ. მე უარი ვუთხარი. მან მითხრა, რომ უკვე გამზადებული ჰქონდა ბრძანება ჩემი სამსახურიდან წასვლის შესახებ. მართლაც გადმომცა ბრძანება, სადაც წერია, რომ იგუ ხელმძღვანელობს ზოგადი განათლების შესახებ საქართველოს კანონის 43-ე მუხლის მე-2 პუნქტით და საქართველოს შრომის კოდექსის 38-ე მუხლით. მე მას ვთხოვე, ზეპირი განმარტება მოეცა, თუ რა გახდა ჩემი გათავისუფლების მიზეზი. მან მითხრა, რომ ეს ყველაფერი ზევიდან ჰქონდა ნაბრძანები. მითხრა, რომ მართალია, პატივს სცემს ჩემს პროფესიონალიზმს, მაგრამ სამწუხაროდ, არ შეეძლო ჩემი დაცვა. სხვათაშორის, 5 იანვარს ჩატარდა კაკაბეთის საჯარო სკოლის პედაგოგიური საბჭოს სხდომა, სადაც იგივე დირექტორმა მადლობა გადამიხადა კვალიფიციური მუშაობისთვის“, - ამბობს თამარ სუხიაშვილი.
- სინამდვილეში რა გახდა სამსახურიდან თქვენი გათავისუფლების მიზეზი?
- ჯერ კიდევ 23 დეკემბერს, საღამოს 9 საათზე, დირექტორის ინიციატივით, ჩემთან სახლში, მობრძანდა სასწავლო ნაწილის გამგე ლუიზა შენგელიძე, რომელმაც მითხრა, რომ თუ არ შევწყვეტდი ბიძინა ივანიშვილთან თანამშრომლობას, აუცილებლად მომიწევდა სამსახურის დატოვება. მე ვუთხარი, რომ არანაირი ურთიერთობა არ მქონდა ბიძინა ივანიშვილთან.
- 24 დეკემბერს შევხვდი რესურსცენტრის ხელმძღვანელს. იმ მომენტში შედგა გულწრფელი დიალოგი. რესურსცენტრის ხელმძღვანელმა მითხრა, რომ იფიქრებდა ჩემს დაწინაურებაზე, რადგან 2004 წელს ჩაბარებული მაქვს დირექტორთა სასერთიფიკაციო გამოცდების ორივე ეტაპი წარმატებით. ვარ გამოცდების ეროვნული ცენტრის თანამშრომელი, აბიტურიენტთა ნაშრომების გამსწორებელი ისტორიაში. ვარ ორი საერთაშორისო კონფერენციის მონაწილე, ისტორიის მასწავლებელთა ევროპული ასოციაციის წევრი. მერე რა მოხდა, არ ვიცი. 6 იანვარს გადმომცეს ბრძანება ჩემი გათავისუფლების შესახებ. 6 იანვარს ისევ შევხვდი რესურსცენტრის ხელმძღვანელს. მან დამაპირისპირა სკოლის დირექტორს, რომელმაც ჩემს მიმართ ასეთი აბსურდული ბრალდება წამოაყენა, რომ ვითომ განათლების სამინისტროს გენინსპექციაში შესული იყო უსახელო წერილი, სადაც საუბარი იყო ივანიშვილთან ჩემი თანამშრომლობის შესახებ. მე ვუთხარი, რომ ეს იყო აბსურდული ბრალდება, იმიტომ, რომ კანონმდებლობით უსახელო წერილები არ განიხილება.
- ადგილობრივი ხელისუფლების ხელმძღვანელ პირებთან შეხვედრა არ სცადეთ?
- მე მოვითხოვე რაიონის გამგებელთან, ბატონ გია ჩალათაშვილთან შეხვედრა. ბატონი გია სასტიკ უარს აცხადებდა ჩემთან შეხვედრაზე, სანამ მას არ ვთხოვე, რომ შემხვედროდა როგორც მოქალაქეს.
- რატომ ამბობდა უარს?
- მან მითხრა, რომ გათავისუფლებულ პედაგოგს არ შეხვდებოდა. მერე კი ულტიმატუმი წამომიყენა, რომ შემხვდებოდა სამ მოადგილესთან ერთად. მე თანხმობა განვაცხადე და ჩვენს შორის დიალოგი გაიმართა. მან მითხრა, რომ ვერ მოძებნეს ადამიანი, რომელიც პატივს არ სცემდეს ჩემს პროფესიონალიზმს, მაგრამ მთხოვა, მე თვითონ მეთქვა ის არგუმენტი, რატომაც გამათავისუფლეს სამსახურიდან. მე ვუთხარი, რომ ასეთი არგუმენტი არ გამაჩნდა. მან მითხრა, მაშინ მე გეტყვი, რატომ არ ამბობ, რომ ივანიშვილის 10-კაციანი კომიტეტის წევრი ხარ და ხელი გაქვს მოწერილი ოქმებზეო? ჩემთვის ეს იყო აბსურდული ბრალდება. მან წამომიყენა მეორე ბრალდებაც, რომ მე მაქვს საუბრები ბიძინა ივანიშვილთან და მითხრა, ჩემთვის ადვილია მოვუსმინო რიგით მოქალაქეებსო, სატელეფონო მოსმენებზეა საუბარი. მესამე ბრალდება, რაც გამგებელმა წამომიყენა, იყო ივანიშვილის პროკლამაციების გავრცელება რაიონის მასშტაბით... მე მაქვს უფლება, რომელ პოლიტიკურ შეხედულებებსაც მინდა, იმას ვიზიარებდე“.
საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის გამგებელმა გია ჩალათაშვილმა დაადასტურა, რომ თამარ სუხიაშვილს შეხვდა, თუმცა მის მიერ წამოყენებული ბრალდებები უარყო. „თვითონ მომმართა, შეხვედრა მინდაო. შევხვდით. ამიხსნა თავისი პრობლემის შესახებ. მე დავპირდი, რომ მართალია, სკოლიდან მისი გათავისუფლების საკითხი არ მეხებოდა, მაგრამ მაინც დავინტერსდებოდი და გავარკვევდი ყველაფერს. მისი ბრალდებები უსაფუძვლოა“, - განაცხადა გამგებელმა.
კომენტარისთვის კაკაბეთის საჯარო სკოლის დირექტორს პაატა ჩხეიძესაც დავუკავშირდით. სკოლის დირექტორმა როგორც კი გაიგო რა საკითხზე გვინდოდა მისგან კომენტარი, ტელეფონი გათიშა და მას შემდეგ განხორციელებული რამდენიმე სატელეფონო ზარი უპასუხოდ დატოვა.
რესპუბლიკური პარტიის ერთ-ერთი ლიდერის, თინა ხიდაშელის თქმით, ხელისუფლება ცდილობს, რომ მისთვის ჩვეული მეთოდებით, დაშინებით, შანტაჟით, სამსახურიდან გათავისუფლებით, პოლიციის მიქსევით უზრუნველყოს მისთვის მოსახლეობის მხარდაჭერა.
„სამწუხაროდ, ვერაფერი გაკვეთილები ვერ ისწავლა მიხეილ სააკაშვილმა და ძველი მეთოდებით აპირებს ადამიანების დაშინებას გარდაუვალი მარცხის შიშით. გასულ კვირას პედაგოგების გათავისუფლების რამდენიმე შემთხვევის შესახებ მოგახსენეთ. როგორც ჩანს, განათლების მინისტრი ბატონი შაშკინი ცდილობს, რომ მისი ერთგულება დაუდასტუროს ხელისუფლებას. ამ დროისთვის, საქართველოს სხვადასხვა რაიონებში ძალიან ბევრი ადამიანია ან უკვე ბრძანებით გათავისუფლებული ან სიტყვიერად აქვთ ნათქვამი, რომ დაწერონ განცხადებები და წავიდნენ. მათი ნაწილი, საბედნიეროდ, უარს ამბობს, თავად დაწერონ განცხადებები და მოითხოვენ, თუ რამე დააშავეს, დაიწეროს მათი გათავისუფლების ბრძანება, რითაც შესაძლებლობა ექნებათ, სასამართლოში დაიცვან საკუთარი უფლებები. მინდა ვუთხრა ყველა იმ ადამიანს, ვინც საჯარო სექტორშია დასაქმებული და ხელფასს სახელმწიფო ბიუჯეტიდან იღებს, რომ ჩვენ გარანტირებულად დავიცავთ მათ უფლებებს, ყველა ეს საქმე წავა სასამართლოში და ყველა ეს ადამიანი გარანტირებულად მიიღებს კომპენსაციას იმ პრობლემებისთვის, რომელსაც დღევანდელი ხელისუფლება უქმნით“, - განაცხადა თინა ხიდაშელმა.

10:57, Wednesday, 19.06.2013
Tamar Sukhiashvili, history teacher fired from the Public School in Kakabeti village Sagarejo district, said she was sacked on political grounds.
“Several days ago, school director Paata Chkheidze asked me to write petition on dismissal from school but I refused. He said he had already prepared a decree on my dismissal from school. It read, the director was acting in comply with the Article 43 Part II of the Law of Georgia on General Education and Article 38 of the Labor Code of Georgia. I asked him to clarify the real reason of my dismissal. He said it was instruction from higher institutions. The director added, although he appreciated my professionalism, unfortunately he could not protect me. By the way, on January 5, a session of the pedagogical council was held in the Kakabeti Public School, where the director thanked him for my qualified work,” said Tamar Sukhiashvili.
-What was real reason for your dismissal from job?
- At 9:00 pm on December 29, 2011 the school manager Luiza Shengelidze visited me at home based on the director’s initiative. She told me unless I stopped cooperation with Bidzina Ivanishvili, I would have had to quit the job. I told her I had no contact with Bidzina Ivanishvili.
On December 24, I met head of the district education resource center. We had a sincere conversation. The head of the resource center told me she would think on my promotion because in 2004 I had passed two stages of school director’s certificate exams. I am an employee of the National Center of Examinations and check papers of students in History. I participated in two international conferences, and am member of the European Association of History Teachers. After all this, I do not know what happened. On January 6, they handed the order on my dismissal. On the same day I met the head of the resource center; I met the school director in the presence of the head of resource center, where the director alleged an anonymous letter was sent to the general inspection of the Education Ministry where the author wrote about my cooperation with Ivanishvili. I said it was absurd motivation for my dismissal because the law does not recognize anonymous letters.
-Did you try meeting with the senior local governmental officials?
-I requested meeting with the district governor Gia Chalatashvili. But he categorically refused to meet me until I asked him to receive me as an ordinary citizen and not as a teacher.
-Why did he refuse?
-He told me he did not want meeting with sacked teacher. Later the governor agreed to meet me only in the presence of his three deputies. I agreed and we conversed. He said they could not find any person who disrespected my professionalism but asked me to name the real argument of my dismissal. I said I knew no arguments. Then the government told me I was a member of Ivanishvili’s ten-member committee and I had signed some documents. It was completely absurd accusation against me. Then he told me second argument: I meet and talk with Bidzina Ivanishvili and said it was easy for him to listen to phone-conversations of citizens. His third accusation was – distribution of Ivanishvili’s proclamations in the district… I have right to have my personal political opinion.”
Sagarejo district governor Gia Chalatashvili confirmed his meeting with Tamar Sukhiashvili but denied accusations against him. “She asked meeting with me. We met, she explained her problem. I promised to attend to the case and find out everything though her dismissal from school was beyond my competence. Her accusations against me are completely groundless,” said the governor.
We got in touch with the director of the Kakabeti public school Paata Chkheidze. As soon as he learned the purpose of our phone call, he cut off the line. Afterwards he did not answer our phone calls.
A leader of the Georgian Republic Party Tina Khidasheli said the government tries to obtain the public support by their ordinary methods, intimidation, blackmail, firing and seding police officers to families.
“Unfortunately, Mikheil Saakashvili could not learn good lessons and he intends to intimidate people with old methods because he is afraid of inevitable defeat. Last week we spread information about dismissal of several teachers. Apparently, the Minister of Education Shashkin tries to demonstrate his devotion to the authority. By now, a lot of people have already been sacked from jobs in various regions of Georgia; part of them has already filed resignation applications, others received verbal warning about dismissal. Part of those people, luckily, refuses to personally write resignation applications and request explanation from the administration. Thus, they will have chance to protect their rights at the Court. I would like to tell all those people, who work in public sector and receive salaries from state budget, we will ensure protection of their rights. All cases will be lodged to the court and everybody will receive compensations for the problems they have faced by current authority,” Tina Khidasheli said.