ჟან-კლოდ მინიონი: „აფხაზეთთან და სამხრეთ ოსეთთან დაკავშირებით მდგომარეობა აუტანელია“
აფხაზეთთან და სამხრეთ ოსეთთან დაკავშირებით მდგომარეობა აუტანელია, - ამის შესახებ რუსულ გამოცემა „ნეზავისიმაია გაზეტას“ ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის ახალარჩეულმა თავმჯდომარემ, ჟან-კლოდ მინიონმა განუცხადა. მინიონმა აღნიშნა, რომ თავის დროზე მან ხმა მისცა ევროსაბჭოში რუსეთის მიღებას.
„მაგრამ წევრობა მხოლოდ საკმარისი არ არის, აღებული ვალდებულებები უნდა შეასრულო. რუსეთს უამრავი პრობლემა აქვს. მაგალითად, პრობლემა საქართველოსთან. ხომ იყო შეთანხმებები, რომლებსაც ხელი მედვედევმა და სარკოზიმ მოაწერეს და ეს შეთანხმებები უნდა დაიცვან. სამწუხაროდ, ასამბლეის ხელმძღვანელის ორწლიანი მანდატი ცოტაა ყველა ამ საკითხის მოსაგვარებლად. მოგვიწევს მათ შორის ყველაზე მნიშვნელოვანის ამორჩევა, მაგრამ ამ შემთხვევაშიც კი ევროკავშირის დახმარების გარეშე მათი მოგვარება შეუძლებელი იქნება. მე ცოტა ხნის წინ საქართველოში ვიყავი და უნდა ვაღიარო, რომ აფხაზეთთან და სამხრეთ ოსეთთან დაკავშირებით სიტუაცია აუტანელია“, - განაცხადა ასამბლეის თავმჯდომარემ.
მისივე თქმით, ამ რეგიონებში ქართული ტერიტორიიდან ვერ შეაღწია და მხოლოდ ე.წ. სამხრეთ ოსეთის სადემარკაციო ხაზთან იმყოფებოდა.
„არ არის გასაკვირი, რომ ბევრი სიტუაციიდან გამოსავალს ვერ ხედავს, როცა ქვეყანა სავსეა დევნილებით, რომელთა სახლებიც დანგრეულია, ვფიქრობ, რუსეთმა – ასეთმა დიდმა და გავლენიანმა ქვეყანამ, პრობლემის რაც შეიძლება მალე მოგვარებისთვის უნდა იმოქმედოს“, - განაცხადა მინიონმა და განმარტა, რომ რუსეთ-საქართველოს საკითხზე ამჟამად ასამბლეის მონიტორინგის კომიტეტი მუშაობს.
თავმჯდომარის აზრით, ამ ეტაპზე შეუძლებელია მონიტორინგის შეწყვეტა, რაც რუსულმა მხარემ არაერთხელ მოითხოვა.
„როცა არის საქართველოს პრობლემა, ასევე სიტყვის თავისუფლების, საარჩევნო კამპანიის სისუფთავის პრობლემები, მხოლოდ მონიტორინგის საშუალებით შევიტყობთ, რა ხდება რეალურად რუსეთში. ჩემი აზრით, მონიტორინგში რუსეთი ჩვენზე მეტად უნდა იყოს დაინტერესებული“, - განაცხადა მინიონმა.
ჟან-კლოდ მინიონი ევროსაბჭოში საფრანგეთის დელეგაციის ხელმძღვანელის რანგში საქართველოში 2011 წლის ოქტომბერში იმყოფებოდა.

Jan Claude Mignon: “Situation With Regard to Abkhazia and South Ossetia Is Unbearable”
“The Situation with regard to Abkhazeti and South Ossetia is unbearable,” the newly elected Chairman of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Jean-Claude Mignon told the Russian newspaper "Nezavisimaya Gazeta". Mignon also noted that he had voted for Russia’s accession in the Council of Europe.
"But membership is not enough. Russia should fulfill obligations. Russia has plenty of problems. For example, it has a problem with Georgia. Agreements were signed by Medvedev and Sarkozy and these arrangements should be fulfilled. Unfortunately, the Assembly's two-year mandate is not enough of a solution of all these issues. We will have to choose the most important among them, but their solution will be impossible without aid from the EU. I was recently in Georgia and I have to admit that the situation with regard to Abkhazeti and South Ossetia is unbearable’, said the Chairman of the Assembly.
According to him, he could not enter the occupied regions from Georgian territory, and he could only reach the so-called South Ossetian demarcation line.
"It is not surprising that solutions are hard to see in many situations, as the country is full of refugees, whose homes were destroyed. I think Russia - such a large and influential country – should act for a rapid solution of the problem", said Mignon and noted that the monitoring committee of the Assembly was currently working on the Russia-Georgia issue.
According to the Chairman, at this stage it is impossible to cease monitoring, something repeatedly requested by the Russian side.
"We can get information about what is happening in reality in Russia from just monitors. I think Russia should be more interested in the monitoring", said Mignon.
Jean-Claude Mignon visited Georgia as the head of the French Delegation to the Council of Europe in October of 2011.