თბილისი მზადაა ფულითა და იარაღით ზღოს მოხელეთა შეცდომა
საქართველოს ხელისუფლებამ, რომელიც გადაჭრით უარყოფდა ისრაელის კომპანია „ელბიტ სისტემსის“ პრეტენზიებს, ცოტა ხნის წინ დაადასტურა, რომ კომპანიასა და საქართველოს შორის მრავალწლიანი დავა მორიგებით დასრულდა. მართალია, ქვეყანა ლონდონის საარბიტრაჟო სასამართლოსაგან 100 მილიონი დოლარის ჯარიმის დაკისრებას და საერთაშორისო სკანდალს გადაურჩა, მაგრამ 4 წლის წინანდელი თანამდებობრივი გადაცდომა თუ უპასუხისმგებლობა ქვეყანას მაინც ძალიან ძვირი დაუჯდება.
საინტერესოა, რას ედავებოდა იარაღის მწარმოებელი კომპანია „ელბიტი“ საქართველოს, რა დაუჯდა სახელმწიფოს ბიუჯეტს კომპანიასთან მორიგება და დადგება თუ არა კონტრაქტის შეუსრულებლობის გამო საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენელთა პასუხისმგებლობის საკითხი.
2012 წელს ისრაელის კომპანია „ელბიტის“ ანგარიშზე საქართველოს ხელისუფლება 35 მლნ აშშ დოლარს გადარიცხავს და კომპანიას დაუბრუნებს იმ აღჭურვილობის ნაწილს, რომელიც საქართველოს თავდაცვის სამინისტრომ 2007-2008 წლებში კომპანიისაგან შეიძინა. თუ რა სახის აღჭურვილობაზეა საუბარი, ამას არც საქართველოს და არც ისრაელის მხარე საჯაროდ არ აცხადებს, მაგრამ ის, რომ მსგავსი გარიგება შემდგარია და ამას წყალი არ გაუვა, ჩვენთან საუბარში კომპანია „ელბიტის“ კომუნიკაციების ოფისის დირექტორმა დალია როუსენმა დაადასტურა: „საქართველო აღნიშნულ თანხას აუცილებლად გადაიხდის! თქვენ შეგიძლიათ გამოიყენოთ პრეს-რელიზის ფორმულირება. ის ლეგალური დოკუმენტია და მე არაფერი ვიცი, თუ როგორ შეიძლება ვინმემ გვერდი აუაროს ამ შეთანხმებას“.
საქართველოს ხელისუფლება უხალისოდ გამოეხმაურა თავდაცვითი სისტემების მწარმოებელი კომპანიის მიერ 29 დეკემბერს გავრცელებულ პრეს-რელიზს.
თუმცა 23 იანვარს გამართულ ტრადიციულ ბრიფინგზე საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ნინო კალანდაძემ კიდევ სცადა „გაბრძოლება“ და განაცხადა: „რადგან ქართული მხარის პოზიცია იყო მეტად მართებული. შესაბამისად, არასწორი იქნება რაიმე ციფრზე საუბარი“.
თუ რაში მდგომარეობს ქართული მხარის „მართებულობა“, ამაზე ოდნავ ქვემოთ. მანამდე კი საგულისხმოა აღინიშნოს, რომ იგივე კალანდაძე აპრილში საერთოდ უარყოფდა რაიმე სახის დავალიანებას და აცხადებდა: „თავდაცვის სამინისტროს არა მხოლოდ რაიმე სახის დავალიანება არ გააჩნია, არამედ სხვა კომპანიებს იქით აქვთ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ვალი“.
თუმცა, საქართველოს სამხედრო ძალების უახლოესმა ისტორიამ არ იცის ფაქტი, რომელიმე ქვეყნის სამხედრო კომპანიას საქართველოსთვის ვალი ან ფულით, ანდა თავდაცვითი იარაღით გაესტუმრებინოს. თბილისიდან კი ისრაელში უკვე მიდის ფულიც და სამხედრო აღჭურვილობაც კომპანია „ელბიტის“ კანონიერი პრეტენზიების დასაკმაყოფილებლად. გარიგების არსებობა რადიო „თავისუფლებას“ დაუდასტურა თინა ბურჯალიანმა, საქართველოს იუსტიციის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, რომელიც საერთაშორისო დავებში საქართველოს მთავრობის წარმომადგენელია: „შემიძლია, დაგიდასტუროთ, რომ ამწუთში არანაირი პრეტენზია და დავა „ელბიტსა“ და საქართველოს შორის არ არსებობს. ეს დავა მოგვარებულია და ამის დადასტურება ნამდვილად შემიძლია. პირველ რიგში, ვადასტურებთ, რაც „ელბიტმა“ თქვა - 35 მილიონი დოლარი და გარკვეული მოწოდებული პროდუქციის ნაწილი ბრუნდება უკან.“
ვალი მოწმენდილ ცაზე
როგორც ზემოთ ითქვა, საქართველოს მთავრობამ საერთაშორისო სკანდალის ჩაცხრობა საკმაოდ დიდ თანხის და იარაღის სანაცვლოდ მოახერხა. თუმცა, სკანდალი არ ცხრება საქართველოს შიგნით. ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლები და სამხედრო საკითხებზე მომუშავე ექსპერტები მოუწოდებენ საქართველოს ხელისუფლებას, დააყენოს იმ პირთა პასუხისმგებლობის საკითხი, რომლებიც ან უშუალოდ მონაწილეობდნენ 4 წლის წინანდელ გარიგებაში, ანდა თანამდებობრივად იყვნენ პასუხისმგებელი, სცოდნოდათ, რა მიზეზით დაირღვა ხელშეკრულება საქართველოს იარაღის ერთ-ერთ მთავარ მომწოდებელთან.
აი, რას ამბობს ირაკლი ალადაშვილი, საქართველოში გამომავალ სამხედრო ჟურნალ „არსენალის“ მთავარი რედაქტორი, რომელმაც რამდენიმე პუბლიკაცია მიუძღვნა ამ პრობლემას: „ბიუჯეტი შეთხელდა 35 მილიონი დოლარით და ამაზე ხომ უნდა აგოს ვინმემ პასუხი? კონკრეტულად ითქვას, რატომ, რისთვის და რა კონტრაქტები არ შესრულდა. მით უმეტეს, რომ ეს აღარ წარმოადგენს არანაირ სამხედრო საიდუმლოებას, რადგან საქმე სასამართლოში იყო და დაინტერესებული პირები გაეცნობოდნენ, ვისაც სურდა.“
აღსანიშნავია, რომ სამხედრო საიდუმლოს არ წარმოადგენს არც ის, თუ რა სახის თავდაცვით იარაღს ყიდულობდა საქართველო კომპანია „ელბიტისაგან“ 2007-2008 წლებში. რუსეთ-საქართველოს ომამდე პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა უცხოურ მედიას, კერძოდ, უთხრა, რომ საქართველოს დაახლოებით 40 უპილოტო მზვერავი საფრენი აპარატი ჰყავდა, რომლებიც ისრაელში იქნა შესყიდული.
იმავე პერიოდში საქართველოს ხელისუფლებამ კომპანია „ელბიტთან“ სხვა მომსახურებებზეც გააფორმა კონტრაქტები, რამაც მნიშვნელოვნად გააძლიერა საქართველოს სამხედრო ძალების მობილურობა და ბრძოლისუნარიანობა. თუმცა, სამხედრო ექსპერტებს აკვირვებთ, რატომ დაიდო საქართველომ ისრაელის კომპანიის ვალი და რატომ მიიყვანა საქმე ლამის საერთაშორისო სასამართლომდე, როცა 2008 წელს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ბიუჯეტი რეკორდულად გაიზარდა და 1.3 მილიარდ ლარს შეადგენდა. ერთი შეფასებით, საქართველოს ხელისუფლება, დიდი ალბათობით, თავისივე საქციელის შედეგს უნდა იმკიდეს.
სამხედრო მოსამსახურეთა უფლებების დამცველი საზოგადოების, „სამართალი და თავისუფლების“ დირექტორის, ირაკლი სესიაშვილის თქმით, „ელბიტმა“ საქართველოს ხელისუფლებასთან არბიტრაჟის მეშვეობით საქმის გარკვევა მას შემდეგ გადაწყვიტა, რაც ქართველმა სამართალდამცველებმა 2010 წლის ოქტომბერში ბათუმში დააკავეს ისრაელელი ბიზნესმენები რონი ფუქსი და ზეევ ფრენკელი: „ვფიქრობ, საქმე არ გართულდებოდა, რომ არა ისრაელელი ბიზნესმენების დაკავება. ამ დაკავებას მოჰყვა ისრაელის სახელმწიფოს განაწყენება და, როგორც სურათი გვიჩვენებს, ისრაელის ხელისუფლებამ მოიკითხა ის ორგანიზაციები, რომელთა მიმართაც [საქართველოს] სახელმწიფოს შეიძლება დავალიანება ჰქონოდა. და ამ შემთხვევაში, რა თქმა უნდა, იარაღის ვაჭრობასთან დაკავშირებული ორგანიზაციები იქნებოდა პრიორიტეტი. შესაბამისად, ხელშეკრულებით აღმოჩნდა, რომ საქართველოს აქვს დავალიანება და სწორედ ამ ფორმატში წარმოიშვა ეს დაპირისპირება და შემდეგ ჯარიმის მოთხოვნა“.
საქართველოს ხელისუფლება ვერ ხედავს კავშირს ამ ორ საქმეს შორის და საერთოდ უარყოფს „ელბიტთან“ კონტრაქტის დარღვევას ანდა დავალიანების წარმოქმნას, რაზეც, როგორც ზემოთ ითქვა, საქართველოს მთავრობის წინააღმდეგ ისრაელის თავდაცვითმა კომპანიამ სარჩელი შეიტანა გაერთიანებული სამეფოს უზენაეს სასამართლოში.
თინა ბურჯალიანი, იუსტიციის მინისტრის მოადგილე, ყველაფერს „რესტრუქტურიზების ვალდებულებაში“ შეფერხებით ხსნის: „მე თავიდანვე სწორედ ეს გითხარით, რომ 2008 წლის ომის შედეგად და ფინანსური კრიზისის შედეგად, ჩვენ აღმოვჩნდით სიტუაციაში, როდესაც ჩვენ დაგვჭირდა რესტრუქტურიზაცია იმ ვალდებულებებისა, რომელიც „ელბიტთან“ გაგვაჩნდა. ანუ რაღაც ჯარიმაზე, ზედმეტ გადასახდელზე და ასე შემდეგ - ამაზე არ ყოფილა ლაპარაკი. და ამას ვგულისხმობ სწორედ და ეს არის კარგი, რომ ავიცილეთ [ასეთი განვითარება] თავიდან და ძალიან მალე შევედით განახლებული ურთიერთობების ფაზაში „ელბიტთან“, რაც ძალიან მისასალმებელია.“
ფულის „გატეხა“ სახელის გატეხას გერჩიოს
მაგრამ ამ საქმეში ვერაფერს მისასალმებელს ვერ ხედავენ დამოუკიდებელი ექსპერტები. სამხედრო მიმომხილველი ირაკლი ალადაშვილი მიიჩნევს, რომ კომპანია „ელბიტთან“ დავა უკვალოდ არ ჩაივლის და კიდევ უფრო დააზარალებს საქართველოს ხელისუფლების იმიჯს, რომელიც მანამდეც საკმაოდ შერყეული იყო საერთაშორისო იარაღის ბაზარზე: „დიდი ხანია, საუბარია და საქართველოს სახელი გატეხილი აქვს. ისრაელმა აგვისტოს ომის შემდეგ, ფაქტობრივად, შეაჩერა სამხედრო-ტექნიკური თანამშრომლობა საქართველოსთან. სხვა ქვეყნებიც თავს იკავებენ. და არა მხოლოდ იმიტომ, რომ არსებობს რუსეთის ზეწოლა და ეს მთავარი ფაქტორი გასაგებია, არამედ გარკვეული, ასე რომ ვთქვათ, ფინანსური მაქინაციების გამო“.
სწორედ შესაძლო „ფინანსური მაქინაციების“ მიჩქმალვის მცდელობად და ორმაგი მორალის კლასიკურ ნიმუშად მიიჩნევენ საქართველოს ხელისუფლების ოპონენტები „ელბიტის“ საქმეზე საქართველოს ხელისუფლების დუმილს. იუსტიციის მინისტრის მოადგილე თინა ბურჯალიანი გადაჭრით აცხადებს, რომ 4 წლის წინანდელი კონტრაქტის პირობების შეუსრულებლობაში სისხლის დანაშაულის ნიშნებს ვერ ხედავს: „იმ ფორმატში, რა ფორმატშიც ჩვენ მოგვიწია მუშაობა ამ საქმეზე, არ გამოვლენილა აბსოლუტურად არანაირი საფუძველი არც ერთი მხრიდან, რათა გვევარაუდა, რომ ადგილი ჰქონდა შესაძლო კორუფციულ გარიგებას. შესაბამისად, არც დაწყებულა არანაირი გამოძიება და არც იგეგმება ამწუთში არანაირი სისხლის სამართლის საქმის წარმოება“.
მაგრამ ოპონენტები ბობოქრობენ. ისინი აცხადებენ, რომ საქართველოს ხელისუფლება სამართალს შერჩევით იყენებს, ხელს აფარებს ელიტურ კორუფციას და მკაცრი მხოლოდ ოპონენტების მიმართ არის. ირაკლი სესიაშვილს მაგალითად მოჰყავს ყოფილი თავდაცვის მინისტრის და ამჟამად დევნილობაში მყოფი „ქართული პარტიის“ ლიდერის ირაკლი ოქრუაშვილის შემთხვევა. საქართველოს ხელისუფლებას მხოლოდ მაშინ გაახსენდა ოქრუაშვილის მინისტრობის დროინდელი სამეურნეო თუ საფინანსო დარღვევები, როცა იგი 2007 წელს ოპოზიციაში გადავიდა და მიხეილ სააკაშვილი და მისი უახლოესი გარემოცვის საჯარო კრიტიკა დაიწყო: „მე მახსენდება კიდევ ოქრუაშვილის საქმე, რომელსაც ბრალად წაუყენეს სხვადასხვა სამხედრო ნაწილების მშენებლობისას არაკანონიერი ხელშეკრულებების გაფორმება, რაზეც თავის დროზე ასევე „ნდობის ჯგუფის“ მხრიდან იყო კონტროლი. მაგრამ არც მაშინ და არც ახლა „ნდობის ჯგუფმა“ პასუხისმგებლობა არ აიღო და არ თქვა, ჰქონდათ თუ არა ამის შესახებ მათ ინფორმაცია“.
საქართველოს საპარლამენტო „ნდობის ჯგუფი“ და მისი ხელმძღვანელი გივი თარგამაძე ჟურნალისტებს არ ხვდება და არ აკეთებს კომენტარებს „ელბიტსა“ და საქართველოს ხელისუფლებას შორის წარმოქმნილ დავაზე. საქმეს ვერც ის შველის, რომ საპარლამენტო „ნდობის ჯგუფში“ შემავალი ხუთი კაციდან ორი საპარლამენტო ოპოზიციის წევრები გიორგი თარგამაძე და გიორგი თორთლაძე არიან. თანაც, იმ პერიოდში, როცა „ელბიტთან“ კონტრაქტი გაფორმდა, ისინი ჯერ კიდევ არ იყვნენ საქართველოს პარლამენტში და არ მიუწვდებოდათ ხელი მგრძნობიარე ინფორმაციებზე. საზოგადოების დიდი ინტერესის გათვალისწინებით, მათ შეიძლება მოითხოვონ ისრაელის სადავო იარაღის საქმეზე „ნდობის ჯგუფისა“ და საქართველოს მთავრობის შესაბამის წევრებთან შეხვედრა, მაგრამ უმრავლესობის მძლავრ „ფარვატერში“ მოქცეული საპარლამენტო ოპოზიცია იმედგაცრუებული და ხელებჩამოყრილია.
როგორც ქრისტიან-დემოკრატიული პარტიის წევრმა, პარლამენტარმა ნიკა ლალიაშვილმა უთხრა რადიო თავისუფლებას, ოპოზიცია დარწმუნებულია, რომ კონკრეტული კონტრაქტების კანონიერების შემოწმების მოთხოვნას საქართველოს პრეზიდენტის საპარლამენტო უმრავლესობა მხარს არ დაუჭერს: „წესით, დალაგებულ ქვეყანაში პარლამენტის როლი დიდი უნდა იყოს, უნდა ვითხოვდეთ ამ ამბავს და საპარლამენტო უმრავლესობა უნდა გვიკმაყოფილებდეს ამ ჩვენს ცნობისმოყვარეობას, მაგრამ, რა თქმა უნდა, ამის შანსი არის ნული და ამიტომაც არ მაქვს იმის იმედი, რომ თუ ჩვენ დავაყენებთ ამ საკითხს, უმრავლესობა პოზიტიურად მოეკიდება და მართლა მოვიკვლევთ მერე, თუ ვისი პერსონალური პასუხისმგებლობა იყო ეს საკითხი“.
როდესაც პარლამენტარი ვერ ხედავს საკუთარ როლს, საზოგადოებაც აღარ ენდობა საკანონმდებლო ორგანოს და, შესაბამისად, ყოველგვარ კონტროლს მოკლებულ აღმასრულებელ ხელისუფლებასაც შეუძლია აკეთოს ის, რასაც საჭიროდ ჩათვლის - დადოს ძვირად ღირებული კონტრაქტები, მერე დაარღვიოს ისინი, წარმოქმნილი ვალი გაისტუმროს ფულითა და ნატურით და, თანაც, კმაყოფილმა ამცნოს მოსახლეობას, რომ წარმატებით გაართვა თავი კიდევ ერთ რთულ პრობლემას.

08:56, Wednesday, 22.05.2013
Short time ago, the government of Georgia, who categorically denied the complaints of the Israeli Company “Elbit Systems”, confirmed that the years-long argument between the Company and Georgia finished with agreement. Although the country avoided a fine of 100 million USD to be imposed by the London Arbitrage Court as well as international scandal, the mistakes, made four years ago, will cost expensive for the country.
It is interesting what the weapon producing company “Elbit” argued about with Georgia, what was the price of the reached agreement and will governmental officials of Georgia be held responsible for unexecuted contract.
In 2012, the government of Georgia will transfer 35 million USD to the bank account of the Israeli Company “Elbit” and recover the part of equipment to the Company, which was procured by the Ministry of Defense of Georgia in 2007-2008 from the Company. Neither Georgian nor Israeli parties publicly speak about the sort of equipment, but it is doubtless that the agreement was achieved and representative of the Company “Elbit” communication office Dalia Rousen confirmed the fact with us. “Georgia will definitely pay the money! You can formulate your letter as a press-release. It is a legal document and I do not think anybody will dare to ignore it.”
The government of Georgia unwillingly responded to the December 29’s press-release spread by the defense systems’ producing company.
However, on January 23, during the traditional briefing the deputy foreign minister of Georgia Nino Kalandadze repeatedly tried to oppose the allegations against the Georgian government and said: “Since the position of the Georgian side was correct, we do not think speaking about figures will be correct.”
We should discuss the “correctness” of the Georgian side’s position below but first we should underscore that in April, 2010 Nino Kalandadze denied all kind of debts imposed on the Georgian state and claimed: “the Georgian Ministry of Defense not only does not have any amount in arrears, there are number of defense companies, which, unfortunately, themselves owe the Georgian side.”
Nevertheless, the recent history of the Georgian military forces does not have information about any foreign military company which reimbursed some debts with money or with a defense armament to Georgia. In parallel to it, Tbilisi has already started transferring money and military equipment to Israeli to satisfy the Company “Elbit’s lawful complaints. Tina Burjaliani also confirmed Georgia has some debts in her interview with the Radio Liberty. The deputy minister of Justice, who represents Georgia in international litigations, said: “I can confirm that there is no complaints and argument between the Elbit and Georgia. The litigation procedures finished and I can confirm this fact. First of all, I confirm the allegation of the Elbit – 35 million USD and some military equipment will be recovered to the Company.”
Debt on Cloudless Sky
As already mentioned, the government of Georgia managed to hush the international scandal in exchange of huge sums and weapon. Despite that, the scandal has not subdued inside Georgia. Representatives of the opposition political parties and military experts call upon the government of Georgia to start criminal prosecution against the people, who directly participated in the deal, which was signed four years ago; or it was their responsibility to be aware of the breached agreement with one of the main weapon-supplier of Georgia.
Irakli Aladashvili, editor-in-chief of the Georgian military magazine “Arsenal” prepared a publication about this problem. “35 million USD was transferred from the State Budget and somebody shall be held responsible for it. They should clarify why those funds were spent and which particular agreements were breached. Furthermore, it is not a military secret because the case was discussed at the Court and any interested person could study case materials.”
It is noteworthy that sort of weapon which Georgia procured from the Company Elbit in 2007-2008 is no secret at all. Before the Russian-Georgian armed conflict, the President Mikheil Saakashvili told the foreign media that Georgia has about 40 reconnaissance unmanned aerial vehicles (UAV), which it purchased from Israel.
In the same time, the Government of Georgia signed agreements on other services with the Company Elbit which significantly reinforced mobility and fighting capacity of Georgian military forces. But military experts wonder why the Georgia allocated the debts of the Israeli Company and why the case reached even the international court while the 2008 budget of the Georgian Defense Ministry was extremely increased and amounted to 1.3 billion GEL. Allegedly, the government of Georgia is punished for its incorrect behavior.
Irakli Sesiashvili, director of the Society “Law and Freedom” defending the rights of military servants, said “Elbit” decided to lodge suit against Georgia at the Arbitrage Court after Georgian law enforcement officers detained Israeli businessmen Ron Fuchs and Zeev Frenkiel in October of 2010 in Batumi. “I believe the situation would not have complicated unless they had detained the Israeli businessmen. It caused discontent of the Israeli State and authority inquired about those Companies, which could be debtors of the Georgian state. In this particular case, of course, they focused on the organizations involved in weapon trading. Consequently, the agreements showed that Georgia owes money to the Company and the controversy started in this format which resulted into imposing a fine.”
The Government of Georgia does not see links between those two cases and denies allegations about breached contracts with Elbit or any debts. Nevertheless, as it was already mentioned, the Israeli Defense Company lodged a suit against Georgian Government at the Supreme Court of the United Kingdom.
Tina Burjaliani explained everything by delay in “restructure obligations: “I told you that as a result of 2008 armed conflict and financial crisis, we got into a situation when we needed to restructure our obligations before the Company “Elbit”. Nobody mentioned a fine, additional payments, etc. So, I say that it was nice that we avoided all extra charges and started a new phase of cooperation with the Elbit that is too appreciable.”
It Is Better to Pay Money than To Disgrace Yourself
Independent experts cannot see anything welcoming in this affair. Military reporter Irakli Aladashvili thinks the litigation with the Company Elbit will not end without results and it will farther damage the reputation of the government of Georgia that is already disgraced on the international market of weapon. “Poor reputation of Georgia has been largely discussed for a while already. Israel stopped all military-technical cooperation with Georgia after the August armed conflict. Other countries also refrain from cooperating with us and it happened not only because of Russia’s oppression on them, but mostly due to so-called financial machinations.”
Opponents of the Georgian authority evaluate the silence of the Georgian Government on the Elbit case as an attempt to hide financial machinations and as a classic example of double moral. Tina Burjaliani categorically denies presence of any signs of criminal offence in the non-execution of the contract. “The format of our activities with regard to this case did not expose any grounds to suspect corruptive deals in it. Consequently, we did not start any investigation and nobody plans to launch criminal case on this fact.”
In parallel to it, the opponents are raging. They state the Government of Georgia applies selective justice, protects senior corruptive groups and is strict only with opponents. Irakli Sesiashvili mentioned the case of former defense minister Irakli Orkuashvili, who has fled from Georgia several years ago. The authority recalled financial shortcomings made when Orkuashvili was on the position after he joined the opposition in 2007 and started public critic of Mikheil Saakashvili’s close team. “I recall Okruashvili’s case, who was charged for illegal agreements on the construction of military units, which was controlled by the Group of Trustees. However, the latter never took responsibilities for the alleged violations and never said if they had information about them.”
The Parliamentary Group of Trustees of Georgia and its leader MP Givi Targamadze does not meet journalists and does not comment on the litigation between the Government of Georgia and Elbit Company. Two oppositionist members of the Group MPs Giorgi Targamadze and Giorgi Tortladze cannot save the situation either. Even more, the oppositionist MPs were not members of the Parliament when Georgian State signed agreement with the Elbit and did not have access to similar sensitive information. Due to large public interest, they might request meeting with the members of the Group of Trustees and Georgian Government, but the parliamentary opposition is disappointed and desperate due to strong influence of the majority.
Member of the Christian-Democrat Party MP Nika Laliashvili told the Radio “Liberty” that the opposition is sure the parliamentary majority will not support their initiative to study legality of particular contracts. “Generally, in a democratic country, the role of a parliament is huge and we should have had right to rise similar question at the parliament and the majority should have satisfied our request. But, of course here we have no chance and I do not hope the majority will welcome our initiative to find out who was responsible in this particular case.”
When an MP cannot see his role, the society loses trust to the legislative body; consequently the executive government, who is beyond all control, can do anything whatever they wish – they can sign expensive contracts and breach them later; they can pay the debt by money and natural compensation and after all these they can announce publicly that successfully coped with one more difficult problem.