საქართველომ ფიჯის 200 ნეთბუქი გადასცა საჩუქრად
1 თებერვალს გავრცელებულ განცხადებაში სამინისტრომ აღნიშნა, რომ „ალგორითმის“ ქარხანაში წარმოებული ნეთბუქები მიმდინარე კვირას სამინისტროს დელეგაციამ ფიჯის რესპუბლიკაში ვიზიტის დროს ჩაიტანა.
ამავე განცხადების თანახმად, დელეგაციამ საგარეო საქმეთა და განათლების სამინისტროებში შეხვედრები გამართა. სამინისტრომ ასევე აღნიშნა, რომ ფიჯის ხელისუფლებამ მადლობა გადაუხადა ქართულ მხარეს „დროული საჩუქრისთვის“, რადგანაც ფიჯი წელს განათლების სისტემის რეფორმის დაწყებას გეგმავს.
ფიჯისთვის კომპიუტერების გადაცემის თაობაზე საქართველოს გეგმები პირველად 2011 წლის ოქტომბერში გახდა ცნობილი მას შემდეგ, რაც საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი გრიგოლ ვაშაძე წყნარი ოკეანის ამ კუნძულოვან სახელმწიფოს სტუმრობდა.
იმავდროულად,  რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი სერგეი ლავროვი 1 თებერვალს ფიჯის ეწვია. ფიჯის საგარეო საქმეთა მინისტრთან შეხვედრის შემდეგ ლავროვმა განაცხადა, რომ ორი მხარე შეთანხმდა, რომ უვიზო მიმოსვლის შეთანხმებაზე დაიწყებენ მუშაობას, იტყობინება „რია ნოვოსტი“.
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ დავით ჯალაღანიამ 30 იანვარს  განაცხადა, რომ თბილისი იმედოვნებს, რომ ფიჯი გაუძლებს „ცდუნებას ან ზეწოლას“ რუსეთის მხრიდან და არ აღიარებს სეპარატისტულ აფხაზეთს და სამხრეთ ოსეთს.
რადიო New Zealand International იტყობინებოდა 31 იანვარს, რომ როგორც მოსალოდნელია, ფიჯის ვანუატუს დელეგაციაც ესტუმრება, სავარაუდოდ, რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრთან შესახვედრად. ვანუატუმ აფხაზეთის დამოუკიდებლობა 2011 წლის მაისში აღიარა, თუმცა 2011 წლის ივნისში მთავრობის შეცვლის შემდეგ ეს გადაწყვეტილება უკან გაიწვია;  შემდეგ კი ერთმა ადგილობრივმა ოფიციალურმა პირმა თითქოსდა დაადასტურა ეს აღიარება. თუმცა, ივნისის ბოლოს ვანუატუ იმ ქვეყნებს შორის იყო, რომელთაც გაეროს გენერალურ ასამბლეაზე საქართველოს მიერ ინიცირებულ რეზოლუციას  დაუჭირეს მხარი. ეს რეზოლუცია კიდევ ერთხელ აღიარებს ყველა დევნილის და ლტოლვილის უფლებას დაბრუნდნენ აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში. თუმცა, განცხადება, რომელიც აფხაზეთის აღიარებას ადასტურებს, კვლავ არის გამოქვეყნებული ვანუატუს მთავრობის ვებგვერდზე.
2010 წელს საქართველომ წყნარი ოკეანის კიდევ ერთ კუნძულოვან სახელმწიფოს, ტუვალუს დახმარების სახით 12 000 აშშ დოლარი გამოუყო; ერთი წლის შემდეგ ტუვალუმ აფხაზეთის და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობა აღიარა.

Georgia Donates 200 Net books to Fiji
The Georgian Ministry of Education has confirmed donating 200 netbook computers to Pacific island nation of Fiji.
The ministry said in a statement on February 1, that netbooks, produced in a Tbilisi-based Algorithm factory, were donated during a visit of the ministry’s delegation to Fiji this week.
It also said that the delegation held meetings in the foreign ministry, as well as in the education ministry, adding that the authorities of Fiji thanked the Georgian side “for a timely gift” as Fiji was planning to launch an education system reform this year.
It first emerged about Georgia’s plans to donate netbook computers to Fiji in October, 2011 after Georgian Foreign Minister Grigol Vashadze visited the island nation.
The Georgian Education Ministry’s statement comes as Russian Foreign Minister, Sergey Lavrov, visits Fiji on February 1. Lavrov said after talks with Foreign Minister of Fiji, that the two sides had agreed to start working on visa-free travel agreement between the two countries, RIA Novosti news agency reported.
Georgian Deputy Foreign Minister, Davit Jalagania, said on January 30, that Tbilisi hoped Fiji would withstand “temptation or pressure” from Russia and would not recognize Abkhazia and South Ossetia.
Radio New Zealand International reportedon January 31, that a delegation from Vanuatu, the small island state in the south Pacific, was also expected to visit Fiji, supposedly for a meeting with the Russian Foreign Minister.
Vanuatu recognized Abkhazia in May, 2011 but retracted its recognition shortly after change of government in early June, 2011; but then one local official reportedly reaffirmed the recognition. However, in late June Vanuatu was among those nations who voted in favor of Georgia-sponsored and Russian-opposed  resolution in the UN General Assembly reaffirming right of IDPs to return to Abkhazia and South Ossetia. But the statement reaffirming recognition of Abkhazia is still posted on the Vanuatu government’s website.
In September, 2010 Georgia allocated USD 12,000 in aid for Tuvalu, the tiny South Pacific island nation; a year later Tuvalu recognized Sokhumi and Tskhinvali.