სოხუმი თბილისის ნეიტრალურ სამგზავრო დოკუმენტებს აკრიტიკებს
სოხუმმა განაცხადა, რომ ის „სერიოზულადაა შეშფოთებული“ იმ ინფორმაციის გამო, რომ ზოგიერთმა სახელმწიფომ აღიარა სტატუს ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტები რომლებიც თბილისმა სეპარატისტული რეგიონების მოსახლეობისთვის შემოიღო.
სეპარატისტული აფხაზეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ აფხაზეთთან ჩართულობის ხელშეწყობის თაობაზე დეკლარირებული მიზნის ნაცვლად, ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტები ფაქტიურად „აფხაზეთის იზოლაციას“ იწვევს.
25 იანვარს ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის სხდომაზე გამოსვლისას საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა გრიგოლ ვაშაძემ მადლობა გადაუხადა  „რამდენიმე ევროპულ სახელმწიფოს, მათ შორის ჩეხეთის რესპუბლიკას, ლიტვას“,  რომელთაც „უკვე განაცხადეს თანხმობა ამ დოკუმენტის აღიარებაზე“. ეს დოკუმენტი თბილისმა გასული წლის ბოლოს სეპარატისტულ რეგიონებთან ჩართულობის სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში შეიმუშავა. რეინტეგრაციის საკითხებში საქართველოს სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ინფორმაციით, 2011 წლის ნოემბრიდან, დაახლოებით, 50 ნეიტრალური დოკუმენტი გაიცა.
„დღეს აფხაზეთის რესპუბლიკის მოქალაქეებს რუსული პასპორტები და ასევე საზღვარგარეთის აფხაზური პასპორტები აქვთ, რომლებიც ყველა საერთაშორისო სტანდარტს შეესაბამება. თუმცა, საქართველოს და მისი მოკავშირეების ინიციატივით, ბოლო დროს გახშირდა აფხაზეთის ტერიტორიაზე გაცემულ რუსულ საზღვარგარეთის პასპორტებში შენგენის ვიზების ჩარტყმაზე უარის თქმის პრაქტიკა“, – ნათქვამია აფხაზეთის საგარეო უწყების განცხადებაში.
„ასეთი გზით თბილისი იმედოვნებს, რომ აიძულებს აფხაზეთის მოქალაქეებს საქართველოს „ნეიტრალური პასპორტები“ მოითხოვონ და აქტიურად არწმუნებს მსოფლიო თანამეგობრობას ამ იდეის პერსპექტიულობაში. თუმცა, ეს თბილისის ხელისუფლების კიდევ ერთი მითია. თუმცა, თავად ამ დოკუმენტების „ნეიტრალობაც“  მითია: გრაფაში „ქვეყნის კოდი“ მითითებულია „საქართველო“, – ნათქვამია განცხადებაში.
„საქართველოს მთავრობა აშკარად ცდილობს ხელი შეუშალოს აფხაზეთის საერთაშორისო ურთიერთობებს. მსოფლიოსთვის ღია აფხაზეთი – ეს „რუსეთის ოკუპაციის“, „ადამიანის უფლებათა უხეში დარღვევების“, „ეთნიკური წმენდის“, „აფხაზეთში დემოკრატიის არარსებობის“ თაობაზე თბილისის მითების საუკეთესო უარყოფაა“, – ნათქვამია განცხადებაში.
სეპარატისტული რეგიონის საგარეო უწყებამ ასევე განაცხადა, რომ თბილისის ნეიტრალური სამგზავრო დოკუმენტების აღიარება, „აფხაზეთის მკვიდრთა ლეგიტიმური დოკუმენტების იგნორირების ფონზე კვალიფიცირებული იქნება, როგორც აფხაზეთის რესპუბლიკის მოქალაქეთა დისკრიმინაცია და აფხაზეთის ხალხის იზოლაციის კიდევ ერთ მცდელობად ჩაითვლება“.

03:48, Wednesday, 22.05.2013
Sokhumi said it was “deeply concerned” about reports that some states have recognized Tbilisi’s status neutral travel documents designed for residents of Georgia’s breakaway regions.
The breakaway region’s foreign ministry said in a statement that instead of its declared goal to promote engagement with Abkhazia, the neutral travel documents were in fact causing “the isolation of Abkhazia.”
Addressing Parliamentary Assembly of Council of Europe on January 25, Georgia’s Foreign Minister Grigol Vashadze  thanked  “several European states, including the Czech Republic, Lithuania” for giving “consent to recognize” neutral travel documents, which Tbilisi introduced late last year as part of its engagement strategy  with the breakaway regions. According to the Georgian State Ministry for Reintegration, up to fifty neutral documents have been issued as of mid-January.
“Today, citizens of the Republic of Abkhazia have Russian passports as well as foreign Abkhaz passports, which meet all international standards. However, at the initiative of Georgia and its allies the practice of denying stamping Schengen visas in the Russian passports issued on the territory of Abkhazia has increased” recently, the breakaway Abkhazia’s foreign ministry said in the statement.
“Thereby, Tbilisi hopes to force citizens of Abkhazia to apply for Georgian ‘neutral passports’ and actively urges the international community in the promising perspective of this venture. However, it is another myth by Tbilisi authorities. And indeed the ‘neutrality’ of these documents is another myth: in the ‘country code’ ‘Georgia’ is specified.”
“The Georgian government is obviously trying to prevent the international communication of Abkhazia. Abkhazia is open to the world and it is the best refutation of the Tbilisi myths about ‘Russian occupation’, ‘gross human rights violations’, ‘ethnic cleansing’ and ‘lack of democracy’ in Abkhazia,” it said.
The breakaway region’s foreign ministry also said, that recognition of Tbilisi’s neutral travel documents, while “ignoring legitimate documents of Abkhaz residents will be considered as discrimination of the citizens of the Republic of Abkhazia and seen as another attempt to isolate the people of Abkhazia.”