სააკაშვილის არჩევანი
საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი აღშფოთებით აპროტესტებს ნებისმიერ შედარებას მასსა და მის მოსისხლე მტერს, რუსეთის პრემიერ-მინისტრ ვლადიმერ პუტინს შორის.
„ვაშინგტონ პოსტის“ სარედაქციო კოლეგიასთან გასული კვირის შეხვედრაზე, მან გაღიზიანებულმა ჩამოთვალა სხვაობები: პუტინის რეჟიმი კორუფციას ეფუძნება, მაშინ, როცა მისი ხელისუფლება იმითაა ცნობილი, რომ გაწმინდა ერთ დროს გასვრილი პოლიცია და ბიუროკრატია. პუტინი ეომება უმცირესობებს, მაშინ, როდესაც სააკაშვილის მთავრობამ რელიგიური პლურალიზმის დასაცავად სპეციალური კანონი მიიღო; პუტინი ხშირად ეწინააღმდეგება აშშ-ს საგარეო პოლიტიკას, მაშინ, როდესაც საქართველო ამერიკის მტკიცე მოკავშირეა და აორმაგებს თავის კონტინგენტს ავღანეთში.
მაშინ რატომღა ხვდება ქართველი ლიდერი იმავე კონტექსტში ძალაუფლებისმოყვარე რუს კაცთან? 2012 და 2013 წელს სააკაშვილს, რომლის მმართველობის ვადაც იწურება, საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნები ელის. იგი სააკაშვილმა გასულ წელს ისეთ რეფორმას დაუჭირა მხარი, რომელმაც პრემიერ-მინისტრის სასარგებლოდ პრეზიდენტის პოზიცია შეასუსტა, ხოლო ჩვენთან შეხვედრისას, ამ ორი თანამდებობის ერთმანეთით შეცვლის შესაძლებლობა, ზუსტად ისე, როგორც ეს პუტინმა გააკეთა 2008 წელს, ღიად დატოვა – „მე არ მინდა, ვიქცე გაკოტრებულ პოლიტიკოსად (lame duck)“, – გვითხრა მან.
საქართველოს საკონსტიტუციო რეფორმა, თუ არ ჩავთვლით სააკაშვილის პირად ამბიციებს, გამართლებული იყო. არჩევნები საქართველოში, მიუხედავად მისი ხარვეზებისა, უფრო სამართლიანი და თავისუფალია, ვიდრე რუსეთში. რეალურად სწორედ ის ფაქტი, რომ საქართველო ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყნებს შორის პიონერი იყო ლიბერალური ეკონომიკური და პოლიტიკური რეფორმების თვალსაზრისით, ვაშინგტონში მისი ორპარტიული მხარდაჭერის მიზეზი გახდა და იმიტომ იქცა იგი თავის რეგიონში - კავკასიაში, ნატოსა და ევროკავშირში გაწევრიანების წამყვან კანდიდატად.
მაგრამ აი, ეს უმნიშვნელოვანესი საკითხია: თუ მომავალი არჩევნების შედეგად შეიქმნება მთავრობა, სადაც დომინანტური როლი ექნება ისევ სააკაშვილს, რომელიც ხელისუფლებაშია 2003 წლის „ვარდების რევოლუციიდან“, მისი მოკავშირეები აშშ-ში და სხვა დასავლურ ქვეყნებში, ალბათ, იმ დასკვნამდე მივლენ, რომ ის სულაც არ არის გამონაკლისი რეგიონში. ქვეყნის ისეთი ინსტიტუტები, როგორიცაა, მაგალითად, სასამართლო, ძველებურად მყიფეა. მედიის დამოუკიდებლობა  მერყევია. სააკაშვილის პარტია, ალბათ, დომინანტური იქნება მომავალ საპარლამენტო არჩევნებში. თუ ქართული დემოკრატია განმტკიცებას აპირებს, სააკაშვილმა პატივი უნდა სცეს საკონსტიტუციო ვადებს და გზა დაუთმოს სხვა ლიდერებს.
პრეზიდენტმა ობამამ, რომელსაც გასული სამი წლის განმავლობაში სააკაშვილისგან თავი შორს ეჭირა, გასულ კვირას ის თეთრ სახლში მიიღო. ეს ნაწილობრივ იყო ჯილდო იმისთვის, რომ, მიუხედავად რუსეთის მიერ საქართველოს ტერიტორიების ამჟამინდელი ოკუპაციისა, საქართველომ რუსეთის გაწევრიანება მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაში დაუშვა; გარდა ამისა, ამით ობამამ რესპუბლიკელების იმ პრეტენზიებსაც უპასუხა, რომელთა თანახმად, სააკაშვილი აშშ-ს ერთ-ერთი მოკავშირეა და ობამა მას არაფრად აგდებს. თავის მხრივ, სააკაშვილმა განაცხადა, რომ შეხვედრის შედეგებით კმაყოფილია. ამ შეხვერდაზე ობამამ მას სამხედრო თანამშრომლობის განმტკიცებისა და თავისუფალი სავაჭრო ურთიერთობების განხილვის პირობა მისცა.
მაგრამ ჩვენ გვჯერა, რომ ქართველმა პრეზიდენტმა ობამას ეს ნათქვამიც გაიგონა: „ჩვენ ველით სამართლიან და თავისუფალ არჩევნებს“ და იმას, რომ „საქართველოში განხორციელდება ძალაუფლების ოფიციალური გადაცემა“. თუ ვაშინგტონი საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ დაასკვნის, რომ ეს მოთხოვნები არ შესრულდა, საქართველოს დიდი პრობლემები ელის იმისდა მიუხედავად, გაიმარჯვებს თუ არა ობამა არჩევნებში.

16:36, Thursday, 23.05.2013
GEORGIAN PRESIDENT Mikheil Saakashvili indignantly protests there is no comparison to be drawn between him and his nemesis, Russian Prime Minister Vladi¬mir Putin. In a meeting with The Post’s editorial board last week, he ticked off the differences: Mr. Putin’s regime is founded on corruption, while his is known for cleaning up Georgia’s once-dirty police and bureaucrats. Mr. Putin wages war on minorities, while Mr. Saakashvili’s government just passed a law to protect religious pluralism. Mr. Putin frequently opposes U.S. foreign policy, while Georgia has been a strong ally; it is about to double its troop contingent in Afghanistan.
So why is the Georgian leader getting lumped into the same sentence as the Russian strongman? With elections for parliament and president due in 2012 and 2013 and facing a term limit, Mr. Saakashvili has refused to rule out repeating a maneuver patented by Mr. Putin. Having supported a reform last year that weakened the presidency in favor of the prime minister, Mr. Saakashvili has left open the possibility of switching between the two jobs — just as Mr. Putin did in 2008. “I don’t want to be a lame duck,” he told us.
Georgia’s constitutional reform was justified, apart from any personal ambition by Mr. Saakashvili. Its elections, though flawed, have been freer and fairer than Russia’s. In fact, Georgia’s role as a pioneer of liberal economic and political reform in the former Soviet Union is the principal reason for the bipartisan support it has enjoyed in Washington and for its place as the leading candidate in the Caucasus for eventual membership in NATO and the European Union.
But that is precisely the point: If the coming elections produce a government still dominated by Mr. Saakashvili, who has been Georgia’s leader since the “Rose Revolution” of 2003, its supporters in the United States and other Western countries are likely to conclude that it isn’t so exceptional, after all. Its institutions, such as the courts, remain fragile. The media’s independence is shaky. Mr. Saakashvili’s party is likely to dominate the coming parliamentary vote. If Georgian democracy is to grow stronger, Mr. Saakashvili will have to respect the intent of the constitutional term limit and give way to other leaders.
President Obama, who has held Mr. Saakashvili at arm’s length through most of the past three years,  welcomed him to the White House last week. This was, in part, a reward for Georgia’s cooperation in allowing Russia into the World Trade Organization, despite Russia’s continuing occupation of Georgian territory; it was also an inoculation for Mr. Obama against Republican claims that Mr. Saakashvili is one of the U.S. allies he has “thrown under the bus.” For his part Mr. Saakashvili proclaimed himself delighted with the results of the meeting, in which Mr. Obama promised enhanced defense cooperation and consideration of a free-trade treaty.
But we trust the Georgian president also heard Mr. Obama say that he was “anticipating fair and free elections” and “the formal transfer of power that will be taking place in Georgia.” If Washington concludes following the parliamentary and presidential elections that those conditions have not been met, Georgia will have a big problem — regardless of whether Mr. Obama wins his own election.