ქალთა კოლონიაში პატიმრებმა შიმშილობა შეწყვიტეს
„იმ ხუთმა ქალბატონმა, რომლებმაც რამდენიმე დღის წინ შიმშილობა დაიწყეს, პარლამენტის თავმჯდომარეს დავით ბაქრაძეს  თხოვნა გაუგზავნეს, კანონმდებლობაში ცვლილება შევიდეს და შვილები დედებთან საპატიმროებში ხუთი ან შვიდი წლის ასაკამდე მაინც რჩებოდნენ. ამის შესაძლებლობა ქალთა კოლონიაში არის: ბავშვებისთვის მცირე ზომის საბავშვო ბაღის ტიპის ფართია გამოყოფილი და ისინი შეძლებისდაგვარად, ნორმალურ გარემოში იზრდებიან. ასევე შეიძლება ვადამდე გათავისუფლების ან შეწყალების საკითხის განხილვა, რათა ბავშვები დედებთან ერთად არა ციხეში, არამედ საზოგადოებაში აღიზარდონ. ვერ გეტყვით, კონკრეტულად ვისგან, მაგრამ მოშიმშილეებმა პარლამენტიდან პირობა მიიღეს, რომ ამ საკითხს განიხილავენ, ამიტომაც შიმშილობა შეწყვიტეს“ - განაცხადა „პირველთან“ საუბარში ნიკოლაიშვილმა.
შეგახსენებთ, რომ 30 იანვარს ქალთა კოლონიაში მყოფმა პატიმრებმა იზოლდა ქველიძემ, თამილა ბართაიამ, ელენე თუშიშვილმა, სედა სოგომონიანმა და ია ხვიჩიამ, რომელთაც მცირეწლოვანი (3 წლამდეასაკის) შვილები ჰყავთ, შიმშილობა დაიწყეს. ამის მიზეზი ის გარემოება გახდა, რომ ციხის ადმინისტრაცია მოქმედი კანონის საფუძველზე მათთვის შვილების ჩამორთმევას და მიუსაფარ ბავშვთა სახლში გადაყვანას აპირებდა.
კანონის თანახმად, პატიმარ ქალებს უფლება აქვთ, 3 წლამდე ასაკის შვილები სასჯელაღსრულების სისტემაში თან იყოლიონ, შემდეგ კი ბავშვების შემდგომი საცხოვრებლის შესახებ გადაწყვეტილებას ციხის ადმინისტრაცია იღებს.
„შემთხვევათა უმრავლესობაში ასეთ ბავშვებს ოჯახები არ გააჩნიათ და მიუსაფართა საცხოვრებელში გადაყვანა ელით, რაც მშობლების პროტესტის მიზეზს წარმოადგენს“, - განუცხადა „პირველს“ არასამთავრობო ორგანიზაცია „ყოფილი პოლიტპატიმრები - ადამიანის უფლებებისათვის“ თავმჯდომარემ, ნანა კაკაბაძემ.

04:14, Thursday, 23.05.2013
“The five women, who went on hunger-strike several days ago, sent petition to the Chairman of the Parliament Davit Bakradze to introduce amendments to the law and allow children of convicted mothers to stay in prison with their mothers till 5 or 7 years. There is a suitable space in the women’s prison: there is a small space for kindergarten and children grow up in normal environment. They also requested Bakradze to discuss possibility of early release or pardoning of mothers in order to allow children to grow up in general society. I do not know exactly who, but somebody from the Parliament promised the strikers to discuss their petition and they stopped protest,” Nikolaishvili told the Pirveli.
On January 30, prisoners Izolda Kvelidze, Tamila Bartaia, Elene Tushishvili, Seda Sogomonyan and Ia Khvichia started hunger-strike; they have little (under 3) children. The prison administration intended to move their children to an orphanage based on the acting law.
In accordance to the law, convicted women can have their children under 3 in the custody and afterwards the prison administration makes decision on placement of the children in corresponding institution.
Nana Kakabadze, chair of the NGO “Former Political Prisoners for Human Rights” said in abovementioned cases the children do not have families [but their mothers] and they might be placed in orphanage; the convicted mothers protest this fact.