ლევან ბეჟაშვილმა „რესპუბლიკური ინსტიტუტისგან“ ფინანსური ანგარიშის მოთხოვნის მიზეზი განმარტა
კონტროლის პალატის თავმჯდომარის ლევან ბეჟაშვილის განცხადებით, „რესპუბლიკური ინსტიტუტი“ საქართველოს რესპუბლიკურ პარტიასთან დაკავშირებული ორგანიზაციაა და მისგან მონიტორინგის სამსახურმა ფინანსური ანგარიში სწორედ ამის გამო მოითხოვა.
ამის შესახებ ბეჟაშვილმა ჟურნალისტებს არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებთან შეხვედრის დაწყებამდე განუცხადა.
„რესპუბლიკური პარტიის ვებგვერდზე სტრუქტურების ჩამონათვალში „რესპუბლიკური ინსტიტუტიცაა“ ნახსენები, როგორც პარტიის ერთ-ერთი სტრუქტურული ერთეული. ეს მათ თავადვე აქვთ აღიარებული“, - განაცხადა ლევან ბეჟაშვილმა.
ამასთან, კონტროლის პალატის თავმჯდომარე რესპუბლიკური პარტიის წარმომადგენელთა იმ განცხადებასაც გამოეხმაურა, რომელშიც ისინი ამტკიცებენ, რომ „რესპუბლიკური ინსტიტუტი“ რესპუბლიკურ პარტიასთან კავშირში არ არის.
ბეჟაშვილმა აღნიშნა, რომ ყველას, ვინც კონტროლის პალატის ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის გადაწყვეტილებას არ ეთანხმება, შეუძლია სიმართლის გასარკვევად სასამართლოს მიმართოს.
„ჩვენი კანონმდებლობა გასაჩივრების ყველანაირ საშუალებას ითვალისწინებს. უკვე გასაჩივრებულია ჩვენი რამდენიმე გადაწყვეტილება. ასე რომ, ჩვენთან ურთიერთობის გარკვევის არანაირი პრობლემა არ არსებობს“, - აღნიშნა ლევან ბეჟაშვილმა.
კონტროლის პალატის ფინანსური მონიტორინგის სამსახურმა „რესპუბლიკურ ინსტიტუტს“ და „ახალი თაობა-ახალ ინიციატივას“ ფინანსური ანგარიშის წარდგენა რამდენიმე დღის წინ მოსთხოვა, რასაც არასამთავრობოების ნაწილის პროტესტი მოჰყვა.

Levan Bezhashvili Clarified Reasons to Request Financial Report from Republic Institute
Chairman of the Chamber of Control Levan Bezhashvili said Republic Institute is associated with the Republic Party of Georgia and the Monitoring Service requested financial report from them due to this fact.
Bezhashvili made comment regarding the issue before his meeting with the NGO representatives.
“Republic Institute is also mentioned in the list of structures on the website of the Republic Party as a structural entity of the political party. They have personally acknowledged the fact,” Levan Bezhashvili said.
Besides that, the Chair of the Chamber of Control responded to the statement of the Republic Party who alleged that Republic Institute is not linked with the party.
Bezhashvili said everybody, who does not agree with the decision of the Financial Monitoring Service, can appeal to the Court.
“Our legislation allows everybody to appeal to the court. Some of our decisions were already sued at the court. So, there is not problem to argue with us,” said Levan Bezhashvili.
Financial Monitoring Service of the Chamber of Control requested Republic Institute and New Generation New Initiative to provide them with financial report several days ago and part of Georgian NGOs protested the fact.