თამარ ჩუგოშვილი: „კონტროლის პალატა კანონს განსხვავებულად განმარტავს“
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარის, თამარ ჩუგოშვილის განცხადებით, თუ პარლამენტმა „მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებების შესახებ“ კანონის ახალი რეგულაციები არ შეცვალა, შესაძლოა ძალიან მძიმე შედეგებამდე მივიდეთ.
ამის შესახებ ჩუგოშვილმა ჟურნალისტებს კონტროლის პალატის ხელმძღვანელობასა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შორის გამართული შეხვედრის შემდეგ განუცხადა.
„კონტროლის პალატა კანონთან დაკავშირებით იძლევა უფრო განსხვავებულ განმარტებებს, სინამდვილეში კი კანონში უფრო სხვაგვარ ჩანაწერებს ვკითხულობთ. მაგალითად, კანონიდან ცხადად იკვეთება, რომ ის ორგანოები რომლებიც პოლიტიკურ პარტიებთან დაკავშირებულად იქნებიან მიჩნეული, ფიზიკური პირებისგან შემოწირულობის გარდა, ვერანაირ შემოსავალს ვერ მიიღებენ. მაგრამ კონტროლის პალატა აბსოლუტურად განსხვავებულ განმარტებებს იძლევა“, - განაცხადა ჩუგოშვილმა.
მისივე განცხადებით, კანონი სრულიად გაუგებარია და ყველა არასამთავრობო ორგანიზაცია თანხმდება იმაზე, რომ მასში გაკეთებული ახალი ჩანაწერები აბსურდულია.
„ცხადია, რომ კანონი არის სრულიად გაუგებარი და ჩანაწერები აბსურდული, მაგრამ კონტროლის პალატის მიერ გაკეთებული განმარტებები კანონმდებლობის მოცემულობის კიდევ უფრო მიღმა დგას. მე ვრჩები, იმ აზრზე რომ ეს მოცემულობა კონტროლის პალატას აძლევს შესაძლებლობას, ძალიან სუბიექტურად და დაუსაბუთებლად მიიღოს გადაწყვეტილებები, კონკრეტულ ორგანიზაციებთან, მათ შორის არასამთავრობო, ბიზნეს და მედია ორგანიზაციებთან მიმართებაში, ისე როგორც ფიზიკური პირების ინტერესების საწინააღდეგოდ. კიდევ ერთხელ ვრწმუნდები, რომ თუ პარლამენტმა კანონის ეს კონკრეტული მუხლები არ შეცვალა, შეიძლება, ძალიან მძიმე შედეგებამდე მივიდეთ“, - აღნიშნა ჩუგოშვილმა.
გარდა ამისა, საიას თავმჯდომარე არც იმას გამორიცხავს, რომ კონტროლის პალატის ფინანსური მონიტორინგის სამსახურმა ფინანსური ანგარიშის წარდგენა მის ორგანიზაციასაც მოსთხოვოს. მისი თქმით, იმ არგუმენტაციით, რითაც ფინანსური საქმიანობის შესახებ ინფორმაციის წარდგენა „ახალი თაობა - ახალ ინიციატივას“ მოეთხოვა, დაზღვეული არც ერთი ორგანიზაცია არაა.
„ის არგუმენტები, რაც „ახალი თაობა - ახალი ინიციატივისგან“ ფინანსური ანგარიშის მოთხოვნასთან დაკავშირებით იყო დასახელებული, კანონიდან არ გამომდინარეობს, მაგრამ ამის მიუხედავად, ამ ორგანიზაციის იდენტიფიცირება მაინც მოხდა, როგორც გარკვეული პოლიტიკური კავშირების მქონე. ახლა უკვე გამორიცხული არაფერია, თუ კანონი არ შეიცვალა, ნებისმიერ ორგანიზაციას, მათ შორის, მედიასაშუალებებსაც, შესაძლოა მოსთხოვონ ფინანსური საქმიანობის შესახებ ანგარიში. ჩვენ ჩვენი ფინანსური საქმიანობის შესახებ ინფორმაციას საიას ვებგვერდზე მუდმივად ვდებთ, მაგრამ არ ვაპირებთ იმის აღიარებას, რომ კანონის ახალი რეგულაცია საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციაზე ვრცელდება. ესა არის ნონსენსი და ეს უნდა დაასაბუთოს კონტროლის პალატამ“, - განაცხადა საიას თავმჯდომარემ.
თამარ ჩუგოშვილის შეფასებით, კონტროლის პალატა არასამთავრობო ორგანიზაციების საქმიანობაში უხეშად ერევა და არასამთავრობო სექტორი კანონის ახალი რეგულაციების შესაცვლელად ყველანაირ ძალისხმევას მიმართავს.
„იმისთვის, რომ შეიცვალოს კანონის სრული აბსურდული რეგულაციები, პირველ რიგში მივმართავთ საკონსტიტუციო სასამართლოს, ასევე პარლამენტს საკანონმდებლო წინადადებით და ვაწარმოებთ აქტიურ სამოქალაქო კამპანიას“, - განუცხადა ჟურნალისტებს საიას თავმჯდომარემ.
10 თებერვალს კონტროლის პალატის თავმჯდომარე ლევან ბეჟაშვილი და მონიტორინგის სამსახურის უფროსი ნათია მოგელაძე არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს შეხვდნენ, სადაც ლევან ბეჟაშვილმა მედიას კანონთან დაკავშირებით საკუთარი განმარტებები გააცნო.ინტერპრესნიუსი

According to the head of Georgian Young Lawyers Association (GYLA) Tamar Chugoshvili if the Parliament does not change new regulations of Political Unions of Citizens of Georgia it might bring us to severe results.
Chugoshvili stated the following at the meeting between the leadership of Control Chamber and representatives of NGO sector of Georgia.
“The interpretations of Control Chamber of Georgia are not complying with the law. In reality the law establishes different provisions. For instance, the law clearly establishes that the bodies which are considered to be linked to political parties will not be able to receive any kind of income other than donations from the physical persons. However, Control Chamber gives absolutely different interpretations,” – Chugoshvili stated.
According to her, the law is completely vague and all NGOs agree on that its new provisions are absurd.
“It is clear that the law is a completely vague and its provisions are absurd, but the explanations made by the Control Chamber go way beyond its formulation. I think that this formulation gives Control Chamber a possibility to make very subjective and ungrounded decisions in relations with concrete organizations including NGO, business and media organizations as well as against the interests of the physical persons. Once again I am assured that if the Parliament does not change these concrete articles, it might bring us to severe results,” – Chugoshvili noted.
Besides, the head of GYLA does not exclude that the Financial Monitoring Service of Control Chamber may request the financial accounts of her organization. According her, if the New Generation – New Initiative was asked to present information on its activity, no organization can have any guarantee.
“The argumentation presented for requesting financial account of New Generation New Initiative does not comply with the law. Nevertheless, this organization was still identified as having some political ties. Nothing can be excluded now. If the law does not change any organization including any media outlet can be requested to present the report on its financial activity. We constantly locate information on the financial activities of GYLA on our website but this new regulation cannot be applied towards GYLA. This is nonsense and the Control Chamber must substantiate it,” – the head of GYLA stated.
According to Tamar Chugoshvili, Control Chamber gravely intrudes in the work of NGOS and NGO sector will apply all means to change new regulations.
“In order to change completely absurd regulations of law, in the first place we address the Constitutional Court of Georgia also the Parliament with a legislative proposal and we carry out active civil campaign,” – Chugoshvili noted with the journalists.
On February 10th the head of Control Chamber of Georgia Levan Bezhashvili and head of Monitoring Service Natia Mogeladze met with the representatives of NGO sector where Levan Bezhashvili introduced his explanations of the law to the media.interpressnews