მშვიდობიანი შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების საკითხებზე გაეროს სპეციალური მომხსენებლის, მაინა კიაის მიმართვა
მადლობა მინდა გადავუხადო საქართველოს მთავრობას ჩემი მოწვევისათვის და ასევე მისიის დაგეგმვისა და განხორციელების პროცესში გაწეული თანამშრომლობისათვის. ასევე მადლობას ვუხდი მთავრობის უმაღლეს ოფიციალურ პირებს, სახალხო დამცველს და მის აპარატს, არასამთავრობო ორგანიზაციების, პროფკავშირების, პოლიტიკური პარტიების, კვლევითი ინსტიტუტების წარმომადგენლებს და ადამიანის უფლებათა დამცველებს თბილისში, ქუთაისსა და ბათუმში, რომლებთანაც მქონდა შეხვედრები  ვიზიტის განმავლობაში.
ეს გახლავთ პირველი ოფიციალური ვიზიტი გაეროს სპეციალური მომხსენებლის რანგში, ჩემი ამ თანამდებობაზე დანიშვნის შემდეგ (2011 წლის მაისი). მადლობელი ვარ საქართველოს  მთავრობის მოწვევისა და გულთბილი მიღებისათვის.
ჩემი ამ თანამდებობაზე დანიშვნა „არაბული გაზაფხულის“ შუა პერიოდს დაემთხვა. ჩემი მანდატის განმსაზღვრელი რეზოლუცია მაკისრებს „მოხსენება გავაკეთო მშვიდობიანი შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების უფლებების დარღვევების შესახებ, სადაც არ უნდა ქონდეს ამას ადგილი, ასევე დისკრიმინაციის, მუქარისა და ძალადობის გამოყენების, შევიწროების, დევნის, დაშინების ან რეპრესიების შესახებ, რომლებიც მიმართულია იმ პირების მიმართ, რომლებიც ამ უფლებებს ახორციელებენ; ასევე საბჭოსა და უმაღლესი კომისრის ყურადღება უნდა გავამახვილო განსაკუთრებულად სერიოზულ და შემაშფოთებელ ვითარებებზე“ (HRC რეზოლუცია 15/21 op 5 (f) ).
ამ მისიის უმთავრესი მიზანი გახლდათ  საქართველოს დემოკრატიისა და ადამიანთა უფლებების უფრო მეტად დაცვის პროცესში წვლილის შეტანა.  საქართველომ დიდი გზა განვლო 2003 წლიდან მოყოლებული, როცა მოქალაქეებმა გადაწყვიტეს, ჩართულიყვნენ მასობრივ მშვიდობიან შეკრებაში, რაც საყოველთაოდ „ვარდების რევოლუციის“ სახელითაა ცნობილი და რაც ახალი მთავრობის შექმნის საფუძველი გახდა. ეს აღიარებული და ჯეროვნად დაფასებული უნდა იქნას.
განსაკუთრებული ყურადღება მინდა გავამახვილო იმ ძალისხმევაზე, რომლის შედეგადაც მიღწეულია საქართველოს მთელი მოსახლეობის უშიშროებისა და უსაფრთხოების გაზრდა, დანაშაულის და კორუფციის დონის მნიშვნელოვანი კლება, განსაკუთრებით - პოლიციაში.
ასევე აღსანიშნავია რელიგიური ორგანიზაციების სტატუსთან დაკავშირებული მიღებული კანონმდებლობა; თუმცა ამ მიმართულებით ბევრია გასაკეთებელი. მიმაჩნია, რომ ეს წინ გადადგმული ნაბიჯია რელიგიური გაერთიანების დაცვის სფეროში.
თუმცა, ხაზგასმით უნდა აღვნიშნო, რომ არსებობს ბევრი შემაშფოთებელი ნიშანი, რაც მიუთითებს საქართველოში არსებულ ზოგადად დადებით ტრაექტორიის შესაძლო შეცვლაზე; მოდერნიზებაზე ორიენტაციამ შეიძლება ფართოდ გავრცელებული  შიშისა და დაშინების გარემო შექმნას და ძირითადი თავისუფლებების თვითნებური შეზღუდვების მიმართულებით წაიყვანოს ქვეყანა. იმის გათვალისწინებით, თუ როგორ შეიქმნა არსებული მთავრობა -  აგრეთვე მიმდინარე და მომდევნო წლისთვის დაგეგმილი არჩევნების კონტექსტში – არსებობს მშვიდობიანი შეკრებისა და გაერთიანების უფლებების განსაკუთრებული პატივისცემის მოლოდინი.
საქართველომ ბევრ წარმატებას მიაღწია, მაგრამ ამ ეტაპზე იგი იმყოფება კრიტიკულ ზღვარზე, როცა მას შეუძლია შემდგომი ნაბიჯები გადადგას პროგრესის გზაზე, ან ადამიანთა უფლებების დაცვის კუთხით უკან დასწიოს ქვეყანა. ერთადერთი გზა, რომლის მეშვეობითაც საქართველოს შეუძლია გააგრძელოს წინსვლა აყვავებისაკენ, კეთილდღეობისა და უსაფრთხოებისაკენ, ადამიანთა უფლებებისა და ძირითადი თავისუფლებების დაცვა გახლავთ. თუმცა უკანასკნელ პერიოდში მიღებული საკანონმდებლო აქტები, ასევე ქმედებები სახელმწიფოს მხრიდან, როგორც ჩანს, საფრთხეს უქმნის ამ გზას.
პოლიტიკური თამაშის არათანაბარი პირობები
2011 წლის დეკემბრის ბოლოს მიღებული იქნა მნიშვნელოვანი საკანონმდებლო ცვლილებები, რომლებიც გავლენას ახდენა გაერთიანებისა და მშვიდობიანი შეკრებების უფლებებზე. მე ვხედავ, რომ ეს ცვლილებები, რომლებშიც შიგადაშიგ ორაზროვანი ენაა გამოყენებული, მთლიანობაში უნდობლობის ატმოსფეროს ქმნის და, როგორც ჩანს, საგრძნობლად არღვევს ადამიანის უფლებების საერთაშორისო სამართალს.
საერთაშორისო სამართალი სახელმწიფოებს აკისრებს ვალდებულებებს, პატივი სცენ ნებისმიერი პირის უფლებას, თავისუფლად შეუერთდეს გაერთიანებას, პოლიტიკური სიმპათიების მიუხედავად. სამოქალაქო და პოლიტიკურ უფლებათა საერთაშორისო პაქტის (რომლის მხარესაც წარმოადგენს საქართველო) 22-ე მუხლის მიხედვით, ადამიანებს ეძლევა გაერთიანების (მათ შორის - პოლიტიკური მიზნებით)  საშუალება ზედმეტი შეზღუდების გარეშე.
ეს მიზნად ისახავს საზოგადოებაში სამართლიანი პოლიტიკური კონკურენციის ჩამოყალიბებას, რაც მოქალაქეებს არა მხოლოდ თავიანთი პოლიტიკური მრწამსის ღიად გამოხატვის, არამედ საკუთარი შეხედულებისამებრ ლიდერების შეცვლის საშუალებას აძლევს. ამ კუთხით, გაერთიანების უფლების გამოსაყენებლად აუცილებელია პოლიტიკაში არსებობდეს თამაშის თანაბარი პირობები.
მოქალაქეების პოლიტიკური კავშირების შესახებ ორგანული კანონი, რომელშიც ცვლილებები  შევიდა, შეზღუდვებს უწესებს ქვეყანაში მცხოვრებ თითოეულ ადამიანს, და მათ შორის  - „საქმიანი ურთიერთობის მქონე პირებს“, იმ მარტივი მიზეზის გამო, რომ პოლიტიკური მოსაზრებები გააჩნიათ.
ეს არღვევს გაერთიანების უფლებას და პოტენციურ საფრთხეს უქმნის ამ უფლების დამცველ არასამთავრობო ორგანიზაციებს და სამოქალაქო გაერთიანებებს, რომელთა საქმიანობაც შესაძლოა, მიჩნეულ იქნეს პოლიტიკური ხასიათის მქონედ. მე ვიცი სულ მცირე ორი შემთხვევა, როცა ამ კანონის თანახმად, არასამთავრობო ორგანიზაციებს მოსთხოვეს, მიეწოდებინათ დოკუმენტაცია შესამოწმებლად ისეთ გარემოებებში, რომლებიც შორს იყო გამჭვირვალობისაგან. ეს ყოველივე არასამთავრობო ორგანიზაციებში იწვევს შიშს, რომ მათი გაერთიანების უფლება, თავისუფლად მოქმედების შესაძლებლობა, პოლიტიკურ საკითხებზე გადაწყვეტილებების მიღება, შეიძლება საფრთხის ქვეშ აღმოჩნდეს.
თუმცა, ამ კანონის 26-ე პრიმა მუხლის მესამე პარაგრაფი ადგენს, რომ ეს შეზღუდვები არ უნდა იქნეს გამოყენებული გამოხატვისა და სამოქალაქო ჩართულობის თავისუფლების წინააღმდეგ, იგი არ წარმოადგენს საკმარის დამცავ მექანიზმს ძალაუფლების შესაძლო ბოროტად გამოყენების  წინააღმდეგ. არასამთავრობო ორგანიზაციებს და ნებისმიერ იურიდიულ პირს უნდა გააჩნდეს უფლება, მხარი დაუჭიროს ნებისმიერ კანდიდატს ან პოლიტიკურ მრწამსს საკუთარი არჩევანის საფუძველზე.
ისე ჩანს, რომ უახლესი ცვლილებები ნაკარნახევი იყო კონკრეტული პიროვნების პოლიტიკური ქმედებების გაკონტროლების სურვილით და არა ობიექტური და  არსებითი მიზეზებით. ისტორია გვასწავლის, რომ მსგავსი სუბიექტური მიზნებისთვის შექმნილი კანონები ხშირად არღვევს ადამიანის უფლებებს და ცხოვრების ცვლად გარემოში არამდგრადობით გამოირჩევა.
მე ყურად ვიღე ამ დებულების შესახებ მთავრობის განმარტება, რომ ამ ცვლილებებით იგი ცდილობს, თავიდან აიცილოს პოლიტიკურ პარტიებში თანხების ფარული შემოდინება. თუმცა, ჩემში განსაკუთრებული შეშფოთება გამოიწვია იმ ფაქტმა, რომ კანონი კონტროლის პალატას  ანიჭებს სრულ თავისუფლებას, თავისი კომპეტენციის ფარგლებში მიიღოს გადაწყვეტილება სათანადო დასაბუთების გარეშე.  აგრეთვე, არ არსებობს გადაწყვეტილების გასაჩივრების ნათელი კრიტერიუმები და, საერთოდაც - შესაძლებლობა, გასაჩივრებულ იქნას გადაწყვეტილება იმის თაობაზე, აქვს თუ არა ამ თუ იმ იურიდიულ ან ფიზიკურ პირს „კავშირი“ პოლიტიკურ პარტიასთან. მე მტკიცედ ვაცხადებ, რომ კამპანიის ფინანსებზე მონიტორინგის განმახორციელებელი ნებისმიერი უწყება უნდა იყოს გამჭვირვალე, მიუკერძოებელი და დამოუკიდებელი – და ასეთად უნდა იყოს მიჩნეული – მისი ძირითადი უფლებასმოსილების ფარგლებში და რეალურადაც.
მე მინდა, ასევე, ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ უკვე კარგა ხანია, არსებობს გარკვეული შეშფოთება – რეგიონალურ ორგანიზაციებსა და გაეროში – იმის თაობაზე, რომ პრაქტიკულად შეუძლებელია ზღვარის გავლება მმართველ პარტიასა და სახელმწიფოს შორის, რაც განსაკუთრებით აქტუალურია მოახლოებული საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნების კონტექსტში. მე ხაზს ვუსვამ, რომ თუკი მთავრობამ  პოლიტიკური კამპანიების დაფინანსების შემზღუდავი წესების შემოღება გადაწყვიტა, აღნიშნული წესები გაერთიანების თავისუფლებით სარგებლობას ხელს არ უნდა უშლიდეს. იმ ფორმით, როგორითაც ეს ნორმები დღესდღეისობით არსებობენ, ისინი ქმნიან პოლიტიკური თამაშის არათანაბარ პირობებს და, შესაბამისად, გაერთიანების დამოუკიდებლობის უფლებას არღვევენ.
ეს ასევე ეხება სახელმწიფოს რესურსებზე ხელმისაწვდომობას, რაც აშკარად ერთ პარტიას უწყობს ხელს სხვების ხარჯზე. ვიდრე არ იქნება ზღვარი სახელმწიფოსა და მმართველ პარტიას შორის, ეს კვლავ პრობლემად დარჩება და დაძაბულობასა და განხეთქილებებს გამოიწვევს.
პროფკავშირების შექმნის უფლება
პროფკავშირები ძალიან რთულ სამუშაო გარემოში მოქმედებენ. მე შეშფოთებული ვარ განცხადებებით, რომ საქართველოში საჯარო და კერძო სექტორში სამსახურიდან ათავისუფლებენ თანამშრომლებს ოპოზიციური პარტიების აშკარა მხარდჭერის გამო. ეს უფრო მეტად შეეხება მასწავლებლებს, რომლებიც კონტრაქტის საფუძველზე მუშაობენ და არ არიან დაცულნი, როგორც საჯარო მოხელეები. ასევე შეშფოთებული ვარ შევიწროებისა და  და დაშინების ფაქტებით მშრომელების წინააღმდეგ, რომლებიც გაერთიანებულნი არიან პროფკავშირებში, ან გამოხატავენ თავიანთ სიმპათიას ამ ორგანიზაციების მიმართ ან მათში გაერთიანების სურვილს, რისი ვარაუდის საფუძველსაც გვაძლევს ქუთაისის მეტალურგიულ ქარხანაში მუშათა გაფიცვა. გასაგებია, რომ მთავრობა ძალისხმევას არ იშურებს, მოიზიდოს ინვესტიციები,  და მაინც  ეს ყოველივე ადამიანთა უფლებების დაცვის პარალელურად უნდა განხორციელდეს.
საქართველოს შრომითი კანონმდებლობა იძლევა მუშახელის ადვილად განთავისუფლების საშუალებას, მიზეზის წარმოდგენის მოთხოვნის გარეშე, მინიმალური ერთი თვის ანაზღაურებით. ამ სამართლებრივი რეჟიმის პირობებში პროფკავშირების შექმნის, ჩამოყალიბებისა და ფუნქციონირების თავისუფლება შეიძლება შეფერხდეს, რადგან დამქირავებლებს – კერძოს და საჯაროსაც – გააჩნიათ მოქმედების სრული თავისუფლება და შეუძლიათ მოიძიონ მარტივი საბაბი ისეთი თანამშრომლის გასათავისუფლებლად, რომელიც ცდილობს ჩამოაყალიბოს და მართოს პროფკავშირი (რაც დამქირავებლისთვის არ არის სასურველი).
ეს მეტად მნიშვნელოვანი საკითხია და მე დაჟინებით ვთხოვ მთავრობას, მონახოს შესაბამისი ბალანსი ერთის მხრივ, ინვესტიციების მოზიდვასა და მეორე მხრივ, საქართველოს მოსახლეობის უფლებების დაცვას შორის, რომელიც პროფკავშირების შექმნას გულისხმობს, რაც ქართველ ხალხს უკეთესი ცხოვრების საშუალებას მისცემს. უფრო მეტიც, პროფკავშირებს უფლება აქვთ, მიიღონ პოლიტიკური გადაწყვეტილებები და შეარჩიონ კანდიდატები და პარტიები, რომელთაც მათი ინტერესების გატარება შეუძლიათ, იმ რისკის გარეშე, რომ „პოლიტიკურ პარტიებთან კავშირის“ გამო უახლესი საკანონმდებლო ცვლილებებით განსაზღვრული შეზღუდვები დაუწესდებათ.
მშვიდობიანი შეკრებების შეზღუდვა
ახლა მინდა ვისაუბრო საქართველოში მშვიდობიანი შეკრებების თავისუფლების უფლებაზე. მე ვიცი, რომ საქართველოში მშვიდობიანი შეკრებების გამართვა  წინასწარ ნებართვას არ საჭიროებს. ასევე ვიცი, რომ საქართველოში იმართება სხვადასხვა მშვიდობიანი შეკრება და ამ მისიაზე ყოფნის პერიოდში მე ერთ-ერთი მათგანის მომსწრეც გავხდი.
კანონში ჯერ კიდევ რჩება რიგი პრობლემური დებულებები, რომლებიც ზღუდავენ შეკრებების  თავისუფლებას. ჩვენ უნდა გვახსოვდეს, რომ ვარდების რევოლუციის დროს არ ყოფილა დაცული საზოგადოებრივი შენობების შესასვლელებიდან 20-მეტრიანი დისტანციის მოთხოვნის ნორმა; მოხდა საწარმოების, დაწესებულებებისა და ორგანიზაციების ნორმალური ფუნქიონირებისთვის ხელის შეშლა; მოხდა მაგისტრალებისა და ტრანსპორტის მოძრაობის გადაკეტვა. თუმცა, შეიძლება ითქვას, რომ ამგვარი სიტუაციები საგანგებო შემთხვევებში ხდება და საჭიროა საზოგადოებრივი წესრიგის დაცვა. მაინც აუცილებელია არსებობდეს აღნიშული უფლების თავისუფლად განხორციელებისთვის საჭირო მინიმალური სტანდარტები. მე ვშიშობ, რომ აღნიშნული შეზღუდვები შემოღებულ იქნა იმისათვის, რომ ხელი შეეშალოს მოქალაქეებს, მშვიდობიანი პროტესტის გზით გამოხატონ საკუთარი მოსაზრებები. საქართველოს უშიშროების კუთხით არსებული პრობლემების გათვალისწინებითაც კი, საგარეო მტრულ ძალაზე გამუდმებული გადაბრალებით ვერ აიხსნება ის ფაქტი, რომ საქართველოს მოქალაქეებს, შესაძლოა, მართლაც ჰქონდეთ კონკრეტული ჩივილი და რეალური უკმაყოფილება, რომლის გამოხატვაც მათ ამ ფორმით სურთ (რაც ხშირად არის იმედგაცრუების გამოვლინება).
უფრო მეტიც, მე შეშფოთებული ვარ იმ ფაქტით, რომ 15-წუთიანი გაფრთხილების წესი შეკრების ძალისმიერი  დაშლის შემთხვევაში მნიშვნელოვნად განსხვავდება საერთაშორისო სტანდარტებისგან. დროის ასეთი მოკლე პერიოდი შეიძლება სამართალდამცავი ორგანოების თამაშრომლების მხრიდან შეუსაბამო ძალადობის საფუძველი გახდეს.
2011 წლის 26 მაისის მოვლენები
მე მოსმენილი მაქვს სხვადასხვა ჩვენებები პროტესტის მონაწილეების, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისა და აგრეთვე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებისაგან 2011 წლის 26 მაისის მოვლენებთან დაკავშირებით. ძალიან დიდი განსხვავებები არსებობს მათ მონათხრობებს შორის იმის თაობაზე, თუ რეალურად რა მოხდა იმ ღამეს, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია შეკრების თაფისუფლებასთან მიმართებაში. სწორედ ამაშია პრობლემა.
ახალი, დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე გამოძიება უნდა იქნეს დაწყებული ყველა დაინტერესებული მხარის მონაწილეობით – სადაც ჩართული იქნებიან ოპოზიციის ლიდერები, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, მთავრობა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები იმის უზრუნველსაყოფად, რომ გათვალისწინებული იქნეს ყველა მოსაზრება; ასევე ძალის არაპროპორციული გამოყენებისათვის უნდა იყოს დაწესებული ანგარიშვალდებულება. თუ ეს არ მოხდება, გაბატონდება მთავრობის მიმართ უკმაყოფილების განცდა და  დაუსჯელობის სინდრომი.
მთავრობის ერთ-ერთმა მაღალი თანამდებობის პირმა განაცხადა, რომ გასული წლის 26 მაისის მოვლენები წარმოადგენდა „უდიდეს საშიშროებას მთელი ქვეყნისათვის“. მე ვხედავ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ძალისხმევას შეკრებების მართვის, განსაკუთრებით მათ მიერ პროტესტის მონაწილეებისა და ჟურნალისტების მიმართ მოპყრობის კუთხით  არსებული ხარვეზების აღმოფხვრისა და შეცდომების გამოსწორების საქმეში. და მაინც, ყველაფერი მიუთითებს, რომ მთავრობის რეაქცია აშკარად არაპროპორციული იყო. არსებობს დამაჯერებელი დასაბუთება იმისა, რომ საპროტესტო აქციის დაშლის შემდეგაც ადგილი ჰქონდა ადამიანების ცემას და რომ პროტესტის მონაწილეებს მისდევდნენ და უმოწყალოდ სცემდნენ. ყოველივე ეს ბადებს ეჭვს, რომ მიზანი იყო არა საპროტესტო აქციის მონაწილეების დაშლა, არამედ მათი დასჯა და საზოგადოებაში შიშის დანერგვა.
მეორე საკითხი, რომელიც აგრეთვე, განსაკუთრებულ შეშფოთებას იწვევს საქართველოში მშვიდობიან შეკრებებთან დაკავშირებით, გახლავთ 90 დღემდე ადმინისტრაციული პატიმრობისა და სასჯელის განზრახ გამოყენება შესაბამისი პროცედურული დამცველი მექანიზმების გარეშე. ეს უკავშირდება მიმდინარე გეგმებს, ადმინისტრაციულ კოდექსში შეტანილი იყოს დებულება ადმინისტრაციული დაკავების 12 საათიდან 24 საათამდე გაზრდის თაობაზე. მე შეშფოთებული ვარ დაკავების აღნიშნული ფორმის ასეთი სიხშირით, ფაქტობრივად მუდმივად  გამოყენებაზე, განსაკუთრებით პროტესტის მონაწილეებთან მიმართებით. ეს უმნიშვნელო დანაშაულები გახლავთ და ხელისუფლებამ ეჭვმიტანილებს უნდა დააკისროს გამოცხადების ვალდებულება, და არ არის საჭირო, ისინი ცუდ და დამამცირებელ პირობებში ამყოფოს.
უფრო მეტიც, ჩემში გაკვირვებას იწვევს განცხადებები, რომლებიც მიუთითებს სამართლებრივი გარანტიების არარსებობაზე და იმ ფაქტზე, რომ სასჯელის გამოტანა ხდებოდა მხოლოდ და მხოლოდ პოლიციელების ჩვენებებზე დაყრდნობით. სასამართლო ხელისუფლებასთან რიგი საუბრების შემდეგ მე ერთობ შეშფოთებული ვარ იმ ფაქტით, რომ უდანაშაულობის პრეზუმფცია აშკარად არ არსებობს და უმთავრესად პოლიციისგან მიღებულ ჩვენებებს ეყრდნობიან.
სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომლების მიერ საპროტესტო აქციების მონაწილეთა მიმართ ძალადობისა და უხეში მოპყრობის  შესახებ უამრავი  განცხადების გათვალისწინებით, შეიძლება ითქვას, რომ ამგვარმა ზომებმა სავსებით შეიძლება შეანელოს ნებისმიერი აქტივისტის სურვილი და ინიციატივა, მშვიდობიანი შეკრებების საშუალებით გამოხატოს განსხვავებული აზრი.
საბოლოოდ, მინდა მოგახსენოთ, რომ მე საქართველოში ჩამოვედი დემოკრატიზაციის პროცესის ხელშეწყობის მიზნით, განსაკუთრებით ეს ეხება მშვიდობიანი შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების  მნიშვნელოვანი უფლებების პატივისცემას. ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს მთავრობამ უფრო ამომწურავი და კონსტრუქციული დიალოგი აწარმოოს სამოქალაქო საზოგადოების ყველაზე უფრო კრიტიკულად განწყობილ სეგმენტებთანაც კი, იმ მიზნით, რომ უფრო ცივილიზებული, პროაქტიური და სისტემატური გზით მოხდეს მწვავე საკითხების დარეგულირება.
ჩემზე დიდი შთაბეჭდილება მოახდინა იმ ადამიანების ღირსებებმა, რომელთაც მე შევხვდი, როგორც მთავრობის შიგნით, ასევე მის გარეთ; მე ღრმად მწამს, რომ თუ კი მოხდება მათი პოტენციალის სრულად გამოყენება, თუ ეს ძალები შეძლებენ გაერთიანებას ობიექტურობის ატმოსფეროში, სადაც წინა პლანზე რიგითი ქართველების ინტერესები იქნება წამოწეული, საქართველოს ნათელი მომავალი ექნება.
ეს გახლავთ მხოლოდ და მხოლოდ ჩემი წინასწარი დასკვნები, ხოლო სრული ანგარიში გაეროს ადამიანთა უფლებათა საბჭოსათვის ამა წლის ივნისში იქნება მზად.
მადლობას მოგახსენებთ ყურადღებისათვის.
თბილისი, 13 თებერვალი 2012
ინფორმაციისათვის: მშვიდობიანი შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების საკითხებზე გაეროს სპეციალური მომხსენებლის, მაინა კიაის მიერ საქართველოში ვიზიტის ბოლოს გავრცელებული მიმართვის წინამდებარე  არაოფიციალური თარგმანი გაავრცელა გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის საქართველოს ოფისმა.

10:44, Thursday, 23.05.2013
Statement by the UN Special Rapporteur on the rights to freedom of peaceful assembly and of association at the conclusion of his visit to Georgia
15.02.2012
Tbilisi, 13 February 2012
I would like thank the Government of the Republic of Georgia for inviting me to undertake a visit to the country, and for the cooperation that has been extended to me and to the members of my delegation before and during the conduct of the mission. I am most grateful to all interlocutors I have met, which include a large variety of senior government officials, the Public Defender and his Office, representatives of non-governmental organizations, labour unions, political parties, research institutes, activists and human rights defenders in Tbilisi, Kutaisi and Batumi.
I am especially honoured as this is my first country visit since I was appointed UN Special Rapporteur in May 2011, and I am grateful to the Government of Georgia for its warmth and graciousness in inviting me.
I was appointed right in the midst of the Arab Spring. The resolution that establishes my mandate asks me to “report on violations, wherever they occur, of the rights to freedom of peaceful assembly and of association, as well as discrimination, threats or use of violence, harassment, persecution, intimidation or reprisals directed at persons exercising these rights, and to draw the attention of the Council and the High Commissioner to situations of particularly serious concern”.
The overarching purpose of my mission is to contribute to the efforts to help Georgia in its path towards democratization and greater protection of human rights. Georgia has come a long way since 2003, when the citizens of this country decided to engage in a massive peaceful assembly, popularly known as the “Rose Revolution,” that ultimately led to the formation of a new government. This must be recognized, and applauded.
Specifically, I would like to commend the efforts that led to increased security and safety for all people in Georgia, the drastic reduction in violent crime and reduction in petty corruption especially within the police. These achievements must not be taken for granted.
Similarly, the recent legislation related to the status of religious organizations is commendable, and while more steps in this direction are encouraged, it is certainly a good step forward in protecting the rights to religious association.
I must emphasize, however, that there are a number of worrying signs that indicate that the generally positive trajectory in Georgia could be derailed, and the focus on modernization could lead to a widespread climate of fear, intimidation and arbitrary restrictions of fundamental freedoms. Given the way the current government was formed - and in light of the elections planned for this and the coming year - there is an expectation to especially respect the rights of peaceful assembly and association.
Georgia has done well, but it is at a critical point where it can take further steps to improve on its record or take the country backwards in terms of human rights. The only way Georgia can continue its path to prosperity, wealth and security is by respecting human rights and fundamental freedoms. The recent legislative acts, as well as State actions, appear to threaten this path.
Unequal political playing field
In late December 2011, a significant number of legislative amendments were adopted that appear to affect the rights to association and to peaceful assembly. I have observed that these amendments, which at times use ambiguous language, are fuelling an overall climate of distrust, and appear to largely violate international human rights law.
International law imposes obligations on States to respect the right of every individual to associate freely, irrespective of political preferences. Article 22 of the International Covenant on Civil and Political Rights to which Georgia is a party, allows people to associate without undue restrictions, including for political purposes.
This is intended to permit fair political competition in societies, enabling citizens to not only openly express their political views, but also give them a fair chance to change their leaders as they deem appropriate. To that extent, a level playing field in politics is necessary for the enjoyment of the right of association.
The Organic Law on Political Unions of Citizens, as amended, applies restrictions on every person in this country - and those “in business relations with them” - for the mere reason of holding political opinions. This violates the right to association, and is potentially threatening to watchdog NGOs and civil society organizations whose work could be deemed political. Indeed, I am aware of at least two instances where NGOs have been requested to provide their books for scrutiny under this law, in circumstances that are less than transparent. This is causing unnecessary fear to NGOs that their right of association, and their ability to operate freely, making their own decisions on political issues, could be compromised.
While paragraph 3 of article 26 prima of this law stipulates that these restrictions cannot be used against freedom of expression and civil engagement that is not sufficient as a safeguard against potential abuse. NGOs and any legal entity and person must have the right to support any candidate, or political persuasion of their choice.
It would appear that these recent amendments have been motivated by a desire to control the political activities of a specific individual, rather than for objective and sustainable reasons. History teaches us that laws crafted for such subjective purposes often have the effect of violating human rights and are often unsustainable within changing circumstances of life.
I have taken note of the Government’s explanation for this provision, of avoiding the covert channelling of funds into political parties. However, I am particularly disturbed by the fact that the law gives extraordinary discretional authority to the Chamber of Control to decide, in its own state of mind and without substantiating its decisions, and without clear criteria or possibility to appeal the decision, whether a legal or physical person “is related” to a political party. I must firmly state that any monitoring authority on campaign finances needs to be transparent, impartial and independent--and seen to be so--in its constitutive authority and in fact.
I wish to also highlight that there have been long standing concerns—by regional bodies and the UN--about the inability to distinguish between the ruling party and the State, which is especially relevant in light of the upcoming parliamentary and presidential elections. I reiterate that while the Government has chosen to adopt rules to limit the financing of political campaigns, these rules should not be detrimental to the enjoyment of freedom of association. As they stand today, they create an uneven political playing field and thus violate the right to freedom of association.
This also applies to access to State resources, which are clearly benefiting one party at the expense of others. As long as there is no line between the State and the ruling party, this will continue to be a problem and lead to tension and divisions.
Right to Form Trade Unions
Labour unions operate in a very difficult labour environment. I am concerned about allegations of dismissals of public and private sector employees in Georgia for apparently supporting opposition parties. This seems to mostly affect teachers whose employment is on contract and not protected as public servants. I am also concerned by the allegations of harassment and intimidation against workers who belong to or have expressed sympathy or desire to join labour unions, as events around a strike of workers of the Hercules metal plant in Kutaisi appear to suggest. Even as the Government is making major efforts to attract investment, this must be done whilst protecting human rights.
Georgian labour laws provide for easy dismissal of workers, with no requirement to provide reasons, as long as the minimum monthly compensation is paid. This legal regime can inhibit the freedom to form, organize and operate trade unions, as employers - private and public - have almost unfettered discretion, and can find easy excuses to fire workers who try to form and operate trade unions which they may not want.
This is a matter of grave concern and I urge the Government to find an appropriate balance between encouraging investments and protecting the rights of the people of Georgia to form trade unions that could seek to better the lives of Georgian people. Further, trade unions have the right to make political choices for candidates and parties that can further their interests, without running the risk of falling under the restrictions of the recent amendments against “relations with political parties.”
Restricting peaceful assemblies
I would like to turn now to the enjoyment of the right to freedom of peaceful assembly in Georgia. I am cognisant of the fact that peaceful assemblies in Georgia can be held without requiring prior permission. And I am also aware there are numerous peaceful assemblies held in Georgia and I even witnessed one during this mission.
Yet there remain some problematic provisions in the law that restrict freedom of assembly. We must remember that the Rose Revolution did not respect the requirement to have at least 20 metres from the entrance of public buildings to assemble; it obstructed the normal functioning of enterprises, institutions and organizations; and it blocked highways and transport movement. Whereas it can be argued that such situations are of an extraordinary nature and public order must be observed, minimum standards facilitating the free enjoyment of this right should also apply. I am concerned that these restrictions may have been put in place to prevent citizens from expressing their views through peaceful protest. While recognizing the challenges to Georgia’s security, consistent attributions of blame to an external hostile power do not validate the fact that indeed citizens may have their specific and particular grievances that they want to express in this form, which is often a measure of frustration.
Moreover, I am also concerned by the fact that the 15 minutes warning rule for forcibly dispersing assemblies falls reasonably short of international standards. Such a short limited period of time can invite unnecessary violence from law enforcement officials.
26 May 2011 Events
I have heard various testimonies from protesters, NGO representatives as well as from representatives from the Ministry of Internal Affairs regarding the events of 26 May 2011. There are stark differences in the narratives of what actually happened on this night, which is of particular significance with respect to freedom of assembly. This is a problem.
A new, independent and transparent investigation must be undertaken with the participation of all stakeholders – which include opposition leaders, civil society representatives, the Government and representatives from the International Community to ensure that all views and perspectives are taken into account, and that there is accountability for the clear excessive use of force that occurred. In absence of that, the perception of impunity and dissatisfaction towards the Government will prevail.
A senior government official indicated that the events of 26 May last year constituted the “greatest threat to the life of our nation”. I note the efforts made by the Ministry of Internal Affairs to take remedial action and correct its mistakes in managing assemblies, in particular its treatment of protesters and journalists. However, all elements suggest that the reaction of the Government was clearly disproportional. In fact, there are credible allegations that there were beatings after the protest was dispersed and that protesters were chased by the police and beaten up thoroughly. This raises the suspicion that the intention was not so much to disperse protesters as it was to punish and spread fear.
Another issue of great concern, with regard to peaceful assembly in Georgia, is the deliberate use of administrative detentions and sentences of up to 90 days without adequate procedural safeguards. This in turn must be paired by on-going plans to extend the period of police custody from 12 hours to 24 hours in the Code of Administrative Offenses. I am alarmed by the frequency of consistently resorting to this form of detention, especially for dealing with protesters. These are petty offenses and authorities could give suspects bond to appear rather than hold them in conditions that amount to cruel, inhuman and treatment.
Moreover, I am dismayed at the allegations pointing to a serious lack of judicial guarantees and on the sole reliance of police testimonies for sentencing. Indeed, I am alarmed, after speaking with judicial authorities, that there is no apparent presumption of innocence, with significant weight put on the testimony of the police.
Considering the overwhelming cases of allegations of acts of violence and ill-treatment by law enforcement officials against protesters, these measures can trigger a chilling effect on any activist on the ground willing to express dissent through a peaceful assembly.
As I conclude, I must make clear that I came to Georgia to contribute to the process of democratization, and in particular, to the further respect of the important rights to freedom of peaceful assembly and of association. Of crucial importance, I believe that the Government of Georgia needs to have a more extensive and structured dialogue even with the most critical segments of civil society, in order to iron out and address issues in a civil, proactive and systematic way.
I have been largely impressed by the calibre of people I have met, working in and out of Government, and I fully believe that if tapped fully and comprehensively, if these forces can pull together in an atmosphere of critical objectivity, where the interests of ordinary Georgians are at the front and centre, then the future of Georgia will be bright.
These are just my preliminary findings and my full report to the UN Human Rights Council will be ready in June this year.