ისრაელის საელჩოს თანამშრომლის მანქანაზე ასაფეთქებელი მოწყობილობა გააუვნებელყვეს
ქართველმა სამართალდამცავებმა 13 თებერვალს თბილისში ისრაელის საელჩოს თანამშრომლის მანქანაზე დამონტაჟებული ასაფეთქებელი მოწყობილობა გააუვნებელყვეს, განაცხადა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა.
შსს–ის საინფორმაციო და ანალიტიკური დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა შოტა უტიაშვილმა განუცხადა Civil.ge–ს, რომ ასაფეთქებული მოწყობილობა ისრაელის საელჩოში მომუშავე საქართველოს მოქალაქის მანქანაზე იყო დამონტაჟებული. მისი თქმით ასაფეთქებელი  მოწყობილობა საელჩოს თანამშრომელმა აღმოაჩინა და ამის შესახებ პოლიციას შეატყობინა.
ასევე, 13 თებერვალს ინდოეთში ისრაელის საელჩოს მანქანა აფეთქდა. ნიუ დელიში საელჩოს მანქანის აფეთქების შედეგად სულ ცოტა ერთი ადამიანი დაშავდა.
„ერთი თავდასხმის მცდელობა, და ერთიც წარმატებული თავდასხმა განხორციელდა“, – იტყობინება „როიტერი“ ისრაელის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლის სიტყვებზე დაყრდნობით.
მან ასევე დაადასტურა, რომ თბილისში ისრაელის საელჩოს თანამშრომლის მანქანაზე დამონტაჟებული ბომბი ადგილობრივმა პოლიციამ გააუვნებელყო.
ინციდენტებს ერთი დღით ადრე წინ უძღოდა ჰეზბოლას ლიდერის მოადგილის იმად მუღნიას მკვლელობის ოთხი წლისთავი; მის მკვლელობას ისლამისტები ისრაელს აბრალებენ.
2011 წლის თებერვალში, მუღნიას მკვლელობის სამი წლისთავის წინ ისრაელის პრესა იტყობინებოდა, რომ ისრაელის კონტრ–ტერორიზმის ბიურომ გააფრთხილა საკუთარი მოქალაქეები თავი შეეკავებინათ ისეთ ადგილებში გამგზავრებისგან, როგორიცაა საქართველო, სომხეთი, აზერბაიჯანი, ეგვიპტე, თურქეთი, კოტ დივუარი, მავრიტანია და ვენესუელა, ისრაელის მოქალაქეების წინააღმდეგ ტერორისტული თავდასხმების გაზრდილი საფრთხის გამო.

Israeli Embassy Car Bomb Defused
Georgian police defused an explosive device attached to a car of a staff member of the Israeli embassy in Tbilisi on February 13, according to the Georgian Interior Ministry official.
The explosive was attached to a car of a Georgian citizen working for the Israeli embassy in Tbilisi, Shota Utiashvili, head of the Interior Ministry’s information and analytical department, told Civil.ge.
He said that the embassy staffer found the explosive attached to his car and called the police, which defused the bomb before exploding.
Also on February 13 a bomb hit the Israeli embassy car in New Delhi, India and wounded at least one person, reports say.
“There was one attempted attack, and one successful,” Reuters reported quoting a spokesman for the Israeli Foreign Ministry Paul Hirschson. “In both cases, the people concerned worked with the Israeli embassies.”
The spokesman confirmed that a bomb had been found in a car belonging to a staffer at the embassy in the Georgian capital Tbilisi, which was defused by local police.
The incidents came one day after the fourth anniversary marking the assassination of Hezbollah's deputy leader, Imad Mughniyah, which the Islamist group blames on Israel.
In February 2011, ahead of the third anniversary of Mughniyah’s assassination, Israeli press was reporting that Israel’s Counterterrorism Bureau warned its citizens to avoid travel to destinations like Georgia, Armenia, Azerbaijan, Egypt, Turkey, Côte d'Ivoire, Mauritania and Venezuela, because of increased threat of terror attacks against Israelis.
There was no immediate claim of responsibility for the February 13 New Delhi attack and an attempted bomb explosion in Tbilisi.