კიბერკონტროლი უსაფრთხოებაზე ზრუნვის მოტივით
სამომავლოდ მნიშვნელოვან კერძო და სახელმწიფო დაწესებულებების ინფორმაციულ უსაფრთხოებას თუ პრობლემები შეექმნება, მის მოგვარებაზე სახელმწიფო იზრუნებს. ხარვეზის აღმოფხვრისას კი მისთვის ხელმისაწვდომი იქნება კომპიუტერულ სისტემაში დაცული ინფორმაცია.
საქართველოს პარლამენტის ურმავლესობის წევრებმა აღნიშნული საკითხის დასარეგულირებლად პარლამენტში წარმოადგინეს კანონპროექტი „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“. კანონპროექტის მიხედვით, სახელმწიფო იზრუნებს ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი სახელმწიფო თუ კერძო დაწესებულებების ინფორმაციული უსაფრთხოების დაცვაზ¬ე. დაცვის აუცილებლობიდან გამომდინარე კი, შესაძლოა, სახელმწიფოს მიეცეს უფლება, კერძო კომპანიების კომპიუტერულ სისტემებში დაცულ ინფორმაციაზე მიუწვდებოდეს ხელი.
პარლამენტარების - კახაბერ ანჯაფარიძისა და ზვიად კუკავას მიერ წარმოდგენილი კანონპროექტი პარლამენტში გასულ კვირას დარეგისტრირდა, თუმცა პირველი მოსმენა ჯერ არ გამართულა.
სპეციალისტთა ნაწილი კანონპროექტს „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ ბუნდოვანს და გაურკვეველს უწოდებს და მიიჩნევს, რომ თუ მას ამჟამინდელი ფორმით მიიღებენ,  კერძო ორგანიზაციების კომპიუტერულ სისტემებში დაცული მრავალი სახის ინფორმაცია ხელისუფლებისთვის ხელმისაწვდომი გახდება.
კანონპროექტის მიხედვით, უნდა შეიქმნას ერთიანი სისტემა, რომლის საშუალებითაც ქვეყანა ერთობლივი ძალებით გაუმკლავდება კიბერსაფრთხეებს.
კანონპროექტი „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ ამკვიდრებს ახალ ტერმინებსაც, როგორიცაა „კრიტიკული ინფრასტრუქტურა“. ის გულისმხობს იურიდიული პირების, სახელმწიფო ორგანოებისა და საქმიანობის სფეროების ერთობლიობას, რომლის ინფორმაციული სისტემის „უწყვეტი ფუნქციონირება მნიშვნელოვანია ქვეყნის თავდაცვის ან/და ეკონომიკური უსაფრთხოებისათვის, სახელმწიფო ხელისუფლების ან/და საზოგადოების ნორმალური ფუნქციონირებისათვის“.
საკანონმდებლო ინიციატივის მიხედვით, კრიტიკული ინფრასტრუქტურის სუბიექტი ვალდებულია, იუსტიციის სამინისტროს დაქვემდებარებულ „მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს“ წარუდგინოს მიღებული ინფორმაციული უსაფრთხოების პოლიტიკა, ისევე როგორც მასში განხორციელებული ნებისმიერი ცვლილება.
ინფორმაციული უსაფრთხოების პოლიტიკის შექმნა კი სავალდებულო ხდება. გარდა ამისა, კრიტიკული ინფრასტრუქტურის სუბიექტები ვალდებულნი იქნებიან, შექმნან ინფორმაციული უსაფრთხოების ოფიცრის პოსტი, სადაც მომუშავე ადამიანი ვალდებული იქნება უსაფრთხოების პოლიტიკის განხორციელებაზე.
კერძო და სახელმწიფო ორგანიზაციების ინფორმაციული უსაფრთხოების აუდიტის ჩატარების უფლება მხოლოდ „მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს“ ექნება და ამ მომსახურების საფასური კონტრაქტით იქნება შეთანხმებული.
კანონპროექტში ასევე წერია, რომ ნებისმიერ კიბერ-საფრთხეზე რეაგირების პასუხისმგებლობა ეკისრება იუსტიციის სამინისტროს მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს „სწრაფი რეაგირების ჯგუფს“.
სწრაფი რეაგირების ჯგუფს კი უფლება აქვს, მოითხოვოს წვდომა  კრიტიკული ინფრასტრუქტურის სუბიექტის ინფორმაციულ აქტივზე, ინფორმაციულ სისტემაზე, თუ ამგვარი წვდომა აუცილებელია მიმდინარე ან მომხდარ კომპიუტერულ ინციდენტზე სათანადო რეაგირებისათვის.
კანონპროექტის მიზანი
ავტორები მიიჩნევენ, რომ კანონპროექტმა „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ ხელი უნდა შეუწყოს ინფორმაციული უსაფრთხოების ეფექტურ დაცვას, რა მიზნითაც კანონპროექტი ადგენს ინფორმაციული უსაფრთხოების ძირითად სტანდარტებს და კიბერ–უსაფრთხოების განხორციელების სამართლებრივ და ინსტიტუციურ საფუძვლებს. კანონპროექტი ადგენს საჯარო და კერძო სექტორის უფლება-მოვალეობებს ინფორმაციული უსაფრთხოების დაცვის სფეროში, ასევე განსაზღვრავს ინფორმაციული უსაფრთხოების პოლიტიკის განხორციელების სახელმწიფო კონტროლის მექანიზმებს, როგორიცაა კრიტიკული ინფრასტრუქტურის სუბიექტთა წრის დადგენა, ასევე, აუდიტის, აქტივების ინვენტარიზაციის, ინფორმაციის კლასიფიცირების და სხვა ვალდებულებათა მონიტორინგის სისტემის შექმნა.
კანონპროექტის ავტორების მოსაზრებით, ტექნოლოგიებს მნიშვნელოვანი ადგილი უკავია საქართველოს მოქალაქეების ყოველდღიურ ცხოვრებასა და სახელმწიფოს მიერ მისი მოვალეობის განხორციელების პროცესში. თანამედროვე ტექნოლოგიებზე  დამოკიდებულება კი დღითიდღე იზრდება.
„აქედან გამომდინარე, არსებული სისტემების შეფერხებამ, ან მათმა კომპრომატირებამ შესაძლებელია, მნიშვნელოვანი, ზოგიერთ შემთხვევაში კი გამოუსწორებელი, პოლიტიკურ-ეკონომიკური ზიანი მიაყენოს ქვეყანას, რისი ყველაზე ნათელი მაგალითი გახლდათ საქართველოს წინააღმდეგ 2008 წლის აგვისტოში განხორციელებული მასშტაბური კიბერ-შეტევა“, - წერენ კანონპროექტის განმარტებით ბარათში ავტორი პარლამენტარები.
მიზანი - დიადი, კანონპროექტი - ბუნდოვანი
სპეციალისტთა გარკვეული ჯგუფი მიიჩნევს, რომ კანონპროექტს „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ „დიადი მიზნები აქვს“. თუმცა, ძალიან ბუნდოვანი და გაურკვევლია, რომელიც გარკვეულ რისკებს აჩენს.
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი თამარ კორძაია ამბობს, რომ კანონპროექტში, პირველ რიგში, გაურკვეველია ტერმინოლგია - კონფიდენციალური ინფორმაცია, შეზღუდული ინფორმაცია, არაკლასიფიცირებული ინფორმაცია.
„კანონპროექტის მესამე მუხლის მეხუთე პუნქტში წერია, რომ კანონის ეს დებულებები გავლენას არ ახდენს საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ  იმ ნორმათა მოქმედებაზე, რომელიც არეგულირებს ინფორმაციის თავისუფლებას, პერსონალური მონაცემების დაცვას, პირადი და კომერციული საიდუმლოს დაცვას. საქართველოს კონსტიტუცია იცნობს ასეთ რაღაცას, რომ ინფორმაცია შეიძლება იყოს სახელმწიფო, კომერციული ან პერსონალური საიდუმლო. გაურკვეველი რჩება, თვითონ ეს კანონი კონსტიტუციით დაცულ რომელ საიდუმლო ინფორმაციას იცავს. თვითონ ეს ინფორმაციული უსაფრთხოება რომელ კატეგორიას მიეკუთვნება - კომერციულს, სახელმწიფოს თუ პირადს, ანუ ეს საკითხი ბუნდოვანია“, - ამბობს თამარ კორძაია.
იურისტის მოსაზრებით, ეს არის „ძალიან საშიში შესაძლებლობა“ სახელმწიფოს მხრიდან, ჩაერიოს კერძო იურიდიული პირის საქმიანობაში.  თამარ კორძაია ამბობს, რომ საკუთარი ინფორმაციული უსაფრთხოების დაცვა კერძო პირის ინტერესებში შედის და სახელმწიფო ამაში არ უნდა ერეოდეს.  მისი აზრით, ამ კანონში ძალიან მკაფიოდ უნდა ჩანდეს, რატომ ერევა კერძო ბიზნესის ინტერესებში და რატომ მიაჩნია, რომ თუნდაც საბანკო სისტემის უსაფრთხოების დაცვაზე თვითონ უკეთ იზრუნებს, ვიდრე თავად ბანკები. მით უმეტეს, რომ ბანკს შეიძლება მილიონობით ზიანი მიადგეს,  თუ სისტემას არ დაიცავს.
„ამ ნაწილში მეტი დასაბუთება სჭირდება სახელმწიფოს, სხვა მხრივ ეს ჰგავს იმას, რომ სახელმწიფოს სურს ჩაერიოს კერძო სექტორის საქმიანობაში და ფლობდეს ინფორმაციას კერძო სექტორის კომპიუტერულ სისტემებში დაცულ ინფორმაციაზე. ქვეყანა იყოს დაცული - მიზანი მისაღებია, მაგრამ ამის მიღწევის გზები ძალიან გაურკვეველია, გარდა ამისა, ამ ყველაფერში ჩაერევა უშიშროების საბჭო, რომელიც დაადგენს უსაფრთხოების კრიტერიუმებს და მერე ამ კრიტერიუმებს დაამტკიცებს პრეზიდენტი“, - განუცხადა „ნეტგაზეთს“ თამარ კორძაიამ.
კანონპროეტში არსებეულ ხარვეზებზე ასევე საუბრობს არასამთავრობო ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ იურისტი დიმიტრი ხაჩიძე.
მისი თქმით, კანონპროექტის მეორე მუხლში წერია, რომ „კრიტიკული ინფრასტრუქტურის სუბიექტად“ სახელმწიფო უწყების გარდა შეიძლება ჩაითვალოს ნებისმიერი იურიდიული პირი, რომელთა ნუსხასაც განსაზღვრავს პრეზიდენტი კანონის მიღებიდან ექვს თვეში.
„მე მგონი, პირიქით იქნებოდა კარგი, ჯერ  განგვესაზღვრა, ვის ვიცავთ და რას ვიცავთ და კანონიც იმ პირების უშუალო მონაწილეობით მიგვეღო, ვისაც შეეხებოდა“, - უთხრა „ნეტგაზეთს“ დიმიტრი ხაჩიძემ.
იურისტის მოსაზრებით, სახელმწიფო სტრუქტურამ [ამ შემთხვევაში იუსტიციის სამინსიტროს მონაცემთა გაცვლის სააგენტომ] უნდა დაიცვას თავისი ინფორმაცია, მაგრამ როცა ის ერევა კერძო სტრუქტურის უსაფრთხოების დაცვაში, აქ განსხვავებული რეგულაციებია საჭირო.
დიმიტრი ხაჩიძე ასევე ამბობს, რომ კანონში „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ აუცილებლად უნდა ჩაიწეროს, რომ სახელმწიფომ ინფორმაციული უსაფრთხოების დაცვისას მიღებული კომერციული თუ პირადი საიდუმლო ინფორმაცია არავის წინააღმდეგ არ გამოიყენოს, რაც კანონპროექტის ამჟამინდელ ვერსიაში არ არის.
იურისტ თამარ კორძაიას კანონპროექტის ერთ-ერთ ნაკლად ისიც მიაჩნია, რომ იურიდიული პირისთვის კრიტიკული ინფრასტრუქტურის სუბიექტის სტატუსის მინიჭების პრეროგატივა პრეზიდენტს შესაბამისი ბრძანების გამოცემით მიეცემა და ეს თავად კანონში არ იქნება ჩაწერილი.
„გამოდის, რომ ეს შეიძლება ნებისმიერ იურიდიულ პირზე გავრცელდეს, რომელიც თავისი საქმიანობისას იყენებს კომპიუტერულ ტექნოლოგიებს“, - მიიჩნევს თამარ კორძაია.
კანონპროექტში არსებული უზუსტობები
ინტერნეტ-ტექნოლოგიების სპეციალისტი კონსტანტინ სტალინსკი ამბობს, რომ კანონპროექტში „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ არის მნიშვნელოვანი ტერმინოლოგიური შეცდომები და გარკვეულ საკითხთა შესახებ ინფორმაცია არასწორადაა წარმოდგენილი.
სტალინსკის თქმით, ტერმინი არაკლასიფიცირებული ინფორმაცია არასწორი თარგმნის შედეგად მიღებული ტერმინია.
Classified information – ნიშნავს „საიდუმლო ინფორმაციას“. ზოგადად,  ინფორმაციის კლასიფიცირება არ შედის დაცვის სფეროში. მაგალითად, რომელიმე გამოცემის გარკვეული N სტატიისთვის X კატეგორიის მინიჭება ნიშნავს კლასიფიცირებას.  ამას საერთო არაფერი აქვს  Classified information-თან“, - ამბობს კომპიუტერული ტექნოლოგიების სპეციალისტი.
კონსტანტინ სტალინსკის შეფასებით, სახელმწიფო უწყება [მონაცემთა გაცვლის სააგენტო] არ უნდა აწარმოებდეს კერძო იურიდიული პირის ინფორმაციული უსაფრთხოების აუდიტს. მისი თქმით, საზღვარგარეთ ამას კერძო კომპანიები მრავალი წელია, უკეთ ართმევენ თავს და ხარისხიანი აუდიტის გამოცდილება საერთაშორისო კომპანიებსაც აქვთ.
კომპიუტერული ტექნოლოგიების სპეციალისტის თქმით, წარმოდგენილი კანონპროექტი წარმოქმნის მრავალ კითხვას. მაგალითად, „რა უფლება-მოვალეობები ენიჭება მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს? ექნება თუ არა მას უფლება, მოითხოვოს კერძო კომპანიის სერვერებზე დაცული ინფორმაცია [მონაცემთა ბაზები]? კომპიუტერული სისტემიდან ინფორმაციის წაშლა უნდა შეუთანხმო თუ არა მონაცემთა გაცვლის სააგენტოს? ასევე, ამ სააგენტოს მომსახურება კიბერსაფრთხის აღმოფხვრისას იქნება თუ არა ფასიანი და ა.შ.“
კანონპროექტის ავტორები განმარტებით ბარათში წერენ, რომ აღნიშნული პროექტის მიღება და კრიტიკული ინფრასტრუქტურის სამართლებრივიდ რეგულირება ქვეყანას დაიცავს ისეთი კიბერსაფრთხეებიდან, როგორიც ქვეყანამ გადაიტანა 2008 წლის აგვისტოს ომის დროს.
კონსტანტინ სტალინსკის თქმით, საქართველოს წინააღმდეგ 2008 წლის აგვისტოში, გარდა საიტების გატეხვისა, მასობრივად იყო გამოყენებული DDoS attack. ასეთი ტიპის კიბერთავდასხმა გულისხმობს ვებგვერდზე 2-3 მილიონი IP მისამართის ხელოვნურ შესვლას, თითქოსდა ინფორმაციის მისაღებად. შედეგად ვერც სერვერი და ვერც ხაზის გამტარუნარიანობა ვერ უძლებს და „ითიშება“.
სპეციალისტის შეფასებით, მსგავსი ტიპის შეტევების პრევენცია წინასწარ შეუძლებელია, მით უმეტეს - პარლამენტში ამჟამად წარმოდგენილ კანონპროექტში გათვალისწინებული ქმედებებით.

Cyber Control in the name of Safety Protection
The state is going to undertake responsibility to solve the problems of informational safety of major private and state departments. The information protected in the computer systems of these departments will be accessible while eradication of the problem created in the system.
The majority MPs presented the Draft Law on Informational Safety to regulate this issue. According to the draft law, the state will oversee the protection of informational safety of significant state and private departments. In order to do so, the state might receive authorization to have access to the information protected in the computer systems of these companies.
The draft law presented by MPs Kakhaber Anjaparidze and Zviad Kukava was registered in the Parliament last week. The first hearing has not taken place yet.
Some specialists think the Draft Law on Informational Safety is vague and uncertain and if the existing formulation is adopted, a lot of information protected in the computer systems of private organizations will become accessible for the government.
According to the draft law, the unified system should fight the cyber threats.
The Draft Law on Informational Safety introduces new terms like “critical infrastructure” which implies the legal entities, state bodies and other spheres of state activity the “steady functioning of which is important for the defense and economic safety of the state and normal functioning of government and public.”
According to the legislative initiative, the subject of critical infrastructure is obliged to present the politics of informational safety and any subsequent changes in it to the Agency of Data Protection a state body under the authority of Ministry of Justice.
Elaborating the politics of informational safety will become mandatory. Besides, the subjects of critical infrastructure will be obliged to create the post of officer of informational security where people will be responsible for implementing informational politics.
Agency for Data Exchange will be the only body authorized to conduct audit of informational security and the payment for this service will be determined by the contract.
The draft law also states that the Group of Fast Reactions of Agency of Data Exchange of Ministry of Justice will have a responsibility to react on any cyber threat.
Group of Fast Reactions has right to request accessibility on informational active of subject of infrastructure and its informational system if this kind of accessibility is essential for adequate reaction to the ongoing or already occurred computer incident.
Goal of Draft Law
According to authors, the Draft Law on Informational Security serve the goals of effective protection of informational security and for this aim it determines the main standards of informational security and legal and institutional grounds for implementing cyber-threats. The draft law establishes the rights and responsibilities of public and private sector in the sphere of protection of informational security. Also it determines the mechanisms for state control such as determining the subjects of critical infrastructure, also creating the monitoring system of audit, inventarization of actives, classification of information and other obligations.
According to the authors of the draft law, the technologies play important role in the daily life of the citizens of Georgia and in the process of fulfilling state obligations. The dependence on modern technologies grows rapidly.
“Therefore, the impediment of the existing systems may cause irreparable political-economic damage to the country the most obvious example of which is the cyber attack against Georgia in the August of 2008,” – the authors state in the explanation note of the draft law.
Big Goal, Vague Draft Law
Certain group of specialists thinks that Draft Law on Informational Security has “big aims.” However, it is too vague and uncertain and creates certain risks.
Lawyer of Georgian Young Lawyers Association (GYLA) Tamar Kordzaia states that the draft law has vague terminology such as: confidential information, restricted information, non-classified information.
“Paragraph fifth of article three of the draft law states that these provisions will not affect the provisions of Georgian legislation which regulate the freedom of information, protection of personal data and private and commercial secret. According to Georgian Constitution, state, commercial or personal secret are different types of information. It is uncertain which secret information this law protects. Also, it is vague to which category this informational security belongs to – commercial, state or private,” – Tamar Kordzaia states.
According to Tamar Kodzaia, this is “very dangerous possibility” for the state to intervene in the work of private legal entity. Tamar Kordzaia states that protecting its own informational security belongs to the interests of private person and the state should not intervene in this matter. According to her, the law needs to precisely explain why the state intervenes in the interests of private business and why it thinks that it can better protect the informational security of banks for instance, than they could do it themselves, especially considering the huge damage the banks would experience if it does not protect its own system.
“The state needs more argumentation in this aspect. Otherwise, it seems like the state wants to intervene in the work of private sector and have access to information protected in the computer systems of private sector. The state needs to be protected – the goal is acceptable but the ways for reaching this goal are very uncertain. Besides, it will be the Security Council which will intervene in all this. It will set the criteria for safety and then the President will confirm these criteria,” – Tamar Kordzaia stated to Netgazeti.
Dimitri Khachidze, lawyer of NGO Article 42 of Constitution also talks about the shortcomings of this draft law.
According to him, article 2 of this draft law states that besides the state bodies, any legal entities the list of which is determined by the President in six months after the adoption of this law, can be considered to be the “subject of critical infrastructure.”
“I think it should have been done vice versa. First we should have determined who and what we are protecting and we should have adopted the law with the direct involvement of those people,” – Dimitri Khachidze stated to Netgazeti.
According to the lawyer, the state body (in this case the Data Exchange Agency of Ministry of Justice) should protect its information but when it intervenes in the protection of private sector, we need to have different kind of regulations there.
Dimitri Khachidze also states that the Law on Informational Security should include a provision that the state cannot use the commercial or private information received while taking measures for ensuring informational safety against anybody.
Tamar Kordzaia thinks that one other shortcoming of granting status of “subject of infrastructure” to the legal entities is that it will be done by the order of the President and it will not be written in the law itself.
“It seems like this can be applied to any legal entity which uses computer technologies in its work,” – Tamar Kordzaia thinks.
Inaccuracies in the Draft Law
The specialist of internet-technologies Konstantin Stalinsky states that there are big terminology mistakes in the draft law regarding the informational security and information on certain issues is presented incorrectly.
According to Stalinsky, the term “non-classified” information is a result of wrong translation.
“Classified information means “secret information.” In general, classification of information does not belong to the protected sphere i.e. granting X category to certain N article of certain publication does not mean the classification of information. This has nothing to do with the Classified information,” – the computer technology specialist states.
According to Konstantin Stalinsky, the state body (Data Exchange Agency) should not conduct the audit of informational security of private legal entity. According to him, private companies have been doing this for years in abroad and international companies also have an experience of conducting quality audit.
According to the specialist of computer technologies, the presented draft law raises many questions i.e. “what rights and responsibilities the Data Exchange Agency has? Will it have right to request information protected on servers of private companies (data bases)? Do you have to consult with the Data Exchange Agency to delete information from computer systems? Also, whether the service rendered by this agency will be requiring payment and etc.”
The authors of the draft law explain in the explanation note that adoption of this draft law and the legal regulation of critical infrastructure will protect the country from the cyber threats like the one that the country went through in the August war of 2008.
According to Konstantin Stalinsky, in August of 2008 besides the breaking of sites, DDos attack was used massively. This type of cyber attack implies artificial entrance of 2-3 million IP addresses in this website as if for getting information. The server and the line cannot endure the press and they “get turned off” as a result.
According to the specialists, it is impossible to prevent these kinds of cyber attacks in advance, especially with the measures envisaged by the draft law currently presented in the Parliament.