მარია პლიევა: „სამხრეთ ოსეთში ჟურნალისტური საქმიანობა სახიფათოა”
ცნობილი ოსი ჟურნალისტი და ბლოგერი მარია პლიევა ამჟამად გერმანიის ქალაქ ჰამბურგში იმყოფება. იგი ორგანიზაციის - „რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე“ წარდგინებით “ადამიანთა დახმარების ჰამბურგის ფონდის” სტიპენდიანტი გახდა. ამიტომ ერთი წელი გერმანიაში ისწავლის და იცხოვრებს.
მის შესახებ რუსულ პრესაში გავრცელებულ ინფორმაციას, თითქოს იგი პოლიტიკურ თავშესაფარს ითხოვს, პლიევა დეზინფორმაციას უწოდებს და აცხადებს, რომ სირთულეების მიუხედავად, ერთი წლის შემდეგ სამშობლოში დაბრუნებას აპირებს. პრობლემები კი მარიას ცხინვალშიც და ვლადიკავკაზშიც, სადაც იგი ბოლო პეროიდში ცხოვრობდა, ბლომად ჰქონდა. კოკოითის ხელისუფლებას ხშირად აკრიტიკებდა, იბრძოდა ადამიანის უფლებების დასაცავად. მისი საქმე, რომელიც ხულიგნობის მუხლით არის აღძრული, ახლა ვლადიკავკაზის სასამართლოში გრძელდება. Media.Ge მარია პლიევას გერმანიაში დაუკავშირდა.
Media.Ge – მარია რატომ გადაწყვიტე, რომ „რეპორტიორები  საზღვრებს გარეშეს–თვის“  მიგემართა?
მარია პლიევა – პრობლემები და ზეწოლა მთელი ჩემი საქმიანობის განმავლობაში ყოველთვის მქონდა. გარდა ამისა, ვლადიკავკაზში ჩემი სასამართლო პროცესი არ დასრულებულა. მეოთხეჯერ განიხილება ერთი და იგივე საქმე. ხულიგნობას მედავებიან, თითქოს პოლიციელებს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მივაყენე. შეუძლიათ, რომ ამ საქმის გამო ჩამსვან. უნდათ, რომ სასამართლო პროცესს დავესწრო  და როგორც მე მაქვს ინფორმაცია ჩემი დაპატიმრება უნდათ. სამ ადმინისტრაციულ საქმეზე მედავებიან, მაგრამ როგორც მოსამართლემ ირიბად მიმანიშნა,  ჩემი დაპატიმრება ხულიგნობის ბრალდებით უნდათ. ახლა ამ პროცესების გადადება ხდება, არ ვიცი ეს როდემდე გაგრძელდება. მე ახლა რუსეთში იმის გამო არ დავბრუნდები, რომ მათ სასამართლოს დავესწრო. მაშინ, როცა ჩემზე ასეთი სახის ზეწოლა დაიწყო, მე მივმართე „რეპორტიორებს საზღვრებს გარეშე“ და მათ ერთწლიანი სტიპენდია მომიძებნეს. ეს არ არის ემიგრაცია, როგორც ჩემი ოპონენტები ლაპარაკობენ, ეს მხოლოდ სტიპენდიაა.
Media.Ge - შენ ამბობ რომ ზეწოლა იყო. ეს ვისგან მოდიოდა?
მარია პლიევა - მე ამის შესახებ ბლოგზე არაერთხელ დამიწერია. სახელებს არ დავასახელებ, მაგრამ ესენი იყვნენ მაღალჩინოსნები და პარლამენტის დეპუტატები.  არაერთხელ დამემუქრნენ,  ჩემს მშობლებს ფიზიკური ანგარისშსწორებით ემუქრებოდნენ. გარდა ამისა, სახლში დიდი ხნის განმავლობაში ვერ ვბრუნდებოდი, რადგან რუსეთიდან სამხრეთ ოსეთის საზღვრის გადაკვეთისთანავე დამაპატიმრებდნენ. ჩემმა ნათესავმა, რომელიც ადგილობრივ სტრუქტურებში მუშაობს, მითხრა, რომ მე იმ პირთა სიაში ვარ, რომლებსაც საზღვრის გადაკვეთისთანავე დააკავებენ. იყო მუქარის შემცველი ზარები ჩემს ტელეფონზე. მოკლედ სამხრეთ ოსეთში ნამდვილი ჟურნალისტური საქმიანობა ძალიან სახიფათოა.
Media.Ge  - აბა, სხვა ჟურნალისტები როგორ მუშაობენ?
მარია პლიევა - ამჟამად არც ერთი ადგილობრივი ჟურნალისტი თავისუფლად არ მუშაობს. ორი თვის წინ ცნობილი ბლოგერი, ალან ფარასტაევი რუსეთიდან სამშობლოში არ შეუშვეს. ეს ბევრ რამეზე მეტყველებს. ცხინვალში დამოუკიდებელი მედიაორგანიზაცია არ არსებობს. გასული წლის ოქტომბერში, ერთადერთი დამოუკიდებელი გაზეთი, „21–ე საუკუნე“ ყოველგვარი ახსნა–განმარტების გარეშე, საერთოდ ჯიხურებიდან ამოიღეს. რედაქტორს, თემურ ცხურბათის პასუხი არ აღირსეს ამის შესახებ. ეს ყველაფერი ცხადყოფს, რომ თავისუფალი მედიის არსებობის შესახებ ლაპარაკიც ზედმეტია.
Media.Ge  - თქვენ რას უკავშირებთ „21–ე“  საუკუნეზე ზეწოლას?
მარია პლიევა - თემურს სახელისუფლებო წყაროებიდან უთხრეს, რომ არ მოეწონათ სტატია, რომელიც სატელეფონო კომპანია „მეგაფონს“ ეხებოდა.  იქ ეწერა, როგორ აკეთებდნენ ფულს როუმინგის მეშვეობით ის ადამიანები, რომლებიც სამხრეთ ოსეთში ამ კომპანიის მფლობელები არიან. ეს ეხებოდა ყოფილ ინფორმაციის და კავშირგაბმულობის მინისტრს გიორგი კაბისოვს, რომელიც საპრეზიდენტო არჩევნებში მონაწილეობდა. გარდა ამისა, გაზეთში დაიბეჭდა ინგუში ოპოზიციონერის, მაგომედ ხაზბიევის ანტირუსული ინტერვიუ, რაც ადგილობრივ ხელისუფლებას არ მოეწონა. ამ გაზეთში ყოველთვის იბეჭდებოდა ადგილობრივი და რუსეთის ფედერალური მთავრობის კრიტიკა, იმის გამო, რომ ოსეთში გადმორიცხული ფულის გათეთრება და მითვისება ხდებოდა.
Media.Ge  - ახლა ჰამბურგში რა საქმიანობას ეწევი?
მარია პლიევა - ვისწავლი გერმანულ ენას. გარდა ამისა, მექნება შეხვედრები იმ პირებთან ვისაც სამხრეთ ოსეთში და მთლიანად ჩრდილოეთ კავკასიაში არსებული პოლიტიკური ვითარება აინტერესებს. ბოლო პერიოდში ჩრდილოეთ ოსეთში ვცხოვრობდი და ჩრდილოეთ კავკასიაში არსებული მდგომარეობა ჩემთვის ნაცნობია. გავაგრძელებ ბლოგების წერას. ახალ ამბებს ვერ გავაშუქებ, იმიტომ რომ ადგილზე არ ვიმყოფები.
ჩემი ჰამბურგში გამომგზავრების შესახებ რუსულმა გამოცემა „ინოსმიმ“ დამახინჯებული ინფორმაცია დაბეჭდა. მე გერმანულ გამოცემა „ველტს“ მივეცი ინტერვიუ და ეს ინტერვიუ დამახინჯებულად თარგმნეს, თითქოს ოსეთზე ვთქვი, რომ საქართველოს რეგიონია. არადა, ეს იყო ავტორის სიტყვები, რომელიც მე მომაწერეს. სოციალურ ქსელებში მაკრიტიკებენ და წერენ, თითქოს, ქართულ–ოსური ფორუმის ქართველი წარმომადგენლები დამეხმარნენ გერმანიაში წამოსვლაში, მაგრამ ესეც დეზინფორმაციაა. მე თვითონ გავედი ჟურნალისტურ  ორგანიზაციასთან კონტაქტზე. ბევრი ანალიტიკოსი მიიჩნევს, რომ გამოცემა „ინოსმი“ კრემლის კონტროლის ქვეშაა და ამ პროპაგანდისტულ საიტს ჩემი დისკრედიტაცია უნდა.  ჩემს მდგომარეობაში მყოფი ადამიანები პოლიტიკურ თავშესაფარს მართლა იღებენ, მაგრამ მე ეს არ მომითხოვია. ერთწლიანი სტიპენდიის შემდეგ რა იქნება, არ ვიცი. მხოლოდ ის ვიცი, რომ სამხრეთ და ჩრდილოეთ ოსეთში ამჟამად სერიოზული პრობლემები მაქვს.
მარია ახლა ჰამბურგის გარეუბანში ცხოვრობს და ადგილობრივ ვითარებას ეცნობა. მას უამრავი პრობლემის და გაჭირვების გამოვლის შემდეგ თავი სხვა პლანეტაზე ჰგონია, სადაც არც ემუქრებიან, არც უთვალთვალებენ და ყველაზე მეტად ადამიანის უფლებებს და თავისუფლებას აფასებენ. ძალიან უნდა, როკ ჯგუფ „რამშტეინის“ კონცერტზე მოხვდეს. მარია როკის მოყვარულია. ეს მისი ბლოგის სახელიდანაც ჩანს. „ჟივოი ჟურნალზე“ მისი ბლოგს „როკს ალანა“ ჰქვია.

Maria Plieva [Plion]: “It Is Dangerous to Be a Journalist in South Ossetia”
Famous Ossetian journalist and blogger Maria Plieva is in Hamburg, Germany now. She was a nominee of the international organization “Reporters without Border “for the Scholarship of the Hamburg Foundation for Politically Persecuted People; she received the scholarship and now she will live and study in Germany for the next one year.
Russian media reported that Maria Plieva requested political shelter abroad; but the journalist said it is disinformation and despite many difficulties she will return to her homeland after a year. Maria had plenty of problems in Tskhinvali and Vladikavkaz, where she lived recent years. She openly criticized Kokoity’s government and fought for the protection of human rights. The Vladikavkaz Court continues process on criminal case, which was launched against Plieva for hooliganism.
Media.ge got in touch with Maria Plieva in Germany and interviewed her.
Media.ge – Maria, why did you decide to apply to the Reporters without Borders?
Maria Plieva – I faced serious problems and was intimidated throughout my entire journalistic activities. Besides that, the court proceeding on my case has not finished in Vladikavkaz. They discuss the case for the fourth time already. The law enforcement bodies accused me of hooliganism, allegedly I insulted police officers. So, they can place me in prison for this particular case. The police want me to attend the trial, where they plan to arrest me. Three administrative cases are launched against me but the Judge indicated to me that they want to imprison me for hooliganism. Currently, they are postponing the trials and I do not know how long the process will last. I will not return to Russia to attend their trial. As a result of similar intimidation against me, I applied to the Reporters without Borders and they chose one-year scholarship program for me. It is not immigration, like my opponents claim; it is just scholarship program.
Media.ge – You are speaking about intimidation. What exactly was intimidating you?
Maria Plieva – I have written several blogs about it. I will refrain from naming concrete people but I would say that they were high-ranking officials and members of parliament. They threatened me several times; they threatened my parents with physical assault. I could not go home for a long time because they could arrest me as soon as crossed Russian-South Ossetian border. My relative, who works at the local governmental institution, told me I was on the list of people, who must be arrested at the moment of crossing the border. I received threatening phone-calls. In short, it is very dangerous to be a journalist in South Ossetia.
Media.ge –How do other journalists work there?
Maria Plieva- None of local journalists are independent there. Two months ago, a famous blogger Alan Parastaev was not allowed into the homeland when traveling from Russia. There is no independent media in Tskhinvali. Last October, the only independent newspaper “21st Century” was removed from newspaper booths without any explanations. Nobody clarified the reason to the editor of the newspaper Temur Tskhurbat. So, it is evident that we cannot speak about free media in SO.
Media.ge – How can you explain the oppression on the “21st Century”?
Maria Plieva – The governmental officials told Temur that they did not like the article about cell phone company “Megapon” in his newspaper. The article described how the owners of the company in South Ossetia earned money from roaming service. Former minister of information and communications Giorgi Kabisov is one of the owners of the Cell Phone Company; he participated in the presidential elections. Besides that, anti-Russian interview with Ingush oppositionist Magomed Khazbiev was published in the newspaper and the local government did not like it. The newspaper always criticized local government as well as the authority of the Russian Federation because the money transferred to South Ossetia was laundered and misappropriated.
Media.ge –What do you do in Hamburg?
Maria Plieva – I will learn German. Besides that, I will meet people, who are interested in the political situation in South Ossetia and North Caucasus in general. Recently, I lived in the North Ossetia and I know much about the current situation there. I will continue blogging. I will not write news because I will not be on the place.
Russian edition InoSMI published wrong information about my traveling to Hamburg. My interview was published in the German newspaper VELT and the Russian edition misinterpreted it; according to their version, I had allegedly said that Ossetia was a region of Georgia. In fact, it was the quotation of the interview’s author and the Russian edition published it as my quotation. Users of social networks write that Georgian members of Georgian-Ossetian Forum assisted me to go to Germany but it is not true either. I personally contacted the organization. Many analytics believe that Russian InoSMI is controlled by the Kremlin and they aim to discredit me. People living in similar conditions as I did, really seek political shelters in other countries; but I did not. I do not know what will happen after the one-year scholarship program finishes. The only thing I know is that I have serious problems in the North and South Ossetias.
Maria lives in the suburbs of Hamburg and explores the local life. After plenty of problems and hardship, she thinks she has moved to a different planet where nobody intimidates and watches her and where human rights and freedoms are the most significant values. She is eager to attend the concert of the Rock Group “Rammstein”. Maria is a rock fan; her blog’s name on the Jivoi Jurnal is “Rocks Alana”.