დევნილი სამოქალაქო საზოგადოების კოალიციამ გამართა აქცია: „დაგველაპარაკოს სუბელიანი, ან წავიდეს!“
დევნილი სამოქალაქო საზოგადოების კოალიცია ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრ კობა სუბელიანს დევნილების პრივილეგირებულ და არაპრივილეგირებულ დევნილებად დაყოფაში ადანაშაულებს.
„დევნილი სამოქალაქო საზოგადოების“ კოალიციის წევრებმა ტაშკენტის #7-ში გამართეს საპროტესტო აქცია ლოზუნგით: „დაგველაპარაკოს სუბელიანი, ან წავიდეს!“.
როგორც კოალიციის ხელმძღვანელი, ლელა გულედანი აცხადებს, ტაშკენტის #7-ში 2008 წლის აგვისტოს ომის შედეგად კოდორიდან დევნილი 30 ოჯახი იყო შესახლებული. გულედანის თქმით, ლტოლვილთა სამინისტრომ ეს ადამიანები შარშან გამოასახლა და პრაქტიკულად, ქუჩაში დატოვა. როგორც გულედანი ამბობს, შენობა გარემონტდა და კოდორის ხეობიდან დევნილთა ნაცვლად, აქ სამინისტროში მომუშავე დევნილებს შეასახლებენ.
მისი განცხადებით, შესაბამისი წერილით უკვე მიმართეს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს.
„სამინისტრო დიდი ხანია პასუხს არ გვცემს არც ერთ წერილზე, თუმცა დღეს „დევნილი სამოქალაქო საზოგადოების“ კოალიციამ კიდევ ერთხელ მიმართა წერილით სუბელიანის უწყებას. სამინისტროში აცხადებენ, რომ ეს შენობა არ არის დევნილებისათვის განკუთვნილი და მათ ბალანსზე არაა, მაგრამ ჩვენ გვაქვს სანდო წყაროს მიერ მოწოდებული ინფორმაცია, რომ ეს შენობა პრივილეგირებული დევნილებისათვის გარემონტდა. ჩვენ გვაინტერესებს, რატომ გამოასახლა სამინისტრომ ამ შენობიდან შარშან კოდორის ხეობიდან დევნილები, რომლებიც დღემდე ქუჩაში არიან“, - აცხადებს გულედანი.

08:32, Tuesday, 21.05.2013
Coalition for IDP Civil Society blames Koba Subeliani, the Minister of the IDPs from Occupied Territories, Accommodation and Refugees, in dividing IDPs into privileged and non-privileged IDPs.
Members of the Coalition of IDP Civil Society held assembly in Tashkenti Street # 7 with slogan: “Let Subeliani Meet Us or Resign!’
The head of the Coalition Lela Guledani said 30 IDP families from Kodori Gorge were sheltered in Tashkenti Street # 7 after the war in August of 2008. Guledani said the Ministry evicted those people last year and left them in the street. Guledani said the building was renovated but IDPs working at the Ministry will live there instead IDPs from Kodori Gorge.
“The Ministry has not replied to our letters for a long time already; but today the Coalition for IDP Civil Society again petitioned to Subeliani’s institution. The ministry representatives state the building was not renovated for IDPs, but we were informed by a reliable source that this building was renovated for the privileged IDPs. We wonder why the Ministry evicted the IDPs from the Kodori Gorge last year and left them homeless,” Guledani said.