უფასო სასადილოები „ნაციონალურ მოძრაობას“ ამომრჩევლის მოსყიდვად ჩაეთვლება
დუშეთის უფასო სასადილოში გამოკრულია განცხადება, რომლითაც „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ ბენეფიციარებს ატყობინებს, რომ სურვილებისა და შენიშვნების შემთხვევაში შეუძლიათ დარეკონ პარტიის ცხელ ხაზზე.
„სასადილოსთან დაკავშირებით შეკითხვების გადამისამართებით შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ უფასო სასადილოს ორგანიზებას უკეთებს ან ხელმძღვანელობს ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა. ეს ნიშნავს, რომ პარტია მომსახურებას ან სხვა სახის არაფულად დახმარებას უწევს მოსახლეობას, რაც 2011 წლის დეკემბერში განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილების თანახმად, ამომრჩევლის მოსყიდვაა და სისხლის სამართლებრივი დანაშაულია“, - განუცხადა მცხეთა - მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ იურისტმა ირინე ურუშაძემ.
მისივე თქმით, სისხლის სამართლის კოდექსის 164 პრიმა მუხლის თანახმად, პირი (ამ შემთხვევაში პარტია) პოლიტიკური მიზნით (პარტიას სხვა მიზანი ვერც ექნება) თუ ქონებას გადასცემს ან უფასო მომსახურებას გასწევს, ეწევა სისხლის სამართლებრივად დასჯად ქმედებას. „დიდად სავარაუდოა, რომ პარტია ეწევა სისხლის სამართლებრივად დასჯად ქმედებას“, - აღნიშნა ურუშაძემ.
დუშეთის უფასო სასადილოს მომსახურებით 90 ბენეფიციარი სარგებლობს. ამ მიზნით დუშეთის მუნიციპალიტეტის 2012 წლის ბიუჯეტში 65 ათასი ლარია გათვალისწინებული. უფასო სასადილოს დირექტორი გოჩა თოფურია ამბობს, რომ მენიუც და ბიუჯეტიც დუშეთის გამგეობის დამტკიცებულია.
„რადგან სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება სასადილო და ამას რაიმე სახით იყენებს პარტია, ეს ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებაც იქნება. სახელმწიფო ფინანსებს იყენებს ირიბად. იხარჯება სახელმწიფოს (ამ შემთვევაში მუნიციპალიტეტის) ფინანსები, ხოლო ამის გამოყენებით კი პოლიტიკურ სარგებელს (პოლიტიკურ რეკლამას) იკეთებს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“, ისე, რომ საკუთარი რესურსიდან თანხას არ ხარჯავს. სხვა ტერმინით ამ კონკრეტულ ფაქტს თუ არა „ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება“, ვერ მოვიხსენიებთ“, - აცხადებს ურუშაძე.

Free Canteen to Bribe Voters of the National Movement
There is a notice on the wall of Dusheti district free canteen which notifies to beneficiaries that in case of requests and complaints they can call hotline of the “National Movement.”
“Since beneficiaries can call the hotline of the ruling party in case of complaints, it means the United National Movement organizes or supervises the free canteen. So, the political party provides the population with service or with other material assistance that is prohibited by the amendments introduced to the law in December of 2011,” Lawyer of the Transparency International-Georgia Irine Urushadze told the ICMM.
She added that in accordance to the Article 164' of the Criminal Code of Georgia, if a person (in this particular case the political party) gives a property or provides free service for its political purposes, breaches the criminal law. “We assume, the political party is implementing activities, which are punished under the Criminal Code of Georgia,” Urushadze said.
Dusheti district free canteen has 90 beneficiaries. 65 000 GEL was allocated for the Dusheti district budget for the purpose in 2012. The director Gocha Topuria said the menu and the budget of the canteen were proved by the Dusheti district administration.
“Since the canteen receives funds from the state budget, if the political party uses the canteen with its political purposes, it will be illegal usage of administrative resources. The state funds are wasted and the United National Movement receives political benefit from it without spending one tetri from its budget. The only term for the description of similar activities is usage of administrative resources,” Urushadze said.