ალა ჯიოევამ თავი პოლიტპატიმრად გამოაცხადა
ე.წ. სამხრეთ ოსეთში ოპოზიციის ლიდერმა ალა ჯიოევამ თავი პოლიტპატიმრად გამოაცხადა. ამის შესახებ ცხინვალური სააგენტოები იუწყებიან.
„პოლიტპატიმრის“ სტატუსით ჯიოევამ წერილს მოაწერა ხელი, რომლითაც მისი ერთ-ერთი მხარდამჭერის წერილს უპასუხა. ჯიოევას წერილი მისმა ყოფილმა მოსწავლემ გაუგზავნა, რომელიც უკევ სამი შვილის დედაა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთში მიმდინარე მოვლენების გამო შეშფოთებას გამოხატავს.
„გადავწყვიტე, ჩემი მოსწავლის ეს ტკივილი ფართო საზოგადოებრიობამდე მივიტანო, რომ ვაჩვენო: სინდისიანი, საკუთარი თავის წინაშე მართალი ადამიანის ერთეული ხმაც კი (და ეს სულაც არ არის ერთეული ხმა) ფასდაუდებელია. სწორედ ასეთი არაგულგრილი ხმებია მოწოდებული იმისთვის, რომ ჩვენი შვილების ნათელი მომავალი უზრუნველყოს. პატივისცემით, ალა ჯიოვა. სამხრეთ ოსეთის პოლიტპატიმარი“, - წერს ალა ჯიოევა.
9 თებერვლის საღამოს ალა ჯიოევას შტაბის შტურმის შემდეგ იგი ცხინვალის საავადმყოფოს რეანიმაციის განყოფილებაში გადაიყვანეს. ექიმებმა მას ინსულტის დიაგნოზი დაუსვეს, თუმცა, გავრცელებული ინფორმაციით, ჯიოევას შტურმის დროს კონდახი ჩაარტყეს და მას რამდენიმე ნეკნიც აქვს გატეხილი. ამ დროისთვის ჯიოევა თავს კარგად გრძნობს, თუმცა საავადმყოფოსთან და მის პალატასთან დღემდე ათეულობით ძალოვანი მორიგეობს.

Alla Dzhioyeva – Political Prisoner
Opposition leader in South Ossetia Alla Dzhioyeva declared herself to be a political prisoner. Tskhinvali based news agencies reported about it.
Dzhioyeva signed a letter with the status of political prisoner, which she sent to her supporter. The former pupil of the opposition leader had sent her a letter and expressed her concern about ongoing situation in the South Ossetia; the former pupil is mother of three children.
“I decided to share the concern of my former pupil with the entire population and show them that voice of honest person is very important. Those people are devoted to the creation better future for our children. Respectfully, Alla Dzhioyeva, political prisoner of South Ossetia,” Alla Dzhioyeva wrote.
As a result of attack on Alla Dzhioyeva’s office in the evening of February 9, she was placed in the intensive therapy department of the Tskhinvali hospital. Doctors diagnosed stroke and heart attack. However, according to the spread information, Dzhioyeva was hit by gun-butt during the attack and she has several limbs broken. At the moment, Dzhioyeva feels better though dozens of police officers patrol at hospital and near her chamber.