„ლაშა ჩხარტიშვილი დასაჯეს იმ ქმედებისთვის, რის გამოც მისთვის მადლობა უნდა ეთქვათ“
25 თებერვალს თბილისში კიკვიძის ბაღში დააკავეს ოპოზიციის აქტივისტი ლაშა ჩხარტიშვილი, რომელიც რამდენიმე დღის განმავლობაში აპროტესტებდა კიკვიძის ბაღში მწვანე ნარგავების გაჩეხვას და მათ ადგილზე პოლიციის მშენებლობას. იმ დღესვე კიკვიძის ბაღში კიდევ ხუთი ადამიანი დააკავეს: მიხეილ მესხი, გიორგი აფხაიძე, დათო ფაცაცია, გიორგი ფარესიშვილი და თეიმურაზ მურვანიძე, რომლებიც ლაშა ჩხარტიშვილის დაკავებას აპროტესტებდნენ და მის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას მოითხოვდნენ.
ლაშა ჩხარტიშვილის ადვოკატისთვის და ახლობლებისთვის კარგა ხანს უცნობი იყო მათი ადგილსამყოფელი. როგორც ლაშა ჩხარტიშვილის ადვოკატმა, გელა ნიკოლაიშვილმა განაცხადა, ადმინისტრაციული სასამართლო პროცესი მოქალაქის დაკავებიდან 12 საათში უნდა გაიმართოს. ხოლო არსებული პრაქტიკით, ადვოკატი დაკავებულს სასამართლომდე ვერ ნახულობს. „ამიტომ არ ვიცი, ჩხარტიშვილი პოლიციის რომელ განყოფილებაშია გადაყვანილი“, - განაცხადა ნიკოლაიშვილმა.
ლაშა ჩხარტიშვილი კიკვიძის ბაღში ხეების გაჩეხვას და პოლიციის შენობის მშენებლობას აპროტესტებდა. „ინტერპრესნიუსის“ კორესპონდენტის ცნობით, ჩხარტიშვილი მშენებლობის ადგილზე ამოთხრილ ერთ-ერთ ორმოში ჩავიდა და მუშებს სამუშაოს გაგრძელების საშუალებას არ აძლევდა. პოლიციამ იგი სწორედ ამ დროს დააკავა.
ლაშა ჩხარტიშვილი ამჟამად „ქართული ოცნების“ ეკოლოგიის ქვეჯგუფის ხელმძღვანელია. მიხეილ მესხი, დავით ფაცაცია, გიორგი აფხაიძე და გიორგი ფარესაშვილი „ქართული ოცნების“ ახალგაზრდული ფრთის წარმომადგენლები არიან. ხოლო თეიმურაზ მურვანიძე პარტია „სალომე ზურაბიშვილი–საქართველოს გზის“ საერთაშორისო მდივანია.
„ქართულმა ოცნებამ“ და „სალომე ზურაბიშვილი – საქართველოს გზამ“ აქტივისტების დაკავება გააპროტესტა. კოალიცია „ქართული ოცნების“ განცხადებით, გავრცელებული ვიდეომასალიდან კარგად ჩანს, რომ ლაშა ჩხარტიშვილი ორმოში ჩავიდა და მუშებს სამუშაოს გაგრძელების საშუალებას არ აძლევდა. პოლიციისთვის კი მას წინააღმდეგობა არ გაუწევია.
„ჩვენ გვაქვს ვიდეოკადრები, სადაც ნათლად ჩანს, რომ თეიმურაზ მურვანიძე არ ეწევა კანონსაწინააღმდეგო ქმედებებს. მივმართავთ სახალხო დამცველს, საქართველოში აკრედიტირებულ დიპლომატიურ კორპუსს, რეაგირება მოახდინონ პოლიციის მხრიდან ჩადენილ უკანონობაზე“, - ნათქვამია პარტია „საქართველოს გზის“ განცხადებაში (იხ.: აქტივისტების დაკავების ვიდეოკადრები ).
დაკავებული აქტივისტების გარდა კიკვიძის ბაღში ასევე იმყოფებოდნენ ადგილობრივი მცხოვრებლები და გარემოს დამცველი სხვადასხვა ორგანიზაციების წარმომადგენლები.  მათ ვერ შეძლეს შეწინააღმდეგებოდნენ ადგილზე მობილიზებულ პოლიციის ძალებს, რომელთა ძალისხმევითაც კიკვიძის ბაღში ხეების ჩეხვა და პოლიციის შენობის საძირკვლის ამოთხრის სამუშაოები ინტენსიური ტემპით გაგრძელდა.
იმავე საღამოს თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა მოსამართლემ ნანა დარასელიამ ლაშა ჩხარტიშვილი ადმინისტრაციულ სამართალდამრღვევად ცნო და 400-ლარიანი ჯარიმა დააკისრა.
„დღეს დილით კიდევ ერთხელ დამაკავეს პოლიტიკური ნიშნით, რაც ჩემთვის უკვე მერამდენეა, ვეღარ ვითვლი, ალბათ - მეათე და სასამართლომ გამოიტანა მეათე პოლიტიკური განაჩენი ჩემს მიმართ“, - განაცხადა ლაშა ჩხარტიშვილმა პროცესის დასრულების შემდეგ.
„ლაშა ჩხარტიშვილი სამართალდამრღვევად ცნეს იმ ქმედებისათვის, რომლისთვისაც მისთვის მადლობა უნდა გამოეცხადებინათ. ის იცავდა კანონს, რომლის ძალითაც რეკრეაციულ ზონაში  იკრძალება ხეების გაჩეხვა და მძიმე კონსტრუქციის მშენებლობის წამოწყება და განხორციელება. სწორედ ამ კანონს იცავდა ლაშა, მაგრამ იმის ნაცვლად, რომ მისთვის მადლობა ეთქვათ, პოლიციელებმა უკანონოდ მოითხოვეს მისგან ამ ქმედების შეწყვეტა. პოლიციელების უკანონო მოთხოვნას იგი არ დაემორჩილა და ამის გამო ცნეს იგი სამართალდამრღვევად“, - განაცხადა ჩხარტიშვილის ადვოკატმა გელა ნიკოლაიშვილმა სასამართლოს გადაწყვეტილების კომენტირებისას.
„პალიტრა ტვ“-ის კორესპონდენტის ცნობით, სასამართლოზე პატრულის თანამშრომლებმა მიუთითეს, რომ ლაშა ჩხარტიშვილმა კიკვიძის ბაღში უკანონოდ ხელი შეუშალა მშენებლობას და არ დაემორჩილა პოლიციელების კანონიერ მოთხოვნას.
პოლიციის თანამშრომლებმა ასევე განმარტეს, რომ სამართალდამცველები შემთხვევის ადგილზე გამოიძახეს ლაშა ჩხარტიშვილმა და იქ მიმდინარე სამუშაოების მწარმოებელმა. სამუშაოს მწარმოებელი ამბობდა, რომ ჩხარტიშვილი მათ უკანონოდ უშლიდა ხელს, ხოლო ჩხარტიშვილი განმარტავდა, რომ სამუშაოები უკანონოდ მიმდინარეობდა. როგორც საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა განმარტეს, სამუშაოების მწარმოებელმა მათ წარმოუდგინა შესაბამისი დოკუმენტი, ასევე აღნიშნულ ტერიტორიაზე იყო გაკრული აბრა, რომლის მიხედვითაც პოლიციის შენობის მშენებლობა მიმდინარეობდა.
ლაშა ჩხარტიშვილის ადვოკატის, გელა ნიკოლაიშვილის განცხადებით, ასეთ დოკუმენტს მოსამართლე არ უნდა დაყრდნობოდა. იგი მიიჩნევდა, რომ მოსამართლეს არც სხვა მყარი მტკიცებულებები ჰქონდა იმისთვის, რომ ჩხარტიშვილი სამართალდამრღვევად ეცნო.

On February 25, opposition activist Lasha Chkhartishvili was arrested in Kikvidze garden, Tbilisi. He protested deforested plants and construction of police office in Kikvidze Garden during several days. On the same day, five more people were arrested in the same garden; they are Mikheil Meskhi, Giorgi Apkhaidze, Dato Patsatsia, Giorgi Paresishvili and Teimuraz Murvanidze, who protested detention of Lasha Chkhartishvili and requested his immediate release.
Lawyer and relatives of Lasha Chkhartishvili did not know his whereabouts for a long time. His lawyer Gela Nikolaishvili said the trial on administrative case must be held within 12 hours after detention. According to the general practice, the lawyer cannot meet the lawyer before the trial “So, I did not know which police station Chkhartishvili was taken to,” Nikolaishvili said.
Lasha Chkhartishvili protested deforestation of trees and construction of a new police office in Kikvidze Garden. Correspondent of the Interpresnews reported that Chkhartishvili jumped into one of the holes dug during the construction and hindered the workers to continue work. The police officers detained him at that moment.
Currently, Lasha Chkhartishvili is head of ecological sub-group of the Georgian Dream. Mikheil Meskhi, Davit Patsatsia, Giorgi Apkhaidze and Giorgi Paresashvili are members of the youth branch of the Georgian Dream. Teimuraz Murvanidze is international secretary of the political party “Salome Zurabishvili – Georgia’s Road.”
Georgian Dream and Salome Zurabishvili – Georgia’s Road protested the detention of their activists. Coalition “Georgian Dream” stated that according to the spread video, Lasha Chkhartishvili jumped into the hall and did not allow the workers to continue work. But he did not resist the police officers during detention.
“We hold video-materials which prove that Teimuraz Murvanidze did not breach the law. We appeal to the Public Defender, diplomatic corps accredited in Georgia to respond to the illegal activities of the police officers,” the statement of the Georgia’s Road reads (see video).
The local inhabitants and representatives of various environmental organizations were in the Kikvidze Garden together with the detained activists. They could not resist the police officers, who assisted the workers to continue deforestation of trees and construction of basement of the police office in the garden.
On the same evening, Nana Daraselia, judge of Administrative Chamber at the Tbilisi City Court found Lasha Chkhartishvili guilty in the violation of the administrative law and imposed 400 GEL fine on him.
“This morning, they again detained me on political grounds; I cannot count the number of my detentions; I think it is tenth politically motivated judgment of the court against me,” Lasha Chkhartishvili said after the trial.
“Lasha Chkhartishvili was found guilty in the action for what he was to be appreciated. He protected the law, which prohibits construction activities in the reserved territory. Lasha was protecting this particular law but instead thanking to him, the police officers demanded him to stop his protest. He did not obey their illegal demand and relatively, he was punished for his refusal,” Gela Nikolaishvili said when commenting on the court judgment.
Correspondent of the Palitra.tv said that at the trial the patrol police officers said Chkhartishvili hindered the construction in the Kikvidze Garden and did not obey their legal request.
The police officers also clarified that Lasha Chkhartishvili and the people, who implemented construction activities on the place, called the law enforcement officers. The builder claimed Chkhartishvili hindered his activities and Chkhartishvili clarified the ongoing construction was illegal. The patrol police officers clarified that the construction manager showed them relevant document on the permission of construction; besides that, there was a notice on the surrounding area which stated that a police office was being constructed in the area.
Gela Nikolaishvili said the judge must not rely on similar document when passing the judgment. He thought the judge did not have any valid proofs to find Chkhartishvili guilty in the offence.