ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელშეშლის ფაქტი ქვიშხეთში
ტელეკომპანია „მაესტროს“ ჟურნალისტებს ხაშურის პოლიციის სამმართველოს შენობაში გარდაცვლილი სოლომონ ქიმერიძის ოჯახის წევრებთან გასაუბრების საშუალება არ მისცეს. მამაკაცებმა, რომლებიც გარდაცვლილის სახლთან მორიგეობდნენ, „მაესტროს“ ჟურნალისტებს სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს, კამერის წართმევა სცადეს და ფიზიკური ძალის გამოყენებით ტერიტორია დაატოვებინეს.
ჟურნალისტებმა ინციდენტის ფარულად გადაღება მოახერხეს.
ჟურნალისტი - ოჯახის წევრები დაგვიკავშირდნენ და გვითხრეს, რომ ის არის ნაცემი და შეიძლება ცემის შედეგად გარდაიცვალა.
ახალგაზრდა მამაკაცი - ეხლა რას იძახიან ოჯახში?
ჟურნალისტი - საქმეც მაგაშია, რომ ორი დღის შემდეგ სხვა რაღაც...
ახალგაზრდა მამაკაცი - არ იცოდნენ ოჯახის წევრებმა და გითხრეს... გაირკვა სიმართლე და რა არის დასამალი...
ასაკოვანი მამაკაცი - 75 წლის კაცი ვარ... დაგიმტვრევ ამას, წაიღე.
ოპერატორი - ხელი გაუშვი.
ასაკოვანი მამაკაცი - წაიღე მეთქი, გეუბნები.
ოპერატორი - წავიღებ.
ასაკოვანი მამაკაცი - არ ჩამმტვრევის, წადი აქედან შენი კარგი... წადით ახლა აქედან. ნეტა, იარაღი მქონოდა ისეთი, მიმაცხრილინა ერთი... იმ დღესაც დამაწყვიტეს ნერვები, ახლაც ნერვებს მაწყვეტამს. გაატარე მანქანები, გადი ეხლა მანქანა გაატარე.
ჟურნალისტი - ხელი გაუშვი კამერას.
ასაკოვანი მამაკაცი - წაიღე, ბიჯო, ეგ აპარატი. რას მიღებ…
ჟურნალისტი - ხელი გაუშვი ეხლა.
ასაკოვანი მამაკაცი - ამას უყურე როგო ქაჩავს თავსა, წაიღე ბიჯო. (მამაკაცი კამერას ხელს არტყამს და ჟურნალისტებს მისდევს).
ჟურნალისტი  - ხელი გაუშვი.
ასაკოვანი მამაკაცი - არ გითხარი, წაიღე მეთქი?! წაიღე-მეთქი, არ გითხარი?
ასაკოვანმა მამაკაცმა სხვა ახალგაზრდა მამაკაცებთან ერთად, ჟურნალისტებს თავი არც მას შემდეგ დაანება, რაც ისინი მანქანაში ჩასხდნენ. კადრში ჩანს, რომ მანქანას ორივე მხრიდან მამაკაცები ამოუდგნენ და ჟურნალისტებს ტერიტორიის დატოვებას აიძულებენ. ჟურნალისტებს მანქანის კარები ჩაკეტილი აქვთ, რომ ასაკოვანი მამაკაცი შიგნით არ შევარდეს. სოფლის დატოვების შემდეგ ჟურნალისტების მანქანას თეთრი ფერის „ოპელის“ მარკის მანქანიდან (სახელმწიფო ნომრით QCQ 572) უთვალთვალებდნენ.
საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის აღმასრულებელი დირექტორი, იურისტი თამარ კორძაია მიიჩნევს, რომ ვიდეომასალა საკმარისი საფუძველია იმისათვის, რომ ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელშეშლის ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე აღიძრას.
„ვიდეომასალაში ნათლად ჩანს, რომ ჟურნალისტებს არ აძლევენ მუშაობის საშუალებას. ჟურნალისტი თვითონ ამბობს, რომ მას ოჯახის წევრებმა შეტყობინეს, რომ გარდაცვლილი მამაკაცი იყო ნაცემი. სრულიად გაურკვეველი ადამიანები ჟურნალისტებს არ აძლევენ გარდაცვლილის სახლში შესვლისა და ოჯახის წევრებთან შეხვედრის შესაძლებლობას. თუ ოჯახს არ სურს ინტერვიუს მიცემა, გარეთ ე.წ. დაცვის დაყენება საჭირო არ არის. ყველაზე მნიშვნელოვანი მაინც ის არის, რომ ეს გაურკვეველი ადამიანები ძალადობენ ჟურნალისტებზე. ამ კადრებში ცალსახად ჩანს, რომ კონკრეტული ადამიანები ძალადობენ, ერთ-ერთი მათგანი მანქანაშიც კი უყვირის ჟურნალისტებს და აიძულებს დატოვონ ტერიტორია. ეს კადრები საკმარისი საფუძველია იმისათვის, რომ საგამოძიებო ორგანოები დაინტერესდნენ და აღძრან საქმე ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელშეშლის ფაქტზე“, - განუცხადა თამარ კორძაიამ მცხეთა-მთიანეთის საინფორმაციო ცენტრს.
მისივე თქმით, შესაძლოა, დაისვას საკითხი, რომ ხდებოდა კერძო საკუთრებაში შესვლა. თუმცა, კერძო საკუთრებაში შესვლა ჟურნალისტებისთვის მესაკუთრეებს არ აღუკვეთავთ. „ეს ხდებოდა სრულიად გაურკვეველი ადამიანების მიერ არა კერძო საკუთრებაში, არამედ გზაზე. განზრახვა, რომ მათ ხელი შეეშალათ ჟურნალისტებისთვის, ჩანს იქიდანაც, რომ მოძალადეები არ ამჟღავნებენ საკუთარ ვინაობას და მაქსიმალურად ცდილობენ, თავი აარიდონ ამას, კადრში არ მოხვდნენ“, - აღნიშნავს კორძაია.
ტელეკომპანია „მაესტროს“ დამფუძნებელმა მამუკა ღლონტმა სოციალურ ქსელ „ფეისბუქში“ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ასაკოვანი მამაკაცი, რომელმაც ჟურნალისტებს სოფელ ქვიშხეთში მუშაობის საშუალება არ მისცა, გურამ სუთიაშვილია.
„მისი შვილი არის პოლიციელი კობა სუთიაშვილი. მიუხედავად იმისა, რომ ხანშიშესულია, „მაესტრომ“ გადაწყვიტა, უჩივლოს მას ჟურნალისტური საქმიანობაში ხელის შეშლისთვის. ვიდეომასალაში კარგად ჩანს, როგორ ექცევა ეს სუბიექტი ჟურნალისტებს. თუ პროკურატურა საქმეს გაჭიმავს, შემდეგ ყველამ ერთად უნდა მოვითხოვოთ ამ კაცის დასჯა. იგი ციხეში უნდა აღმოჩნდეს აუცილებლად, რომ სხვა ასეთმა მოძალადეებმა ვეღარ გაბედონ მსგავსი ქმედება“, - წერს მამუკა ღლონტი.
შეგახსენებთ, რომ ხაშურის პოლიციის სამმართველოს შენობაში სოლომონ ქიმერიძე 27 თებერვალს გარდაიცვალა. პოლიციის შენობაში ქიმერიძის გარდაცვალების ფაქტი ოპოზიციონერმა დეპუტატმა გიორგი ცაგარეიშვილმა პარლამენტში, პრეზიდენტის გამოსვლისას გაახმაურა. „ხაშურის რაიონის პოლიციამ სასტიკად აწამა და წამებით მოკლა სოფელ ქვიშხეთის მცხოვრები სოსო ქიმერიძე. იგი ისეა ნაცემი და ნაწამები, რომ მთელი სხეული სისხლჩაქცევებით აქვს დაფარული“, - განაცხადა ცაგარეიშვილმა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ მეორე დღეს გავრცელებული ინფორმაციით, ქიმერიძე სამმართველოს კიბის მოაჯირიდან გადავარდნის შედეგად სასიკვდილოდ დაშავდა. ბიძინა ივანიშვილის საზოგადოებრივი მოძრაობა „ქართული ოცნების“ წარმომადგენლებმა ქიმერიძის ცხედრისთვის დამოუკიდებელი ექსპერტიზის ჩასატარებლად სოფელ ქვიშხეთში ექსპერტიც ჩაიყვანეს. თუმცა, ეზოს შესასვლელში მდგომმა უცნობმა მამაკაცებმა ისინი სახლში არ შეუშვეს. მედიაში გარდაცვლილი ქიმერიძის ფოტოებიც გავრცელდა, სადაც ქიმერიძეს სხეულზე არაერთი მძიმე დაზიანება აღენიშნება.

Interference in Journalist’s Professional Activities in Kvishkheti
Journalists of the TV-Company “Maestro” were not allowed to interview the family members of Solomon Kimeridze, who died in the office of Khashuri district police. The men, who patrolled in front of the house, insulted the Maestro’s journalists, tried to seize camera and compelled them to leave the area by force.
Journalists managed to video-record the incident in secret.
Journalist – The family members got in touch with us and said he was beaten and it might be reason of his death.
A young man – What are family members saying now?
Journalist – it is the problem that they have changed their position two days later…
The young man – The family members did not know the truth… now everything was cleared up and we have nothing to hide…
The elderly man – I am 75… I will break it… take it away
Cameraman – do not touch it
The man – I have warned you, take it away
Cameraman – Ok, I will
The man – I will destroy it; leave the place (cursing)… I wish I had gun; I would have shoot them… The same happened on the other day; they played on my nerves. Let the cars move.
The journalist – do not touch camera
The man – Take the camera away, do not shoot me
Journalist – do not touch it!
The man – look at him! Take the camera away! (He hit the camera and chased the journalists)’
Journalist – do not touch it
The man - Haven’t I told you take it away?!
The elderly man did not leave journalists alone even after they sat in the car. The video shows that men stood on both sides of the car and compelled the journalists to leave the area. The journalists had locked the door to prevent the man from getting into the car. After leaving the village, people sitting in the white Opel (QCQ 572) chased and watched the journalists’ car.
Executive director of the Georgian Journalist Ethic Charter, lawyer Tamar Kordzaia thinks the video-material is enough evidence to launch criminal case on the interference in professional activities of journalists.
“The video shows that people hindered journalists’ professional activities. The journalist told them the family members had informed them about physical assault of the dead man. Strange people did not allow journalists to enter the house and meet family members. If the family does not want to give interview, they do not need to appoint watchmen outside the house. The main point is that those strangers abused the journalists. It is proved by video. One of them is shouting at journalists even when they are sitting in the car and orders them to leave the area. This is enough evidence for investigative bodies to launch a case on the interference in professional activities of journalists,” Tamar Kordzaia told the ICMM.
She added, the harassers might allege that journalists tried to enter private property. However, the owners did not prohibit the journalists to enter their property. “Completely strange people harassed journalists on the road and not within the private property. Their intention to hinder professional activities of journalists is proved by the fact that the harassers did not introduce themselves and tried their best to avoid camera,” Kordzaia said.
The founder of the TV-Company “Maestro” Mamuka Glonti spread information on the social network “Facebook” and said that the elderly man cursing journalists is Guram Sutiashvili.
“His son Koba Sutiashvili is a police officer. Although he is old man, the Maestro decided to sue him for the interference in professional activities of journalists. The video demonstrates how he treats journalists. If the prosecutor’s office prolongs the process, everybody must demand his punishment. He must be imprisonment in order to prevent harassment of other violators,” Mamuka Glonti wrote.
On February 27 Solomon Kimeridze died in the Khashuri district police station. Oppositionist MP Giorgi Tsagareishvili made statement about his death at the parliament when the President of Georgia made his annual speech to the parliament. “Soso Kimeridze from Kvishkheti village was ruthlessly tortured and killed by Khashuri district police. His body is covered with bruises as a result of beating and torture,” Tsagareishvili said.
Next day, the MIA spread information that Kimeridze fall over the handrail of the staircase in the police station. Representatives of Bidzina Ivanishvili’s public movement “Georgian Dream” sent expert to the village to expertise the body but strangers did not allow them into the house. Later, the photos of the dead Kimeridze were spread by media which shows several grave injuries on his body.