„ქართუ ბანკის“ ხელმძღვანელობას კონტროლის პალატამ განმარტებები მოსთხოვა
„ქართუ ბანკის“ გენერალური დირექტორის პირველ მოადგილეს ნატო ხაინდრავას ახსნა-განმარტებები ზვიად ხუხუნაშვილისა და რამაზ ქურდაძის საქმეებთან დაკავშირებით მოსთხოვეს. ამის შესახებ ჟურნალისტებს ნატო ხაინდრავამ 7 მარტს კონტროლის პალატის მონიტორინგის სამსახურის ხელმძღვანელთან, ნათია მოგელაძესთან შეხვედრის შემდეგ განუცხადა.
მისივე თქმით, ნათია მოგელაძეს მიაწოდა ინფორმაცია იმის თაობაზე, რომ ქურდაძისა და ხუხუნაშვილის მიმართ, არავითარი მოთხოვნა დარიცხული ბონუსების „ქართულ ოცნებაში“ გადარიცხვასთან დაკავშირებით არ ყოფილა.
„დაახლოებით ამავე ოდენობის ბონუსები, მათ გარდა კიდევ 18 თანამრომელს დაერიცხა და რატომ მაინცდამაინც ქურდაძისა და ხუხუნაშვილის მისამართით იქნებოდა ამგვარი მოთხოვნა წაყენებული. ამ რაოდენობის ბონუსები ბანკებისთვის ჩვეულებრივი მოვლენაა. ასეთი სტრესული ვითარება კი, რაც ბოლო პერიოდში „ქართუ ბანკშია“, არასოდეს ყოფილა, შესაბამისად, რომ არ მომხდარიყო პერსონალის გადინება, ბონუსებით შევეცადეთ მათ მეტად მოტივირებას და დავუფასეთ სტრესულ ვითარებაში მუშაობა“, - განაცხადა ნატო ხაინდრავამ.
მისივე ინფორმაციით, რამაზ ქურდაძემ სამსახური საკუთარი განცხადების საფუძველზე უკვე დატოვა, ხოლო ზვიად ხუხუნაშვილი დღემდე რჩება ბანკში.
ნატო ხაინდრავა ხუხუნაშვილისა და ქურდაძის კომენტარებს, რომლებიც ტელევიზიით გავრცელდა, ზეწოლის შედეგად გაკეთებულად მიიჩნევს.
„ქართუ ბანკის“ იურიდიული განყოფილების უფროსმა რამაზ ქურდაძემ და ფასიანი ქაღალდების განყოფილების უფროსმა ზვიად ხუხუნაშვილმა საკუთარი განცხადებების საფუძველზე რამდენიმე დღის წინ თანამდებობები დატოვეს. სატელევიზიო კომენტარში ამის მიზეზად ქურდაძემ და ხუხუნაშვილმა მათთვის დარიცხული უჩვეულოდ მაღალი პრემიები დაასახელეს, რომელთა გადარიცხვასაც, „ქართული ოცნების“ ანგარიშზე სთხოვდნენ.
„ქართუ ბანკის“ პრეზიდენტი ნოდარ ჯავახიშვილი კი თანამშრომლების მიმართ ამგვარი მოთხოვნების წაყენებას უარყოფს და აცხადებს, რომ პრემიები გაწეული სამუშაოს გამო დაერიცხათ.

Chamber of Control Expects Explanations from the Cartu Bank Administration
Deputy director-general of the Cartu Bank Nato Khaindrava was requested to make clarifications with regard to Zviad Khukhunashvili and Ramaz Kurdadze’s cases. Nato Khaindrava told journalist about it after her meeting with Natia Mogeladze, head of monitoring department of the Chamber of Control.
Nato Khaindrava said that she had informed Natia Mogeladze that there was no requirement to transfer the bonuses granted to Kurdadze and Khukhunashvili to the Georgian Dream’s account.
“About 18 employees of the bank received the almost same amount of bonuses and it is weird why the Chamber of Control was particularly interested in the case of Kurdadze and Khukhunashvili. It is ordinary operation in the bank to grant bonuses to its employees. We have never observed such a stressful working regime in the Cartu Bank before and so it is not strange that we granted bonuses to our employees to prevent drain of the personnel; with those bonuses we tried to increase their motivation and valued their work in stressful environment,” Nato Khaindrava said.
She added that Ramaz Kurdadze has already quitted bank based on his own application but Zviad Khukhunashvili still works at the bank.
Nato Khaindrava believes that comments of Khukhunashvili and Kurdadze, which were broadcasted by TV-Companies, were made under oppression.
Head of legal department at the Cartu Bank Ramaz Kurdadze and head of Securities Division Zviad Khukhunashvili quitted the positions based on their own applications several days ago. In their TV-comments, Kurdadze and Khukhunashvili said they had received high bonuses and were requested to transfer the received money to the account of the Georgian Dream; it became reason of their resignation application.
Cartu Bank’s president Nodar Javakhishvili denies the information about similar requests to their employees and states that bonuses were allocated because of their good job.