საკონსტიტუციო სასამართლომ ლევან იზორიას სარჩელი წარმოებაში მიიღო
საკონსტიტუციო სასამართლომ „პოლიციის შესახებ კანონის“ თაობაზე „თავისუფალი დემოკრატების“ წევრის, ლევან იზორიას სარჩელი წარმოებაში მიიღო.
როგორც იზორიამ „პირველს“ განუცხადა, საქმის არსებითი განხილვა უახლოეს პერიოდში გაიმართება, თუმცა კონკრეტული თარიღი უცნობია.
„ჩვენ ვთვლით, რომ „პოლიციის შესახებ კანონის“ მე-9 პრიმა მუხლის პირველი და მეორე პუნქტი არაკონსტიტუციურია. პირველ მუხლში წერია, რომ პოლიციელს გონივრული ეჭვის საფუძველზე შეუძლია, პირი შეაჩეროს, ხოლო მეორე პუნქტში აღნიშნულია, რომ ასევე ამ ეჭვის საფუძველზე მას შეუძლია, პირს თავისუფლება „გონივრული ვადით“ შეუზღუდოს. ჩვენ ვფიქრობთ, რომ კანონის ორი პრიმა მუხლი კონსტიტუციის მე-18 მუხლს, კერძოდ, თავისუფალი გადაადგილების უფლებას ეწინააღმდეგება“, - განაცხადა იზორიამ.
ამასთან, მისივე შეფასებით, ე.წ. გონივრული ეჭვის შესახებ ჩანაწერით გამოწვეული თვითნებობის შედეგია ის, რაც თებერვლის ბოლოს ხაშურის რაიონის პოლიციის სამმართველოში მოხდა, ვინაიდან სოლომან ქიმერიძე განყოფილებაში ყოველგვარი სტატუსის გარეშე, ე.წ. გონივრული ეჭვის საფუძველზე ჰყავდათ მიყვანილი.

Constitutional Court of Georgia found the complaint of Levan Izoria member of Free Democrats admissible.
As Izoria stated to the new agency Pirveli, the case hearings will start in the nearest period. However, the exact date is unknown.
“We consider that the paragraphs I and II of the article 9¹ of Law on Police of Georgia are unconstitutional. The article I states that a policeman can stop an individual based on reasonable doubt. The paragraph II states that based on this doubt the freedom of this individual can be restricted for “indefinite” term. We think that these two articles of the law contradict article 18 of the Constitution, specifically right of free movement,” – Izoria stated.
According to his assessment, the result of the vague term of the so-called “reasonable doubt” is what happened in Khashuri region police agency when Soloman Kimeridze was brought to the agency without any status on the ground of the so-called reasonable doubt.