ი. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი,
საქართველოს დეოკუპაცია და ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენა ჩვენთვის, უპირველესად, სამშობლოს სრული განთავისუფლება და გამთლიანებაა. საერთაშორისო საზოგადოებისთვის ეს ნიშნავს საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტურ პრინციპთა, უმნიშვნელოვანეს, საერთო საკაცობრიო ღირებულებათა დამკვიდრებას კავკასიის საკვანძო ქვეყანაში. აფხაზეთი და აფხაზები ყოველთვის იყვნენ საქართველოსთან მჭიდრო კავშირში და ჩვენ მათთან გვაკავშირებს მრავალსაუკუნოვანი საერთო ისტორია, რომლის დამახინჯებისა და გადასხვაფერების მრავალი მცდელობა გამოვლინდა და კიდევ ვლინდება საკუთარი ბოროტი მიზნების განხორციელების სურვილით რუსეთის მხრიდან.
ჩემი აზრით, დღეს აფხაზეთის პრობლემის მოგვარება ჩიხშია შესული.  ქართული მხარის ყველა შეთავაზება აფხაზების მიმართ ან გრძელვადიან პერსპექტივებზეა გათვლილი, ან საეჭვოა მათი ეფექტურობა მდგომარეობის უკეთესობისაკენ შეცვლის თვალსაზრისით. ასე კი დრო რუსეთის სასარგებლოდ მუშაობს, რომელიც რამდენიმე მიმართულებით ცდილობს გაიმყაროს მდგომარეობა აფხაზეთში.  მიმაჩნია, რომ რაც შეიძლება მეტი უნდა დაიწეროს ამ თემაზე, რათა მუდამ პრობლემის გადაჭრის ძიების რეჟიმში ვიყოთ და  გავიაზროთ თუ 1. სად დავუშვით შეცდომა წარსულში, რათა აღარ გავიმეოროთ იგივე  2. რეალისტურად შევაფასოთ შექნმილი მდგომარეობა და დღევანდელი დამოკიდებულება ქართულ –აფხაზური საზოგადოებას შორის; ამასთან შევაფასოთ რამდენად ეფექტური იქნება მთავრობის პოლიტიკა კონფლიქტის მოგვარების საკითხში. 3. ჩამოვყალიბდეთ ყველაზე ცივილურ და ეფექტურ კონფლიქტის მოგვარების ხერხებზე.  დავიწყოთ პირველი პუნქტით.
ბოლო დროს, მედია საშუალებებით გაჟღერდა იდეა ბოდიშის მოხდის ინიციატივაზე აფხაზი საზოგადოების მიმართ ქართველების მიერ დაშვებული შეცდომებისათვის კერძოდ: „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო ცენტრმა“ გადაწყვიტა წამოიწყოს კამპანია, სახელწოდებით „ბოდიში, აფხაზებო!“  მე მივესალმები ამ კამპანიას, რადგან აღიარება არასოდეს არაა გვიან, მითუმეტეს, როცა შეცდომები ნამდვილად იყო დაშვებული, რომელზეც აფხაზ საზოგადოებას ნამდვილად აქვს მორალური უფლება იმის, რომ ქართველებისგან მომავალი საფრთხე ეგრძნო. მეორე მნიშვნელოვანი საკითხია ის, რომ ამით ჩვენ შეგვიძლია აფხაზებს და ოსებს დავანახოთ, რომ ნამდვილად ვხვდებით ჩვენს შეცდომებს. მაინც, რისთვის უნდა მოვუხადოთ მათ ბოდიში?  ყველაფერ იმისთვის, რამაც დღევანდელი ჩიხი გამოიწვია და ამ ორი ხალხის გათიშვა ერთმანეთისგან.  გრძელი ისტორიული წიაღსვლა შორს წაგვიყვანს, ამიტომ უმჯობესია დავიწყოთ ახლო ისტორიიდან.
1990–იანი წლების ქართულმა ეროვნულმა მოძრაობამ რიგი მიზეზების გამო  მალე გადაიზარდა ეთნიკური ნაციონალიზმში. ეს იყო ძირითადად ქუჩის მოძრაობა, სადაც მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები ხშირად ეგზალტირებული მასების მიერ მიიღებოდა, ხოლო მოლაპარაკების გზები ქვეყნის ღალატად ცხადდებოდა. ლოგიკურია, რომ მას ინტელიგენცია განუდგა, რადგან არ იყო მიჩვეული ქუჩაში ყვირილს და ამასთანავე რადიკალური ოპოზიციის მიერ „წითელი“ ინტელიგენციის სტატუსი ჰქონდა მინიჭებული.  სწორედ ამ გამოსვლებზე გაისმა აფხაზეთის, აჭარისა და ოსეთის ავტონომიური ოლქების გაუქმების ლოზუნგები. ამან კი დაანახა საქართველოში არსებულ უმცირესობებს ამ მოძრაობაში ეთნიკური ნაციონალიზმის აღორძინების საფრთხე, რაც თავისთავად საფრთხის ქვეშ აყენებდა მათ. შესაბამისად ისინი დაუპირისპირდნენ  საქართველოს დამოუკიდებლობის იდეას მათივე უსაფრთხოების მიზნით. თუმცა ყოველივე ეს ცენტრალური ხელისუფლების მხარდაჭერით ხორციელდებოდა. ამას მოჰყვა 1989 წლის 18 მარტის ლიხნის შეკრება, სადაც სსრკ–ის ხელისუფლებამ მიიღო აფხაზი საზოგადოების მიმართვა, რომ აფხაზები განიცდიან ქართველი ხალხისაგან შევიწროებას და ეჭვის ქვეშ დგება აფხაზების ეთნოსის გადარჩენა ასიმილაციისაგან. პარალელურად საქართველოში დაიწყო გამოსვლები ამ გადაწყვეტილების საწინააღმდეგოდ, რაც ამავე წლის 9 აპრილს სსრკ–ის ხელისუფლების მიერ იქნა სისხლში ჩახშობილი, რამაც საბოლოოდ ყველა ქართული ძალა საქართველოს დამოუკიდებლობის მხარდაჭერამდე მიიყვანა. მაგრამ ასევე 9 აპრილის შემდეგ ქართული საზოგადოების  მნიშვნელოვანი ნაწილი დარწმუნდა, რომ ეროვნული უმცირესობები მხარს არ უჭერდნენ საქართველოს დამოუკიდებლობას და ისინი პოტენციურ „მეხუთე კოლონას“ წარმოადგენდნენ, ამიტომ ისინი მკაცრი კრიტიკის ობიექტები გახდნენ. საქართველოს დამოუკიდებლობის ნებისმიერი მოწინააღმდეგე მტრად და დამნაშავედ ცხადდებოდა, ხოლო მიტინგებზე გამოთქმული ზოგიერთი ლოზუნგი კი (“საქართველო ქართველებისთვის”; “ჩვენივე სახლში მასპინძლად ქცეული სტუმრების თავხედობა”; “ვისაც ჩვენთან არ უნდა წავიდეს საიდანც მოსულა.”)  საკმარისი საფუძველი იყო ეფიქრათ უმცირესობებს, რომ მათ დამოუკიდებელ საქართველოში აშკარა საფრთხე ელოდათ. საქართველოში ჩამოყალიბებულ ეთნონაციონალიზმს ასეთივე ეთნონაციონალიზმი დაუპირისპირდა ეროვნული უმცირესობების მხრიდან. ამის ნიადაგზე აფხაზეთშიც საქართველოს სახით ჩამოყალიბდა „მტრის ხატი“, რასაც შემდეგში ბევრი სისხლისღვრა მოჰყვა.
ამას დაემატა ულტრანაციონალისტ ზვიად გამსახურდიას ხელისუფლების სათავეში მოსვლა.  სწორედ მის დროს დაიწყო გაჟღერება თეზისმა აფხაზების ჩრდილოეთ კავკასიიდან გადმოსახლებისა და არამკვიდრობის, არაქართველური წარმომავლობის შესახებ. გახშირდა წერილები ქართველი ერის განსაკუთრებულობის შესახებ, რაც შოვინიზმის საფუძვლებს წარმოადგენდა. ამ ტენდენციას არც უმცირესობების შიგნით დაუყოვნებია ფანტასტიკური სტატიები მათი ხალხთა დიდების შესახებ.
ფაქტია, რომ იმდროინდელმა ეროვნულმა მოძრაობამ ვერ გამონახა საერთო ენა ეროვნულ უმცირესობებთან. მათ დაუშვეს უმთავრესი და ძალიან დიდი შეცდომა, რომ ისეთ სახელმწიფოში, როგორიც საქართველოა, სადაც ქართველების გვერდით ცხოვრობენ ბევრი ეროვნული უმცირესობები, საჭიროა წინდახედული და ფრთხილი პოლიტიკა მათ მიმართ, რათა თავიდან იქნეს აცილებული ნებისმიერი სახის კონფლიქტები მათთან. (სეპარატიზმი, ირიდენტიზმი და ა.შ.) ჩვენს ქვეყანაში ექსტრემისტული ნაციონალიზმი ყოველთვის სერიოზულ საფრთხეს წარმოადგენს როგორც საქართველოს მთლიანობისთვის, ასევე უმცირესობებისთვის.  ჩვენ კი მუდამ უნდა გვესმოდეს, რომ ჩვენ გვჭირდება არა ეთნიკური ნაციონალიზმი, არამედ ლიბერალურ–სამოქალაქო ნაციონალიზი, რომლის მთავარი პრინციპი ერთიანი ქართული სახელმწიფოს ჩამოყალიბება იქნება და ეთნიკურ ქართველებთან ერთად ეროვნულ უმცირესობებსაც გააერთიანებს.  თუ ეს ასე არ მოხდა საქართველოს სუვერენიტეტი და მთლიანობა მუდამ საფრთხის ქვეშ იქნება.
შეცდომების ჩამონათვალი არც ამით იწყება და არც მთავრდება, მაგრამ აღნიშნული ნაშრომის ზომა არ არის საკმარისი მათი დაწვრილებით განსახილველად. აქვე აუცილებელია აღნიშნის, რომ აფხაზები, რომ არა რუსეთის ხელშეწყობა, დამოუკიდებლად ამდენ რამეზე წამსვლელნი ნამდვილად არ იყვნენ.
დღევანდელ დღეს კი მოხდა ის, რაც ჩვენთვის ყველაზე მძიმე წარმოსადგენია. რაოდენ პარადოქსულიც არ უნდა იყოს,  რუსეთმა მოახდინა აფხაზეთის ოკუპირება, შემდეგ ეთნოწმენდის ჩატარება და შემდეგ ამ ტერიტორიის  „დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ“ გამოცხადება.  ამ ყველაფრის შემდეგ  აფხაზეთში საქმის რეალური განმკარგავი კვლავ რუსეთი  რჩება.  2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ რუსეთმა აღიარა აფხაზეთის და ე.წ. „სამხრეთ ოსეთი“, მაგრამ როგორც მოსალოდნელი იყო, იგი საკმაოდ მოუმზადებელი აღმოჩნდა ამ ნაბიჯისთვის. ამას იცის მოწმობს, რომ 3 წლის შემდეგაც იგი აღიარეს მხოლოდ ხუთმა სახელწმიფომ, როგორებიცაა ვანუატუ, ტუვალუ, ნაურუ, ნიკარაგუა, ვენესუელა. მართალია თვისობრივად  და აღიარების თვალსაზრისითაც ძალიან ბევრი განსხვავებაა კოსოვოსა და აფხაზეთის კონფლიქტს შორის, მაგრამ კოსოვო დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ მსოფლიოს 56 სახელმწიფომ აღიარა. აფხაზეთის და ე.წ.“სამხრეთ ოსეთის“ აღიარების უკან წაღებაზე ფიქრი ჩემი აზრით დროის კარგვაა, არა მხოლოდ პუტინისა და მედვევდევის დროს, არამედ მას შემდეგაც. ამის მარტივი დადასტურებაა კურილიის კუნძულები: ისინი დაიპყრეს 50 წელზე მეტი ხნის წინათ, მას შემდეგ უამრავი ხელისუფლება შეიცვალა, ითქვა უამრავი რამ, მაგრამ კურილიის კუნძულების სტატუსის გადახედვა არ მომხდარა. რუსი ექსპერტები ამას იმით ხსნიან, რომ ამას არავის აპატიებს რუსეთის საზოგადოებრივი აზრი.
მიუხედავად ექსპერტებისა და საზოგადო მოღვაწეების მიერ გამოთქმული უამრავი მოსაზრებისა, ისეთი შთაბეჭდილება მრჩება, რომ  თბილისში რეალურად არ სწავლობენ რა ხდება სინამდვილეში აფხაზეთში. არადა კონფლიქტის მოგვარებისთვის სასიცოცხლო მნიშვნელობა აქვს გავიგოთ, რას ფიქრობს იქ ხალხი. თუ ჩვენ რეალურად გვინდა ტერიტორიის დაბრუნება, დროა ამაზე ვიფიქროთ. ამის განსახორციელებლად კი ყველაზე ეფექტური საშუალება იქნებოდა თუნდაც უცხოელი სოციოლოგებისა და სამოქალაქო ინსტიტუტების მოწვევა. ქართული საზოგადოება არ უნდა იყოს ნიჰილისტურად განწყობილი ამ საკითხის მიმართ და ჩემი აზრით, არ უნდა ველოდოთ რამენაირ გეოპოლიტიკურ ცვლილებას, რაზეც წინა სტატიაში უკვე ვისაუბრე, თუ რა საფრთხის მატარებელია საქართველოსთვის ეს გეოპოლიტიკური ცვლილება.
დღეს ქართველი ხალხი მოკლებულია შესაძლებლობას პირდაპირ დაელაპარაკოს აფხაზ ხალხს და პირიქით.   მრავალი წელია, გარკვეულ ძალებს ქართული საზოგადოება შეგნებულად ჰყავთ შეცდომაში შეყვანილი და მიზანმიმართულად არიდებენ თავს პირდაპირ დიალოგს. ხელოვნურადაა ჩაშლილი მოლაპარაკებების პროცესი. ხალხს კი უნერგავენ აზრს, რომ მშვიდობიანი მოლაპარაკებები ჩიხშია შესული  მაშინ, როდესაც სამშვიდობო მოლაპარაკებები პრაქტიკულად არც დაწყებულა.   აფხაზური კონფლიქტის მოგვარების პროცესში არ შეიძლება თვითონ აფხაზების როლი უგულვებელვყოთ და მითუმეტეს არ შეიძლება ქართული საზოგადოება იზიარებდეს ამას.
ქართული მხარე მიიჩნევს, რომ სეპარატისტული რეჟიმების კონფლიქტის მხარეებად აღიარება გულისხმობს აფხაზეთისა და ე.წ. „სამხრეთ ოსეთის“ დამოუკიდებლობის ცნობას და მათთან შეთანხმების გაფორმებას ძალის გამოუყენებლობის შესახებ და სწორედ ამის გამო მიმდინარეობს მოლაპარაკებები რუსეთთან, რადგან ის არის კონფლიქტის გამჩაღებელი, ხელის შემწყობი და ა.შ.   გთავაზობთ დავუშვათ საწინააღმდეგო ჰიპოთეზა, მართალია რეალობას მოკლებული,  მაგრამ  განსხვავებას დაგვანახვებს.  დავუშვათ მოხდა ისე, რომ  ვთქვათ, ხვალ რუსეთის პრეზიდენტმა თქვას, ისევ ვცნობთ საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასო. ამის ლოგიკური გაგრძელება იქნება ის, რომ აფხაზები და ოსები დაუყოვნებლივ გამოვლენ რუსეთის ამ გადაწყვეტილების წინააღმდეგ და აუმხედრდებიან საკუთარ მოკავშირეს.  აფხაზები და ოსები იმიტომ მოქმედებენ რუსეთის მითითების შესაბამისად, რომ ეს ემთხვევა მათ ნაციონალურ პროექტებს.  მაშ, რატომ არ უნდა დაველაპარაკოთ თვითონ აფხაზებს?! საკმარისია კი რუსეთის მხრიდან აღირების უკან წაღება აფხაზეთისა და აფხაზების დასაბრუნებლად?! ჩვენ უნდა დავიბრუნოთ აფხაზეთი, ოღონდ აფხაზებთან ერთად. დღეს მათ რუსეთის „ფორმალური“ ხელშეწყობით აქვთ ის  სტატუსი, რომელიც უნდოდათ მათ საქართველოსგან დამოუკიდებლობა და მასთან თანასწორუფლებიანობა.  მართალია  მხოლოდ 5 ქვეყნის მიერ აღიარებული, მაგრამ მაინც. ისინი აფხაზეთიდან დევნილების დაბრუნებასაც კი აღიქვამენ, როგორც აფხაზური ეთნოსის არსებობის დასასრულს.
უფრო მნიშვნელოვანი საკითხია, რომ კონფლიქტის მიმართ განსხვავებული წარმოდგენები იწვევს ამა მხოლოდ კოორდინაციისათვის შეზღუდული სივრცის არსებობას, არამედ მთავრობის მხრიდან ზოგიერთი გადადგმული ნაბიჯი ხელს უშლის კიდეც პროცესის განგრძობადობას. მთავრობის მიერ მიღებული კანონქვემდებარე აქტები ქმნის არაკომფორტულ გარემოს ან ზღუდავს არასამთავრობო ორგანიზაციების მუშაობას კონფლიქტის დარეგულირების კუთხით. უკვე წლებია, მიმდინარეობს საინფორმაციო ომი ქართველი და აფხაზი ხალხების წინააღმდეგ. მოსახლეობას მაქსიმალურად გაფილტრული ინფორმაცია მიეწოდება, უმეტეს შემთხვევაში კი მხოლოდ დეზინფორმაცია. ყოველდღიურად მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით გადის დაუსრულებელი ტყუილების ციკლი, ხდება მტრის ხატის შექმნა და ამას დასასრული არ უჩანს. ხალხი კი, რომელსაც არ გააჩნია ინფორმაციის ალტერნატიული წყარო, სამწუხაროდ, იჯერებს ამ ინფორმაციას. მხოლოდ ერთეულებმა იციან, რომ ტელეეკრანიდან ნანახი ფაქტების და მოვლენების უმრავლესობა ან საერთოდ მოგონილია, ან მასში მხოლოდ ნაწილია სიმართლის. ე.წ. სამთავრობო ტელევიზიები ხელს უწყობენ მეორე მხარის დეჰუმანიზაციასა და აღრმავებენ გახლეჩილი საზოგადოებებში პოლარიზაციის ტენდენციებს. მედია პროდუქტები, რომლებიც იქმნება სამოქალაქო სივრცეში მშვიდობის მშენებლობის ორგანიზაციების მიერ, ვერ ჰპოვებს საკმარის ასახვას მედია სივრცეში.
ამ „პოლიტიკურ თამაშებში“ კი სულ უფრო უკანა პლანზე იწევს და იჩქმალება დევნილთა საკითხი.  ჩემთვის ძალზე შემაშფოთებელია ის პირობები, რომელშიც დღეს აფხაზეთიდან დევნილებს უწევთ ცხოვრება საქართველოში. ხშირად ვაწყდები მათ შესახებ ინფორმაციებს მედიაში: თუ რა მიზერულ დახმარებას იღებენ სახელმწიფოსგან დახმარების სახით; როგორ შენობებში ცხოვრობენ; მათი ძალიან დიდი ნაწილი დაუსაქმებელია; დიდი ნაწილი ლტოლვილთა განსახლების სამინისტროს სამოქმედო გეგმას აფასებს როგორც ძალიან მოუქნელს. მათი თქმით, სახელმწიფოს არ შეუძლია მათ მოუსმინოს და არსებობს კიდევ ძალიან ბევრი დამადასტურებელი ფაქტი, რის შედეგადაც შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ მათი ინტეგრაცია ქართულ საზოგადოებაში ძალიან მძიმედ მიმდინარეობს.   თითქოს ხელისუფლება თამაშობს პალესტინურ მოდელს, რომ თუ იგი ამ ხალხს დაასახლებს ნორმალურად და უზრუნველყოფს ნორმალური სოციალური პირობებით, მათ აღარ მოუნდებათ დაბრუნება აფხაზეთში. პალესტინური მოდელის თანახმად, ეს ხალხი გაჭირვებული უნდა იყოს, რომ  მუდამ უკან დაბრუნებაზე იფიქრონ და შესაბამის მომენტში მათ იერიში მიიტანონ აფხაზეთზე. რეალურად, პალესტინას დღემდე მოუგვარებელი აქვს ეს კონფლიქტი ისრაელთან, ხოლო გერმანია, სადაც გფრ–მა გადაწყვიტა გფრ–დან დევლილი ხალხის დასახლება–გაერთიანდა.
რა უნდა გაკეთდეს კონფლიქტის მშვიდობიანი გზით მოგვარებისთვის?  უპირველეს ყოვლისა, ჩვენ უნდა დავიწყოთ პირდაპირი დიალოგი აფხაზებთან. უნდა გამოვიყენოთ სათანადო ინსტრუმენტები და პოლიტიკა იმისთვის, რომ დავარწმუნოთ აფხაზები, რომ მათი შიშები მცდარია. იმისათვის, რომ აფხაზების როლი არ უგულვებელყოთ ამ კონფლიქტში, უნდა მოხდეს აფხაზეთისა და ე.წ. „სამხრეთ ოსეთის“ კონფლიქტის მხარეებად ცნობა, რაც პირდაპირ კავშირშია სამოქალაქო საზოგადოებებისა  და არასამთავრობო ინიციატივების გააქტიურებასთან და საჭიროა შეწყდეს ურთიერთბრალდებებზე აწყობილი პოლიტიკა. ამ რეგიონების კონფლიქტის მხარეებად აღიარების რეკომენდაციას იძლევა ტალიავინის კომისიის დასკვნაც, რომელსაც ორივე მხარე საკუთარი უდანაშაულობის დამადასტურებელ დოკუმენტად მიიჩნევს, თუმცა ჩემი პირადი მოსაზრებით ეს დოკუმენტი საბოლოო სახით მაინც პოლიტიკურად კორექტული აღმოჩნდა. აღარ უნდა დავუშვათ კონფლიქტის ძალისმიერი გადაჭრის მცდელობა,  თორემ ეს კიდევ უფრო დაგვაშორებს აფხაზებთან. აღარ უნდა დავუშვათ წამოგვაგოს რუსეთმა მსგავს პროვოკაციაზე და აფხაზეთთან ძმათამკვლელ ომში ჩაგვაბავს. არ უნდა გამეორდეს მსგავსი დაპირისპირება, როდესაც რუსეთი ორივე მხარეს–ქართველებსაც და აფხაზებსაც იარაღს აძლევდა იმისთვის, რომ ერთმანეთი დაეხოცათ.  აღარც იმის ილუზიები უნდა არსებობდეს ჩვენში, რომ საერთაშორისო თანადგომა და საერთაშორისო ორგანიზაციების დახმარება მოგვიგვარებს ამ პრობლემას. აქვე დავამატებდი, რომ ამ უკანასკნელთა მუშაობაც ხშირად იზღუდებოდა ადგილობრივი ხელისუფლებების მიერ.
ერთ–ერთი უპირატესობა, რაც გააჩნია საქართველოს აფხაზების გადმობირების მცდელობისას, ეს არის მისი პროდასავლური კურსი. აფხაზები აცნობიერებენ, თუ რა უარყოფითი შედეგები მოუტანა მათ რუსეთთან ურთიერთობამ და ამიტომ მათთვის ძალზე მნიშვნელოვანია ევრო ინტეგრაცია. რუსეთის გავლით ევროპისაკენ გზა არის  ძალიან ვიწრო და თანაც კონტროლირებადი. ამიტომ  საქართველო შეიძლება გახდეს ის ლოკომოტივი, რომელსაც შეუძლია გაიყვანოს აფხაზეთი და სხვა ჩრდილო კავკასიის რესპუბლიკები ცივილიზებული სამყაროსაკენ. მაგრამ ამას სჭირდება გააზრებული სტრატეგია, რომელიც სამწუხაროდ საქართველოს არა აქვს. ეს სტრატეგია უნდა გულისხობდეს მუშაობას როგორც ელიტებთან, ისე ფართო მასებთან.  ამ პროცესს მნიშვნელოვნად აფეხებს ნიშნის მოგებით საუბარი აფხაზებთან, რაც აშკარად გამოჩნდა რამდენიმე კილომეტრში აფხაზეთის საზღვრიდან–განახლებული ანაკლიის გახსნის დროს პრეზიდენტის სიტყვით გამოსვლის დროს.
2008 წლამდე იყო მოწოდებები, რომ ჩვენ უნდა დავბრუნებულიყავით აფხაზეთში, ოღონდ მცირე სისხლის ფასად. 2008 წლის ომი კი ყველასთვის კარგი მაგალითი აღმოჩნდა, რომ სათავისო დასკვნები გამოეტანათ.  თუმცა,  ომი ჯერ გონებაში და ცნობიერებაში იწყება და მერე რეალურად. წლების წინ ჩვენს შორის დაწყებული ომი, სამწუხაროდ, გრძელდება დღესაც. ომი ოდესმე უნდა დამთავრდეს და ეს თავდაპირველად უნდა დამთავრდეს ჩვენს ცნობიერებაში. ომი უკვე დამარცხებაა.
ალბათ ყველასთვის ნათელია, რომ  საჭიროა ორივე მხრიდან კომპრომისზე წასვლა. ჩვენ მხრიდან შეთავაზებების მაქსიმუმი ესაა: იმ ავტონომიური უფლებების მაქსიმუმი, რაც კი ცნობილია საერთაშორისო სამართალსა და პოლიტიკაში.  ასევე პრეზიდენტის ინიციატივით შეიქმნას ერთობლივი თავისუფალი ეკონომიკური ზონა გალსა და ოჩამჩირეში, ვიცე–პრეზიდენტის თანამდებობა ვეტოს უფლებითა და დამატებითი უსაფრთხოების გარანტიები. აფხაზები ამ შემოთავაზებაზე არ მოდიან და არცაა გასაკვირი. მათ ხომ ის მიიღეს, რაზეც რამდენიმე წლის წინ ალბათ ვერც იოცნებებდნენ.
დღეს კი ქართული საზოგადოების უმთავრესი გამოწვევა ამ საკითხის მოსაგვარებლად ჩემი აზრით, არის ის, რომ მოახდინოს სახელმწიფოზე ზეწოლა, რათა ხალხიც ჩართული იყოს საგარეო პოლიტიკის წარმართვაში.  თუ საგარეო პოლიტიკას ეროვნული ინტერესები წარმართავს, ეს უკანასკნელი ხომ ხალხიდან უნდა მოდიოდეს?!  ახლა კი ჩვენ გვაქვს მდგომარეობა, როდესაც ამ კონკრეტულ საკითხში ეროვნულ ინტერესები წინააღმდეგობაში მოდის საგარეო პოლიტიკასთან. აფხაზეთის თემა არ უნდა იქცეს „საჯილდაო ქვად“ რუსეთსა და საქართველოს შორის,  რის ხარჯზეც ამ უკანასკნელთა ხელისუფლება თავისი რიტორიკითა და პროპაგანდით შეეცდება ხალხის დარაზმვას გარეშე მტრის, ამ შემთხვევაში ერთმანეთის წინააღმდეგ.
კონფლიქტი, თავისი რთული და კომპლექსური ხასიათიდან გამომდინარე, ძალადობის ფორმებიდან საზოგადოებრის ყველა ფენის აქტიური ჩართვის გარეშე. ჩვენ გვჭირდება მრავალდონიანი დიპლომატია, რომელიც პოზიტიურ ზემოქმედებას მოახდენს გახლეჩილ საზოგადოებებზე მშვიდობის მშენებლობის კუთხით. ამ შემთხვევაში კი საჭიროა საზოგადოების, როგორც მთლიანი ორგანული სისტემის თანხმობა და მზაობა ამ საკითხის მიმართ, რადგან მრავალდონიან დიპლომატიაში  შეუძლებელია ისაუბრო რომელიმე დონის წარმატება/წარუმატებლობაზე ცალკეულად, რადგან ზოგადი სურათი არ შეიცვლება, კონფლიქტის ტრანსფორმაცია ვერ მოხდება საზოგადოების ცალკეული ჯგუფების დონეზე.
ასეთი სახით კი, როგორი სურათიც გვაქვს დღეს,  კონფლიქტი რჩება დაკონსერვებული. სამას ათასამდე დევნილი და ლტოლვილი, პარტიზანული მოძრაობა და უმძიმესი კრიმინალური მდგომარეობა აფხაზეთში. ეს ვარიანტის სრულიად მისაღებია რუსეთისთვის, რადგან ეს ერთადერთი ვარიანტია, როცა რუსეთი მთლიანად აკონტროლებს აფხაზეთს და გარკვეულ გავლენას ახდენს საქართველოზე ამ ფორმით.

Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Faculty of Social and Political Sciences,
Deocupation and restoration of Georgia’s territorial integrity, in the first place means full liberation and integration of our country. For the international society it means establishment of fundamental principles of international law and universal human values in the key countries of Caucasia. Abkhazia and Abkhazians have always been in close relations with Georgia and we are united by century-old common history. Russia has numerous times attempted to distort and change this history to fit it to its evil aims.
I think problem of Abkhazia is a deadlock problem. Every offer of Georgian government is either aimed on long-term perspectives or their efficiency towards the improvement of the existing situation is doubtful. In this situation, time factor works for Russia which tries to strengthen its position in Abkhazia in several directions. I think we should write as much as possible on this issue to constantly be in the regime of seeking problem solution and realize 1: Where we made mistakes in the past and not to do the same in future 2. Realistically assess existing situation and current relationships between Georgian-Abkhazian societies; besides assess how effective government’s policy can be in the issues of conflict resolution. 3. Determine most civil and effective ways of conflict solution. Let us start with the first one.
Some media outlets have been reporting on new initiative - idea to say sorry to Abkhazian society for the mistakes Georgians made. Particularly, Human Rights Center decided to start campaign entitled “Sorry Abkhazians!” I welcome this campaign. It is never too late to say you are sorry, particularly when the mistakes were really made and Abkhazian society had a moral right to expect threat from Georgians. Another important issue is that we can show Abkhazians and Ossetians that we really acknowledge our mistakes. Why shall we apologize? For everything that caused this deadlock and isolated these two people. Long historical analyse will bring us too far. That is why it is better to start with the nearest history.
National movement of 1990ies incited ethnical nationalism. Basically it was a street action where important decisions were often made by exalted masses of people and seeking ways of negotiations was interpreted as a betrayal of your homeland. It is logical that intelligencia stood aside since it was not used to street actions and had a status of “red” intelligencia granted by the radical opposition. Slogans to abolish autonomous regions of Abkhazia, Adjara and Ossetia were first heard at these protests. This certainly planted fear of rise of ethnical nationalism among minority groups. Thus, they confronted the idea of independence of Georgia for their own security. However, all this was underway by the support of central government. Likhni meeting of March 18th of 1989 was the continuation of these developments where the Soviet government received the address of Abkhazian people that Abkhazians are subject to oppression and saving Abkhazian ethnicity from assimilation is under the question. Alongside, the protests started in Georgia against this decision which resulted in the bloody suppression by the Soviet government on April 9th. Ultimately, all Georgian forces united to support idea of independence of Georgia. But, also after April 9th significant part of Georgian society started to believe that national minorities do not support independence of Georgia and they potentially represent “fifth colony.” Thus, they became objects of harsh criticism. Any opponent of independence of Georgia was declared to be an enemy and criminal. Some slogans announced at the meetings (Georgia for Georgians; Impudence of Guests Who Turned into Hosts in Our House; He Who Does not Want to be With us Can Leave) were sufficient grounds for minorities to believe that they were facing threat in independent Georgia. Ethnonationalism in Georgia was confronted by ethnonationalism from the side of national minorities. On the light of this situation, enemy image of Georgia had been formed in Abkhazia. The bloodsheds were result of all this.
During this period, ultranationalist Zviad Gamsakhurdia came in power. The stories about Abkhazians’ non-Georgian origin were inspired by him. Articles about uniqueness of Georgian nation incited shovinism. These kinds of tendencies were also observed among minorities.
The fact is that national movement at that time could not find common language with national minorities. They made the mainest and biggest mistake that in a state like Georgia where national minorities live next to Georgians it is necessary to have careful policy to avoide conflicts. (Separatism, iridentism and etc.) Extremist nationalism is always a serious threat both for majority as well as minority. We should always remember that it is not the ethnical nationalism that we need, but liberal-civic nationalism the main principle of which would be establishing Georgian state and uniting ethnical Georgians with national minorities. If this does not happen, sovereignty and integrity of Georgia will always be under threat.
It is not full list of mistakes but the amount volume of this work does not allow me to discuss everything in details. We should also note that Abkhaz people would have never dared so much without Russia’s support.
Today, the worst thing happened. Although it seems a paradox, Russia occupied Abkhazia, carried out ethnic cleansing there and declared the territory independent. Afterwards, Russia became the real governor in Abkhazia. After the August 2008 war Russia recognized independence of Abkhazia and so called South Ossetia but as it was expected, they were not prepared for similar decision because only five states recognized independence of those regions: Vanuatu, Tuvalu, Nauru, Nicaragua and Venezuela. Although there is much difference between the conflicts in Kosovo and Abkhazian, after gaining independence, Kosovo was recognized by 56 states worldwide. It is useless to think of annulment the recognition of Abkhazia and South Ossetia’s independence not only during Medevedev’s or Putin’s governments but even afterwards. Like it happened in Kuril Islands, whose status was never reviewed. Russian experts claim Russian civic society will never forgive it.
Despite diverse opinions of experts and public figures, apparently, Tbilisi is not interested what the real situation is in Abkhazia. While, it is urgently important for the conflict resolution to know what people think there. If we really want to gain the territory back, we should think about it. The most effective instrument could be invitation of foreign sociologists and civic institutions. Georgian society must not be nihilist about the issue and we must not expect any geo-political changes in future because it can be dangerous for Georgia.
Today, Georgian people do not have opportunity to have direct dialogue with Abkhaz people and vice versa. For the last years, certain powers purposefully misled Georgian society and avoided all kind direct dialogue with the opposite party. The negotiation process was artificially hindered. They try to convince people that peaceful talks are in deadlock while they were not launched at all. We cannot neglect the role of Abkhaz people in the conflict resolution process and furthermore, Georgian society should not share this idea.
Georgian party believes that if they recognize secessionist as regimes conflict parties, they will also recognize independence of Abkhazia and so-called South Ossetia and sign agreement on non-use of force against them. Based on these reasons, Georgia leads negotiations with Russia because it broke out and escalated the conflict. I offer you to discuss the opposite hypothesis; although it is unreal, it can show alternative picture to us. Let us admit that tomorrow Russian president recognizes territorial integrity of Georgia. Logically, Abkhaz and Ossetian peoples will protest this decision and will rebel against their own ally. Abkhaz and Ossetian people act in accordance to the Russian instructions because it meets their national goals. So, why should not we negotiate with Abkhaz people directly?! Is it enough to gain Abkhazia and South Ossetia back if Russia annuls its statement about independence of Abkhazia and South Ossetia?! We must gain Abkhazian land back together with Abkhazian people. Today, they have this “formal” status with the support of Russia, which could guarantee their independence and equality with Georgia. Though their independence was declared only by five states. They perceive return of IDPs from Abkhazia as disaster for Abkhaz ethnicity.
More significant problem is that different approaches to the conflict solution not only restrict space for coordination, but several steps taken by the Georgian authority hinders sustainability of the process. The legal acts adopted by the government creates inconvenient environment or restricts work of NGOs on the conflict resolution. Information war against Georgian and Abkhaz peoples has been underway for many years already. The population receives extremely filtered information and mostly it is disinformation. On daily basis, the mass media releases endless lies to create enemy image of the opposite party and it seems endless. People, who do not have access to alternative source of information, unfortunately, believe this information. Only small group of people knows that most facts and events reported by TV-Companies are either completely fabricated or only small part of them is true. So called governmental TV-Channels promote dehumanization of the opposite party and polarization trends in already gapped societies. Media products, which are created by peacebuilding organizations, are not properly highlighted by media companies.
The IDP issue is moving on the back space on the background of those political games. I am seriously concerned about living conditions of internally displaced people from Abkhazia. I often read information about them in media: they receive meager social allowance from the state; they live in poor buildings; most of them are unemployed; most of them evaluate the action plan of the Ministry of Accommodation and Refugees as very awkward. They said the state cannot even hear their complaints and there are many arguments to assume that their integration into Georgian society is going on very slowly. The government plays Palestine model that is – if the government settles IDPs in normal houses and ensures their normal social conditions, they will never wish to return to Abkhazia. In accordance to Palestine model, those people should always live in poverty in order not to lose desire to return back and to attack Abkhazia in particular moment. In fact, Palestine has not resolved the conflict with Israel yet; unlike Germany, where Federal Republic of Germany decided to settle IDPs and unified.
What should be done for conflict resolution? First of all, we must launch dialogue with Abkhaz people. We should use all relevant instruments and policy to convince Abkhaz people that their fear is not grounded. In order not to neglect the role of Abkhaz people in this conflict, we should recognize Abkhazia and so-called South Ossetia as conflict parties, that is directly connected with activation of civil society and NGO initiatives and to stop recrimination policy. Tagliavini Commission conclusion, which is considered by both parties as a proof of their innocence, also recommended us to recognize those regions as conflict parties; however, to my personal opinion, this document was politically correct conclusion. We must prevent all violent method of conflict resolution in future because it will farther increase gap between us and Abkhaz people. We must not allow Russia to provoke us again and involve us in brothers killing war with Abkhazia. Similar controversy must never occur again, because Russia supplied both conflict parties with armament to kill each other. We should not have illusion that international support and international stakeholders will resolve our problem. Moreover, their resources were also restricted by the local authority during the last conflict.
One of the advantages which Georgia has in gaining Abkhaz people back, is our pro-western policy. Abkhaz people are fully aware of negative impact of their relation with Russia and European integration is urgently important for them. Way to Europe via Russia is very narrow and controlled. So, Georgia can become a good locomotive for them and other north Caucasus republics to reach civilized world. But it needs reasonable strategy which Georgia does not have, unfortunately. This strategy must include cooperation with both senior political level and grass roots. This process is significantly hindered by our gloating speech with Abkhaz people, that was particularly demonstrated during President’s speech during opening ceremony of the renovated Anaklia several kilometers away from Abkhazian border.
Before 2008 we heard their statements that we should return to Abkhazia with meager casualty. 2008 war was good lesson for everybody to make relevant conclusions. However, the war initially breaks out in mind and then in conscious and finally in reality. Unfortunately, war between Georgian and Abkhaz peoples, which started years ago, still continues and it must end one day first of all in our conscious. The war is defeat.
Maybe, everybody acknowledges that both parties should compromise. Our maximum offer is: maximum autonomy which is known in the international law and politics. Besides that, the president should initiate joint free economic zone in Gali and Ochamchire, to create vice-president position with veto power and additional security guarantees. Abkhaz party does not accept this offer either and it is completely clear. They have already realized their years-long dream.
Today, the main challenge of the Georgian society to resolve the problem is to oppress the state to involve grass-root level in the implementation of foreign policy. If the foreign policy complies with the national interests, should not the latter meet the requirements of the population? Nowadays our national interests in this particular issue contradict the foreign policy. Abkhazian problem must not become challenge for the Russian-Georgian relations, whose authorities will rally their populations against each other with its rhetoric and propaganda.
The conflict, due to its complicated and complex character, cannot be resolved without active participation of all layers of the society. We need multi level diplomacy which will positively influence on the split societies in peacebuilding activities. In this case, we need content and readiness of the entire society to address to this problem because through multi-level diplomacy we cannot speak about failure of any layer because the general situation will not change then and the conflict will not be transformed on the level of separate civil groups.
On the background of current situation, the conflict is conserved/frozen. We have about 300 000 IDPs and refugees, underground peacebuilding movements and heavy criminal situation in Abkhazia. This situation is completely acceptable for Russia because they can fully control Abkhazia and influence inner and external policies of Georgia.