ბრალდებულის მაიდენტიფიცირებელი ფოტო და ვიდეო გამოსახულების ჩვენებაზე შეზღუდვები წესდება
ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსში შესაძლოა დამატებები შევიდეს, რომლის საფუძველზეც მედიასაშუალებებს ბრალდებულის იდენტიფიკაციის მქონე ინფორმაციის გავრცელებასთან დაკავშირებით გარკვეული შეზღუდვები დაუწესდებათ.
საკანონმდებლო ინიციატივის ავტორი პარლამენტის წევრი რატი მაისურაძეა. მისი განცხადებით, გარკვეულწილად უნდა შეიზღუდოს მედია საშუალებებით ბრალდებულის ფოტო და ვიდეო გამოსახულების იმგვარად ჩვენება, რომ პიროვნების იდენტიფიკაცია არ იყოს შესაძლებელი.
მისივე თქმით, გამონაკლისებიც იარსებებს. „იმ შემთხვევაში, თუ ბრალდებული საჯარო პირია და ამ პიროვნების მიმართ საზოგადოების ინტერესი არსებობს ან ბრალდებულის მიმართ სახეზეა უტყუარი მტკიცებულება, ასეთ შემთხვევაში შეზღუდვის გამონაკლისი მასზე არ გავრცელდება. სისხლის სამართლის კოდექსში ბრალის გამომრიცხავი და შემამსუბუქებელი გარემოებები არსებობს. შესაძლებელია, სასამართლომ წარდგენილ ბრალდებებში პირი უდანაშაულოდ ცნოს და ამ შემთხვევაში უკვე უსაფუძვლოდ შეურაცხყოფილი და შელახული რჩება ბრალდებულის სტატუსით წარდგენილი  პიროვნების პატივი და ღირსება, რაც თავისთავად ადამიანის უფლებების დარღვევაა და ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას“, - აღნიშნა რატი მაისურაძემ.

Restrictions for Photo and Video Materials about the Accused
Amendments might be introduced to the Administrative Code of Georgia which will impose additional restrictions on media outlets to release information identifying the accused person.
The author of the legislative initiative is MP Rati Maisuradze. He said publication of photo and video-materials must be restricted to make identification of the accused person impossible.
He added that some exceptions will also exist. “If the accused is a public figure and there is high public interest about him/her and if valid evidence proves the guiltiness of the suspect, the restrictions will not work in this case. There are exceptions and palliative circumstances envisaged in the Criminal Code of Georgia. The court might find the accused person non-guilty and relatively, she/he will be insulted and discredited without any grounds that is violation of human rights and contradicts the Constitution of Georgia,” Rati Maisuradze said.