საქართველოში აშშ–ის ელჩობის კანდიდატი პრიორიტეტებზე საუბრობს
„არჩევნები ლაკმუსის ტესტია ნატოში გაწევრიანებისთვის“; საარჩევნო „თანაბარ პირობებზე ძალიან რეალური წუხილები არსებობს“; „ბევრი წუხილია პარტიების დაფინანსების საქმეში კონტროლის პალატის როლთან დაკავშირებით“; „საქართველოს ოფიციალური პირები იწყებენ იმის გაგებას, რომ დაკვირვების ქვეშ არიან“...
საქართველოში აშშ–ის ელჩობის კანდიდატმა, რიჩარდ ნორლანდმა  21 მარტს სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტში მისი კანდიდატურის წარდგენასთან დაკავშირებულ მოსმენაზე „სანდო პარტნიორთან“, საქართველოსთან ვაშინგტონის თანამშრომლობის პრიორიტეტულ მიმართულებებზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ მომავალი არჩევნები საქართველოს ნატოში გაწევრიანების გზაზე „ძალიან მნიშვნელოვანი ლაკმუსის ტესტი“ იქნება.
საკომიტეტო მოსმენაზე, წინასწარ მომზადებული განცხადების დასაწყისში მან აღნიშნა, რომ წელს აშშ–საქართველოს დიპლომატიური ურთიერთობების 20 წლისთავი აღინიშნება. გაიხსენა რა პრეზიდენტ ობამას სიტყვები, მან თქვა, რომ ამ ხნის განმავლობაში, საქართველომ მნიშვნელოვან პროგრესს მიაღწია „მყიფე სახელმწიფოდან“ ისეთ სახელმწიფოდ გარდაქმნაში, რომელიც წარმატებით ამცირებს წვრილმან კორუფციას; ახდენს სახელმწიფო ინსტიტუტების და მომსახურეობის მოდერნიზაციას და აშენებს დემოკრატიულ ქვეყანას.
მისი თქმით, საქართველომ დაადასტურა, რომ „სანდო პარტნიორია“ ისეთ საკითხებში, როგორიცაა ავღანეთი, ბირთვული იარაღის გაუვრცელებლობა და ვაჭრობა.
„რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, მინდა ხაზი გავუსვა, რომ აშშ–ის ერთგულება საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის და სუვერენიტეტის მიმართ ურყევია“, – განაცხადა მან, „ამერიკის შეერთებული შტატები კვლავ განაგრძობს ძალისხმევას, რათა დაარწმუნოს რუსეთი შეასრულოს 2008 წლის ცეცხლის შეწყვეტის შეთანხმებით აღებული ვალდებულებები. [აშშ] გააგრძელებს მუშაობას უფრო ფართო კუთხით რუსეთ–საქართველოს ურთიერთობების გაუმჯობესების მნიშვნელოვან ამოცანაზე“.
„ჩვენ კვლავაც ვეწინააღმდეგებით რუსული ჯარების ყოფნას ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და ძლიერ მხარდაჭერას ვუცხადებთ საქართველოს სუვერენიტეტს და ტერიტორიულ მთლიანობას; ეს პრინციპის საკითხია“, – განაცხადა მან და დასძინა, რომ აშშ კვლავაც აქტიურად იქნება ჩართული ჟენევის მოლაპარაკებებში.
დემოკრატია და არჩევნები
ნორლანდის თქმით, აშშ ასეთივე მაღალ მნიშვნელობას ანიჭებს საქართველოში „დემოკრატიული ინსტიტუტების და პროცესების გაძლიერებას, განსაკუთრებით შემოდგომაზე დაგეგმილი საპარლამენტო არჩევნების და 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების კონტექსტში.“
„არჩევნები საქართველოსთვის ქმნის განსაკუთრებულ შესაძლებლობას, რომ პირველად მოხდეს ძალაუფლების მშვიდობიანი და სრულად დემოკრატიული გადაცემა. თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნები საქართველოს ევრო–ატლანტიკურ სტანდარტებთან და ინტეგრაციასთან დააახლოვებს“, – განაცხადა მან.
„ამის მისაღწევად საქართველოს მთავრობამ უნდა განაგრძოს ის რეფორმები, რომლებსაც დღემდე ახორციელებს, რათა ხელი შეუწყოს მეტ პოლიტიკურ კონკურენციას, შრომით უფლებებს, სასამართლო სისტემის დამოუკიდებლობას და მედიის ხელმისაწვდომობას“.
„მე ღრმად ვარ დარწმუნებული, რომ ჩვენი მთავარი ინტერესის ხელის შეწყობა, რომელიც საქართველოს გრძელვადიან უსაფრთხოებას და სტაბილურობა მოიცავს,  პირდაპირ კავშირშია მთავრობის მხრიდან შემდგომი დემოკრატული რეფორმების გატარებასთან“, – განაცხადა მან მოსმენაზე.
დემოკრატიის და მოახლოებული არჩევნების თემა საკომიტეტო მოსმენაზე მოგვიანებით კვლავ გახდა მსჯელობის საგანი, როცა დემოკრატმა სენატორმა, ბენ კარდინმა ელჩობის კანდიდატს შეკითხვა დაუსვა საქართველოში ოპოზიციის იმ ბრალდებების შესახებ, რომ მათ „სამართლიანი კონკურენციის საშუალება არ ეძლევათ “.
„სრულად დემოკრატიული სახელმწიფოდ ჩამოყალიბების გზაზე საქართველომ პროგრესს მიაღწია“, – უპასუხა ნორლანდმა, „მაგრამ როგორც თქვენ აღნიშნეთ, სრულიად რეალური წუხილები არსებობს [პოლიტიკური ძალებისთვის] თანაბარი პირობების [შექმნასთან] დაკავშირებით“.
„ვრცელდება ცნობები, რომ ოპოზიციურ კანდიდატებს ავიწროებენ“,  – განაცხადა მან.
მისი თქმით, პოლიტიკურ ფინანსებთან მიმართებაში „კონტროლის პალატის როლი საქართველოში და საერთაშორისო თანამეგობრობაში დიდ შეშფოთებას იწვევს“.
„ჩვენი დიპლომატიური მისია [თბილისში] საქართველოს ხელისუფლებასთან საჯაროდაც და კერძო საუბრებშიც აღნიშნავს ამ წუხილების შესახებ და [საქართველოში ელჩად] დამტკიცების შემთხვევაში, ჩემი ამოცანა იქნება, რომ ძალიან ყურადღებით დავაკვირდე საქართველოს მიერ იმ პრინციპების დაცვას, რომლებსაც ჩვენ ასე ვაფასებთ. ეს ჩემი მისიის მთავარი პრიორიტეტი იქნება. ამერიკის შეერთებული შტატები უკვე ხარჯავს მილიონობით დოლარს, რათა დაეხმაროს საქართველოში სამოქალაქო საზოგადოების, კანონის უზენაესობის და დემოკრატიის ხელშეწყობას და ჩვენ ყურადღებით უნდა დავაკვირდეთ, რათა დავრწმუნდეთ, რომ იმ შედეგებს ვიღებთ, რისი მიღწევაც გვსურს“, – განაცხადა ნორლანდმა.
მისი თქმით, საქართველოს დემოკრატიულ რეფორმებსა და მის ევროატლანტიკურ ინტეგრაციას შორის „ძირეული კავშირია.“
„საქართველოს ინტერესების და მისი ნატო-ში მისწრაფების გათვალისწინებით, ასევე ამ მისწრაფებისადმი ჩვენი მხარდაჭერის გათვალისწინებით, ის, თუ როგორ ჩატარდება ეს არჩევნები, იქნება მნიშვნელოვანი ლაკმუსის ტესტი. ჩვენ ყურადღებით დავაკვირდებით, რათა დავრწმუნდეთ, რომ ეს არჩევნები ნატოს სტანდარტების შესაბამისად ჩატარდება“.
„ევროპა და ამერიკის შეერთებული შტატები ყურადღებით აკვირდებიან, თუ როგორ ჩატარდება არჩევნები, რათა დაადგინონ შეესაბამება თუ არა ის იმ კრიტერიუმებს, რომელთა შესრულებას ნატოს წევრი ქვეყნისგან ელიან", – განაცხადა ნორლანდმა.
„არსებობს რეალური წუხილები იმასთან დაკავშირებით, თუ როგორ ხდება ამ არჩევნების გარკვეული ასპექტების განხორციელება – ესაა ოპოზიციის შევიწროება. ჩვენი მიზანია, რომ თანაბარი პირობები იქნას უზრუნველყოფილი“, – განაცხადა მან, „ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ჩვენ რომელიმე კონკრეტულ პირზე ვართ ფოკუსირებული. რისი გაკეთებაც გვინდა ისაა, რომ დავიცვათ თავად [დემოკრატიული] პროცესი“.
„ვფიქრობ, საქართველოს ოფიციალური პირები უკვე იწყებენ იმის გაგებას, რომ ისინი დაკვირვების ქვეშ არიან, რომ ხდება მონიტორინგი და რომ ეს ნატო-ში გაწევრიანების გზაზე ლაკმუსის ტესტს წარმოადგენს. ვიმედოვნებთ, რომ ისინი სწორ ნაბიჯებს გადადგამენ“, – დასძინა ნორლანდმა.
ნატოში ინტეგრაცია
აშშ–ის ელჩობის კანდიდატმა კიდევ ერთხელ დაადასტურა საქართველოს ნატოში მისწრაფებებისადმი აშშ–ის მხარდაჭერა და განაცხადა, რომ მაისში, ნატოს ჩიკაგოს სამიტზე მოხდება ალიანსში „გაწევრიანებისთვის საჭირო კრიტერიუმების დაკმაყოფილების გზაზე საქართველოს პროგრესის ხაზგასმა“.
საქართველოს ნატოში ინტეგრაციის შესახებ რესპუბლიკელი სენატორის რიჩარდ ლუგარის კითხვის საპასუხოდ ნორლანდმა გაიხსენა ალიანსის განცხადება, რომ საქართველო გახდება ნატოს წევრი.
„ამრიგად, საქმე ეხება იმას, თუ როგორ და როდის“ მოხდება ეს“, – განაცხადა მან, „ნატოს წევრობისკენ რაიმე ერთი გზა არ არსებობს. როგორც მე ვიცი, ამჟამად წლიური ეროვნული პროგრამა და ნატო–საქართველოს [კომისია] ის ძირითადი მექანიზმებია, რომლის ფარგლებშიც საქართველო და მოკავშირეები საქართველოს წევრობის საკითხს განიხილავენ“.
მან ასევე განაცხადა, რომ „მნიშვნელოვანი ყურადღება“ ექცევა იმ ნაბიჯებს, რომელსაც საქართველო უკვე დგამს და მათ შორისაა მისი წვლილი ISAF-ის მისიაში, რეფორმები თავდაცვის სფეროში, ასევე ნაბიჯები დემოკრატიული და ეკონომიკური რეფორმების მიმართულებით.
„ეს ყველაფერი იმ პაკეტის ნაწილია, რომელიც ნატოს წევრობის კრიტერიუმების დაკმაყოფილებაში შედის“, – განაცხადა ნორლანდმა.
მისი თქმით, აშშ–ის ადმინისტრაცია „სერიოზულ ძალისხმევას“ ახორციელებს, რომ ნატოს წევრებს შორის შედგეს კონსენსუსი, რათა ინტეგრაციის გზაზე შემდგომი ნაბიჯები გადაიდგას,
თანამშრომლობა თავდაცვის სფეროში
აშშ–ის ელჩობის კანდიდატმა განაცხადა, რომ პრეზიდენტ ობამას და პრეზიდენტ სააკაშვილს შორის იანვარში თეთრ სახლში გამართულმა შეხვედრამ „მნიშვნელოვანი იმპულსი“ შესძინა სამხედრო ურთიერთობას და აღნიშნა, რომ ვაშინგტონი M4 Carbine-ის ტიპის ავტომატური შაშხანების საქართველოსთვის მიყიდვას დათანხმდა.
„უსაფრთხოების და თავდაცვის სფეროში საქართველოსთან ძლიერი ორმხრივი თანამშრომლობის შენარჩუნება მნიშვნელოვან პრიორიტეტად დარჩება ჩემი დამტკიცების შემთხვევაშიც“, – განაცხადა მან.
„ჩვენი გეგმები უსაფრთხოების სფეროში საქართველოს დახმარების და სამხედრო ჩართულობის კუთხით გულისხმობს თავდაცვის სფეროში საქართველოს რეფორმების მხარდაჭერას, ქართული შეიარაღებული ძალების წვრთნას და აღჭურვას ISAF-ის მისიაში მონაწილეობისთვის და საქართველოს ნატოსთან თავსებადობის ხელშეწყობას", – აღნიშნა ელჩობის კანდიდატმა.
მისი თქმით, იანვრის ბოლოს ვაშინგტონში გამართული შეხვედრის დროს პრეზიდენტი ობამა და პრეზიდენტი სააკაშვილი „შეთანხმდნენ გააფართოვონ ეს პროგრამები, განავითარონ საქართველოს სამხედრო მოდერნიზაციის რეფორმა და თავდაცვითი შესაძლებლობები“.
ეკონომიკა
ნორლანდმა განაცხადა, რომ საქართველოს პრეზიდენტთან იანვარში გამართული შეხვედრის შემდეგ პრეზიდენტმა ობამამ საქართველოს ეკონომიკური და სავაჭრო ურთიერთობები „ახალ ეტაპზე გადაიყვანა, როდესაც მან სავაჭრო ურთიერთობების გააძლიერების თაობაზე მაღალი დონის დიალოგის დაწყების შესახებ გააკეთა განცხადება, რაც თავის მხრივ ასევე მოიცავს შესაძლო შეთანხმებას თავისუფალ ვაჭრობაზე“.
რიჩარდ ნორლანდი, რომელიც აშშ–ის ყოფილი ელჩია უზბეკეთში, პრეზიდენტმა ობამამ საქართველოში აშშ–ის ელჩის თანამდებობაზე თებერვალში წარადგინა.
დიპლომატიურ სამსახურში 32 წლის სტაჟის მქონე ნორლანდი 90–იანი წლების დასაწყისში ხანმოკლე დროით საქართველოშიც მსახურობდა აშშ–ის წარმომადგენლის და საქართველოში ეუთოს მისიის ხელმძღვანელის მოვალეობის შემსრულებლის რანგში.
2007–2010 წლებში უზბეკეთში ელჩობამდე, ნორლანდი, რომელიც ამჟამად ვაშინგტონში ეროვნულ სამხედრო კოლეჯში საერთაშორისო ურთიერთობებში მრჩევლის და ხელმძღვანელის მოადგილის თანამდებობას იკავებს, ორი წლის მანძილზე ქაბულში ელჩის მოადგილე იყო.
პრეზიდენტ კლინტონისა და ბუშის ადმინისტრაციებში იგი ეროვნული უშიშროების საბჭოში ევროპულ საკითხებს კურირებდა, ხოლო 2003–2005 წლებში ლატვიაში ელჩის მოადგილედ მუშაობდა.
რუსულ, ფრანგულ, ნორვეგიულ და ლატვიურ ენებზე მოსაუბრე რიჩარდ ნორლანდი 1995–1998 წლებში დუბლინში აშშ–ის საელჩოში პოლიტიკურ მრჩევლად მუშაობდა.

• ‘Georgian officials are beginning to understand, that they are being watched’
U.S. Ambassador-designate to Georgia, Richard Norland, outlined priority areas of U.S. cooperation with its “reliable partner”, Georgia, during a nomination hearing in the Senate Foreign Relations Committee on March 21, saying that upcoming elections would be “a very important litmus test” for Georgia’s NATO aspiration.
He started his prepared remarks at the hearing by noting that this year marks 20th anniversary of the U.S.-Georgian diplomatic relations and cited President Obama that Georgia had made an extraordinary progress in transforming itself from “fragile state” to one that is succeeding in significantly reducing petty corruption, modernizing state institutions and services and building a sovereign and democratic country.
He said that Georgia had demonstrated itself to be “a reliable partner” on issues like Afghanistan, non-proliferation and trade.
“Of paramount importance, I want to emphasize the United States’ commitment to Georgia’s territorial integrity and sovereignty remains steadfast,” he said. “The United States will continue efforts to persuade Russia to fulfill its 2008 ceasefire obligations, while also working on essential task of improving broader Georgia-Russian relations.”
“We continue to object the presence of the Russian troops in the occupied territories and we strongly support Georgia’s sovereignty and territorial integrity; these are matters of principle,” he said, adding that the U.S. will continue to be actively engaged in the Geneva talks.
Democracy and Elections
“Equally significant will be the strengthening of democratic institutions and processes in Georgia, especially in light of parliamentary elections this fall and presidential elections 2013,” the U.S. Ambassador-designate said.
“The elections provide Georgia with an extraordinary opportunity to realize its first peaceful and fully democratic transfer of power. Free and fair elections will bring Georgia closer to Euro-Atlantic standards and integration.”
“To get there the Georgian government will have to build on reforms made to date to foster greater political competition, labor rights, judicial independence and media access.”
“I strongly believe that advancing our key interests in Georgia’s long term security and stability is directly linked to government’s furthering democratic reforms,” he said in the prepared testimony.
The issue of democracy and upcoming elections was again raised during the hearing later when Democrat Senator Ben Cardin asked the Ambassador-designate about the opposition’s allegations in Georgia that “they are denied opportunity to fairly compete” in the upcoming elections.
“Georgia has made progress towards becoming a full democratic state,” Norland responded. “But as you indicated there are very real concerns about, what you may call, the level playing field.”
“There are reports of harassment of opposition candidates that trouble us deeply,” Norland said.
He said that the role of the Georgian state audit agency “Chamber of Control in party financing is drawing a lot of concern in Georgia and in the international community.”
“Our mission [in Tbilisi] is raising these concerns publicly and privately with the Georgian government and if confirmed [as ambassador to Georgia] it will be my role to continue monitor very carefully Georgia’s observance of principles that we hold dear. This would be a central priority for my mission. The Unites States already spends millions of dollars in assistance to promote civil society, rule of law and democracy in Georgia and we need to be careful stewards to make sure that we are getting results we are looking for,” Norland said.
He said that relationship between Georgia’s democratic reforms and its Euro-Atlantic integration was “pivotal”.
“Given Georgia’s interests and Georgia’s aspirations to NATO membership and our support for those aspirations, how these elections are conducted is a very important litmus test and we’ll be watching carefully to make sure that the way these elections unfold are in keeping in NATO standards.”
“The Europe and the United States are closely watching the conduct of these elections to determine whether they meet the criteria that are expected of a NATO-member country,” Norland said.
“There are real concerns about the way certain aspects of these elections are being conducted – the harassment of opposition. Our goal is to see a level playing field,” he said. “It’s not that we are focused on any particular individual. What we are seeking to do is to protect the integrity and support the integrity of the process.”
“I think Georgian officials are beginning to understand, that in fact they are being watched, that this is being monitored closely and that it is a litmus test for their membership to NATO. We hope that they will take the right steps,” Norland said.
NATO Integration
He reiterated the U.S. support to Georgia’s NATO aspirations and said that the Alliance’s upcoming summit in Chicago would provide an opportunity “to highlight Georgia’s progress towards meeting membership criteria, as well as its significant partnership contributions.”
He stressed on importance of Georgia’s contribution to the Afghan operations, where “brave” Georgian soldiers operate without caveats in the Helmand province, noting that Georgia would become the largest non-NATO contributor to ISAF after it deploys an additional battalion in Afghanistan this fall.
Responding to Republican Senator Richard Lugar’s question about Georgia’s NATO integration, the Ambassador-designate said that the Alliance had already declared that Georgia would become a NATO member.
“So the issue really has to do [with] how and when,” Norland said. “There is no single path to NATO membership. As it stands now, I understand, the Annual National Program and the NATO-Georgia [Commission] are the primary mechanisms to which Georgia and the Allies are pursuing the issue of Georgia’s membership.”
He also said that “a lot of emphasis” was also placed on steps Georgia was already taking, including its contribution to the ISAF mission, defense reforms, as well as steps towards democratic and economic reforms.
“These are all part of the package that go[es] into meeting the criteria for NATO membership,” Norland said.
He said that “serious efforts” were being undertaken by the U.S. administration to use upcoming NATO summit in Chicago “to signal acknowledgment for Georgia’s progress in these areas and to work with the Allies to develop a consensus on the next steps forward.”
Defense Cooperation
On defense cooperation, the U.S. Ambassador-designate said that talksbetween President Obama and President Saakashvili in the White House in January gave “important impetus” to military relationships and said that the U.S. had approved sale of M4 Carbines assault rifles to Georgia.
He said that during a meeting in Washington the U.S. and Georgian Presidents “agreed to enhance these programs, to advance Georgian military modernization reform and self-defense capabilities.”
“Sustaining robust bilateral security and defense cooperation with Georgia will also remain a high priority if I am confirmed,” he said.
“Our plans for security assistance and military engagement with Georgia are to support Georgia’s defense reforms, to train and equip Georgian troops for participation in the ISAF mission and to advance Georgia’s NATO interoperability.”
Economy
Norland said that after meeting with the Georgian leader in January, President Obama took economic and trade relations with Georgia to “a new level, when he announced a launch of high level dialogue to strengthen trade ties, including the possibility of free trade agreement.”
Richard Norland, who is a former U.S. ambassador to Uzbekistan, was nominated by President Obama in February to replace John Bass, who has been serving in Tbilisi since late 2009.
Norland, a 32-year foreign service veteran, briefly served in Georgia in early 1990s in a capacity of the U.S. representative and acting head of the OSCE Mission to Georgia, working on South Ossetia and Abkhazia conflict issues.
Before serving as an ambassador in Uzbekistan in 2007-2010, Norland, who is now international affairs advisor and deputy commandant at the National War College, Washington, D.C., was deputy chief of mission at the U.S. embassy in Kabul for two years.
According to the U.S. Department of State, Ambassador Norland has spent much of his career on U.S. relations with Russia and other former Soviet states. He was a political officer at the U.S. Embassy in Moscow in late 1980s.
He was director for European affairs at the National Security Council for two years during the Clinton and Bush administrations and served as deputy chief of mission in Latvia in 2003-2005.
Ambassador Norland, who speaks Russian, French, Norwegian and Latvian, was a political counselor at the U.S. Embassy in Dublin in 1995-1998.
Photo: U.S. Ambassador-designate to Georgia, Richard Norland, speaks during a nomination hearing at the Senate Foreign Relations Committee on March 21.