საგარეჯოს რაიონის სოფელ იორმუღანლოში მცხოვრები ეთნიკური აზერბაიჯანელები საქართველოს ხელისუფლებას დაუპირისპირდნენ. სოფლის მაცხოვრებლების თქმით, მთავრობამ ის მიწები გაყიდა, რომელსაც წლების განმავლობაში იორმუღანლოს მოსახლეობა იჯარით ფლობდა, ამუშავებდა და თავს ირჩენდა. მიწის ახალმა მფლობელმა ამოსული ქერი და ხორბალი გადახნა.
იორმუღანლოს მაცხოვრებლებმა დღეს ნოვრუზობის მისალოცად სოფელში ჩასულ „ქართული ოცნების“ ლიდერებს დახმარება სთხოვეს. თინა ხიდაშელი, ზვიად ძიძიგური, გიორგი ცაგარეიშვილი და კახა შარტავა მოსახლეობას დახმარებას დაპირდნენ.
ასკან ველიევი, იორმუღანლოს მცხოვრები: „მიწები გაფორმებული არა გვქონდა, ჩვენი სოფლისა იყო და წლების განმავლობაში ვხნავდით. ხალხმა კრედიტი აიღო და მოხნეს მიწები. სხვამ იყიდა ჩვენი მიწები, არც ვიცოდით.  ქერი უკვე მოსული იყო, დათესეს ზედ. ეხლა იმ ხალხმა რა ქნას, კრედიტი რით უნდა დაფაროს? ეხლა მარტო ოჯახის ეზოში გვაქვს მიწა. იქით ცხვარი რომ გარეკავ, გვეუბნებიან, წადით აქედანო. ჩვენ საქონელს არ უნდა საძოვარი? არ უშვებენ. საძოვარიც გაყიდულია, მოხნული ადგილებიც გაყიდულია, სოფელს იქით ვერ მივდივართ, სულ გაყიდულია. გვეუბნებიან, თქვენი ადგილი აქ არ არის. ირანელი ან ამერიკელი ყიდულობს მიწებს. თუ საქონელს არ უშვებენ, რა აზრი აქვს იორმუღანლოში ცხოვრებას, ავდგებით და წავალთ აზერბაიჯანში. ჩვენი პატრონი არ არის. ვაჭრობაა რა, თავიანთთვის. ხალხს ბინები ჰქონდა აშენებული, გარეკეთ ქათმები, წადით აქედანო“.
ნადიგ გარიბოვი, იორმუღანლოს მცხოვრები: „აქ იყო ფერმა, ცხვარი, ძროხა იყო. ვინც ეს საქმე გააკეთა, იმათ გვითხრეს, რომ კაი ფულს გადავიხდით, რომ თქვენ გახვიდეთო და მერე სადაც გინდათ წადითო, თქვენი დრო მორჩა, ვსიო. 20 ფერმა არი, ყოველ ფერმაში 15-20 კაცის საქონელი იყო. 5 000-ზე მეტი ჰექტარი მთავრობამ გაყიდა. უცხოელი კაცი იყო, მანქანით. აგე, მაგათი ტრაქტორი მუშაობს, 10 ტრაქტორი. ამოსულ ხორბალს ხნავენ. ჩვენი დეპუტატი და სოფლის გამგებელი ჩუმად არიან, მაგათი ხმა არ იყო. დღეს არ მოსულა არავინ, ყველა წავიდა სხვა ადგილზე არ ვაინტერესებთ. დაცვა და პოლიცია დგას, ხალხს არ უშვებენ იქით. თუ ხორბალი არ გააკეთე, ქერი არ გააკეთე, სიმინდი არ გააკეთე, რა უნდა გააკეთო? ამით ცხოვრობს ხალხი. აუქციონზე გავიდა მიწები, რამდენიმე მილიონ ევროდ. ეს როგორი კანონია, ხალხის მიწები გაყიდა. ეს მთავრობა მე რად მინდა, არ მინდა. აზერბაიჯანის საელჩოს უნდა მივმართოთ.
მამაკაცი (ვინაობა არ გაამჟღავნა), თულარის მცხოვრები: „პატრონი არა გვყავს, ეს ნიშნავს ზუსტად, რომ პატრონი არა გვყავს. წადით აქედან, ამით გვეუბნებიან. ჩვენც ხომ საქართველოში ვცხოვრობთ, როგორ შეიძლება ესეთი რამე, გადახვნა როგორ შეიძლება, ცოდონი არა ვართ კაცო? სოფელში ზოგი ქვრივი ქალები არიან, ერთი მეასედი მიწა ჰქონდათ, წართვეს. როგორ შეინახოს ეს ქალები ბავშვები? ხალხი ტირილი დაიწყეს, ეხლა მე ტირილი მამდის ხოლმე. ცოდონი არა ვართ? თესლი იყიდა საწყალი კაცი, ჩაყარა, ეხლა აგე, ცხრა ათი ტრაქტორი დგას და ხნავს. რა გავაკეთოთ. არცერთ კაცს არა აქვს უფლება, რომ გამგეობის ნებართვის გარეშე მოხნას მიწა. ნებართვას ვიღებდით და ისე ვხნავდით. ...საბჭოში მიმიყვანენ, ხვალე, ხვალზევით, რატო უთხარიო?
- ყოფილა ასეთი შემთხვევა?
- რას ამბობს ეს, ქართულად არ გელაპარაკები? ბევრჯერ. 60 წლისა ვარ, ადამიანობას გეფიცები, ღამე მოდიან... ეხლა ტელევიზორში რომ მნახავენ, ღამე პოლიციას გამომიგზავნიან და წამიყვანენ, შენ რას ლაპარაკობ. რწმუნებული მეტყვის, შენ ვინ გითხრა, წადი და ილაპარაკეო, ვინ გკითხავსო“.
იორმუღანლოს მოსახლეობა მასობრივი საპროტესტო აქციებით იმუქრება.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრი სოფელ იორმუღანლოში მიწების გასხვისების ფაქტზე ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს დაუკავშირდა, სადაც კომენტარი არ გააკეთეს.

Uprising in Iormughanlo
Ethnical Azaris living in the village Iormughanlo of Sagarejo region confronted Georgian government. According to the village residents, government sold the land they possessed and cultivated for years and which was their main source of income. New owners destroyed newly harvested barley and wheat.
The residents of Iormughanlo requested help from the leaders of Georgian Dream who visited the village to congratulate holiday of Novruzoba. Tina Khidasheli, Zviad Dzidziguri, Giorgi Tsagareishvili and Kakha Shartava promised to help them.
Askan Veliev, resident of Iormughanlo: “We did not have this land registered. It belonged to our village and we had been cultivating it for years. People took credits and planted seeds. We did not know if our land got sold. The barley harvest was due already and they destroyed it. What can those people do now? How can they cover the credit? Now we have land only in the yard of our family. We cannot send sheep to pastures. They won’t allow them there. They sold pastures as well. All the land with harvest is sold. They tell us that it is not our place here. Iranians or Americans are buying the lands. If they do not let cattle pasture the land what good it is to live in Iormughanlo. We will leave for Azerbaijan then. Nobody takes care of us. It is all about money. People have built apartments. They want to kick us out.”
Nadig Garibov, resident of Iormughanlo: “There was a farm here, sheep and cows. We were told that if we leave this place we would be compensated with good amount of money. They told us that our time was over. There are 20 farms, in each farm there was cattle of 15-20 people. Government sold more than 5000 hectare land to some foreigner. 10 tractors started working here. You can see them here. They are ploughing over the harvested wheat. Our deputy and Governor of the village are silent. Nobody came today. Nobody is interested in our problem. Police and guars are standing here. They do not let people there. If you do not harvest wheat, barley or corn, what can you do? This is how people live. They sold these lands at auction for several million Euros. What kind of a law is this, selling people’s lands? I do not need such government. I have to address Azerbaijani government.
Man (did not say his name), resident of Tulari: “Nobody cares for us. This is what it means. They are telling us to leave. We also live in Georgia. How could they do this? How could they destroy our harvest? Do not they feel sorry for us? There are some widows in the village who worked this land. How can they take care of their children now? People started crying. I cry too. Are not they sorry for us? Poor man buys seed, plants it and nine or ten tractors go and plough over it. What can we do. Nobody has right to plough the land without the permission of local government… We received the permission and ploughed that way… I will be called in the Council tomorrow and the day after tomorrow and they will ask me why I told you this.
- Has it happened before?
- Many times. I am 60-years-old. I have seen it many times. They come at night… Now that they see me on TV, they will send police and will bring me and ask me questions. The Governor’s representative will ask me who why I spoke with you.”
Iormughanlo population threatens to start mass protest actions.
Kakheti Information Center contacted the Ministry of Economics and sustainable Development on the fact of selling lands in Iormughanlo. The Ministry did not comment on the issue.