მოზარდმაყურებელთა თეატრიდან დათხოვილი თანამშრომლები მათ გათავისუფლებას ფონდ „ქართუსთან“ ურთიერთობას უკავშირებენ
29 მარტი, 2012
ნოდარ დუმბაძის სახელობის მოზარდმაყურებელთა თეატრიდან დათხოვილი 40 თანამშრომელი თეატრის მმართველის, მიხეილ ანთაძის სამსახურიდან გათავისუფლებას ითხოვს.
როგორც "ინტერპრესნიუსთან" საუბრისას თეატრის ყოფილმა მსახიობმა ნინო გურულიშვილმა განაცხადა, ოთხი თვის განმავლობაში მათ ხელფასი არ ეძლეოდათ, ასევე თეატრის მმართველი მიხეილ ანთაძე წლების განმავლობაში მათ კონტრაქტს არ უფორმებდა.
თეატრის ყოფილი თანამშრომლების ინფორმაციით, სამსახურიდან დათხოვნილი 40 თანამშრომლიდან 35 მსახიობია, ხოლო ხუთი ტექნიკური პერსონალი.
მსახიობების განცხადებით, თეატრის მმართველი კორუმპირებულია და კულტურის სამინისტროს მმართველის შესახებ სრულყოფილი ინფორმაცია არ აქვს, რამაც თეატრში დაძაბულობა და თანამშრომლების სამსახურიდან დათხოვნა გამოიწვია.
თეატრის ადმინისტრაცია ამ გადაწყვეტილებას რეორგანიზაციას უკავშირებს.
მოზარდმაყურებელთა თეატრის თანამშრომლები კი სამსახურიდან დათხოვის მოტივად საქველმოქმედო ფონდ "ქართუსთან" ურთიერთობის გაგრძელებას ასახელებენ.  ამის შესახებ "ინტრეპრესნიუსს" მსახიობმა პავლე ნოზაძემ განუცხადა.
საქართველოს დამსახურებულმა არტისტის, კოტე მარჯანიშვილის პრემიის ლაურეატის, პავლე ნოზაძის ცნობით, მას და სხვა მსახიობებს თეატრის მმართველმა მიხეილ ანთაძემ სთხოვა არ გაეგრძელებინათ ხელშეკრულება ფონდ "ქართუსთან". მისი ინფორმაციით, თეატრის მმართველმა საბანკო ამონაწერიც მოითხოვა, რათა დარწმუნებულიყო, რომ ფონდიდან მსახიობების ანგარიშზე არანაირი თანხა არ ირიცხება.
ნოზაძის თქმით, ვინც არ წარმოადგინა ცნობა და მოისურვა კვლავ მიეღო ბიძინა ივანიშვილის ფონდისგან დახმარება, ისინი სამსახურიდან დაითხოვეს.
ნოზაძისა და სხვა მსახიობების განცხადებით, ფონდის დახმარებაზე უარის თქმის ნაცვლად, თეატრის მმართველი მათ დაპირდა ხელფასების მომატებას, თუმცა მსახიობებმა თეატრის მმართველს ნდობა არ გამოუცხადეს, რადგან ისედაც დაგვიანებით ეძლეოდათ ხელფასი. მსახიობები თეატრის მმართველის თანამდებობიდან გათავისუფლებას ითხოვენ.
მოზარდმაყურებელთა თეატრიდან დათხოვილი თანამშრომლები კულტურის მინისტრის მოადგილეს შეხვდნენ. შეხვედრა პრესისთვის დახურული იყო.
ნოდარ დუმბაძის სახელობის მოზარდმაყურებელთა თეატრიდან 40 თანამშრომლის გათავისუფლების შესახებ ინფორმაცია რამდენიმე დღის წინ გავრცელდა.

Officials Dismissed from Adult Theater Link Their Dismissal to Interactions with Cartu Foundation
As actress Nino Gurulishvili, a former employee of the theater stated to interpressnews, for four months they have not been given salary. Also the manager Mikheil Antadze has been refusing to sign the contract with them for years.
According to the former employees of the theater, out of 40 fired people 35 are actors and five are technical staff.
According to the actors, the theater management is corrupted and Ministry of Culture does not have comprehensive information about the manager that gave rise to tensions and dismissal of employees.
The theater administration explains this decision by necessity of reorganization. The theater employees state that the reason of their dismissal was their decision to continue relations with Cartu charity foundation. Actor Pavle Nozadze stated following to interpressnews.
According to Pavle Nozadze, honorable artist of Georgia, laureate of Kote Marjanishvili reward, the theater manager Mikheil Antadze asked him and other actors not to continue agreement with Cartu foundation. According to his information, the theater manager requested them to show a bank record to make sure that they were not receiving money from the foundation on their account.
According to Nozadze, those who did not present the document and wished to continue receiving financial assistance from Bidzina Ivanishvili’s foundation were dismissed from job.
According to Nozadze and other actors, the theater manager promised to increase their salaries if they rejected help of the foundation. However, actors did not trust the management of theater as they received salaries late anyways. Actors request dismissal of manager.
The dismissed officials met with the deputy Minister of Culture. The meeting was closed for press.
Information about the dismissal of 40 officials from the Adult Theater was disseminated several days ago.