აქციები ლოზუნგით - დუტა, დუქნის მასხარა, წადი!
თელავის ვაჟა - ფშაველას სახელობის სახელმწიფო დრამატული თეატრის მმართველის თანამდებობიდან დუტა სხირტლაძის გათავისუფლების მოთხოვნით, თეატრის მსახიობები და ტექნიკური სამსახურის თანამშრომლები, რამდენიმე დღეში აქციების დაწყებას გეგმავენ.
„ვერაფრით ვერ მოვიშორეთ თავიდან. მის ადგილზე სხვა რომ იყოს, აქამდე დაიჭერდნენ, რადგან თეატრის ბიუჯეტი არამიზნობრივად არის დახარჯული, არაფერი აქ აღარ ხდება, თეატრი მკვდარია. გუბერნატორმაც იცის აქ არსებული მდგომარეობის შესახებ, კულტურის სამინისტრომაც, ჟურნალისტებმაც, საზოგადოებამაც, მაგრამ თეატრს არაფერი ეშველა. ერთადერთი გამოსავალი საპროტესტო აქციებია, იქნებ, როგორმე თეატრის გადარჩენა შევძლოთ, ვაპირებთ, რომ თეატრის შესასვლელში დავსხდეთ და ვიდრე მაგას აქედან არ მოაშორებენ, პროტესტი არ შევწყვიტოთ“, - განუცხადეს თეატრის მსახიობებმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს.
ლოზუნგი, რომლითაც მსახიობები საპროტესტო აქციების დაწყებას აპირებენ, თელავის თეატრის ყოფილ სცენარისტს ბაადურ ბალარჯიშვილს ეკუთვნის, რომელიც ცოტა ხნის წინ გარდაიცვალა. დუტას კარიკატურა კი, რომლის თავდაყირა გაკვრასაც თეატრის შესასვლელში გეგმავენ, ბესიკ დუღაშვილს ეკუთვნის.
შეგახსენებთ, რომ რამდენიმე თვეა თელავის სახელმწიფო თეატრში სპექტაკლი არ დაუდგამთ. თეატრს არ მიეწოდება წყალი, ბუნებრივი აირი, გათიშულია ტელეფონი და ინტერნეტი. კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა 9 მარტს გამოაქვეყნა სტატია თელავის თეატრი პარალიზებულია. „თეატრი ჩაბანძებული და ჩამპალია. მოკლა თეატრი, წიხლით გადაუარა ზედ. თეატრი აღარ არსებობს. რეპეტიცია არ არის, სპექტაკლები არ არის, ხელმძღვანელი არ არის. გათბობა არ არის, გაზი გასულ წელს რომ ჩაჭრეს, იმის მერე აღარ ყოფილა. დენი ძლივს ჩავართვევინეთ. ტელეფონი არ არის, წყალი ჩაჭრილი გვაქვს. 2 თვის ხელფასები მოსხლიტა, მერე ხომ უნდა დაებრუნებინა? წავიდა, მთელი წლის ბიუჯეტი ჩადო რომელიღაც ბანკში, აიღო სესხი და ისე დაგვირიგა ის ხელფასები. ამ თვის ბოლოდან უკვე 4 თვის ხელფასები აღარ გვექნება. ყოველთვე, მარტო ბანკი 900 ლარს აკავებს თეატრის ბიუჯეტიდან. მთავარ რეჟისორად ისევ გოგი ჩაკვეტაძე ითვლება, მაგრამ გასაქანს არ აძლევს, რომ კაცმა მუშაობა დაიწყოს. გრანტი მოიპოვა, ამან წაართვა და ვიღაცას მისცა. პირადად მე, დუტა წელიწადზე მეტია არ მინახავს. ავთო გულიაშვილი რომ დაიღუპა, მას მერე არ მინახავს. თუ ჩუმად მოვიდა, გაიარ - გამოიარა ან სიტყვაში გამოვიდა არ ვიცი, მაგრამ საქმეზე რომ დაგვიბაროს, ან შეკრება მოაწყოს ან გვკითხოს რამე, არ არსებობს. წინსვლაც ყოფილა, ჩავარდნაც ყოფილა, მაგრამ ასეთი რამ არ ახსოვს თეატრს. რაც ამ 2 - 3 წელიწადში ხდება, 42 წელია აქ ვარ და არ მახსოვს“ - განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს თელავის თეატრის მსახიობმა ელდარ თავდიდიშვილმა.
სტატიის გამოქვეყნების შემდეგ კახეთში მოქმედმა ერთ-ერთმა მედიასაშუალებამ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ დუტა სხირტლაძემ თანამდებობა დატოვა, რაც კულტურის სამინისტრომ არ დაადასტურა.
„თელავის თეატრის მმართველს ნიშნავს და ათავისუფლებს კულტურის მინისტრი. ამ დროისთვის კულტურის სამინისტროში დუტა სხირტლაძის განცხადება, მმართველის თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ, შემოსული არ არის“, - განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს სამინისტროს პრესსამსახურის ხელმძღვანელმა თამუნა ჩიხლაძემ.
არაერთი მცდელობის მიუხედავად, კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა დუტა სხირტლაძესთან დაკავშირება ვერ შეძლო.
შეგახსენებთ, რომ თელავის თეატრის დასის წევრებსა და დუტა სხირტლაძეს შორის დაპირისპირება უკვე ერთი წელია გრძელდება. მსახიობების თქმით, 2011 წლის 22 მარტს, თეატრის დასის შეკრებაზე, თეატრის მმართველის დუტა სხირტლაძის გინების შემდეგ, მსახიობი ავთანდილ გულიაშვილი, რომელიც ავად იყო, დარბაზში გარდაიცვალა, თეატრის რეჟისორი გოგი ჩაკვეტაძე და მსახიობი ვანო იანტბელიძე კი ავად გახდნენ. ჩაკვეტაძეს სამედიცინო დახმარება თელავის საავადმყოფოს რეანიმაციულ განყოფილებაში აღმოუჩინეს. დუტა სხირტლაძე მასთან დაპირისპირების გამო თეატრის მთავარ რეჟისორს გოგი ჩაკვეტაძეს გათავისუფლებითაც დაემუქრა, თუმცა მოგვიანებით გადაიფიქრა და ჩაკვეტაძის გათავისუფლების შესახებ გაკეთებული განცხადება ემოციურობით ახსნა.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა ვებგვერდზე http://www.ick.ge/ გამოკითხვა ჩაატარა. დასმული იყო ერთი შეკითხვა, უნდა დატოვოს თუ არა დუტა სხირტლაძემ თელავის თეატრის მმართველის თანამდებობა. რესპონდენტთა 76,4%-ს მიაჩნია, რომ დუტა სხირტლაძემ თანამდებობა უნდა დატოვოს.
გამოკითხვაში მონაწილეობა 639-მა ადამიანმა მიიღო. 12,8%-ს მიაჩნია, რომ დუტა სხირტლაძემ თელავის თეატრის მმართველის თანამდებობა არ უნდა დატოვოს. გამოკითხულთა 10.8%- მა აღნიშნა, რომ კითხვაზე პასუხის გაცემა უჭირს.

Actors and technical personnel of the Telavi Vazha Pshavela State Drama Theatre intend to hold protest demonstrations to request resignation of Duta Skhirtladze from the position of the theatre manager.
“We cannot get rid of him. They would have arrested anybody in his place because the theatre budget has been unreasonably wasted; nothing is happening here, the theatre is dead. The regional governor, Ministry of Culture, journalists, society – everybody has information about the present situation in the theatre but nothing has changed for better. The only way to assist the theatre is protest assemblies; maybe we will somehow manage to survive the theatre. We are going to sit in the entrance of the theatre until he [Duta Skhirtladze] is expelled from there,” the theatre actors told the ICK.
Late scenarist of the Telavi Theatre Baadur Balarjishvili invented the slogan for the protest assembly. He died short time ago. Besik Dugashvili painted the caricature of Duta Skhirtladze, which protesters intend to hang in the entrance of the Theatre upside down.
We kindly remind you that no performance has been staged in the Telavi State Theatre for the last few months. The theatre building is not supplied with water and natural gas; the landline communication and internet were also switched off. The Information Center of Kakheti published an article Telavi Theatre Is Paralyzed on March 9. “The theatre building is full of mess. He has killed and degraded the theatre. It has stopped functioning. No rehearsals, no performances, no manager. There is no heating in the building; the gas-supply was switched off last year. We requested to resume electricity supply and finally they did it. There is no landline communication and water in the building; he misappropriated our two-month salaries but then he mortgaged the theatre annual budget in the bank, took a loan and distributed our salaries. From the end of this month, we will not receive salaries of 4 months in future. The bank takes 900 GEL from the theatre budget for monthly fee. Gogi Chakvetadze is still director at the theatre but he [Duta] does not allow him to work. Chakvetadze obtained a grant but he seized it from him and gave to another person. I have not seen Duta for more than one year. I last saw him at the funeral of actor Avto Guliashvili. I do not know, maybe he arrived here in secret, but he has not called us to meeting and ask us anything. The theatre has had failures and success throughout its history but similar disaster has never happened before. I have been here for 42 years but do not remember anything like it happened for the last 2-3 years,” an actor of the Telavi Theatre Eldar Tavdidishvili told the ICK.
After the article about Telavi Theatre was published by the ICK on March 9, one of the media sources reported that Duta Skhirtladze had resigned but the Ministry of Culture did not confirm the information.
“The Ministry of Culture is authorized to appoint and dismiss manager of the Telavi Theatre. Duta Skhirtladze has not applied to the Ministry of Culture with the request to quit the manager’s position so far,” Tamuna Chikhladze, head of the Ministry’s press-center told the ICK.
Despite many attempts, the ICK could not get in touch with Duta Skhirtladze.
We kindly remind you that controversy between the Theatre Company Members and Duta Skhirtladze started about a year ago. The actors allege that after Duta Skhirtladze cursed actor Avtandil Guliashvili during the company session, the actor died in the theatre hall; the theatre director Gogi Chakvetadze and actor Vano Iantbelidze felt bad after the meeting. Chakvetadze was placed in the intensive therapy of the Telavi hospital. Duta Skhirtladze even threatened him with dismissal but later changed his mind and explained his statement by emotional excitement.
The Information Center of Kakheti carried out a poll on its website http://www.ick.ge/ with the question: Must Duta Skhirtladze quit the position of the Telavi Theatre Manager? 76,4% of respondents thinks that Duta Skhirtladze must resign.
639 people participated in the poll. 12.8% thinks that Duta Skhirtladze must not quit the position; 10.8 % could not answer the question.