პარლამენტთან ქიმერიძის საქმესთან დაკავშირებით აქცია გაიმართა
ხაშურის პოლიციის შენობაში სოსო ქიმერიძის გარდაცვალების საქმის ობიექტური გამოძიების მოთხოვნით, არასამთავრობო, საზოგადოებრივი და პოლიტიკური ორგანიზაციების წევრებმა პარლამენტის შენობასთან 10 მარტს აქცია გამართეს.
როგორც აქციის ერთ-ერთმა მონაწილემ, ადამიანის უფლებათა ცენტრის ხელმძღვანელმა,  უჩა ნანუაშვილმა ჟურნალისტებს განუცხადა, კვლავ რჩება კითხვის ნიშნები ქიმერიძის საქმის გამოძიებასთან დაკავშირებით.
„კვლავ გაურკვეველია, რა მოხდა. ამიტომ მოვითხოვთ სამართლიან და ობიექტურ გამოძიებას“, - განაცხადა ნანუაშვილმა.
კოალიცია „არჩევანის თავისუფლებისთვის“ წევრი ირაკლი მელაშვილი კი მიიჩნევს, რომ სამოქალაქო საზოგადოებამ ხელისუფლებას ხშირად უნდა შეახსენოს, რომ ასეთი ფაქტები დაუსჯელი არ დარჩება.
„როდესაც პოლიციის შენობაში ფიზიკური ტრავმების შედეგად გარდაიცვლება ადამიანი, რა თქმა უნდა აქ იკვეთება დანაშაულის ნიშნები. მაგალითად, როდესაც კახა თარგამაძის შინაგან საქმეთა მინისტრობის დროს სამინისტროს ფანჯრებიდან ხალხი ცვიოდა და ამას ყველა ერთად აპროტესტებდა და ვამბობდით - ეს არ შეიძლებოდა. დღესაც არ შეიძლება“, - აღნიშნა მელაშვილმა.
ირაკლი მელაშვილმა პარლამენტის წევრებს ქიმერიძის საქმესთან დაკავშირებით განცხადებების გაკეთებისკენ მოუწოდა და განმარტა, რომ არ შეიძლება,  პრინციპები იცვლებოდეს იმის მიხედვით, ხელისუფლებაში ხარ,  თუ  - ოპოზიციაში.
პარლამენტთან გამართულ აქციაში ასევე მონაწილეობდნენ პარტია „თავისუფალი საქართველოს“ წევრები და „ქართული ოცნების“ ახალგაზრდული ფრთის წარმომადგენლები.

Protest Action Held in front of Parliament Concerning Death Case of Kimeridze
Members of NGOs and other public and political organizations held a protest action in front of Parliament building on March 10th.
As one of the participant of the action, head of Human Rights Center Ucha Nanuashvili stated to journalists, questions over the death case of Kimeridze are still unanswered.
“We still do not know what happened. Therefore, we are requesting fair and objective investigation,” – Nanuashvili stated.
Member of Coalition for Freedom of Choice Irakli Melashvili thinks that civil society needs to remind government that these facts will not go unpunished.
“When one dies in the police building due to the physical traumas, the crime elements are obviously present. When things like this happened during Kakha Targamadze’s supervision of MIA we all protested against it and stated that this is not admissible. It is still so,” – Melashvili noted.
Irakli Melashvili called on the members of Parliament to make comments regarding case of Kimeridze and explained that the principles must not change depending on where you are - in government or in opposition.
Members of political party Free Georgia and representatives of youth organization of Georgian Dream also participated in the action.