უარი სამთვიანი ლოდინის შემდეგ
ოპოზიციური კოალიციის, „ქართული ოცნების“ ლიდერს, ბიძინა ივანიშვილს ხელისუფლებამ საქართველოს მოქალაქეობის ნატურალიზაციის გზით მიღებაზე უარი უთხრა. 4 აპრილს იუსტიციის სამინისტრომ განაცხადა, რომ ივანიშვილმა მოქალაქეობის მისაღებად ორმაგი მოქალაქეობის მინიჭების პროცედურას უნდა მიმართოს.
სამოქალაქო რეესტრის სააგენტომ ივანიშვილის მოქალაქეობის საკითხზე დასკვნა 4 აპრილს – თითქმის სამი თვის თავზე გამოსცა მას შემდეგ, რაც 5 იანვარს ივანიშვილმა მოქალაქეობის ნატურალიზაციის გზით მიღებაზე განცხადება შეიტანა. ამ ნაბიჯამდე, 29 დეკემბერს ბიძინა ივანიშვილმა საფრანგეთის მოქალაქეობის შეწყვეტის თხოვნით ოფიციალურად მიმართა საქართველოში საფრანგეთის საელჩოს და საფრანგეთის მოქალაქის პასპორტი ჩააბარა.
იუსტიციის სამინისტროს განმარტებით, ნატურალიზაციის გზით მოქალაქეობის მიღება შესაძლებელია იმ პირთათვის, რომლებიც არ არიან სხვა ქვეყნის მოქალაქეები.
„საფრანგეთის მოქალაქე ბიძინა ივანიშვილმა სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს  ნატურალიზაციის გზით საქართველოს მოქალაქეობის მიღების თხოვნით მიმართა. სხვა ქვეყნის მოქალაქის მიერ ნატურალიზაციის გზით საქართველოს მოქალაქეობის მიღებას საქართველოს კანონმდებლობა არ ითვალისწინებს“, – აცხადებს იუსტიციის სამინისტრო.
ამავე განცხადებაში ნათქვამია, რომ ივანიშვილს, როგორც სხვა ქვეყნის მოქალაქეს, საქართველოს მოქალაქეობის მიღების მიზნით უნდა მიემართა ორმაგი მოქალაქეობის მინიჭების მოთხოვნით, რაზეც „შესაბამისი ორგანოებისთვის დღემდე არ მიუმართავს“.
„მოქალაქეობის საკითხის გადაწყვეტა შესაძლებელია მხოლოდ საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი სამართლებრივი პროცედურების დაცვის შემთხვევაში“, – აცხადებს იუსტიციის სამინისტრო.
საქართველოს კანონმდებლობით, მოქალაქეობის მისაღებად მაქსიმალურ ვადად განსაზღვრულია 3 თვე. სწორედ ეს დრო დასჭირდა სამოქალაქო რეესტრს ივანიშვილის მოქალაქეობის საკითხზე დასკვნის გამოსატანად.
კანონის თანახმად, საქართველოს მოქალაქედ მიღებაზე პრეზიდენტმა უარი შეიძლება უთხრას იმ პირს, რომელმაც ჩაიდინა საერთაშორისო დანაშაული მშვიდობისა და ადამიანობის წინააღმდეგ; მონაწილეობდა საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ სახელმწიფო დანაშაულში; ან  სახელმწიფო ან/და საზოგადოებრივი უსაფრთხოების დაცვის ინტერესებიდან გამომდინარე, მისი საქართველოს მოქალაქედ მიღება მიზანშეუწონელია.
ეს გადაწყვეტილება ეფუძნება ტყუილს და უკანონობას
ბიძინა ივანიშვილისთვის საქართველოს მოქალაქეობის ნატურალიზაციის გზით მიღებაზე უარის თქმა არის „პოლიტიკური“ გადაწყვეტილება „ძლიერი კონკურენტის“ წინააღმდეგ, თუმცა ეს ივანიშვილის პოლიტიკურ გეგმებს არ შეცვლის - განაცხადა „ქართული ოცნების“ პრესსპიკერმა მაია ფანჯიკიძემ.
„ეს გადაწყვეტილება ეფუძნება ტყუილსა და უკანონობას“, – განუცხადა 5 აპრილს ფანჯიკიძემ ჟურნალისტებს, - „თავის დროზე ბიძინა ივანიშვილისთვის მოქალაქეობის ჩამორთმევა იყო პოლიტიკური გადაწყვეტილება, რადგან სააკაშვილს შეეშინდა ძლიერი კონკურენტის. ახლაც, ეს გადაწყვეტილებაც არის პოლიტიკური გადაწყვეტილება, რადგან სააკაშვილმა ძალიან კარგად იცის ხალხის განწყობა, იცის რეალური რეიტინგები და იცის, რომ იგი არ არის კონკურენტუნარიანი“.
მისი თქმით, ოპოზიციური კოალიცია „ქართული ოცნების“ გეგმებში არაფერი შეიცვლება და ივანიშვილი მისი პრემიერ–მინისტრობის კანდიდატი იქნება.
„ბიძინა ივანიშვილი დარჩება კოალიციის ლიდერი, მის კოალიციას ერქმევა „ბიძინა ივანიშვილი–ქართული ოცნება“, იგი ასევე იქნება პრემიერ–მინისტრობის კანდიდატი ამ გაერთიანებისა, ეს კოალიცია აუცილებლად გაიმარჯვებს ოქტომბრის არჩევნებში და ყველა დასახული გეგმა იქცევა რეალობად“, – აღნიშნა მან.
საქართველოს მოქალაქეობის არქონა ივანიშვილს უზღუდავს  უფლებას, გახდეს პარტიის ლიდერი და კენჭი იყაროს არჩევნებში. მას ასევე არ ექნება უფლება, რომ მონაწილეობა მიიღოს წინასაარჩევნო აგიტაციაში.
დეპუტატმა მმართველი პარტიიდან გოკა გაბაშვილმა განაცხადა, რომ მოქალაქეობასთან დაკავშირებით მიღებული „სამართელბრივი“ გადაწყვეტილების მიუხედავად, რომელსაც „პოლიტიკასთან“ არანაირი შეხება არ აქვს, ივანიშვილს „ქართულ პოლიტიკაში მოქმედების სრული თავისუფლება აქვს“.
საპარლამენტო უმცირესობისა და ქრისტიან–დემოკრატების ლიდერმა გიორგი თარგამაძემ განაცხადა, რომ არავის სჯერა იმის, რომ სამოქალაქო რეესტრის დასკვნა მხოლოდ სამართლებრივი საკითხია და მასში პოლიტიკა არანაირ როლს არ ასრულებს. მისი თქმით, ქრისტიან–დემოკრატებს მიაჩნიათ, რომ ივანიშვილს უნდა ჰქონდეს საქართველოს მოქალაქეობა, რაც ასევე მნიშვნელოვანია კონკურენტუნარიანი საარჩევნო გარემოსთვის.
თარგამაძემ განაცხადა, რომ ეს სადავო თემა, რომლის გადაწყვეტის პროცესიც სავარაუდოდ ხანგრძლივად გაგრძელდება, შეიძლება მოგვარდეს კონსტიტუციაში ივანიშვილისთვის სპეციალური შესწორების შეტანის გზით. კერძოდ, მისი წინადადებით, ევროკავშირის წევრის ქვეყნების იმ მოქალაქეებს, რომლებიც საქართველოში დაიბადნენ და ბოლო 10 წელი ცხოვრობენ, საკონსტიტუციო ცვლილებებით, უნდა მიეცეთ არჩევნებში კენჭისყრის უფლება.
„ჩვენ მოვითხოვთ ხელისუფლებისგან, რომ საქართველოს პარლამენტში უკვე ინიცირებული საკონსტიტუციო ცვლილების განხილვის პროცესში აქტიურად იქნას განხილული ჩვენს მიერ შეთავაზებული იდეა, რომელიც ეყრდნობა ევროკავშირის პრეცედენტს და ითვალისწინებს ევროკავშირის წევრი ქვეყნის – საფრანგეთის მოქალაქეს, რომელსაც ათი წლის განმავლობაში საქართველოში ცხოვრების ცენზი გააჩნია, ჰქონდეს პოლიტიკური უფლებები, კერძოდ, გაიაროს საარჩევნო რეგისტრაცია, მიიღოს მონაწილეობა არჩევნებში, იყოს არჩეული პოლიტიკურ თანამდებობაზე, სათავეში ჩაუდგეს საარჩევნო სიას და ა.შ. რა უფლებებიც გააჩნია საქართველოს მოქალაქის სტატუსის ადამიანებს“, - განაცხადა თარგამაძემ და აღნიშნა, რომ პოლიტიკური თვალსაზრისით მოქალაქეობაზე უარის თქმა გამართლებული არ არის.
როგორც 5 აპრილს შუადღისას გაირკვა, საპარლამენტო უმრავლესობა აპირებს, მხარი დაუჭიროს „ქრისტიან-დემოკრატების“ ინიციატივას. როგორც ჟურნალისტებს საპარლამენტო ურმავლესობის ერთ-ერთმა ლიდერმა, გოკა გაბაშვილმა განუცხადა, უმრავლესობა ამ ინიციატივას უკვე გაეცნო და მხარსაც დაუჭერს. მისივე თქმით, ამ ინიციატივის გათვალსწინებით, ივანიშვილის მოქალაქეობის თემასთან დაკავშირებულ ყოველგვარ ინსინუაციებს სპეკულაციებსა და პოლიტიკურ წიაღსვლებს საბოლოოდ დაესმება წერტილი.
„ბიძინა ივანიშვილს ექნება სრული საშუალება, მონაწილეობა მიიღოს არჩევნებში, ექნება ყველა ის პოლიტიკური უფლება, რაც აქვს თითოეულ ჩვენგანს და მისი პოლიტიკური უფლებები არანაირად შეზღუდული არ იქნება“, - განაცხადა გაბაშვილმა და კიდევ ერთხელ გაუსვა ხაზი, რომ ივანიშვილის მოქალაქეობის საკითხს პოლიტიკასთან არანაირი კავშირი არ აქვს.
რა საჭიროა ცვლილებები კონსტიტუციაში?
„ქრისტიან-დემოკრატიული მოძრაობის“ ინიციატივას ბიძინა ივანიშვილის მოქალაქეობის საკითხთან დაკავშირებით, იურისტები არარეალურს უწოდებენ და მიიჩნევენ, რომ ეს პროცესის გაჭიანურებას გამოიწვევს.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტმა კახა კოჟორიძემ განუცხადა, საკონსტიტუციო და საკანონმდებლო ცვლილებები საჭირო არ არის, რადგან ივანიშვილისთვის საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭებას არსებული კანონმდებლობაც ითვალისწინებს.
კოჟორიძის თქმით, მართალია, საქართველოს კანონმდებლობა ნატურალიზაციის გზით მოქალაქეობის მინიჭებას სხვა ქვეყნის მოქალაქისათვის არ ითვალისწინებს, მაგრამ ბიძინა ივანიშვილს საფრანგეთის მოქალაქეობაზე უარი გაცხადებული ჰქონდა. მისივე თქმით, პრეზიდენტის 2009 წლის #34-ე ბრძანებულება კანონმდებლობის ბიძინა ივანიშვილის სასარგებლოდ გაგებას ითვალისწინებს, რომელიც უფრო დეტალურად განსაზღვრავს, თუ რა წესით ხდება ნატურალიზაციის გზით მოქალაქეობის მინიჭება.
„ამ ბრძანებულების თანახმად, როდესაც ნატურალიზაციის გზით პრეზიდენტს მოქალაქეობის მინიჭების შესახებ მიმართავენ, პირი შეიძლება იყოს სხვა ქვეყნის მოქალაქე, თუმცა, ეს იმ შემთხვევაში, თუ თანახმაა სხვა ქვეყნის მოქალაქეობა საქართველოს მოქალაქეობის მინიჭების შემდეგ შეუწყდეს. ცხადია, კანონმდებლობა პრეზიდენტის ამ ბრძანებულებითაც ასეა გაგებული, რომ ფორმალურად, მიმართვის მომენტში შესაძლებელია, ეს პირი იყოს სხვა ქვეყნის მოქალაქე. უბრალოდ, მოქალაქეობის მინიჭების შემდეგ უნდა შეწყვიტოს სხვა ქვეყნის მოქალაქეობა. ეს რომ ივანიშვილის ნება და ინტერესია, მის მიერ საფრანგეთის საელჩოსთვის მიმართვით დასტურდება“, - განაცხადა კოჟორიძემ.
ივანიშვილის ადვოკატის შალვა თადუმაძის განცხადებით კი, ქდმ-ს ინიციატივა პროცესის გაჭიანურებას ემსახურება და არარეალურია. მისი თქმით, ამ ინიციატივის განხილვა პარლამენტში უნდა მოხდეს და გადაწყვეტილება საპარლამენტო უმრავლესობამ უნდა მიიღოს.
„პრეზიდენტი როცა ვერ იღებს გადაწყვეტილებას, პარლამენტი უფრო ვერ მიიღებს. ამდენად, მიმაჩნია, რომ ეს არარეალური გზაა. არსებული კანონმდებლობა ითვალისწინებს ივანიშვილისთვის მოქალაქეობის მინიჭებას და არანაირი სხვა გზის ძიება საჭირო არ არის“, - განაცხადა თადუმაძემ.
ბიძინა ივანიშვილსა და მის მეუღლეს, ეკატერინა ხვედელიძეს საქართველოს მოქალაქეობა 2011 წლის 11 ოქტომბერს პრეზიდენტის განკარგულებით შეუწყდათ. მოგვიანებით, სასამართლომ პრეზიდენტის განკარგულება მხოლოდ ეკატერინა ხევდელიძის მიმართ გააუქმა. ამის შემდეგ ბიძინა ივანიშვილმა ნატურალიზაციის გზით საქართველოს მოქალაქეობის მიღება მოითხოვა.

01:50, Wednesday, 19.06.2013
The Civil Registry Agency of the Ministry of Justice said on April 4, that Ivanishvili was not eligible to obtain Georgian citizenship through naturalization process, which he was requesting since January 5; the agency said, Ivanishvili, as a French national, should instead seek regaining his Georgian passport through dual-citizenship process.
The announcement came one day before the expiration of three-month deadline for responding to Ivanishvili’s application, who requested the Georgian authorities to restore his citizenship through naturalization on January 5. Before applying for citizenship through naturalization, Ivanishvili on December 29, 2011 submitted to the French embassy in Tbilisi a request for launching procedures for his withdrawal from the French citizenship.
The Ministry of Justice clarified that individuals who currently are citizens of another country can apply for dual citizenship, while stateless persons pursue a naturalization process.
“Mr. Ivanishvili, a French national, filed an application with the Civil Registry Agency of the Ministry of Justice requesting Georgian citizenship through naturalization. However, under the law, a foreign national cannot obtain Georgian citizenship through naturalization,” the Ministry clarified.
The Ministry statement reads, that being a foreign national, Mr. Ivanishvili can seek Georgian citizenship through the dual-citizenship process, as provided by the relevant Georgian legislation for foreign nationals. No such request has yet been filed by Mr. Ivanishvili with the relevant government agencies.
“The issue of citizenship shall be resolved only through legal procedures estimated by the Georgian law,” the Ministry of Justice added.
Under the Georgian law, maximum term to grant citizenship to an individual is three months. Exactly three months were taken by the CRA to prepare conclusion on Ivanishvili’s citizenship.
According to the law, reasons for refusal for granting Georgian citizenship are if a person “has committed an international crime against peace and humanity”; “has taken part in a crime against the state” or if granting of a citizenship would be “inexpedient” from the point of view of state and public security.
This decision is based on lies and illegality
The authorities’ “illegal” and “politically-motivated”  decision not to grant Bidzina Ivanishvili Georgian citizenship through naturalization will not derail his opposition coalition Georgian Dream’s electoral plans, Maia Panjikidze, a spokesperson for the Ivanishvili-led coalition said.
“This decision is based on lies and illegality,” Panjikidze told journalists on April 5 “Stripping him of citizenship was in itself a politically-motivated decision, because he [Saakashvili] was afraid of a strong political opponent, the same is about this recent decision, because Saakashvili knows very well the public stance and knows real ratings.”
She added that nothing will change in our plans, he stays the leader of [opposition Georgian Dream] coalition and “his coalition will be called Bidzina Ivanishvili-Georgian Dream and he will be a prime ministerial candidate of this coalition; this coalition will definitely win in the October elections,” she noted.
Without Georgian citizenship Ivanishvili has no right to establish a political party or to run in the parliamentary elections this October.
A senior ruling party lawmaker, Giorgi Gabashvili, said that the Civil Registry Agency’s decision was stemming from purely legal-related issues, which had nothing to do with politics. From the political point of view, MP Gabashvili continued, Ivanishvili had and still has an opportunity to continue political activities.
MP Giorgi Targamadze, leader of Christian-Democratic Movement and of a small parliamentary minority group, said “no one will believe” the ruling party lawmakers’ statements that the Civil Registry Agency’s decision was only about legal matters.
MP Targamadze said that Christian-Democrats believe that Ivanishvili should have the Georgian citizenship, which is also important for competitive electoral environment.
He said that the dispute could be resolved through constitutional amendment designed specifically for Ivanishvili. According to MP Targamadze’s proposal a constitutional amendment should allow a citizen of EU-member state, who was born in Georgia and who has lived in Georgia for recent ten years, to run in the elections.
“We request the government, in the process of discussing constitutional amendments initiated in parliament, to actively discuss the idea offered by us, that is based on EU precedent, that provides citizen of France, EU member country, who has lived in Georgia for ten years, to give the political rights, namely register for elections, take part in elections, be elected to the political position, head the election list etc. the right that citizens of Georgia exercise”, Targamadze said and added that it cannot be justified to refuse an individual to grant citizenship on political grounds.
By midday of April 5 the parliamentary majority declared they intend to support the initiative of the Christian-Democrat Movement. A leader of the parliamentary majority MP Goka Gabashvili told journalists that they were already introduced to the initiative and will support it. He said the initiative will put an end to all insinuations, speculations and political assessments about Ivanishvili’s citizenship.
“Bidzina Ivanishvili will have full right to participate in the elections and will enjoy all political rights that we all enjoy; so his political rights will not be restricted at all,” Gabashvili said and underscored that Ivanishvili’s citizenship has nothing to do with the politics.
Why amendments should be introduced to the Constitution?
Lawyers evaluated the initiative of the Christian-Democrat Movement with regard to Bidzina Ivanishvili’s citizenship as unreal and believe that it farther prolong the process.
Lawyer of the Georgian Young Lawyers’ Association Kakha Kozhoridze told the Interpresnews that no constitutional or legislative changes are needed because current law envisages procedures to grant Georgian citizenship to Ivanishvili.
Kozhoridze said although the Georgian law does not envisage naturalization of a foreign citizen, Bidzina Ivanishvili had already declined French Citizenship. According to him, President’s 2009 Decree # 34 makes the legislation flexible for Bidzina Ivanishvili’s case and it farther clarifies the naturalization procedures.
“According to this decree, when an individual applies to the president for naturalization, she/he might be a citizen of any other country but if he/she is ready to quit the foreign citizenship simultaneous to acquiring Georgian citizenship. Of course, the law envisages that formally a person can hold foreign citizenship when applying for Georgian citizenship. Simply, having received the Georgian citizenship, she/he must immediately quit foreign citizenship. In Ivanishvili’s case it is proved by his application to the French Embassy to annul his French citizenship,” Kozhoridze said.
Ivanishvili’s lawyer Shalva Tadumadze said the CDM initiative will prolong the process and is unreal. He said the parliament shall discuss the initiative and the parliamentary majority shall make relevant decision.
“When the president cannot make the proper decision, the parliament is more unlikely to make relevant decision. So, I think it is unreal method. Current law allows the authority to grant citizenship to Ivanishvili and no other ways shall be sought,” Tadumadze said.
Georgian citizenships were stripped off Bidzina Ivanishvili and his wife Ekaterina Khvedelidze based on the president’s decree on October 11, 2011. Later, the Court annulled the decree only with regard Ekaterina Khvedelidze. Afterwards, Bidzina Ivanishvili requested Georgian citizenship through naturalization.