ყვითელი ბარათი მურმან დუმბაძეს
არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ოპოზიციონერ პოლიტიკოსს, მურმან დუმბაძეს, ქსენოფობიური განცხადებების გამო, სიმბოლურად ყვითელი ბარათი გაუგზავნეს. დუმბაძის მიერ ერთ-ერთ მედიასაშუალებაში გამოთქმული ქსენოფობიური განცხადება არასამთავრობო ორგანიზაციებმა 5 აპრილს გამართულ პრესკონფერენციაზე გააპროტესტეს.
„ქართული ოცნების“ წევრმა მურმან დუმბაძემ რამდენიმე დღის წინ ტელეეთერით განაცხადა, რომ რესპუბლიკური პარტიის ერთ-ერთი წევრი გიორგი მასალკინი „გენით ქართველი არ არის“ და ამიტომაც არ აღიქვამს მტკივნეულად ბათუმში აზიზიეს მეჩეთის მშენებლობის საკითხს. არასამთავრობო ორგანიზაციები დუმბაძისგან საჯარო ბოდიშს მოითხოვენ.
„ბოლო პერიოდში  მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლების მხრიდან გაკეთდა განცხადებები, რომლებიც შეიცავდა ქსენოფობიის - რელიგიური და ეთნიკური შეუწყნარებლობის - ნიშნებს. აღნიშნული განცხადებების ავტორები, სავარაუდოდ, ცდილობენ, ეთნიკურ და რელიგიურ გრძნობებზე თამაში ამომრჩეველთა ხმების მოპოვების მთავარ იარაღად აქციონ. ყველა პოლიტიკოსმა უნდა გააცნობიეროს, რომ ქსენოფობიით, რელიგიურ და ნაციონალურ გრძნობებზე თამაშით საქართველოში წარმატების მიღწევა უკვე შეუძლებელია. არავის უნდა მიეცეს საშუალება გააღვივოს საქართველოში ეთნიკური და რელიგიური ნიშნით დაპირისპირება და საფრთხე შეუქმნას ქართულ სახელმწიფოებრიობას“, - ვკითხულობთ არასამთავრობოების მიერ გავრცელებულ მიმართვაში.
ქსენოფობიის წინააღმდეგ გავრცელებულ მიმართვას, ხელს შემდეგი არასამთავრობო ორგანიზაციები აწერენ: კოალიცია „არჩევნის თავისუფლებისთვის“, „მრავალეროვანი საქართველო“, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება, „სტუდია რე“ და სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტი.
„მიუხედავად იმისა, რომ ქართული კანონმდებლობით სიძულვილის ენა დასჯადი არ არის, ვფიქრობ, მაინც მიუღებელია მისი ტირაჟირება. ჩვენ მოვუწოდებთ ყველას, თავი შეიკავონ მსგავსი გამონათქვამებისგან. ამგვარი განცხადებების ტირაჟირება ხელს შეუშლის ქვეყანაში ნორმალური პროცესების წარმართვას“, - ამბობს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე თამარ ჩუგოშვილი.
კოალიცია „არჩევნის თავისუფლებისთვის“ წარმომადგენელმა, მედიაექსპერტმა ზვიად ქორიძემ კი, მედიასაშუალებებს ქსენობობიურ განცხადებებთან დაკავშირებით, სიფრთხილისკენ მოუწოდა.
„სამწუხაროდ, საქართველოში ჯერ კიდევ არიან პოლიტიკოსები, რომლებიც ასეთი მგრძნობიარე თემებით მანიპულირებას ცდილობენ. მათ მიაჩნიათ, რომ  ამ ტიპის  განცხადებებით შეიძლება საზოგადოების ნდობისა და მხადრაჭერის მოპოვება. მინდა, ვთხოვო ჩემს კოლეგა ჟურნალისტებს, რომ არ შეუწყონ ხელი ასეთი ქსენოფობიური განცხადებების ტირაჟირებას და არ გახდნენ თამაშის იმ წესების მონაწილენი, რომელსაც ცალკეული პოლიტიკოსები გვთავაზობენ“, - აღნიშნა ზვიად ქორიძემ.
„მრავალეროვანი საქართველოს“ ხელმძღვანელმა არნოლდ სტეფანიანმა პრესკონფერენციაზე, მურმან დუმბაძეს სიმბოლურად ყვითელი ბარათიც გაუგზავნა.
„მრავალეროვანი საქართველო“ მურმან დუმბაძეს ყვითელ ბარათს უგზავნის და ბოდიშის საჯაროდ მოსახდელად აძლევს დროს, ამ ბარათის ფოსტით მიღებიდან ერთი დღის ვადაში. თუ არ მოიბოდიშებს, შემდეგ წითელ ბარათს გავუგზავნით. წითელი ბარათი კი, მოგეხსენებათ რასაც ნიშნავს“, - აღნიშნა არნოლდ სტეფანიანმა.
დუმბაძეს ბოდიში პირადად არ მოუხდია. თუმცა კოალიცია „ქართულმა ოცნებამ“, რომლის წევრიც დუმბაძე გახლავთ, გაავრცელა ოფიციალური განცხადება, სადაც ბოდიშს იხდიდა მათი წევრის, მურმან დუმბაძის ქსენოფობიური განცხადების გამო. თავად დუმბაძემ კი რამდენიმე დღის წინ, გაზეთ „რეზონანსს“ განუცხადა, რომ ბოდიშის მოხდას არ აპირებს.
მურმან დუმბაძის განცხადებას, მისი ადრესატი გიორგი მასალკინიც გამოეხმაურა: „ჩვენ მეტი წინდახედულება და დიპლომატია გვმართებს. არ შეიძლება, სხვადასხვა რელიგიაზე და წარმომავლობებზე გავაკეთოთ უარყოფითი აქცენტები. ჩვენს ირგვლივ სხვადასხვა მეზობელი სახელმწიფოა, სხვა აღმსარებლობის ხალხია და ჩვენ კი მათი მხარდაჭერა გვჭირდება. ამიტომ ასეთი ქსენოფობიური განცხადებები საქმეს არ წაადგება. ჩემთვის პირადად და ჩემი ოჯახისთვის ბოდიში არავის მოუხდია. გამოვიდეს დუმბაძე „ობიექტივში“, სადაც შეურაცხყოფა მომაყენა და იქ მოიხადოს ბოდიში... მაგრამ ამას ვერ იზამს“, - აღნიშნა მასალკინმა Tspress.ge-სთან საუბარში.
დუმბაძის მიერ ტელეეთერში გაკეთებულ განცხადებას სახალხო დამცველიც კრიტიკულად გამოეხმაურა. „ვთვლი, რომ მსგავსი განცხადება უაღრესად კრიტიკულ შეფასებას იმსახურებს ჩემგან, როგორც უფლებადამცველისგან, რადგან დაუშვებლად მიმაჩნია ეთნიკური წარმომავლობის რაიმე სახის პრობლემად წარმოჩენა. ამ ტიპის განცხადებების გაკეთებისაგან განსაკუთრებით  პოლიტიკურმა მოღვაწეებმა უნდა შეიკავონ თავი, რადგან მსგავსმა რამემ შეიძლება საზოგადოებაში შეუწყნარებლობის გაღვივებას შეუწყოს ხელი, რაც საფრთხეს უქმნის სამოქალაქო ერთიანობას და შეურაცხყოფს არამარტო კონკრეტულ პიროვნებას, არამედ ზოგადად საქართველოს მოქალაქეების ღირსებას, ეწინააღმდეგება იმ ღირებულებებსა და მიზნებს, რომელთა დამკვიდრება საქართველოს მოქალაქეთა ურყევ ნებას წარმოადგენს და დეკლარირებულია საქართველოს კონსტიტუციის პრეამბულაში“, - ვკითხულობთ სახალხო დამცველის განცხადებაში.
არასამთავრობო ორგანიზაციები ყველას მოუწოდებენ, სიფრთხილით მოეკიდონ უმცირესობების საკითხს და თავი შეიკავონ ქსენოფობიური განცხადებებისგან. როგორც მათ მიმართვაშია აღნიშნული, სამოქალაქო სექტორი მომავალშიც მოახდენს საჯარო რეაგირებას, ნებისმიერი პოლიტიკოსისა თუ  საზოგადო მოღვაწის მიერ გაკეთებულ ქსენოფობიურ, სიძულვილის ენის შემცველ განცხადებებზე.

12:30, Tuesday, 21.05.2013
Georgian nongovernmental organizations sent symbolic yellow card to oppositionist politician Murman Dumbadze for his xenophobic statements. The NGOs protested his xenophobic statement in one of the media-organizations at the press-conference on April 5.
Several days ago, Murman Dumbadze from the Georgian Dream stated that Giorgi Masalkini from the Republic Party is not ethnic Georgian and is not bothered about intended construction of Aziziye mosque in Batumi. The NGOs request Dumbadze to publicly apologize for his statement.
“Lately, representatives of various political parties made statements containing signs of xenophobia, religious and ethnic intolerance through various media sources (TV-Channel 25, newspaper Kronika, etc). The authors of those statements supposedly tried to use ethnic and religious belonging as main tool to gain votes during the elections. Every politician must be aware that it is impossible to achieve success in Georgia by xenophobia, and by degrading religious or national feelings of any person. Nobody shall be allowed to steer up controversy on ethnic or religious grounds and undermine Georgian statehood,” the NGO statement reads.
Coalition For Freedom of Choice, Multinational Georgia,  Georgian Young Lawyers Association, Transparency International – Georgia, International Society for Fair Elections and Democracy, Studio Re and Civil Development Institute signed the petition against the xenophobia.
“Although Georgian law does not envisage punishment for hate speech, I think it shall not be encouraged. We call upon everybody to refrain from similar statements. It will hinder development of normal process in the country,” chair of the Georgian Young Lawyers Association Tamar Chugoshvili said.
Media-expert Zviad Koridze from the Coalition for Freedom of Choice suggested the media-organizations to be careful with xenophobic statements.
“Unfortunately, there are politicians in Georgia who try to manipulate with similar sensitive topics. They believe similar statements will assist them to gain more voters. I want to ask all my colleague journalists to discourage similar xenophobic statements and not to participate in the games of certain politicians,” Zviad Koridze said.
Head of Multinational Georgia Arnold Stepanyan sent symbolical yellow card to Murman Dumbadze at the press-conference.
“The Multinational Georgia is sending yellow card to Murman Dumbadze and gives time to publicly apologize within one day after he receives our card. Unless he apologizes, we will send him red card and you all know what it means,” Arnold Stepanyan said.
Dumbadze has not apologized yet but Coalition Georgian Dream spread official statement where they apologized for xenophobic statement of their member Murman Dumbadze. Several days ago, Dumbadze personally told the newspaper Resonance that he is not going to apologize.
Giorgi Masalkin also responded to Murman Dumbadze’s statement: “We must be more provident and diplomatic. Nobody must make negative evaluations about different religious or ethnic origins. We have neighbor countries with diverse confessions and we need their support. So, xenophobic statements will never do good job for us. Nobody has apologized to me and my family. Let Dumbadze apologize to me in the same TV-program “Objective” where he insulted me. But he will not do it,” Masalkin told the tspress.ge.
Public Defender of Georgia also criticized Dumbadze’s statement. “I consider that such a statement deserves an extremely negative assessment from me, as a defender of rights, since I consider it inadmissible to point to ethnic origin as a problem of any sort. It is especially politicians who should refrain from making such statements, since similar statements can contribute to fomenting intolerance in society, which poses a danger to civil unity and insults not only concrete persons, but also the dignity of citizens of Georgia in general, contradicts the values and aims whose establishment constitutses a firm will of the citizens of Georgia and which are declared in the preamble of the Constitution of Georgia,” the statement of the Public Defender reads.
Nongovernmental organizations call upon everybody to be careful with the minority issues and refrain from xenophobic statements. According to their statement, the civil society will respond to xenophobic statements containing hate speech elements by any politician or public figure in future too.