უახლოესი მომავალი: საქართველო ატომურ ნაღმზე
2007 წლის 13 ივნისს პარიზში, საფრანგეთის პრეზიდენტ ნიკოლა სარკოზისთან შეხვედრაზე მიხეილ სააკაშვილმა პირველად გაამჟღავნა საქართველოში ბირთვული ელექტროსადგურის მშენებლობის შესახებ ხელისუფლების გადაწყვეტილება. შეხვედრის შემდეგ სარკოზიმ განაცხადა, რომ საფრანგეთი მზად არის, განიხილოს პროექტის ეკონომიკური და ეკოლოგიური რაციონალურობა, რითაც მიანიშნა, რომ საფრანგეთი თანახმაა შეაფასოს საქართველოში ბირთვული ელექტროსადგურის მშენებლობის პროექტი.
მეორე დღეს სააკაშვილი ბირთვული ელექტროსადგურის მშენებლობის პერსპექტივებზე მოსალაპარაკებლად შეხვდა საფრანგეთის წამყვანი ენერგეტიკული კომპანიის, AREVA-ს აღმასრულებელ დირექტორს. ქართველი დიპლომატების მაშინდელი განცხადებით,ექსპერტების დონეზე უკვე დაწყებული იყო კონსულტაციები პროექტის შემდგომი დახვეწისა და სრულყოფის მიზნით. 2007 წლის 16 აგვისტოს მთავრობის სხდომაზე შეიქმნა ბირთვული ელექტროსადგურის მშენებლობის შემსწავლელი კომისია ენერგეტიკის მინისტრის ხელმძღვანელობით, რომელიც მინისტრთა კაბინეტის წარმომადგენლებით და დამოუკიდებელიექსპერტებით დაკომპლექტდა.
„მწვანეთა პარტიის“ მიერ 1998 წელს შემუშავებული და დღემდე მოქმედი კანონი „ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების შესახებ“ არ აძლევდა საქართველოს ხელისუფლებას ბირთვული ენერგიის მშვიდობიანი გამოყენების შესაძლებლობას. მთავრობა ვერ გასცემდა ლიცენზიას მე-3 თაობის ბირთვული ელექტროსადგურის მშენებლობაზე,რადგან კანონის მე-5 მუხლი კრძალავდა ბირთვული იარაღისა და ასაფეთქებელი ნივთიერებების, რადიაციული ნარჩენებისა და საწვავის ექსპორტს, იმპორტს, ტრანზიტსა და ხელახალ ექსპორტს, მათ შესწავლას, გამოცდასა და საკუთრებაში ქონას; მაღალი გამდიდრებული ნივთიერების დამამზადებელი და 5 მვ-ზე მეტ ბირთვულ ენერგიაზე მომუშავე სიმძლავრის საწარმოს მოქმედებას და მსგავს სიმძლავრეებზე კვლევების წარმოებას, რადიაციული ნივთიერებების იმპორტს მათი შემდგომი დამუშავების, შენახვისა თუ სხვამიზნებისათვის. ამ კანონით საქართველო ბირთვული ობიექტების, ტექნოლოგიებისგან და რადიოაქტიური ნარჩენებისგან თავისუფალ სახელმწიფოდ იყო გამოცხადებული, შესაბამისად, ჩვენს ქვეყანაში ბირთვული ელექტროსადგურის აშენების პროექტის განსახორციელებლად აუცილებელი იყო კანონმდებლობის შეცვლა, რაც ხელისუფლებამ ახლახანს წარმატებით შეასრულა. 2012 წლის „ახალი“ კანონით უკვე დაშვებულია:
ბირთვული ობიექტების, მათ შორის ატომური სადგურების მშენებლობა;
• რადიოაქტიური ნარჩენების რეექსპორტი;
• ბირთვული იარაღის, ან სხვა ბირთვულ ასაფეთქებელ მოწყობილობათა ექსპორტი, იმპორტი, ტრანზიტი, რეექსპორტი.
ამდენად, ჩვენი ხელისუფლება განუხრელად ადგას საქართველოში ბირთვული ელექტროსადგურის მშენებლობის დაწყების გზას, მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენს ქვეყანაში საკმარისზე მეტი ჰიდრორესურსია, რომლის ათვისებით არათუ საკუთარი მოთხოვნილებების დაკმაყოფილება, არამედ ელექტროენერგიის დიდი რაოდენობით ექსპორტიცაა შესაძლებელი.
საქართველოს ტერიტორიაზე სად არის  შესაძლებელი ბირთვული რეაქტორების მშენებლობა? ამ კითხვაზე პასუხის გასაცემად დაგვჭირდება ექსკურსი თემაზე, თუ რა მიზნით და ოდენობით სჭირდება ატომურ ელექტროსადგურს წყლის რესურსი თავისი ტექნოლოგიური ციკლისათვის.
ბირთვული ელსადგურების რეაქტორებში მართვადი ჯაჭვური ბირთვული რეაქციისას გამოყოფილი დიდი რაოდენობით სითბო  ადუღებს წყალს, რომლის ორთქლი აბრუნებს ელექტროგენერატორის ტურბინებს. ატომური ელსადგურების ამჟამად გავრცელებული მოდელები წყალს ორი მიზნით იყენებენ:
1. სითბოს გადასაცემად რეაქტორის აქტიური ზონიდან ორთქლის ტურბინამდე;
2. ორთქლის ციკლიდან ჭარბი სითბოს მოსაცილებლად და გარემოში გადასაცემად. რაც უფრო დიდია სხვაობა სითბოს შიდა წყაროსა და გარემოს ტემპერატურას შორის, მით უფრო მეტი სითბური ენერგია გადაიქევა მექანიკურად, ამ შემთხვევაში, გენერატორის ბრუნვად. ამდენად, სასურველია მიღწეულ იქნას ისეთი მდგომარეობა, როცა შიგნით (რეაქტორში) ტემპერატურა მაქსიმალურად მაღალია, ხოლო გარემოში – რაც შეიძლება დაბალი. ამითაა განპირობებული ელსადგურების მშენებლობისათვის შეძლებისდაგვარად ისეთი ადგილის შერჩევა, სადაც ცივი წყლის საკმარისი რაოდენობაა. მაგალითად, ამჟამად დაგეგმარების სტადიაში მყოფი თურქეთის ატომური ელსადგურის ეფექტურობა 1%–ით მეტი იქნება, თუ ის მოიხმარს შავი ზღვის წყალს და არა ხმელთაშუა ზღვისას, სადაც შედარებით თბილი წყალია.
1.რეაქტორის ბირთვიდან გენერატორამდე სითბოს გადაცემის ციკლი დახურულია, წყალი ჯერ გადაიქცევა ორთქლად, რომელიც აბრუნებს ელექტროგენერატორის ტურბინას, შემდეგ კი კვლავ კონდენსირდება და უკან, რეაქტორისკენ ბრუნდება, ამდენად აქ წყლის დანაკარგები უმნიშვნელოა, მაგრამ მაინც საჭიროა მისი პერიოდული შევსება ძალზე სუფთა და ზესუფთა წყლით.
ატომურ ელსადგურებს, თბოელექტროსადგურებისაგან განსხვავებით, წყლის მიმართ დამატებითი მოთხოვნები აქვთ: თუ თბოელექტროსადგურის დახურვის შემდეგ სითბოს წყარო სამუდამოდაა ლიკვიდირებული,  ბირთვული რეაქტორის გაუქმების შემდეგ რადიოაქტიური დაშლა მაინც გრძელდება და სითბო გამოიყოფა, ამიტომ აუცილებელია  არსებობდეს მისი გაგრილების გარანტირებული შესაძლებლობა ისევე, როგორც ყოველდღიური მუშაობისას, და, აგრეთვე, სისტემის აქტიური ზონის ავარიულ რეჟიმში გასაგრილებლად.  საქართველოს სეისმური საფრთხის ზონაში არსებობა ქმნის ბუნებრივი კატასტროფებისგან (მიწისძვრებისაგან) ბირთვული ელექტროსადგურის დაცვის განსაკუთრებული მექანიზმების შექმნის აუცილებლობას, რომელთა შორის, რეაქტორზე ავარიის შემთხვევაში, მის გასაგრილებლად წყლის დამატებითი დიდი მარაგების სწრაფი ხელმისაწვდომობა ერთ–ერთი უმთავრესთაგანია.
2. ატომურ ელსადგურში წყლის გამოყენების მეორე ფუნქცია რეაქტორსა და ტურბინას შორის დახურულ ციკლში მოცირკულირე ორთქლის კონდენსაციისას გამოყოფილი ჭარბი სითბოს გარემოსთვის გადაცემაში მდგომარეობს. თანამედროვე თბო– და ატომურ სადგურებში, სითბოს მექანიკურ ენერგიად გარდაქმნის შიდა შეზღუდვის გამო, სითბური ენერგიის დანაკარგი დაახლოებით ორ მესამედს უდრის. ამიტომაც ამგვარი სადგურების მშენებლობისას აუცილებელი მოთხოვნაა, ეს ჭარბი სითბო უშუალოდ ატმოსფეროში ან წყალსატევში არ იქნას გამოფრქვეული, მაგალითად, დიდ ბრიტანეთში  ატომური სადგურები ზღვასა და ტბებს 2 კილომეტრით მაინც არის მოცილებული.
კონდენსაციის  მიზნით ორთქლის გაგრილება სამი ხერხით მიიღწევა:
პირდაპირი (უშუალო) გაგრილება ყველაზე მარტივი ხერხია, როცა ელსადგური ზღვის, მდინარის ან დიდი ტბის პირასაა. ხდება წყლის დიდი რაოდენობის შედინება წყალსატევიდან სადგურში, შემდეგ კი რამდენიმე გრადუსით შემთბარი წყალი უკან ბრუნდება. ამ დროს მოხმარებული წყლის მცირე რაოდენობა ორთქლდება ატმოსფეროში. დიდ ბრიტანეთში ამგვარი გაგრილების სისტემით მოქმედი 1600 MWe სიმძლავრის ატომური სადგური წამში დაახლოებით 90 კუბურ მეტრ წყალს მოიხმარს (7.8 GL/დღე–ღამეში), ამასთან, წყალსატევში წყლის ტემპერატურა 28–32 გრადუსს თუ ასცდა, მისი დამატებითი გაგრილების ტექნოლოგიების გამოყენება ხდება საჭირო. გაგრილების ამგვარი ხერხის დროს შესაძლებელია ზღვის მლაშე წყლის გამოყენებაც.
რეცირკულაცია, ანუ არაპირდაპირი გაცივება. როცა წყლის დიდი მოცულობები ხელმისაწვდომი არ არის, ხდება წყლის გატარება კონდენსატორის მილაკებში, რომლებიც გრილდება წყლის წვეთების აორთქლების ხარჯზე. ამ დროს მოხმარებული წყლის 3–5% ორთქლის სახით იკარგება და მისი განუწყვეტლივ შევსებაა საჭირო ახლომდებარე არხიდან ან მდინარიდან. ეს გაგრილებისთვის წყლის გამოყებნების ყველაზე გავრცელებული ხერხია. დიდ ბრიტანეთში  1600 MWe სიმძლავრის ამგვარი სისტემის ატომური სადგური მოიხმარს 2 კუბ.მ. წყალს წამში (157 ML/დღე–ღამეში). გარემოზე ზემოქმედების თვალსაზრისით ამგვარი გაგრილების სისტემის მქონე ატომური ელსადგურები შედარებით დამზოგველია და ამჟამად, ამ თვალსაზრისით,  „საუკეთესო ტექნოლოგიადაა“ მიჩნეული მაგრამ მტკნარი წყლის რესურსებს მეტს საჭიროებს: 1 კილოვატსაათ გამომუშავებულ ელექტროენერგიაზე 1.8 ლიტრს,  პირდაპირი წესით გაგრილების დროს გამოყენებული მტკნარი წყლის 0.4 ლ/კვტ.სთ–სთან შედარებით.
საფრანგეთში 15 ატომური ელსადგური (32 რეაქტორი) იყენებს აორთქლებით გაგრილებისთვის მტკნარ წყალს, მხოლოდ 4 (12 რეაქტორი) იყენებს პირდაპირ მეთოდს და წყალს იღებს უშუალოდ წყალსატევიდან.
მშრალი გაგრილება. ზოგიერთი ატომურ ელსადგურში მოცირკულირე ორთქლის გაგრილება ხდება აორთქლების ეფექტის გამოყენების გარეშე, უშუალოდ გარემომცველი ჰაერით, ისე, როგორც ავტომობილის რადიატორში, რისთვისაც გამაგრილებელი კოშკები შენდება. გაგრილების ამგვარი ხერხი, წყლით გაგრილებასთან შედარებით, ნაკლებად ეფექტურია.
აშშ ენერგეტიკის სამინისტროს 2006 წლის  კვლევის მონაცემებით,  ამ ქვეყნის 104 ატომური ელსადგურიდან გაგრილების პირდაპირ ხერხს იყენებს 60, წვეთოვანი აორთქლების ხერხს – 35, ხოლო 9 – ორპროცესიან კომბინირებულ სისტემებს. ანალოგიური თანაფარდობაა ევროპასა და რუსეთშიც.
ფრანგული ენერგოკომპანიის AREVA-ს მიერ წარმოებული თანამედროვე, ე.წ. III+ თაობის რეატორი EPR™ მსოფლიოში ერთ–ერთი ყველაზე მძლავრია და 1650 MWe ელენერგიას გამოიმუშავებს, მის გასაგრილებლად გამოიყენება წყლის წნევის ქვეშ მიწოდების ტექნოლოგია. საქართველოში თუნდაც ერთი ამგვარი რეაქტორის მქონე ელსადგურის აშენების შემთხვევაში მას დღე–ღამეში, სულ ცოტა, 160 მეგალიტრი მტკნარი წყალი დასჭირდება.
საქართველოში ორი მდინარე გვაქვს ისეთი წყალუხვობით, რომ სერიოზული ეკოლოგიური ზიანის გარეშე მათგან წყალაღება იყოს შესაძლებელი:
რიონი – საქართველოს ყველაზე წყალუხვი მდინარე, რომელიც მთლიანად საქართველოს ტერიტორიაზე მიედინება და რომლის საშუალო წლიური ხარჯი საქოჩიკიძესთან არის 406 მ³/წმ;
მტკვარი – რომლის საშუალო წლიური ხარჯი მინგეჩაურთან 402 მ3/წმ.
ახლა დავხედოთ საქართველოს სეისმური საშიშროების რუკას: აღმოვაჩენთ, რომ ამ მდინარეების მახლობლად შესაძლებელია ტერიტორიების შერჩევა, სადაც მაკროსეისმური ინტენსივობა შედარებით დაბალია, ეს არის რიონის მარცხენა სანაპირო კოლხეთის დაბლობზე და მტკვრის მარცხენა სანაპირო ქვემო ქართლის ვაკეზე.
ამდენად, ორი მნიშვნელოვანი პარამეტრის (წყალაღების შესაძლებლობისა და სეისმურობის) გათვალისწინებით შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ საქართველოში ბირთვული ელექტროსადგურის რეაქტორების განსათავსებლად  მოსალოდნელი იქნება ან გარდაბნის რაიონის, ან ფოთი–სენაკი–სამტრედია–ლანჩხუთის რომბის სამხრეთი ნაწილის ტერიტორიის  შერჩევა.
რა საფრთხეს უქადის ეს პროექტი, განხორციელების შემთხვევაში, ადგილობრივ მოსახლეობას?
ბირთვული ენერგეტიკის ობიექტების ფუნქციონირებისას რადიოაქტიური ნივთიერებების ბიოსფეროსგან სრული იზოლაცია პრაქტიკულად შეუძლებელია. გარემოს დაბინძურება შეიძლება მოხდეს ეტომური ელექტროსადგურების რეაქტორებში წარმოქმნილი გაზისებრი და აქროლადი რადიოაქტიური ნივთიერებებით 85Kr, 138Xe , 41Ar , 14C და სხვა აეროზოლები , რომლებიც დაცვის სისტემების ნორმალური მუშაობისას ატმოსფეროში ხვდება მათი უმნიშვნელო პროცენტი, მაგრამ მათ გაჟონვებს მაინც აქვს ადგილი, მაგალითად, ითვლება, რომ რეაქტორში გამომუშავებული რადიოაქტიური იტრიუმის 0,1–დან 1%–მდე მაინც აღწევს ატმოსფეროში, ხოლო 41Ar–სა და სხვა ინერტული აირებისათვის ეს პროცენტი კიდევ უფრო მაღალია. ასევე, ბირთვული საწვავის რეგენერაციის ქარხნებში ტექნოლოგიურ პროცესებს თან ახლავს რადიოაქტიური აირების გამოფრქვევა, რომელთა გაწმენდა განსაკუთრებით რთულია 131I–სგან და მისი გარკვეული რაოდენობა ატმოსფეროში მაინც ხვდება. ამ ქარხნების გამონამუშევარი წყლები, მართალია, დასაშვები კონცენტრაციებით, მაგრამ მაინც შეიცავს რადიოაქტიურ იზოტოპებს, რის გამოც გარემოში რადიოაქტიური ფონი თანდათან, მაგრამ განუხრელად იზრდება.
ბირთვული ენერგეტიკის ობიექტებიდან მაიონიზირებელი დასხივების საფრთხის სიმცირის სადემონსტრაციოდ ატომური რეაქტორის რაიონში მცხოვრებთა დასხივების საშუალო წლიურ ინდივიდუალურ დოზას 10-7 ადარებენ ბუნებრივი რადიაციული ფონით წელიწადში მიღებულ დოზას: 170.10-5 ზივერტს, მაგრამ რამდენად უსაფრთხოა ეს „უმნიშვნელო“, დამატებითი დასხივება ადამიანისათვის?
მაიონიზირებელი გამოსხივების გენეტიკური საშიშროების შეფასებისას ამჟამად მიღებულია ე.წ. „უზღვრო კონცეფცია“, ანუ ითვლება, რომ ყველა, თვით უმცირესი დასხივების დოზაც კი ზრდის გენეტიკური დარღვევების განვითარების რისკს. მუტაციების განვითარების სიხშირის მატება, ისევე როგორც ავთვისებიანი სიმსივნეებით დაავადებიანობის ზრდა რადიაციული ფონის მატების გამო, სწრაფად არ მჟღავნდება და მომავალი თაობების ჯანმრთელობას შეიძლება მიაყენოს სერიოზული ზიანი. რადიაციის მავნე ეფექტებთან საბრძოლველად ზრდასრული ადამიანის ორგანიზმს რაღაც მექანიზმები თუ მაინც აქვს, ასეთები სუსტია ბავშვებში, ხოლო ადამიანის ემბრიონი მაიონიზირებელი გამოსხივების წინაშე სრულიად დაუცველია.
ბირთვული ელექტროსადგურების ექსპლუატაციისას კიდევ ერთ სერიოზულ პრობლემას წარმოადგენს მათი სითბური გამოსხივების გარემოზე ზემოქმედებით გამოწვეული ლოკალური და რეგიონული მასშტაბის კლიმატური ცვლილებები. თანამედროვე ატომური ელსადგურების სითბური მარგი ქმედების კოეფიციენტი, მათი ადგილმდებარეობისაგან დამოკიდებულებით,  34–36%–ს (მაქსიმუმ, 39%) აღწევს, რაც იმას ნიშნავს, რომ ბირთვულ რეაქტორში გამომუშავებული ენერგიის ეს ნაწილი გარდაიქმნება მექანიკურ (და შემდგომში, ელექტრულ) ენერგიად, დანარჩენი სითბო კი გარემოში გაიტყორცნება. ზამთრობით, გარემოსა და რეაქტორს შორის ტემპერატურული სხვაობის ზრდის გამო, ბირთვული სადგურები გარემოში მეტ სითბოს გამოსცემენ, ვიდრე ზაფხულობით. კავკასიაში ახალი ატომური ელექტროსადგურის ამოქმედებით კიდევ უფრო შეეწყობა ხელი ბიოსფერული რეზერვის ამოწურვასა და რეგიონში ე.წ. „სითბური კუნძულის“ გაჩენას, რასაც შეიძლება ძლიერი კლიმატური ანომალიები მოჰყვეს.
გარდა ჩამოთვლილებისა, ბირთვული ენერგეტიკის განვითარებას, რასაც გადაწყვეტილად და აუცილებლად მიიჩნევს ჩვენი ქვეყნისთვის მისი დღევანდელი ხელისუფლება, მოჰყვება კიდევ მრავალი სხვა ეკოლოგიური და სოციალური ნეგატიური ეფექტი, ამიტომ საჭიროა საზოგადოებაში სერიოზული დისკუსია თემაზე: გვიღირს კი, ჩერნობილისა და ფუკუშიმას ავარიების თვითმხილველებს, ატომურ ნაღმზე შეჯდომა?!

Nearest Future: Georgian on Nuclear Mine
On June 13, 2007, during his meeting with the French President Nikola Sarkozy in Paris, Georgian President Mikheil Saakashvili first announced the decision of the government of Georgia about construction of nuclear electro-station in Georgia. After the meeting, Sarkozy said France was ready to discuss economical and ecological rationale of the project, thus indicating that France was ready to evaluate construction project of the nuclear electro-station in Georgia.
Next day, Saakashvili met executive director of the leading energy company AREVA of France to discuss the perspectives of the construction of nuclear electro-station. According to that time statements of Georgian diplomats, consultations had already been launched on the experts’ level for the farther perfection and accomplishment of the project. On August 16, 2007 commission for the evaluation of construction of nuclear electro-station was set up at the government session with the Ministry of Energy as a commission head and representatives of ministers’ cabinet and independent experts as commission members.
The Law of Georgia about Nuclear and Radiation Safety, drafted by the Green Party in 1998 which acted until now, did not allow the Government of Georgia to peacefully use the nuclear energy. The government could not issue license on the construction of the third generation nuclear electro-station because the Article 5 of the law prohibited export, import, transit and re-export, research, examine and possession of nuclear weapon and explosives, radioactive remains and fuel; to operate the enterprise working on high-voltage nuclear energy and to conduct researches of similar power, to import radioactive substances for their farther processing, storage and other purposes. The Law had declared Georgia to be a country free from nuclear facilities, technologies and radioactive remains; thus in order to implement the project of nuclear electro-station construction the government has successfully amended the law and adopted the “new” law in 2012 which already allows:
•  Construction of nuclear facilities including nuclear stations;
• re-export of radioactive remains;
• export, import, transport and re-export of nuclear weapon or other nuclear explosives’
Thus, our government has inevitably decided to construct nuclear electro-station ion Georgia though there are more than enough hydro resources in our country to supply not only Georgian population with electricity but even to export it too.
Where will nuclear reactors be constructed in the Georgian territory? To answer the question we tried to estimate where the required amount of water resource for the technological cycling of the nuclear electro-station was located in the country.
A large amount of heat produced by chain nuclear reaction in the reactors of nuclear electro-stations will boil water whose steam circulates turbines of electro-generator. Modern models of nuclear electro-stations use water for two purposes:
1. to transfer heat to active zone of reactor to steam turbine;
2. to release extra heat from steam cycle in the environment.
The bigger is difference between internal source of heat and outside temperature, the more heat energy is transferred into mechanic energy and will circulate the generator in this particular case. Thus, they should choose the condition when temperature inside the reactor is highest possible and the temperature outside is the lowest possible. The location for similar electro-stations is selected according to these requirements where there is enough amount of cold water. For example, efficiency of the planned nuclear electro-station in Turkey will be 1% more if it uses Black Sea water instead the Mediterranean Sea which has warmer water.
1. cycle of transferring heat from reactor nucleus to generator is closed, water initially turns into steam which turns turbine of the electro-generator, then it turns back into water and flows back to the reactor; so insignificant amount of water is wasted but despite that, the station must be periodically supplied with clean and extremely clean water.
Unlike steam-electro stations, the nuclear electro-stations require additional amount of water: if the steam source is eternally liquidated after the steam electro-station is closed, in the case of nuclear electro-station the radioactive dismantling still continues and heat is produced; so guaranteed cooling possibility must necessarily exist both for the daily routine work and for the cooling during emergency situation in the active zone. Georgia’s location in seismically active zone requires creation of particular mechanisms to protect the nuclear electro-stations from natural disasters (earthquakes) and it includes availability of extra huge supply of water in case of accident on the reactor.
2. second function of the water in the nuclear electro-station is release of extra heat in the environment which was produced during condensation of circulating steam in the closed cycle between the reactor and turbine. Due to internal restriction of transformation of heat into mechanic energy, in modern steam and nuclear stations the loss of heat energy amounts to almost two-third. Thus, the necessary requirement for the construction of similar stations is to prevent extra heat into atmosphere or in the water-reservoir. For example in Great Britain nuclear stations are located 2 kilometers away from the Sea and Lakes.
There are three ways to cool steam for condensation:
Direct cooling is the easiest way when electro-station is located on the sea-shore, on the river bank or close to big lake. Large amount of water flows into the station from the station and then warmed water returns back to the reservoir. Only small amount of used water is evaporated in the atmosphere. In Great Britain the nuclear station of 1600 MWe uses 90 cubic meter of water per second working with the abovementioned cooling system. Besides that, if the water temperature in the reservoir exceeds 28-32 degrees, additional cooling technologies are used. Even salty sea water can also be used for this method of cooling.
Recirculation or indirect cooling: when huge amount of water is not available, water flows through condensate pipes, which cools at the expense of evaporated water drops. 3-5% of the used water in this particular case is lost as a steam and it should be permanently re-supplied from the nearby channel or river. It is the most spread method of using water for cooling. In Great Britain  nuclear electro-station with the power of 1 600 MWe uses 2 cubic meters of water per second. As for the effect on the environment, nuclear stations with this cooling system are more economical and thus it is considered to be the best technology but requires more resources of fresh water: 1.8 liter of water for 1 kilowatt produced electricity while only 0.4 liter is used for 1kwt produced electricity in case of direct cooling system.
In France, 15 nuclear electro-stations (32 reactors) use fresh water for steam cooling and only 4 nuclear stations (12 reactors) use direct method and gets water supply directly from the water-reservoir.
Dry cooling: in some nuclear electro-stations circulating steam is cooled without usage of steaming effect and by directly surrounding air like it happens in the radiator of a car; cooling towers are constructed for this purpose. This method of cooling is less effective than water-cooling.
According to the 2006 survey of the US Ministry of Energy, 60 out of total 104 nuclear stations use direct cooling method; 35 of them use drop steaming method and nine two-process combined systems. The same correlation is in Russia and Europe.
Modern so-called III+ generation reactor EPRtm produced by the French Energo-Company AREVA is one of the most powerful in the world and produces 1 650 MWe electricity; it is cooled by sub-supply of water flow. If even one electro-station with similar reactor is constructed in Georgia, it will require at least 160 mega liter of fresh water in 24 hours.
Two rivers in Georgia are so abundant that it would be impossible to get water from without causing serious ecological damage:
Rioni – abundant river in Georgia which flows through the territory of whole country and the average annual expenditure at Sakochikidze is 406 m³/sec;
Mtkvari – the annual average expenditure of which is 402 m³/sec at Mingechauri.
Let us see the map of seismologic danger of Georgia. We will find out that it is possible to pick the territories near these rivers where the micro seismologic intensity is lower. This is a spot on left side of Rioni at Kolkheti valley and left side of Mtkvari on Kvemo Kartli plain.
Thus, considering two important parameters (possibility of getting water and seismology), we can assume that for the location of nuclear power-station reactors the following territories would be selected: Gardabani region, Poti-Senaki-Samtredia-Lanchkhuti and southern part of Rombi.
What dangers does this project bring to local population?
It is virtually impossible to fully isolate radioactive substances from biosphere while the functioning of nuclear objects. The environment can be polluted by the following substances 85Kr, 138Xe , 41Ar , 14C and other aerosols the small percentage of which leak in the atmosphere.
In order to demonstrate the insignificance of danger of ionization radiation the average annual individual dose of radiation 10-7 is compared to the dose received through natural radiation: 170.10-5 sievert. But, how safe is this “insignificant,” additional radiation for humans?
In order to assess the genetic danger of ionization the so-called “unlimited concept” has been developed which implies that all kinds even the smallest dose of radiation increases the risk of development of genetic problems. Increase of development of mutations, as well as increase of malignant tumors is not swiftly revealed and it can inflict serious damage on future generations. If the body adult has certain mechanisms to fight the side effects of radiation, these mechanisms are weak in children. As for the human embryo, it is completely unprotected towards the ionization radiation.
One more serious problem of exploitation of nuclear power-station is the local and regional climate changes caused by their impact on environment. Thermal efficiency of modern atomic power-stations depending on their location is between 34-36% (maximum 39%). This means that this part of energy developed in nuclear reactor turns into mechanism (later, electronic) energy, the rest goes to atmosphere. In winter, because of increase of temperature difference between the environment and reactor, nuclear stations produce more warms than in summer. Launching new atomic power-station in Caucasus will add on exhaustion of biosphere reserve and creation of “Thermal Island” in the region which might result in severe climate anomalies.
Besides the abovementioned, development of thermal energy which is deemed essential by the current government will cause many other ecological and social negative effects. That is why it is time to start serious discussion on the topic: Is it work to sit on atomic mine after witnessing Chernobyl and Fukushima disasters?!