ანქვაბზე თავდასხმაში ეჭვმიტანილ ოთხ პირს წინასწარი პატიმრობა შეეფარდა
სეპარატისტული აფხაზეთის სასამართლომ 14 აპრილს აფხაზეთის ლიდერზე ალექსანდრე ანქვაბზე განხორციელებულ თავდასხმაში ეჭვმიტანილ ოთხ პირს წინასწარი ორთვიანი პატიმრობა შეუფარდა, იტყობინება „აფსნიპრესი“.
თავდაპირველად, თებერვალში განხორციელებულ თავდასხმაში ეჭვმიტანილი ექვსი პირი დააკავეს, თუმცა როგორც ჩანს მოგვიანებით ორი მათგანი გაათავისუფლეს, რადგანაც 14 აპრილს სასამართლოს წინაშე მხოლოდ ოთხი ეჭვმიტანილი წარსდგა.
იმ ოთხ ეჭვმიტანილს შორის, რომელთაც წინასწარი პატიმრობა შეეფარდათ, არის ცნობილი ბიზნესმენი ანზორ ბუთბა. დანარჩენი სამნი– ალხას ხუტაბა, თიმურ ხუტაბა და რამზი ხაშიგი – ნაკლებად არიან ცნობილი სეპარატისტული რეგიონის ფართო საზოგადოებისთვის.
აფხაზური კანონმდებლობის თანახმად, ოთხ ეჭვმიტანილს სასჯელი 2012 წლის 12 მაისამდე უნდა გამოუტანონ.
„აფსნიპრესის“ ინფორმაციით, აფხაზეთის სამართალდამცავი ორგანოები განაგრძობენ საგამოძიებო და ოპერატიულ ღონისძიებებს „დანაშაულის დანარჩენი თანამონაწილეების გამოსავლენად“.

Four Suspects in Ankvab's Assassination Attempt Sent to Pre-Trial Detention
Six men were initially arrested this week in investigation into the attack on Ankvab’s motorcade in February in which two bodyguards of the Abkhaz leader were killed. It seems that two men were released later as four suspects appeared before the court on April 14.
Among those four men, sent to pre-trial detention, is a well-known businessman in Abkhazia, Anzor Butba. Three others – Alkhas Khutaba, Ramzi Khashig and Timur Khutaba, are reportedly little known to the wider public in the breakaway region.
According to the Abkhaz laws charges should be formally brought against the four suspects before May 12, 2012.
According to Apsnipress, the Abkhaz law enforcement agencies continue taking measures “to identify other accomplices of the crime.”