„მედია კლუბი“ „ქალური ლოგიკის“ წინააღმდეგ ბრძოლას აგრძელებს
„მედია კლუბი“ ტელეკომპანია „იმედის“თვითრეგულირების ორგანოს მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას ტელევიზიის სააპელაციო ორგანოში გაასაჩივრებს.
17 აპრილს თვითრეგულირების ორგანომ, რომელიც ტელევიზიის ხელმძღვანელობისგანაა დაკომპლექტებული, არ დააკმაყოფილამედია კლუბისსაჩივარი, სადაც გადაცემა „ქალურ ლოგიკას“ ქალების მიმართ დისკრიმინაციულიად მიიჩნევდნენ და მის დახურვას ან მეტად დაბალანსებულად შეცვლას ითხოვდნენ.
„არცერთი დასაბუთება არ მოგვისმენია, რატომ არ ითვლება გადაცემა არადისკრიმინაციულად. ის მიდგომა, რომ გადაცემა იგივე ფორმატით რამდენიმე ქვეყანაში ვრცელდება, არ არის საფუძველი, რომ ჩვენი კულტურული ფონიდან გამომდინარე გავუშვათ ასეთი გადაცემები, რომლებიც სხვა ქვეყანაში შეიძლება მისაღები იყოს“, - აღნიშნავს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი, ნათია კაპანაძე.
მისი თქმით, „იმედის“ თვითრეუგლირების ორგანოში განმარტეს, რომ გადაცემის ფორმატი ვერ შეიცვლება, რადგან ლიცენზია ამ სახით აქვთ მიღებული და აღნიშნეს, რომ  ეს გადაცემა გადის  რუსეთსა და ჰოლანდიაში, მაგრამ მას საზოგადოების პროტესტი არ გამოუწვევია.
„მედია კლუბის“ საჩივარს სააპელაციო ორგანოში ცხრა წევრისგან შემდგარი კომისია განიხილავს, სადაც ტელეკომპანიის წარმომადგენლებთან ერთად საზოგადეობის წევრებიც იქნებიან წარმოდგენილი.
კაპანაძე ამბობს, რომ რადგან გადაცემა  არა კანონს, არამედ ეთიკურ ნორმებს არღვევს, „მედია კლუბს“ სამოქმედოდ მხოლოდ ეს ორი ბერკეტი აქვს - თვითრეგულირების ორგანოში საჩივარის შეტანა, ხოლო შემდეგ გადაწყვეტილების იგივე ორგანოს სააპელაციო ინსტანციაში გასაჩივრება.
რა ზომებს მიმართავენ იმ შემთხვევაში, თუ არც სააპელაციო ორგანო არ დააკმაყოფილებს „მედია კლუბის“ მოთხოვნას, ამ ეტაპზე ცნობილი არ არის.

Media Club will appeal against the decision made by Imedi TV self-regulation board in the board of appeals of the broadcaster.
17 April, the self-regulation board, consisting of the broadcaster high management, did not satisfy the Media Club complaint in which the Media Club claimed Women’s Logic Show to be discriminatory to women and requested closing of the show, or change of its content.
“We have not heard any argument why the show is not discriminatory.  The approach that the show is aired in the same format in several other countries is not an argument considering our cultural background,” lawyer of the Georgian Young Lawyers Association Natia Kapanadze says.
According to her Imedi TV self-regulation board clarified that format of the show cannot be changed as there is a coinciding license and that the show is aired inRussiaandHollandand has not resulted in such a protest from local society.
Media Club complaint will be discussed by a nine-member commission, consisting of the broadcaster representatives and public figures.
Kapanadze says that as long as the show does not violate a law, but ethical norms the Media Club can only complain to the self-regulation board of the broadcaster itself and then complain in the board of appeals of the same board.
It is not yet known what measures will be taken if the board of appeals rejects the Media Club request too.