პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ Facebook-ზე რეკლამისთვის 75 ათას ლარზე მეტი დახარჯა
საქართველოს პრეზიდენტის ოფიციალური გვერდის რეკლამისთვის სოციალურ ქსელ FACEBOOK-ზე ჯამში 75 732 ლარი დაიხარჯა. ეს ინფორმაცია „ინფორმაციის თავისუფლების განთვითარების ინსტიტუტს“ (IDFI) პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ 30 აპრილს მიაწოდა.
IDFI-მ სოციალურ ქსელში რეკლამის განთავსებისთვის გადახდილი თანხის შესახებ ინფორმაცია ადმინისტრაციიდან 27 მარტს გამოითხოვა. თუმცა, საპასუხო წერილი კანონით დადგენილი ათდღიანი ვადის დარღვევით, 30 აპრილს მიიღო.
2011 წლის 14 სექტემბერს IDFI-მ ასევე გამოაქვეყნა ინფორმაცია პარლამენტის მიერ სოციალურ ქსელ FACEBOOK-ზე დახარჯული თანხის შესახებ. იმ დროისთვის პარლამენტის თავმჯდომარის დავით ბაქრაძის და პარლამენტის წევრების რეკლამაზე 27 338 ლარი იყო დახარჯული.
როგორც Media.ge-ს IDFI-ს გამგეობის თავმჯდომარემ ლევან ავალიშვილმა აცნობა, FACEBOOK-ზე რეკლამირებისთვის გაწეული ხარჯების შესახებ ინფორმაცია თბილისის მერიისა და სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროდანაც გამოითხოვეს.
„ამ უწყებებმა გვიპასუხეს, რომ FACEBOOK-ში თანხა არ დაუხარჯავთ“, - აღნიშნა ავალიშვილმა. მისი თქმით, ეს ინფორმაცია  პროექტ „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზის“ (opendata.ge) ფარგლებში გამოაქვეყნეს. "პროექტი opendata.ge ახლა შეჩერებულია. ვფიქრობთ, გავაგრძელებთ და ინფორმაციასაც გამოვითხოვთ“, - თქვა ლევან ავალიშვილმა.

Total GEL 75, 732 has been spent to advertise Georgian President Mikhail Saakashvili's Facebook page. The President’s Administration reported about it to the Institute of Development of Freedom of Information (IDFI) on April 30.
IDFI requested the Administration to release the abovementioned data on March 27. But the response, through the violation of a 10-day term set by the law, was delivered on April 30.
On September 14, 2011 IDFI published the data on the amount spent by the Parliament of Georgia on Facebook advertising. By the time GEL 27, 338 was paid out for PSA on Facebook for David Bakradze, the speaker and MPs.
Reporting to Media.ge Levan Avalishvili, IDFI Board Chair said the data on the expenses incurred Facebook advertising was retrieved from Tbilisi City Hall and the Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia.
“According to the response provided by the agency no money had been spent on Facebook,” Avalishvili pointed out. The data was published within the framework of the project Database of Public Information (opendata.ge). The opendata.ge is suspended for now. We think we should continue our activities and request other data too,” Levan Avalishvili said.