კონტროლის პალატა საქართველოს სახალხო დამცველის წერილს ეხმაურება
სახალხო დამცველის განცხადებაზე, საქართველოს კონტროლის პალატის თავმჯდომარის მოადგილის, თინა ბოკუჩავას ვიდეოკომენტარი ამავე უწყების ოფიციალურ ვებ-გვერდზე განთავსდა.
„კონტროლის პალატა მოქმედებდა და გააგრძელებს საქმიანობას პოლიტიკურ კორუფციასთან მიმართებაში კანონმდებლობით განსაზღვრულ ჩარჩოებში“, - აცხადებს თინა ბოკუჩავა, - „პალატა აქტიურად თანამშრომლობს სამოქალაქო სექტორთან და საერთაშორისო საზოგადოებასთან, რათა კიდევ უფრო დაიხვეწოს ჩვენი საქმიანობის პროცედურები და აისახოს შესაბამისი მეთოდოლოგიის დოკუმენტში. აქვე აღვნიშნოთ, რომ პოლიტიკური პარტიების მონიტორინგის სამსახური ახალი შექმნილია და მეტად მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია, რომ მისი საქმიანობის დახვეწა მომავალში კონსტრუქციულ გარემოში მიმდინარეობდეს“.
საქართველოს სახალხო დამცველმა „პოლიტიკური სუბიექტების მოჩვენებითი, თვალთმაქცური გარიგების გზით დაფინანსების ფაქტზე ადმინისტრაციული წარმოების მიმდინარეობისას ახსნა–განმარტებების მიცემის მიზნით“ მოქალაქეებისთვის ახსნა–განმარტებების ჩამორთმევისას აღმოჩენილ დარღვევებთან დაკავშირებით კონტროლის პალატის თავმჯდომარეს, ლევან ბეჟაშვილს ოფიციალური წერილი 1 მაისს გაუგზავნა.

Georgian Chamber of Control responded to the statement of the Georgian Public Defender. Deputy Chairperson of the Chamber of Control Tina Bokuchava’s video comment was uploaded on the official website of the state audit company.
“The Chamber of Control acted and will always act against political corruption in the frames of the law,” Bokuchava said “The Chamber actively cooperates with civil sector and international community in order to farther accomplish our procedures and reflect them in relevant methodology documents. The monitoring service of political parties was recently established and we think it is urgently important to refine its activity in the constructive environment.”
The Public Defender observed number of violation of human rights while studying the process of financial monitoring of the Chamber of Control interrogating citizens. Giorgi Tughushi sent official letter to the chair of the state audit company Levan Bezhashvili on May 1.