სახალხო დამცველი სასჯელაღსრულების სამინისტროს კანონდარღვევაში ადანაშაულებს
სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების სამინისტროს კანონდარღვევაში ადანაშაულებს.
„საქართველოს კონსტიტუციის 41-ე მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, ოფიციალურ ჩანაწერებში არსებული ინფორმაცია, რომელიც დაკავშირებულია ადამიანის ჯანმრთელობასთან, მის ფინანსებთან ან სხვა კერძო საკითხებთან, არავისთვის არ უნდა იყოს ხელმისაწვდომი თვით ამ ადამიანის თანხმობის გარეშე. სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საქმეთა სამინისტრომ პატიმარ დელიანიძის გარდაცვალების მიზეზებთან დაკავშირებით მსჯავრდებულის პირად საიდუმლოებას მიკუთვნებული ინფორმაცია გაავრცელა, რომლის დაცვაც სამინისტროს კონსტიტუციით ევალება. მსგავსი ინფორმაციის გავრცელება ხელყოფს როგორც გარდაცვლილი მსჯავრდებულის, ასევე სხვა პირთა უფლებებს. სქესობრივი გზით გადამდები დაავადებების შესახებ ინფორმაციის გამჟღავნება და საჯაროდ გამოტანა განსაკუთრებულ შემთხვევას წარმოადგენს, იმის გამო, რომ ამით არა მარტო გარდაცვლილი პირის კანონიერი ინტერესები ილახება, არამედ ჩრდილი ადგება პაციენტის ცოცხლად დარჩენილ ოჯახის წევრებს, ნათესავებს, ასევე პირთა სხვა წრეს“, - აღნიშნა ომბუდსმენმა.
მისივე თქმით, მსგავსი ქმედება კანონით უნდა დაისაჯოს. „მივმართავ შესაბამის სამართალდამცველ ორგანოებს, აღნიშნულ ფაქტზე გამოძიება დაიწყოს და სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიეცნენ შესაბამისი პირები. მეორე მხრივ, მოვუწოდებ საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრს, სამომავლოდ მსგავს უფლებადარღვევათა თავიდან ასაცილებლად სათანადო ღონისძიებები გაატაროს“, - აცხადებს ტუღუში.
შეგახსენებთ, რომ მსჯავრდებულ ზურაბ დელიანიძის გარდაცვალების ფაქტთან დაკავშირებით საქართველოს სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე განცხადება 3 მაისს გამოქვეყნდა.
განცხადებაში აღნიშნულია, რომ „მსჯავრდებული ავადმყოფობდა ვენერიული დაავადების მწვავე ფორმით“ და „2012 წლის 7 მარტს მსჯავრდებული დელიანიძე, შემდგომი მკურნალობის მიზნით  გადაყვანილ იქნა #18 ბრალდებულთა და მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულებაში და დაეწყო ინტენსიური მკურნალობის კურსი, მაგრამ სამწუხაროდ, მიმდინარე წლის 1 მაისს დადგა პაციენტის ლეტალური შედეგი“.

06:56, Sunday, 26.05.2013
Public Defender of Georgia Giorgi Tugushi blamed the Ministry of Corrections and Legal Aid of Georgia in violation of the law.
In accordance with Paragraph 2, Article 41 of the Constitution of Georgia, “The information existing on official papers pertaining to an individual’s health, his/her finances, or other private matters shall not be accessible to anyone without the consent of the individual in question except in the cases determined by law, when it is necessary for ensuring the state security or public safety, for the protection of health, rights, and freedoms of others.” It is obvious that, with its statement, the Ministry has disseminated information that belonged to the personal secrets of the convict Delianidze which the Ministry is obliged to protect by the Constitution, which violated the rights of the deceased convict as well as of other persons.  Disclosing and publicizing information about sexually transmitted illnesses constitutes a special case, because this not only violates the lawful interests of the deceased person, but also casts a shadow on the patient’ family members, relatives, and  a circle of other persons who remain alive,” the Ombudsman said.
Tugushi said similar action must be punished under the law. “I address the relevant law enforcement bodies with a recommendation to launch an investigation into the aforementioned fact and hold the relevant persons criminally responsible. On the other hand, I call on the Minister of Corrections, Probation and Legal Assistance to take relevant measures in order to avoid such violations of rights in the future,” Tugushi stated.
On May 3, 2012, the Ministry of Corrections, Probation and Legal Assistance of Georgia posted a statement on its web-site about the death of convict Zurab Delianidze.
The statement says that “the convict was ill with an acute form of a venereal disease” and “on March 7, 2012, convict Z. Delianidze was transferred to Medical Institution for Defendants and Convicts No. 18 with the aim of further treatment and started to undergo a course of intensive treatment, but, unfortunately, on May 1, it ended in a lethal outcome for the patient.”