ქართულ–ოსური სამოქალაქო დიალოგი – შეფასება ფრიადი
რუსლან კოკოევი ჯავაში ცხოვრობს. იგი სტამბულში ქართველ კოლეგებთან შესახვედრად ჩავიდა, სადაც ოთხი დღის განმავლობაში ქართულ–ოსური სამოქალაქო დიალოგი მიმდინარეობდა. ქართველები და ოსები ძალიან გახსნილად და გულწრფელად საუბრობდნენ იმ პრობლემების შესახებ, რაც დღეს კონფლიქტის მოგვარებას ხელს უშლის.
რუსლანს დიდი ხანია გორის რაიონში მცხოვრები ნათესავები არ უნახავს. მისი აზრით, სამოქალაქო დიალოგის გაგრძელება აუცილებელია, რათა ნდობის აღდგენას ჩაეყაროს საფუძველი, ადამიანების მიმოსვლისთვის, გზის გახსნაც აუცილებელია, მაგრამ ამას ჯერ დრო სჭირდება.
„ნებისმიერი შეხვედრა, ნებისმიერი კონტაქტები ყოველთვის ხელს შეუწყობს დაახლოებას. პრინციპში, ჩვენ დაახლოება არც გვჭირდება, ჩვენ ისედაც ახლოს ვართ. ის რაც მოხდა, უნდა დავგმოთ, დავგმოთ ისინი ვინც ეს გააჩაღა. ჩემი დეიდაშვილი გორში ცხოვრობს. მის შესახებ დიდი ხანია არაფერი ვიცი. ჩემი ნათლულიც ცხინვალიდან არცთუ მოშორებითაა, მაგრამ მის შესახებაც არაფერი მსმენია. განა ეს სწორია?“ – კითხულობს რუსლანი.
„თვალსაზრისი“ – ასე ჰქვია სამოქალაქო დიალოგის ფორმატს, რომელიც ჯორჯ მეისონის უნივერსიტეტის ორგანიზებით 2008 წლის დეკემბერში შეიქმნა. დღემდე 11 შეხვედრა გაიმართა და მხარეების წარმომადგენლები მიიჩნევენ, რომ შეხვედრიდან შეხვედრამდე პროგრესი თვალში საცემია. ოსური და ქართული საზოგადოების წარმომადგენლები კი სულ უფრო გულწრფელები და გახსნილები ხდებიან. მანანა მებუკე ქალთა სამშვიდობო მოძრაობის ლიდერია. იგი ამ პროცესში თავიდანვე მონაწილეობს. მისი აზრით, ასეთი შეხვედრები კარგი საშუალებაა ინფორმაციის გასაცვლელად და ახალი იდეების განხორციელებისთვის. მისი თქმით, კონფლიქტების მოგვარების მიმართულებით ცნობიერებაც უკეთესობისკენ იცვლება.
„გაიზარდა მონაწილეების რაოდენობა, რომლებმაც შეიძლება სწორი და კომპეტენტური ინფორმაცია მიიტანონ ადგილებზე და ამით შეცვალონ დანარჩენი საზოგადოების ცნობიერება და დამოკიდებულება უშუალოდ ომისადმი და სამშვიდობო პროცესებისადმი. ამ შეხვედრაზე უფრო გახსნილები ვართ, დიალოგი გულახდილია, ნდობის მანდატი გაჩნდა“, – ამბობს მანანა მებუკე.
დიალოგში კონფლიქტოლოგები, ჟურნალისტები, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები იღებდნენ მონაწილეობას. ამ ფორმატის თავისებურება ისაა, რომ ნებისმიერი ადამიანი მასში მონაწილეობს, როგორც კერძო პირი და თავისი ორგანიზაციის პოზიციას არ გამოხატავს. დისკუსიაში ქართული და ოსური სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლებიც მონაწილეობენ. მონაწილეებიც და ორგანიზატორებიც პროცესს განიხილავენ, როგორც სახალხო დიპლომატიის მიმართულებას. დიალოგში ქართული და ოსური მხრიდან 8–8 ადამიანი მონაწილეობდა. სამოქალაქო დიალოგის მიმართ საერთაშორისო ორგანიზაციების ინტერესი შეხვედრიდან შეხვედრამდე იზრდება. საზოგადოებრივი დიალოგის ამ რაუნდს 14 უცხოელი სტუმარი აკვირდებოდა. მონაწილეებმა გაცვალეს ინფორმაცია, როგორც თვითაღიარებულ სამხრეთ ოსეთში, ისე საქართველოში არსებული პოლიტიკური ვითარების შესახებ. გაიმართა დისკუსია იმ ბარიერების შესახებ, რაც ჰუმანიტარული პრობლემების მოგვარებას ხელს უშლის. ოსმა კოლეგებმა აღნიშნეს, რომ, ახალი ხელისუფლების ფორმირების პარალელურად, ცხინვალში სამოქალაქო სექტორის განვითარების კუთხით ვითარება უკეთესობისკენ იცვლება. ქალთა სამშვიდობო მოძრაობის წევრის, ლირა კოზაევას აზრით, მონაწილეები, მიუხედავად განსხვავებული თვალსაზრისისა, ერთმანეთისადმი პატივისცემით არიან განწყობილნი, რაც ფორმატის სწორ მიმართულებაზე მეტყველებს. კოზაევამ სტამბოლის შეხვედრას ფრიადი დაუწერა.
„მე ძალიან ბევრი გავიგე საქართველოს სოციალურ–პოლიტიკური მდგომარეობის შესახებ და ვფიქრობ რომ ქართველებმაც ბევრი შეიტყვეს სამხრეთ ოსეთის ვითარების ირგვლივ. ეს ჩვენ დიდ პლატფორმას გვაძლევს მომავალი საქმიანობისთვის, იმ ნიშაზე, რომელზეც ჩვენ ვმუშაობთ“, – აცხადებს ლირა კოზაევა.
კონფლიქტოლოგ პაატა ზაქარეიშვილის აზრით, პოლიტიკური დიალოგის დეფიციტის პირობებში ბუნებრივია, რომ ინტერესი სახალხო დიპლომატიის მიმართ იზრდება, თუმცა პოლიტიკური დიალოგის გარეშე საქმე წინ მაინც ვერ წავა. ამიტომ უცხოელი დონორები ცდილობენ, დიალოგი ამ დონეზე მაინც შენარჩუნდეს.
„ფორმატი ზოგადია და მრავალ პროექტს უყრის თავს. მრავალი ქართულ–ოსური პროექტისთვის არის მოედანი, სადაც შეიძლება იდეები დაიყაროს, ბევრი უარყოფილ იქნას, მაგრამ მაგრამ რაც რჩება, საკმაოდ კარგი მარგალიტებია და ეს რა თქმა უნდა იძლევა საშუალებას შემდეგი ნაბიჯები გადავდგათ“, – ამბობს პაატა ზაქარეიშვილი.
აღსანიშნავია, რომ დისკუსიის პირველი ნაწილი, სადაც საუბარი ცხინვალსა და თბილისში არსებულ პოლიტიკურ ვითარებას შეეხებოდა, მალე საჯარო გახდება და დისკუსიის ჩანაწერი ჯორჯ მეისონის უნივერსიტეტის ვებგვერდზე გამოქვეყნდება. შეხვედრის ორგანიზატორი, მეისონის უნივერსიტეტის პროფესორი, სიუზან ალენ ნანი, ამბობს, რომ ეს შეხვედრები მონაწილეებს აძლევს საშუალებას უშუალოდ გაუგონ ერთმანეთს და მიიღონ ინფორმაცია ორივე მხარეს არსებული ვითარების შესახებ, რათა გაუმჯობესდეს ადამიანების ცხოვრება, აღმოიფხვრას წარმოქმნილი პრობლემები და, უბრალოდ, განმტკიცდეს ნდობა.
„სამი წლის შემდეგ პროგრესის ნიშნები აშკარაა. მახსოვს დასაწყისში ჩვენი შეხვედრების შესახებ საჯარო არაფერი იყო. ახლა უკვე გვაქვს პრესრელიზი. ახლა უკვე აღარავინ მალავს რომ ხვდებიან ერთმანეთს. ყოველთვის გაკვირვებული ვარ, რადგან შეხვედრის დასაწყისში არ ვიცი რა იდეები იქნება, მაგრამ ბოლო დღეს უკვე შემოქმედებითი პროცესია ადამიანებს შორის და აქაც მესამე დღეს უკვე აღმოვაჩინეთ მიმართულება მომავლისკენ“, – აცხადებს სიუზან ალან ნანი.
შეხვედრაზე გაჩნდა იდეა, რომ სამოქალაქო დიალოგის ერთი რაუნდი, ერგნეთში ეგრეთწოდებულ ნეიტრალურ ტერიტორიაზე ჩატარდეს, რაც მომავალში სამოქალაქო დიალოგის ახალ ფორმატს ჩაუყრის საფუძველს, თუმცა ამ იდეის განხორციელებისთვის პოლიტიკური ნებაც საჭიროა და ეს მხოლოდ ქართული და ოსური საზოგადოების სურვილით ვერ განხორციელდება.
სტამბულის შეხვედრის ჩატარება ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოსა (USAID) და მშვიდობის ინსტიტუტის ფინანსური მხარდაჭერით გახდა შესაძლებელი.

Goga Aptsiauri, Regional Media Network
Ruslan Kokoev lives in the Java district. He went to Istanbul to meet his Georgian colleagues in a Georgian-Ossetian civil dialogue which was held for four days. During the dialogue, Georgians and Ossetians spoke very openly and frankly about the problems that hinder the conflict resolution process.
Ruslan has not seen his relatives, who live around Gori, for quite some time. He believes the civil dialogues must continue in order to restore a sense of trust between the two sides; also, roads need to be opened in order to facilitate movement of people, but it will take time for that to happen.
“Any meeting, any contact will definitely support rapprochement. In fact we don’t need rapprochement, we’re close anyway. What happened must be condemned; we must condemn those who did it. My cousin lives in Gori. I haven’t heard from him in quite some time. My godson lives near Tskhinvali, but I haven’t heard from him either. Is that normal?” – Ruslan asks.
“Point of View” is the title of the civil dialogue format, which was created by George Mason University in December 2008. Eleven meetings have taken place since then and the participants in the meetings think that progress has been made with each new meeting. Both Georgian and Ossetian representatives are becoming more and more frank and open. Manana Mebuke is the head of Women’s Peace Movement. She has been participating in these meetings from the very start and believes that meetings like these are a good way of exchanging information and implementing new ideas. According to her, the outlook of the participants regarding conflict resolution is changing for the better.
“The number of participants who can bring correct and relevant information to their regions has increased, which helps in bringing public awareness and changing peoples’ attitude toward the war and the peace process. We’re more open during these meetings, the dialogue is frank, mutual trust has increased” – Manana Mebuke said.
Conflict experts, journalists, representatives of nongovernmental and international organizations also took part in the dialogue. A special feature of the format is the fact that any person who takes part in the dialogue acts as a separate individual rather than a representative of his/her organization. Representatives of Georgian and Ossetian government agencies also take part in the dialogue. Both participants and organizers view the process as a trend of public diplomacy. EIght persons from the Ossetian side and eight persons from the Georgian side took part in the dialogue. The interest in the civil dialogue from international organizations increases from meeting to meeting. Fourteen foreign guests observed this round of meetings. The participants exchanged information on the current situation in de facto South Ossetia and Georgia. Part of the discussion dealt with barriers which hinder solutions to humanitarian problems. Ossetian participants noted that as the new government is being formed, the situation for development of the civil sector in Tskhinvali is improving. According to a member of Women’s Peace Movement, Lira Kozaeva, the participants treat each other with respect in spite of their differences, which shows that the format of the meetings is working. Kozaeva gave an excellent grade to the Istanbul meeting.
“I learned a lot of things about the social and political situation in Georgia and I think Georgians also learnt a lot of things about the developments in South Ossetia. This gives us a great platform for future activities in the areas we work in” – Lira Kozaeva said.
According to conflict expert Paata Zakareishvili, when there is a lack of political dialogue, interest toward public diplomacy increases, but without political dialogue there will be no progress. That is why foreign donors try to sustain the dialogue at least on this level.
“The frame of the dialogue is general and it includes many projects. The main thing for Georgian-Ossetian cooperation is to have a platform where ideas can be generated. Sure, many of them will be rejected, but the ideas that are left are like small gems and will enable us to move forward” – Paata Zakareishvili says.
The first part of the discussion dedicated to the current political situation in Tskhinvali and Tbilisi will soon become public – George Mason University will publish a recording of the discussion on its website. The organizer of the meeting, Georgie Mason University professor Susan Allen Nann says that these meetings enable the participants to listen to each other and receive information on the situation on the other side. This could help improve the life of individuals, tackle problems, and increase trust.
“Signs of progress are evident after three years. I remember there was no public information about our meetings. Now we have a press release. Nobody hides the fact that they’re having these meetings anymore. I’m always wondering because I never know at the start of the meeting what ideas will be voiced, but on the last day there is a creative process between the people and this time we also found a way forward on the third day” – Susan Allan Nann says.
Participants voiced an idea to hold one meeting on the so-called neutral territory near Ergneti village, which would create a new format of civil dialogue in the future. However, political will is also needed to implement this idea as it cannot be realized only through the will of the general public in Georgia and Ossetia.