ბიძინა ივანიშვილისა და საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიწერ-მოწერა
ბიძინა ივანიშვილმა საზოგადოებრივ მაუწყებელთან დაკავშირებით კიდევ ერთი განცხადება გაავრცელა. წერილში, რომელიც ივანიშვილის პრესსამსახურმა 29 მაისს გაავრცელა, კოალიცია „ქართული ოცნების“ ლიდერი საზოგადოებრივი მაუწყებლის მხრიდან ცილისწამებაზე საუბრობს.
„საზოგადოებრივი მაუწყებლის მისამართით ჩემ მიერ გამოთქმულ შენიშვნებს ამ ტელევიზიის მესვეურთა მხრიდან პასუხად მოჰყვა ცილისწამება, თითქოს, მე, მედიაზე და, კერძოდ, საზოგადოებრივ მაუწყებელზე „ზეწოლის“ კამპანია მაქვს გაშლილი და საზოგადოებრივ მაუწყებელს ვაშანტაჟებ, როცა ვაცხადებ, რომ საზოგადოების ფულით დაფინანსებული ტელევიზია თავის სათანადო მოვალეობას უნდა ასრულებდეს და არ უნდა ემსახურებოდეს ტყუილის შექმნასა და ტირაჟირებას. ჩემი შენიშვნა ეხებოდა მხოლოდ იმას, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებელი უნდა იყოს საზოგადოების ინტერესების გამომხატველი და არა რომელიმე ხელისუფლების ნების აღმსრულებელი და მსახური“, - აღნიშნავს ივანიშვილი.
ამავე წერილში კოალიცია „ქართული ოცნების“ ლიდერი ქართულ საზოგადოებას ჰპირდება, რომ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ ხელს შეუწყობს საზოგადოებრივი მაუწყებლის ხალხის სამსახურში ჩაყენებას და უზრუნველყოფს მის სარედაქციო დამოუკიდებლობას.
„ჩვენ ყველა ღონეს ვიხმართ, რათა თითოეული ჟურნალისტი იყოს თავისუფალი, დაცული, ვეღარავინ აიძულოს ისინი მხოლოდ დიქტორის როლში ყოფნა და აღარ მოუწიოთ რომელიმე ერთი პოლიტიკური გუნდის ინტერესების გატარება.
ჩვენ პირობას ვაძლევთ ჩვენს ხალხს, რომ ძალ-ღონეს არ დავიშურებთ, რათა ერთხელ და სამუდამოდ დამკვიდრდეს ამ მაუწყებლისადმი ნდობა,  იგი რეალურად გახდეს საზოგადოების ყველა ფენის ინტერესების გამომხატველი და  იყოს ნამდვილი საზოგადოებრივი მაუწყებელი“, - აღნიშნულია წერილში.
ივანიშვილმა ეს განცხადება მას შემდეგ გაავრცელა, რაც საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა 28 მაისს იგი სარედაქციო დამოუკიდებლობაში ჩარევასა და ზეწოლაში დაადანაშაულა.
28 მაისს საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა გაავრცელა განცხადება, სადაც აღნიშნულია, რომ მოძრაობა „ქართული ოცნების“ ლიდერი ბიძინა ივანიშვილი საზოგადოებრივ მაუწყებელზე ზეწოლას განარძობს.  მაუწყებელი მის მიერ გავრცელებულ წერილში საქართველოში მოქმედ მედიასაშუალებებს და საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციებს მოუწოდებს ჯეროვნად შეაფასონ ბიძინა ივანიშვილისა და მისი გუნდის მიერ მედიაზე ზეწოლის ფაქტები.
„დღეს ჩვენ შევიტყვეთ, რომ თუ „არ გადავაწყობთ რიტორიკას“ და არ ვიქნებით აბსოლუტურად ლოიალურები ივანიშვილის მიმართ, მისი ხელისუფლებაში მოსვლის შემთხვევაში, საზოგადოებრივი მაუწყებლის, როგორც ინსტიტუციის მომავალი ეჭვქვეშ დადგება“, - აღნიშნულია საზოგადოებრივი მაუწყებლის განცხადებაში. აქვე მითითებულია, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლობა და მისი სარედაქციო, ან ფინანსური დამოუკიდებლობა საქართველოს მონაპოვარია.
„ჩვენი დაფინანსება არაა დამოკიდებული პარლამენტის და, მითუმეტეს, მთავრობის ნება-სურვილზე და წარმოადგენს საქართველოს მთლიანი შიდა პროდუქტის 0.12%-ს. ყველა საერთაშორისო ექსპერტისა და პროფესიონალის ერთსულოვანი აზრით, ეს სისტემა ერთ-ერთი ყველაზე პროგრესულია და უზრუნველყოფს მაუწყებლის სრულ, მათ შორის - სარედაქციო დამოუკიდებლობას. სხვათა, შორის მაუწყებლის, როგორც საქართველოში ყველაზე დაბალანსებული და მიუკერძოებელი ტელერადიოკორპორაციის საქმიანობა არაერთხელ დაადასტურა ეუთოს, გაეროს, ევროკავშირის, ,,ბიბისის“ და სხვა ავტორიტეტულმა საერთაშორისო ორგანიზაციებმა“, - მითითებულია საზოგადოებრივი მაუწყებლის წერილში.
ამ წერილს წინ უძღოდა ბიძინა ივანიშვილის განცხადება საზოგადოებრივი მაუწყებლის შესახებ, რომელიც „ქართული ოცნების“ ლიდერმა 28 მაისის პრესკონფერენციაზე გააკეთა. ივანიშვილმა კონკრეტულად საზოგადოებრივი მაუწყებლის „პირველი არხის“ ეთერში 27 მაისს გასული გადაცემა „აქცენტების“ წამყვანის, ეკა კვესიტაძის პოზიცია არ მოიწონა. მან ასევე აღნიშნა, რომ მისი ხელისუფლებაში მოსვლის შემთხვევაში საზოგადოება შეიცვლება და აღარ დააფინანსებს ისეთ საზოგადოებრივ მაუწყებელს, როგორიც დღეს არის.
„ჩვენ როცა მოვალთ ხელისუფლებაში, საზოგადოებრივი არხის წარმომადგენელს არ გადაუხდის საზოგადოება ხელფასს, თუ ესე საწინააღმდეგო განწყობა ექნება საზოგადოების წინააღმდეგ, რომელიც გუშინ ვერ დამალა კვესიტაძემ“, - აღნიშნა ივანიშვილმა 28 მაისს გამართული პრესკონფერეციისას - „თუ ვერ მოახერხებენ, ვერ გადაეწყობიან და ვერ მოერგებიან საზოგადოებას, ისინი ვერ დაფინანსდებიან. დღეს როგორც ფინანსდება ეს სიცრუის არხები, ხომ ყველამ კარგად ვიცით?! მათი ხელმძღვანელები საზოგადოებისგან იპარავენ ფულს, პირდაპირი მნიშვენლობით და საზოგადოების წინაშე სიცრუეს აფინანსებენ. დღევანდელი მედიის 80 პროცენტი სიცრუეზეა აგებული“.
ივანიშვილის ეს სიტყვები საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა მაუწყებლის დაფინანსების წესის თვითნებური შეცვლის მცდელობად, დაუფარავ შანტაჟად და სარედაქციო პოლიტიკაში წინასარჩევნოდ უხეშ ჩარევად მიიჩნია.
„როგორც ჩანს, ივანიშვილს სურს საზოგადოებრივი მაუწყებელი ექსკლუზიურად მისი პოლიტიკური მიზნების სამსახურში იხილოს, რაც ეწინააღმდეგება, ზოგადად, მედიის თავისუფლების და, კერძოდ, საზოგადოებრივი მაუწყებლობის იდეას“, - აღნიშნულია საზოგადოებრივი მაუწყებლის განცხადებაში.
წერილის დასასრულს საზოგადოებრივი მაუწყებლის წარმომადგენლებმა ივანიშვილს რამდენიმე განმარტებაც მისცეს: „ბატონო ბიძინა, განმარტებისათვის: 1. საავტორო გადაცემის წამყვანი ,,დიქტორი“ არ გახლავთ (ივანიშვილმა ეკა კვესიტაძე მოიხსენია, როგორც დიქტორი) 2. კომერციული რეკლამა გარდა კანონით გათვალისწინებული ერთეული შემთხვევებისა საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეთერში 2011 წლიდან აიკრძალა“.

Correspondence Between Bidzina Ivanishvili and GPB
Bidzina Ivanishvili has made another statement in response to the Georgian Public Broadcasting (GPB). In the May 29 letter released by Ivanishvili’s press service the leader of the coalition Georgian Dream speaks of libel by the public broadcaster.
“My remarks in regard to the public broadcaster were followed by the libel voiced by the TV management, as if I am conducting campaign against media and GPB, in particular, as if I am blackmailing the public broadcaster when stating that the public-funded television should be performing its duty instead of making up lies and conducting its replication. I just remarked that the public broadcaster should meet the interests of the society instead indulging any government’s will,” says Ivanishvili.
In the same letter Ivanishvili promises the society that after coming into power he will help the public broadcaster serve the society and secure its editorial independence.
“We’ll do our best to assist every journalist to be free and protected, so that no one could compel them to be just anchors and following the interests of any particular political team.
We promise our people will do their utmost to establish confidence to this broadcaster once and forever and make it turn into a real public broadcaster expressing the interests of the society,” reads the letter.
Ivanishvili released the statement in response to GPB accusing him of an attempt to oppress and interfere into the editorial independence of the broadcaster.
On May 28 the Public Broadcaster released a statement stressing that the leader of the Georgian Dream Bidzina Ivanishvili continues oppression on the Public Broadcaster. The GPB calls on the media outlets and international and non-governmental organizations in Georgia to adequately evaluate intimidation facts on media by Bidzina Ivanishvili and his team members.
“Today we learned that unless we “change the rhetoric” and be absolutely loyal to Ivanishvili, the future of the GPB will be obscure if he comes into power,” the Public Broadcaster statement reads. It is also indicated that public broadcasting and its editorial and financial independence is the achievement of Georgia.
“Our funding does not depend on the will of Parliament, or government and is 0.12% of the Gross Domestic Product of Georgia.
All the international experts and professionals agree that the given system is one of the most progressive and insures the full independence of the broadcaster, including editorial freedom. OSCE, UN, European Union, BBC and other authoritative international organizations have many times confirmed that the PB is one of the most balanced and impartial broadcasters in the country,” statement by the Public Broadcaster reads.
The given statement was preceded by Bidzina Ivanishvili’s statement made at 28 May press-conferenceby the leader of the Georgian Dream. Specifically Ivanishvili disliked the position of the anchor of the 27 May Accents program of the Public Broadcaster Eka Kvesitadze. He also stressed that when he comes into government; the society will change its position and will no longer fund the Public Broadcaster if it continues activities in the same way.
“When we come into power the society will not pay salaries to the employees of the Public Broadcaster, if they continue to oppose the public opinion that was demonstrated by Kvesitadze,” Ivanishvili said at 28 May press-conference. “If they do not change and do not coincide with the public opinion, they will not be funded. We all know very well how these liar channels are funded now. Their managers are stealing money from the society and fund providing society with disinformation. 80% of today’s media relies on the false.”
GPB evaluated Ivanishvili’s statement as an attempt to selfishly change funding procedures, to openly blackmail and interfere in the editorial policy during the pre-election period.
“Apparently, Ivanishvili wants the Public Broadcaster to be in exclusive service of his political goals. It contradicts the freedom of media in general and the idea of the Public Broadcaster,” statement by the PB reads.
At the end of the statement the PB management gave several clarifications to Ivanishvili: “Mr. Bidzina: 1. Anchor of the exclusive program is not an “announcer” (Ivanishvili said Eka Kvesitadze is an announcer); 2. Commercial advertisements at the Public Broadcaster, except cases envisaged by the law, have been prohibited at the Public Broadcaster since 2011.”