საია სასამართლოს უპატივცემულობისათვის ადვოკატის გაძევების და დაჯარიმების უფლებამოსილებას საკონსტიტუციო სასამართლოში ასაჩივრებს
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ 2012 წლის 29 მაისს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა სარჩელით საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის ზოგიერთი ნორმის კონსტიტუციურობასთან დაკავშირებით. კერძოდ, საია ასაჩივრებს საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 85-ე მუხლის მე-2, მე-6 და მე-14 ნაწილების არაკონსტიტუციურობას, რომელითაც განსაზღვრულია ადვოკატის მიერ სასამართლოს მიმართ უპატივცემულობისათვის მისი გაძევებას, იმავე ინსტანციის სასამართლოში მონაწილეობის აკრძალვას და დაჯარიმებას 50-დან 5000 ლარის ოდენობით საკითხებს.
საიას, აზრით სადავო ნორმები წინაარმდეგობაში მოდის საქართველოს კონსტიტუციის 42-ე მუხლის პირველ პუნქტთან, ვინაიდან გაძევებას და ჯარიმას წინ არ უძღვის ადვოკატის მიმართ გაფრთხილება შეწყვიტოს სასამართლოს მიმართ უპატივცემულობის გამომხატველი ქმედება. შესაბამისად, ადვოკატს არ ეძლევა გონივრული დრო აღნიშნული ქმედების შესაწყვეტად. გაძევებისა და დაჯარიმების წინ ადვოკატს არ ეძლევა შესაძლებლობა, საკუთარი მოსაზრებები წარუდგინოს იმის გასაქარწყლებლად, რომ მისი მხრიდან ადგილი არ ჰქონია სასამართლოს მიმართ უპატივცემულობას. ეს სტანდარტები არის სასამართლოს თვითნებობისაგან დაცვის გარანტიები, რაც სამართლიანი სასამართლოს უფლების არსებით შემადგენელ ნაწილს წარმაოდგენს. გარდა ამისა, სასამართლოს მიერ ადვოკატის გაძვებასთან და დაჯარიმებასთან დაკავშირებით მიღებული განკარგულება არ საჩივრდება ზემდგომ სასამართლოში, რაც კიდევ ერთხელ ზრდის სასამართლო შეცდომის რისკს. სადავო ნორმები ქმნიან შესაძლებლობას, რომ ბრალდებულს თვითნებურად შეეზღუდოს უფლება, თავისი სურვილით შერჩეულმა ადვოკატმა დაიცვას ბრალდებულის ინტერესები.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საიას აზრით სადავო ნორმები ერთდროულად არღვევს როგორც საქართველოს კონსტიტუციის 42-ე მუხლის პირველი პუნქტით აღიარებულ სამართლიანი სასამართლოს უფლებას, ასევე ამავე მუხლის მე-3 პუნქტით აღიარებულ დაცვის უფლებას. საია იმედოვნებს რომ საკონსტიტუციო სასამართლო გაიზიარებს ჩვენს ატგუმენტებს და დააკმაყოფილებს საკონსტიტუციო სარჩელს.

GYLA Files in the Constitutional Court against the Power to Banish from Courtroom and Fine a Lawyer for Contempt of Court
On May 29, 2012, Georgian Young Lawyers’ Association filed in Constitutional Court for deeming certain norms of the Criminal Procedure Code of Georgia as unconstitutional. Specifically, GYLA filed over unconstitutionality of paragraphs 2, 6 and 14 of Article 85 in the Criminal Procedure Code of Georgia that regulate banishing a lawyer from courtroom, prohibiting him/her from participating in the court of the same instance and fining him/her with the amount ranging from GEL 50 to GEL 5 000 for contempt of court.
GYLA believes that the impugned norms conflict with paragraph 1 of Article 42 of the Constitution of Georgia, since banishment or imposition of fine is not proceeded by a warning against actions of a lawyer expressing contempt of court, meaning that a lawyer is not provided with a reasonable time to terminate this action. Before banishment and imposition of fine a lawyer is not provided with an opportunity to express his/her own opinions for dispelling allegations of contempt of court. These standards are for protection against arbitrary actions of court, which is an essential part of the right to a fair trial. In addition, court’s decision to banish or impose a fine on a lawyer may not be appealed in higher court, which further increases the risk of judicial error. The impugned norms allow for arbitrary placement of limitations on the right of a defendant to have his interests defended by a lawyer of his/her choice.
In this light, GYLA believes that the impugned norms violate the right to a fair trial guaranteed by paragraph 1, Article 42 of the Constitution of Georgia, as well as the right to defense guaranteed by paragraph 3 of the same Article. GYLA remains hopeful that the Constitutional Court will uphold our arguments and grant the constitutional claim.