იეჰოვას მოწმის შვილის მართლმადიდებლად მონათვლის ისტორია
ონში მცხოვრები იეჰოვას მოწმე ადამიანის უფლებათა ცენტრთან საუბრისას აცხადებს, რომ გასულ კვირას ონში მასთან შეთანხმების გარეშე მართლმადიდებლად მონათლეს მისი 13 წლის გოგონა. გოგონას დედა ამბობს, რომ მართლმადიდებლად მონათვლა სკოლის ბიოლოგიის მასწავლებლის ინა შერაზადიშვილის უშუალო ჩარევით, დედასთან შეთანხმების გარეშე მოხდა.
იეჰოვას მოწმე ქალბატონის თქმით,  მასწავლებელი გოგონაზე თავდაპირველად ფსიქოლოგიურ ზეწოლას ახდენდა და ბიოლოგიის გაკვეთილზე რელიგიურ თემებს მიმოიხილავდა. ამ ზეწოლისა და მართლმადიდებელი თანატოლების ზეგავლენის შედეგად გოგონამ მართლმადიდებლად მონათვლა გადაწყვიტა. თუმცა, მოზარდის დედა აცხადებს, რომ იმ წუთებში მისი შვილი კარგად ვერ აცნობიერებდა საქციელს და ახლა ის ძალიან ნანობს თავის გადაწყვეტილებას, უფრო მეტიც - ნათლობის შემდეგ რამდენჯერმე  თვითმკვლელობაც სცადა.
ონის საჯარო სკოლის ადმინისტრაცია და ინა შერაზადიშვილი, რომელიც სკოლაში ბიოლოგიას ასწავლის, მშობლის ბრალდებას კატეგორიულად უარყოფს და ამბობს, რომ ნათლობის ცერემონიალი მათ  ჩაურევლად ჩატარდა. ინა შერაზადიშვილის თქმით, იგი გაკვეთილზე მხოლოდ ბიოლოგიაზე საუბრობს, არ განიხილავს რელიგიურ თემებს და გოგონაზე, მისი რელიგიური მრწამსიდან გამომდინარე, არასოდეს ახორციელდებდა ფსიქოლოგიურ ზეწოლას.
Religiebi.info გთავაზობთ გოგონას დედის, ბიოლოგიის მასწავლებლისა და სკოლის დირექტორის ვერსიებს მომხდართან დაკავშირებით. ასევე იურისტისა და ბავშვთა ფსიქოლოგის კომენტარებს.
მოზარდის დედა აცხადებს, რომ ნათლობა სკოლის დირექტორისა და ბიოლოგიის მასწავლებლის ინიციატივა იყო.
„ჩემს გოგონაზე ზეწოლა ბიოლოგიის მასწავლებლის მხრიდან დიდი ხნის განმავლობაში მიმდინარეობდა. ინა შერაზადიშვილი თავდაპირველად ჩემი შვილის კლასს რელიგიის ისტორიას ასწავლიდა და გაკვეთილების მიმდინარეობისას მუდმივად შეურაცხყოფდა ჩვენს რელიგიურ მრწამს და ჩემს შვილს პირჯვრის გადაწერასაც კი აიძულებდა. ბავშვი სახლში ძალიან დათრგუნული მოდიოდა ხოლმე. გადავწყვიტე, თავად მივსულიყავი მასწავლებელთან და დავლაპარაკებოდი. ჩვენ პერევიდან ვართ, 2008 წლის ომმა ამ ბავშვის თვალწინ გაიარა, იმავე პერიოდში მამაც გარდაეცვალა. ერთი სიტყვით, ძალიან ბევრი ტარვმა გადაიტანა. მასწავლებლეს ვთხოვე, ნუ ახდენთ ჩემ შვილზე ზეწოლას და კიდევ ერთ ტრავმას ნუ მიაყენებთ-მეთქი. მაშინ ამ საუბრით  სიტუაცია მეტნაკლებად მოგვარდა.
რაც შეეხება ჩემი შვილის მართლმადიდებლად მონათვლას, ეს 31 მაისს მოხდა.  ვერც კი წარმოიდგენთ, რა გადავიტანეთ. ეს ყველაფერი ჩვენთვის ნამდვილი შოკი იყო. მე ამ ნათლობის შესახებ არაფერი ვიცოდი. მართალია წელს ინა შერაზადიშვილი კლასს რელიგიის ისტორიას აღარ ასწავლიდა, მაგრამ ბიოლოგიის გაკვეთილზეც ხშირად მსჯელობდა რელიგიურ საკითხებზე და ქადაგებდა მართლმადიდებლური რელიგიის, როგორც ერთადერთი ჭეშმარიტი გზის შესახებ.
ჩემი შვილის გადმოცემით, ერთ დღესაც ინა შერაზადიშვილი გაკვეთილზე გარდაცვალებაზე და სულებზე საუბრობდა და ბავშვისთვის უთქვამს - მამაშენი ზეცაში ძალიან წუხს, შენ რომ მართლმადიდებელი არ ხარო. ამ სიტყვებმა ძალიან იმოქმედა ბავშვზე. ხომ გესმით, მამა ძალიან ენატრება...
მასწავლებელთან საუბრის შემდეგ, ბავშვს თავისი კლასელისთვის უთქვამს მართლმადიდებლად მინდა მონათვლაო. მერე ამავე თემაზე ინა მასწავლებელიც დალაპარაკებია. ბავშვი ფულს აგროვებდა და ამ მასწავლებელს უთქვამს, შენ  მართლმადიდებლად რომ მოინათლები, ალბათ, ბევრი პრობლემა შეგექმნება და  შეგიძლია, პერევში წახვიდე და იქ იცხოვროო. ანუ  13 წლის მოზარდს მასწავლებლმა მიმართულება მისცა და ურჩია, რომ მონათვლის შემდეგ სახლიდან წასულიყო.
ამ საუბრის შემდეგ, ინა შერეზადიშვილი ეკლესიაში წასულა, მოძღვარს დალაპარაკებია და ბავშის ნათლობა დაუგეგმავთ. სკოლის დირექტორიც ამ ყველაფრის საქმის კურსში იყო. მან მეორე დღეს გოგონა გაკვეთილებიდან გაათავისუფლა და ხელი შეუწყო ნათლობის რიტუალის ჩატარებას.  მართალია, ინა შერაზადიშვილი უარყოფს, მაგრამ ნათლობის დროს ისიც ეკლესიაში იმყოფებოდა. ის  და დირექცია ინფორმირებული იყვნენ ამ ყველაფრის შესახებ. სამწუხაროა, რომ საჭიროდ არავინ ჩათვალა, ჩემთვის აზრი მაინც ეკითხათ.
ეს ამბავი რომ მოხდა, ჩემს შვილს პირველ დღეს არაფერი უთქვამს, თუმცა მთელი ღამე შფოთავდა და ვიგრძენი, რომ რაღაც ისე ვერ იყო. დილით ვკითხე, რას ნერვიულობ, რას განიცდი-მეთქი და მომიყვა ყველაფერს. საშინლად იყო ბავშვი. ჩემი შვილი გარდატეხის ასაკშია და ის არ იყო მზად ჩემგან დამოუკიდებლად ასეთი სერიოზული გადაწყვეტილების მისაღებად. ამ ყველაფრის შედეგად ბავშვმა სერიოზული ფსიქოლოგიური დარტყმა მიიღო. ნათლობის შემდეგ მითხრა: საკუთარი თავი მეზიზღება იმის გამო, რაც გავაკეთეო. ორჯერ თვითმკვლელობაც  სცადა.
ჩემი მეუღლე მართლმადიდებელი იყო და იმდენ პატივს მცემდა, რომ მას არ გაუკეთებია ასეთი რამ და ბავშვი მართლმადიდებლად არ მოუნათლავს. ჩვენ გვქონდა ასეთი შეხედულება, რომ ბავშვი რომ გაიზრდებოდა, თავად მიიღებდა გდაწყვეტილებას, საით წავიდოდა. მიუხედავად ჩემი მრწამსისა, იეჰოვას მოწმედაც კი არ მოვნათლე ჩემი შვილი. ჯერ  ბავშვია, არა აქვს ჩამოყალიბებული ხედვები. ვფიქრობდი, რომ გაიზრდებოდა და თავად გადაწყვეტდა იეჰოვას მოწმედ მოინათლებოდა თუ მართლმადიდებელ ქრისტიანად. ჩემი ჩარევის გარეშე კი, ჩემი არასრულწლოვანი შვილი, წაიყვანეს და მართლმადიდებლად მონათლეს. რატომ არ ჩამთვალა სკოლის დირექციამ არაფრად, როცა ასეთ გადაწყვეტილებას იღებდა და ჩემ შვილს ნათლავდა?!“
ინა შერაზადიშვილი: „იეღოველი მშობლის შვილი არის ჭური - რასაც ჩასძახებ, იმას ამოგძახებს“
ინა შერაზადაშვილი: „ერთი კვირის წინ ეს ბავშვი თავის კლასელებთან ერთად ჩემთან მოვიდა, მითხრა - მონათვლას ვაპირებო და დახმარება მთხოვა. მე წინასწარვე გავაფრთხილე, რა შედეგები შეიძლებოდა მოყოლოდა მის მართლმადიდებლად მონათვლას. მოვუყვანე წმინდა ბარბარესა და სხვა წმინდანების მაგალითიც და ვურჩიე, რომ დედისთვის მოეყოლა ამ გადაწყვეტილების შესახებ.  ბავშვი შემპირდა, რომ დედას ეტყოდა ყველაფერს. ამის შემდეგ მთხოვა, რომ მეუფესთან შემეხვედრებინა. 31 მაისს გოგონა მეუფეს შევახვედრე“.
- ეს შეხვედრა გაკვეთილების პერიოდში მოხდა?
- არა, დილით, გაკვეთილების დაწყებამდე.
- ანუ 9 საათამდე? 7 საათზე, 8 საათზე?..
- დიახ. მე ვესწრებოდი ამ შეხვედრას და მეუფემ გოგონას ურჩია, გადაწყვეტილების შესახებ მშობლისთვის ეთქვა. გოგონა მეუფეს დაპირდა, რომ მონათვლის თაობაზე  მშობელს ეტყოდა. იმავე დღეს, გაკვეთილების შემდეგ, ჩემ გარეშე, ჩემგან დამოუკიდებლად გოგონამ მოიფიქრა, რომ თავის თანატოლ ნათლიებთან ერთად ეკლესიაში წასულიყო და მონათლულიყო. მე საქმის კურსში არ ვიყავი.  მე იმავე ეკლესიაში ვგალობ, სადაც ნათლობის რიტუალი ჩატარდა. ლოცვაზე რომ მივედი, გოგონა უკვე მონათლული დამხვდა. მე ნათლობის პროცესს არ დავსწრებივარ.
- მეუფეს როცა ახვედრებდით, გამოდის, რომ მაშინ უკვე იცოდით ბავშვის გადაწყვეტილების შესახებ, თქვენ როგორც მასწავლებელმა, რატომ რა ჩააყენეთ მისი მშობელი საქმის კურსში?
- მეც და მეუფესაც ბავშვი დაგვპირდა, რომ დედას თვითონ ეტყოდა და რატომ უნდა გამეფრთხილებინა? ჩემი ჩარევა არ ჩავთვალე საჭიროდ. მე ამ შემთხვევაში სულაც არაფერი მესაქმება მის მშობელთან - ის იაღოველია, მე მართლმადიდებელი.
- გოგონა და მისი მშობელი ამბობს, რომ თქვენ გაკვეთილის მიმდინარეობისას რელიგიურ თემებს მიმოიხილავდით ხოლმე... გოგონას თქმით, თქვენ მას უთხარით, რომ მისი გარდაცვლილი მამის სული წუხს, რადგან გოგონა იეჰოვას მომწეა.
- მსგავსი არაფერი მითქვამს და ამას მთელი კლასი დაადასტურებს. რაც შეეხება რელიგიურ თემებზე საუბარს, ჩემ გაკვეთილზე მხოლოდ ბიოლოგიაზე ვსაუბრობ.  ფიზიკურად დროც არ მრჩება, რომ სხვა თემებს შევეხო. ასე რომ, მათი ბრალდებები უსაფუძვლოა. გულწრფელად გეტყვით, რომ ეს გოგონა ძალიან მიყვარს, ძალიან სათნო ბუნების ადმიანია. საერთოდ, იეღოველი მშობლის შვილი არის ჭური - რასაც ჩასძახებ, იმას ამოგძახებს.
სკოლის დირექტორი: „ბავშვი გაკვეთილების შემდეგ მოინათლა“
ონის საჯარო სკოლის დირექტორი დალი რაზმაძე: „ამ ბავშვმა თავის კლასელებს უთხრა - მამაჩემი  მართლმადიდებელი იყო და მეც მინდა, მართლმადიდებლად მონათვლოო. ამის შემდეგ მას თავისი სამი კლასელი გაკვეთილების შემდეგ ეკლესიაში გაყვა და იქ მოინათლა. ნათლიებიც ეს კლასელები იყვნენ. იმ დღეს გოგონამ მთხოვა, გაკვეთილებიდან გამათავისუფლეო. თუმცა, მე არ გავუშვი. ნათლობა სასწავლო პროცესის მიმდინარეობის დროს არ მომხდარა და არც ბიოლოგიის მასწავლებელი გაჰყოლიათ ნათლობაზე. მე, როგორც ამ სკოლის დირექტორი, ვამბობ, რომ ჩვენს სკოლაში გაკვეთილებზე სხვადასხვა რელიგიაზე საუბარი და ქადაგებები არ ხდება. შესაბამისად, გამოვრიცხავ ყოველგვარ ფსიქოლოგიურ ზეწოლას ამ გოგონაზე. ამას ადასტურებენ სხვა მოსწავლეებიც. რატომ უნდა დავუჯეროთ ერთ მოსწავლეს და მის მშობელს, და რატომ არ უნდა დავუჯერო დანარჩენ 35 ბავშვს?!“
იურისტი: „ნათლობა არ უნდა შესრულებულიყო არასრულწლოვანი ბავშვის მშობლის თანხმობის გარეშე“
გიორგი გოცირიძე, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი:  „სამოქალაქო და პოლიტიკურ უფლებათა პაქტის მე-18 მუხლის მე-4 პუნქტის საფუძველზე მშობელს ან სხვა კანონიერ წარმომადგენელს უფლება აქვს, ბავშვი  თავისი რელიგიური მრწამსის შესაბამისად აღზარდოს. პაქტით გათვალისწინებული მოთხოვნის ადრესატია სახელმწიფო, რომელიც არა მხოლოდ თავად არის ვალდებული, ხელი არ შეუშალოს მშობელს ბავშვის სხვა რელიგიური მრწამსით აღზრდაში, არამედ იმავდროულად, ვალდებულია, აღკვეთოს მშობლის უფლების დარღვევა მესამე პირების მხრიდან - იქნება ეს სხვა რელიგიის წარმომადგენელი სასულიერო პირი თუ სკოლის მასწავლებელი. ცხადია, რომ ამგვარი ნათლობა, როგორც რელიგიური რიტუალი, არ უნდა შესრულებულიყო არასრულწლოვანი ბავშვის მშობლის თანხმობის გარეშე. იმ შემთხვევაში, თუკი ეს ინციდენტი ისე მოხდა, როგორც ამას მოზარდის დედა აღწერს, სკოლის პედაგოგებმა დაარღვიეს „ზოგადი განათლების შესახებ“ კანონის მე-13 მუხლის მე-2 პუნქტი, სადაც მითითებულია: „დაუშვებელია, საჯარო სკოლაში სასწავლო პროცესის რელიგიური ინდოქტრინაციის, პროზელიტიზმის ან იძულებითი ასიმილაციის მიზნებისათვის გამოყენება“. ამის გამო მათ უნდა დაეკისროთ დისციპლინური პასუხისმგებლობა“.
რაც შეეხება მართლმადიდებელი სასულიერო პირის პასუხისმგებლობას, რომელმაც გოგონა მშობლების თანხმობის გარეშე მონათლა, გიორგი გოცირიძის თქმით, ეს საკითხი ეკლესიის შინაგანაწესით რეგულირდება. სახელმწიფოს კანონებით კი არ არსებობს რაიმე აკრძალვა, რითაც მღვდელს მსგავს შემთხვევებში შესაბამისი პასუხისმგებლობა დაეკისრებოდა.
ბავშვთა ფსიქოლოგი: „ბავშვი მარტო არ უნდა დავტოვოთ ამ პრობლემასთან“
ბავშვთა ფსიქოლოგის,  კავშირ „საფარის“ ხელმძღვანელის, ნატა ზაზაშვილის კომენტარი: „ამ ისტორიიდან ჩანს, რომ ბავშვი უდავოდ ტრავმირებულია და ამაზე უნდა დაფიქრდეს ორივე მხარე - სკოლაც და ოჯახიც. ახლა მთავარია, დავეხმაროთ მას, რათა დაძლიოს ეს ტრავმა. ბავშვი მარტო არ უნდა დავტოვოთ ამ პრობლემასთან. ყველა ადამიანის ცხოვრებაში დგება კრიზისული მომენტები, მაგრამ არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ კრიზისიდან გამოსავალი ყოველთვის არსებობს, პრობლემის დაძლევა კი ადამიანს კიდევ უფრო აძლიერებს.  კონფლიქტი ოჯახსა და სკოლას შორის ყველაზე უარყოფითად გოგონაზე იმოქმედებს, ეს ორივე მხარემ უნდა გაითვალისწინოს. ეს კონფლიქტი აუცილებლად უნდა მოგვარდეს. ყველა მხრიდან ბავშვს უნდა შეექმნას მხარდამჭერი გარემო. ის რომ მასწავლებლები მართლამდიდებლები არიან და დედა იეჰოვას მომწე, ეს ამ წუთში მეორეხარისხოვანია“.

Oni district resident Jehovah witness told Human Rights Center that last week her daughter, 13, was converted into orthodoxy without her content. The mother said, teacher of Biology Ina Sherazadishvili took part in the conversion of her daughter without having agreed it with the mother.
The Jehovah witness said initially the teacher psychologically oppressed her daughter and discussed religious issues during the biology lesson. As a result of this oppression and influence of orthodox palls, the girls decided to convert into orthodox religion. However, the mother said her daughter was not fully aware what she was doing and now she regrets her decision; moreover, she attempted suicide several times after conversion.
Administration of Oni public school and Ina Sherazadishvili, who teaches biology at school, categorically deny the accusation of the mother and state that girl was baptized without their participation. Ina Sherazadishvili said she speaks only about biology at lessons and never discusses religious issues there; she also said that she had never psychologically oppressed the girl because of her religion.
Religiebi.info publishes interviews with the mother, teacher of biology and school director about the fact together with the comments of a lawyer and children psychologist.
The mother claims the girls was baptized with the initiative of school director and biology teacher
“My daughter was oppressed by biology teacher for a long time. Initially, Ina Sherazadishvili was teaching history of religions before biology and during the lessons she permanently insulted our religion and compelled my daughter to cross herself. The child used to come home very depressed. Afterwards, I decided to meet the teacher and talk with her. We are internally displaced family from Perevi village and my daughter eye-witnessed the war of August, 2008; her father died soon after the war. So, she has endured much tragedy.
I asked the teacher not to oppress my daughter and not to traumatize her again. Our conversation somehow resolved the problem.
As for converting my daughter into Orthodox religion, it happened on May 31, 2012. You cannot even imagine what we endured. It was real shock for us. I did not know anything about this conversion. Although Ina Sherazadishvili was not teaching history of religions to my daughter’s class, she often discussed religious issues during biology lesson and preached about orthodox religion as the only true religion.
My daughter told me that one day Ina Sherazadishvili was speaking about death and dead people; she told my daughter – your father is very sorry for your non-orthodox faith in the heaven. These words seriously influenced the girl; she is missing her father…
After this conversation, she told her classmate she wanted to covert to Orthodox religion. Then Ina Sherazadishvili also talked with her. My daughter was collecting money; the teacher told her when you convert into Orthodox faith, you might face many problems and will have to move to Perevi to live. So, the teacher instructed 13-year-old adult to leave home after baptizing.
After their conversation Ina Sherazadishvili went to the church, talked with the clergyman and they scheduled the baptize day. School director was also informed about it. Next day, the director dismissed my daughter from lessons and supported the baptize ritual to carry out. Although Ina Sherazadishvili denies she also attended the baptize ritual in the church. She and school administration were informed about this fact. Unfortunately, nobody considered it was necessary to inform me about their decision.
My daughter did not tell me anything on the first day of baptizing. However, she was bothering all night long; I felt there was something wrong. In the morning I asked her why she was nervous and told me everything. She felt very bad. My daughter is in an adolscence age and she was not ready to make such a serious decision without my content. After all these, the daughter had serious psychological trauma. After baptizing she told me, “I hate myself for what I have done.” She twice attempted to commit suicide.
My husband was orthodox and he respected my faith; even he did not neglect my position and did not convert our daughter into orthodox religion. We decided that our daughter should choose religion when she grows up. Despite my religion, I did not compel her to convert into Jehovah witness either. She is adult and does not clearly know what she wants. I thought she would personally decide to become Jehovah witness or orthodox Christian. However, they took and baptized my under-age child without my permission. Why did the school administration neglect my opinion when they made similar decision and baptized my daughter?!”
Ina Sherazadishvili: “Child of Jehovah Witness Is a Pot Which Echoes What Parent Tells Her”
Ina Sherazadishvili: “A week ago the girl approached me together with her classmates and told me she was going to convert into orthodox religion and asked my assistance. I warned her about possible follow-up of her decision. I told her examples of St. Barbare and other martyrs and suggested to inform her mother about her decision. She promised to tell everything to her mother. Afterwards, she asked me to arrange her meeting with Bishop. They met on May 31.”
-Did they meet during the lessons?
-No, in the morning before lessons.
-You mean before 9:00 am? at 7, at 8?
-Yes, I attended their meeting and the clergyman suggested the girl to inform her parent about her decision. She promised to do so. On the same day, after the lessons, without my participation the girl decided to go to the church with her palls and baptized. I did not know anything about it. I am a choir-singer in the church where the girl was baptized. Having arrived at the afternoon service, I found her already baptized. I did not attend the ritual.
-When you arranged her meeting with the clergyman, you already knew about her decision. Then, why did not you warn her parent about the girls’ decision as you were her teacher?
-She promised me and the clergyman to inform mother and why should I have warned her? I thought it was necessary to interfere in their affair. In this particular case I have nothing to do with the parent – she is Jehovah witness, I am orthodox.
-The girl and her parent allege you were speaking about religious issues during biology lesson… according to the girl, you said her dead father was bothered by her being Jehovah witness.
-I have not said that. Everybody will confirm it in the class. As for religious issues, I speak only about biology during lessons. I do not have time to discuss other issues [besides biology]. So, their accusations are groundless. To tell the truth, I do love that girl; she is very kind person. In general, a child of Jehovah witness is a pot which echoes everything what parent tells her.
School Director: “Girl was baptized after lessons
Director of Oni Public School Dali Razmadze: “This child told her classmates that her father was orthodox too and she also wanted to be orthodox. Afterwards she took her three classmates to the church and baptized. Those classmates were her godmothers. On that day, the girl asked me to dismiss her from lessons but I refused. So, the baptize ritual did not happen during lessons; neither biology teacher accompanied them there. I, as a school director, would like to declare that nobody discusses religion during lessons in our school. So, I completely exclude chance of psychological oppression on that girl. Other pupils can also prove it. Why should you believe only one pupil and her mother and why should not you trust other 35 pupils?!”
Lawyer: “Baptize ritual must not have taken place without permission of the parent of an underage child.”
Giorgi Gotsiridze, Georgian Young Lawyers’ Association: “In accordance to the Article 18 Paragraph 4 of the International Covenant on Civil and Political Rights, The States Parties to the present Covenant undertake to have respect for the liberty of parents and, when applicable, legal guardians to ensure the religious and moral education of their children in conformity with their own convictions. The addressee of the Covenant is state which shall not hinder parent to grow up his/her child with any religion, and is also authorized to prevent third persons – clergymen and teachers - from breaching the parent’s right to bring up his/her child according to his/her religious beliefs. It is evident that conversion ritual, like any other religious ritual, shall not be conducted without content of the parent of underage child. If the incident occurred in the same way as the parent described, school teachers have breached Article 13 Paragraph 2 of the Law about General Education which states: “Use of schooling process for religious indoctrination, proselytism or forcible assimilation at public school is inadmissible.” Disciplinary sanctions shall be imposed on those teachers.”
As for the responsibility of orthodox clergyman, who baptized the girl without the permission of her parent, Giorgi Gotsiridze said, it is regulated by the internal regulations of the Church. State law does not prohibit similar actions which could impose any liability on the clergyman.
Children psychologist: “The child must not be left alone with this problem”
Children psychologist, head of Union Sapari, Nata Zazashvili: “The story shows the girl is really traumatized and both parties – school and her family, should think about it. The main point is to assist her to defeat this trauma. The child must not be left alone with this problem. Every person has critical moments in life but we should not forget that every problem has its solution and fight against those problems makes a person stronger. The conflict between the family and school will have the most negative impact on the girl and both parties shall be aware of it. This conflict must be resolved. All parties shall create supportive environment for the girl. The fact that her teachers are orthodox and her mother is Jehovah witness is less important now.”