“სამართლიანი არჩევენებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების” შეფასებით, საარჩევნო გარემო უფრო მეტად დამძიმებულია
“სამართლიანი არჩევენებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების”  შეფასებით, წინა თვესთან შედარებით, საარჩევნო გარემო უფრო მეტად დამძიმებულია. ასეთია წინასაარჩევნო გარემოსთან დაკავშირებით, ორგანიზაციის შეფასება, რასთან დაკავშირებითაც სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიული საერთაშორისო საზოგადოებამ დღეს მონიტორინგის მეორე შუალედური ანგარიში გამოაქვეყნა.
როგორც ანგარიშის პრეზენტაციაზე ორგანიზაციის თავმჯდომარე, ნინო ლომჯარიამ განაცხადა, საანგარიშო პერიოდში, რომელიც 4 მაისიდან 4 ივნისამდე დროს მოიცავდა, გაცილებით მეტი ხარვეზისა და დარღვევის ფაქტი დაფიქსირდა, ვიდრე წინა თვის მონიტორინგის პერიოდში.
“სამართლიანი არჩევნების დაკვირვებით მონიტორინგის პერიოდში დაფიქსირდა სავარაუდოდ, პოლიტიკური მოტივით სამსახურიდან გათავისუფლების 10, მუქარის და ზეწოლის - 9, პოლიტიკური ნიშნით ფიზიკური ანგარიშსწორების – 2, ჟურნალისტების საქმიანობისთვის ხელისშეშლის - 4, სადამკვირვებლო ორგანიზაციის საქმიანობის ხელისშეშლის – 2 და ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების 6 შემთხვევა,” - განაცხადა ნინო ლომჯარიამ.
ანგარიში ასევე მოიცავს ინფორმაციას კონტროლის პალატის საქმიანობის თაობაზე, ასევე მონაცემებს პოლიტიკური პარტიების მიერ განხორციელებული საჯარო შეხვედრებისა და მოქალაქეთათვის პარტიების მიერ მიცემული დაპირებების თაობაზე.
აღნიშნულიდან გამომდინარე "სამართლიანი არჩევენებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება" მიიჩნევს, რომ საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებისთვის უფრო მეტად აქტიური ნაბიჯებია გადასადგმელი, მათ შორის კონკრეტულ კანონმდებლობაში ცვლილებების შეტანის სახითაც. ანგარიშის პერიოდში დაფიქსირებული დარღვევებიდან გამომდინარე ორგანიზაცია უწყებათაშორის კომისიასაც მიმართავს რეკომენდაციით და ურჩევს რომ უფრო აქტიურნი გახდნენ.
მეორე შუალედური ანგარიში მოიცავს პერიოდს, 2012 წლის 4 მაისიდან 4 ივნისის ჩათვლით, აგრეთვე მოვლენებს რომელთა განვითარება 4 მაისამდე დაიწყო, მაგრამ მონიტორინგის პერიოდში მიმდინარეობდა. ორგანიზიაცია აგრძელებს წინასაარჩევნო გარემოს მონიტორინგს და ივნისის თვის ანგარიშს ივლისის შუა რიცხვებში გამოაქვეყნებს.

ISFED - Electoral Environment Deteriorated
International Society for Fair Elections and Democracy ISFED concluded that environmental environment has deteriorated in comparison with previous month. The organization evaluated the pre-election environment and published second interim-report of the monitoring.
ISFED Chairwoman Nino Lomjaria said they detected more shortcomings and violations in the report period, which covered May 4-June 4, than it was observed during the previous report period.
“According to our observation during the monitoring period 10 people were supposedly sacked from jobs on political grounds; 9 cases of intimidation and oppression were observed; 2 persons were physically assaulted on political grounds; 4 journalists were interfered during their professional activities; in two cases activities of observation organizations were hindered and 6 cases of misuse of administrative resources occurred,” Nino Lomjaria said.
The report provides information about the activities of the Chamber of Control, as well as data about public meetings of political parties and their promises to citizens.
In this light, ISFED believes that more active measures must be taken to improve electoral environment including introduction of amendments to concrete laws. Due to observed violations the Organization recommends to the Inter-Agency Commission to get more active.
The second interim report covers period from May 4 to June 4 of 2012 and those events which had taken start before the May 4 but continued during the report period. The organization continues monitoring of pre-election environment and will publish next interim report in the middle of June.